reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

RAM DDR2 (800 mhz) snižena frekvence ...

Lilly [FR] (56)|9.12.2017 02:11
Ahoj, nejsem zase takova zkušena a potřebovala bych poradit ohledem nasazení RAM pameti do slotů. Mam herní počitač nejstarši generace AMD

Jedna se o starši procesor AMD PHENOM II X4 (925) a moji desku GA-MA770-UD3 revize 1.0

http://www.gigabyte.cz/products/page/mb/ga-ma770-ud3_10/#kf

Vim, že tam prostě muže jit RAM DDR2 (800 mhz) jina by tam prostě nepasovala. Mam 2x RAM 4GB (800 mhz) a 2x RAM 2GB (800 mhz). Puvodně jsem nejdřive otestovala 2x 4GB nejnovši ramky co jsem zakoupila na aukru. V podstate jedna šla do červenyho slotu a dalši do žlutýho slotu. System to přijal a nenastaly žadne komplikace. Ale nevidela jsem DUAL CHANNEL jenom naběh systemu s otestovanou pameti 8 gb s frekvenci (800 mhz). Pak jsem tyhle ramky vložila do stejniho slotu žlute barvy teda slot 1,2 nikoliv už slot 1,3. System to znovu přijal, ale nastartoval stejním způsobem bez DUAL CHANNELU. Pak jsem se na internetu dočetla, že DUAL CHANNEL, už nema takoví vyznam a smysl jenom by tam byl možna nepatrny narast vykonu pro PC HRY. Rozhodla jsem se tedy že do žlutyho slotu nahodim 2x 4gb ramky (800 mhz) a do červenyho slotu nahodim 2x 2gb ramky, abych celkově ziskala 12 gb fyzicke ram pro system, praci a hlavně pro pc hry.

Jenomže všimnula jsem si, že system znovu přijmul všechny ramky po otestovani celkove 12 gb, ale už tam bohužel je frekvence ram (667 mhz) misto (800 mhz)

Ja nevim co mam udělat a co mi doporučite. V biose je nastaveni ram frekvence na AUTO,ale jde to aj manualne nastavit nazpatky parametr 4x na 800 mhz. teď je tam parametr 3.33 na 667 mhz. Jenomže teď nevim jestli je to riziko a něco neodpalim kdybych to nastavila na 800 mhz. Puvodně teď vsechny ramky pracuji na 667 mhz a na AUTO system v biosu.

Co mam udělat ? Diky za radu ...

Všimnula jsem si, že se automaticky prohodil aj GANGED system na UNGAGED.
elpsycho (1602)|10.12.2017 20:08
Pro dual channel by měly být stejné dvojice ve stejné barvě slotů. Vyzkoušel bych teda ještě samostatně ty 2x4 GB v druhé barvě slotů a pak opět samostatně 2x2 GB, jestli se v nějaké kombinaci DCH rozjede. Čert ví jestli ta deska nemá nějaké exotické omezení. Po každé změne bych resetoval BIOS (CMOS paměť) příslušným CLR_CMOS jumperem, bez toho výmazu deska nemusí správně reagovat na změnu konfigurace.
http://download.gigabyte.eu/FileList/Manual/mb_manual_ga-_ma770-v.2.0_e.pdf

Jestli máš více pevných disků, tak možná budeš po CLR-CMOS muset znovu nastavit boot priority aby PC vědělo na kterém disku má hledat operační systém.

Přenastavením frekvence pamětí na vyšší nic neodpálíš. Maximálně se PC nerozjede pokud to nezvládne. V tom případě ve vypnutém stavu opět vyresetuješ jumperem BIOS (tj. CMOS paměť).

Dual channel nepochybný přínos na rychlost má a ve hrách bych raději používal 8 GB s dual channelem než 12 GB single channel. Hra co by profitovala z 12 GB RAM na tom počítači rozumně nepojede tak ani tak.

PS: Zmínku že s Phenomem II máš herní počítač AMD nejstarší generace by někteří z nás mohli považovat za urážku :D
Ventero (1280)|11.12.2017 12:15
Jeste muze byt rozdil v casovani modulu - to pak dela neplechu (CL5, CL6 nebo 5-5-5, 6-6-6)
Lilly [FR] (56)|12.12.2017 23:07
[QUOTE=elpsycho;593765]Pro dual channel by měly být stejné dvojice ve stejné barvě slotů. Vyzkoušel bych teda ještě samostatně ty 2x4 GB v druhé barvě slotů a pak opět samostatně 2x2 GB, jestli se v nějaké kombinaci DCH rozjede. Čert ví jestli ta deska nemá nějaké exotické omezení. Po každé změne bych resetoval BIOS (CMOS paměť) příslušným CLR_CMOS jumperem, bez toho výmazu deska nemusí správně reagovat na změnu konfigurace.
http://download.gigabyte.eu/FileList/Manual/mb_manual_ga-_ma770-v.2.0_e.pdf

Jestli máš více pevných disků, tak možná budeš po CLR-CMOS muset znovu nastavit boot priority aby PC vědělo na kterém disku má hledat operační systém.

