reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Nefunguje změna otáček na větrácích u skříně

Defik (25)|4.12.2017 12:05
Ahoj.

Mám desku "ASROCK Z370 Killer SLI" a case "Fractal Design Focus G Black". 2 větráky v case jsou k desce připojené 3pinovými konektory. I když v biosu nebo Asrock windowsovské utilitě nastavím otáčky na 0% při 50 stupních, tak vrtule stále jedou na cca 1200RPM. Poradíte, jak ty vrtule zkrotit?

Dál jsem si na doporučení koupil ještě 2x Arctic F12 silent a tak nějak nevím, kam je nejlépe přidělat. Poradíte? :)

ps. ano, mým cílem je, aby při mé kancelářské práci vrtule nejely ideálně vůbec, páč teplota v normě.
Donald64 (702)|4.12.2017 12:23
Pravděpodobně máš ventilátory zapojeny do konektoru CHA_FAN1 a ten podle specifikací nemá uvedenou podporu 3pin, to znamená, že otáčky se chtějí regulovat pulzy při stálém napětí a naopak ventilátory se chtějí regulovat napětím. CHA_FAN2 by to však již měl umět, takže bych to zkusil přepojit, zda už bude vše OK. Na jeden konektor nebývá problém napojit i 6 ventilátorů, jelikož zvládá až 12W. K osazení ventilátorů - 2 bych zapojil na nasávání a 2 na výfuk (1 nahoru a 1 dozadu). Jen pozor na regulaci rozdílných ventilátorů přes 1 konektor, jiné modely se mohou při daném napětí točit úplně jinak!
Defik (25)|4.12.2017 12:41
Díky moc.

No mám jeden do CHA_FAN1 a druhej do CHA_FAN2. Bohužel oba dva se chovají identicky - točí pořád :/ Nemáš ještě nějakou radu?

Ad další vrtule: Asi jsem to nepochopil. Teď mám dvě vrtule vepředu, ty mi tlačí vzduch dozadu. Tzn. vzadu bych měl mít odtah ven. Souhlasí? Nahoru bych pak měl dát také odtah? Přece jen tam je při hraní ta skříň nejvíce rozehřátá a zřejmě tudy chce ten teplej vzduch (logicky) nahoru ven.
Donald64 (702)|4.12.2017 13:54
Prostě bych vyzkoušel konektory a zkus se podívat i do biosu, zda se to tam někde nenastavuje nebo nepřepíná mezi DC/PWM, případně něco podobného. Jestli se to nedá nikde nastavit ani nefungují konektory, tak je asi jediná možnost to připojit přímo do zdroje přes redukci, která umí snižovat napětí a měl bys tak sice konstantní rychlost, ale byla by na 5V větvi přijatelná https://www.czc.cz/akasa-redukce-4-pin-psu-molex-na-4x-3-pin-fan/116764/produkt

Když jsou jen 2 ventilátory, tak je nesmysl je mít vepředu, tam se osadí jen 1 a druhý hodíš dozadu. Při lichém počtu se třetí osazuje nahoru a když máš 4, tak ten poslední dáš opět dopředu.