Přenastavením frekvence pamětí na vyšší nic neodpálíš. Maximálně se PC nerozjede pokud to nezvládne. V tom případě ve vypnutém stavu opět vyresetuješ jumperem BIOS (tj. CMOS paměť).

Dual channel nepochybný přínos na rychlost má a ve hrách bych raději používal 8 GB s dual channelem než 12 GB single channel. Hra co by profitovala z 12 GB RAM na tom počítači rozumně nepojede tak ani tak.

PS: Zmínku že s Phenomem II máš herní počítač AMD nejstarší generace by někteří z nás mohli považovat za urážku :D[/QUOTE]

Nakonec jsem se rozhodla, že sundam pryč tyhle 2x 2gb (800 mhz) pryč a ponecham na desce jenom nejnovší ramky 2x 4gb (800 mhz). Už jsem se presvedčila, že na dual channel teto desky od gigabyte platí stejni barva nikoliv sloty jako 1,3 atd. Nevim jestli jsem udělala dobře, ale tyhle nejnovši ramky jsem tentokrat přesunula obě z červenyho slotu na žluty slot, ten je pravě nejdal od CPU. V každem připadě jsem resetovala aj uvedla do vychodní pozici moji desku a nastalila jsem to tak, aby mi zase nastartoval system v oblasti disku.

Akurat, teď nevim jestli mam system ponechat v UNGAGED modu, anebo v GANGED modu. Nejvetši starost mam ohledem nastaveni slotu graficke karty na PCI EXPRESS anebo PCI SLOT (Hraju pc hry a mam graficku kartu GTX 750 - 2GB) Kybys mi tohle vědel vysvetlit a doporučit co mam udělat byla bych jenom rada a přece jenom v budoucnu zkušenejši.

Moje graficka karta

https://cz.msi.com/Graphics-card/N750Ti-GAMING-2GD5OC.html#hero-specification

Nicmeně system nastartoval tak jak ma v testu RAM na zacatku startu mi to ukazuje 8gb (800 mhz), ale nevidim tam zase napis DUAL CHANNEL. Kdyz jsem to otevřela v programu SPECCY tohle mi ukazuje, posilam obrazek:

RE: Nemyslela jsem to tak, že bych někoho chtěla naštvat a urazit, ale AMD PHENOM X4 (925) 2,4 ghz a graficka karta GTX 750 (msi) 2GB je už velice zastarala technologie, ktere firmy tyhle komponenty, už nevyrabí a ukončili seriovu vyrobu, ale na druhy straně zase musim uznat, že to utahne aj ty nejnovejši hry dnešní generace, kde se přece jenom vyžaduje, už lepší mašina na herní zažitek např: ACER PREDATOR ...

Ja nikdy nenastavuji ve hrach HIGH DETAILS anebo stiny ty okamžitě vypinam, protože rozdíl mezi HIGH DETAILS a MEDIUM DETAILS neni skoro žadny ohledem zobrazovani, spyš to hodně zatěžuje grafiku. Pokud mam FPS min 50 a vice nemam si na co stěžovat.
Ram 1.PNG Ram 2.PNG
Lilly [FR] (56)|12.12.2017 23:28
[QUOTE=Ventero;593775]Jeste muze byt rozdil v casovani modulu - to pak dela neplechu (CL5, CL6 nebo 5-5-5, 6-6-6)[/QUOTE]

Ja tomu, až tak nerozumím co to je, nejsem zase taková zkušenejši, ale na doporučení elpsycha jsem raději dala pryč starši 2x 2g ramky (800 mhz) a nechala jsem tam ty nejnovší 2x 4 gb (800 mhz) stejní značky. Akurat, už jsou obě v žlutym slotu misto červenyho a ty jsou nejdal od CPU. Uvidime co to uděla.

Fakt doopravdy se bojim něco načasovat, taktovat anebo navyšovat frekvenci na ram a cpu v biosu. Radši tohle ponechavam na AUTO system, tam mam jistotu, že si to system všechno uděla sam v nastavení a nemůžu nic odpalit a zpackat ...

V každem připadě na gigabyte plati stejni barva nikoliv slot 1,3 na dual channel a kdovi jestli tohle vubec gigabyte desky zobrazuji při startu v jakem režimu jsou zrovna RAMKY. No počkam na odpověď, protože program SPECCY zase něco jineho ukazuje ...
Ventero (1280)|13.12.2017 10:11
Nemá smysl hrát si s frekvencemi. Ty dvojice modulů nejspíš nejsou homogenní a proto kvůli stabilitě dojde ke snížení frekvence. Je nejvíce pravděpodobný ten rozdíl v časování. Je mi také zvláštní uvedený údaj 6-5-5 - to jsem ještě neviděl a tak moc tomu taky nerozumím. Ty moduly stejné značky jsou i úplně stejný model a typ?
elpsycho (1602)|13.12.2017 23:31
Unganged vs Ganged mode je samostatné nastavení, nejedná se o Dual nebo Single channel, ale nějakou specifickou AMD záležitost.
Našel jsem test kde rozdíly mezi oběma nastaveníma byly většinou skoro neměřitelné, ale ve hrách vycházel líp Unganged:
http://ixbtlabs.com/articles3/cpu/amd-phenom-x4-9850-ganged-unganged-p2.html

Ten tvůj program neznám, používám spíš CPU-Z, ale podle obrázku ti paměti jedou normálně na 800 MHz, dual channel a na časování 6-5-5-16. Na takovém časování nespatřuju nic divného. Jestli znáš přesné modelové číslo pamětí, půjde dohledat jaké mají garantované parametry, možná by šly popohnat na 5-5-5-15 apod. Většinou bývá i nálepka přímo na pamětech a tam je doporučené časování včetně frekvence napsané.

Zrovna nastavení PCI express sběrnice bych ponechal na AUTO jestli taková volba je.
Respektive na čemkoliv co se automaticky nahodí po resetu CMOS (BIOS) nastavení.
Fakt netuším co tím chtěli básníci v Gigabyte říct.
Jinak PCI express zní z těch dvou voleb správněji pro grafiku:-)

A ne že bych se já nebo jiný fosil z fóra opravdu urazil, spíš mi přišlo úsměvné nazvat Phenom nejstarší generací herního procesoru, jelikož třeba můj první počítač bylo Pentium 75 MHz a první AMD Duron Spitfire. A ani to nebyla zdaleka první generace procesorů AMD pro osobní počítače :-)
Lilly [FR] (56)|14.12.2017 01:33
[QUOTE=Ventero;593806]Nemá smysl hrát si s frekvencemi. Ty dvojice modulů nejspíš nejsou homogenní a proto kvůli stabilitě dojde ke snížení frekvence. Je nejvíce pravděpodobný ten rozdíl v časování. Je mi také zvláštní uvedený údaj 6-5-5 - to jsem ještě neviděl a tak moc tomu taky nerozumím. Ty moduly stejné značky jsou i úplně stejný model a typ?[/QUOTE]

Ne je tam rozdíl stejne moduly jsou jenom 2x 2 gb 800 mhz (5) značky ADATA a další zase jine stejne moduly 2x 4 gb 800 (6) značka tam neni uvedena tak nevim jestli ty dalši jsou PATRIOT anebo ADATA to jsou nove ramky co jsem koupila na aukru. Kdyz tam byli všechny pohromadě ve slotech, byla tam ram pameť 12 gb za cenu snižene frekvence 667 mhz. Pokud jsem vyndala pryč ty starši 2x 2gb ramky ze slotu tak mam teď 8 gb na frekvenci 800 mhz
Lilly [FR] (56)|14.12.2017 01:51
[QUOTE=elpsycho;593822]Unganged vs Ganged mode je samostatné nastavení, nejedná se o Dual nebo Single channel, ale nějakou specifickou AMD záležitost.
Našel jsem test kde rozdíly mezi oběma nastaveníma byly většinou skoro neměřitelné, ale ve hrách vycházel líp Unganged:
http://ixbtlabs.com/articles3/cpu/amd-phenom-x4-9850-ganged-unganged-p2.html

Ten tvůj program neznám, používám spíš CPU-Z, ale podle obrázku ti paměti jedou normálně na 800 MHz, dual channel a na časování 6-5-5-16. Na takovém časování nespatřuju nic divného. Jestli znáš přesné modelové číslo pamětí, půjde dohledat jaké mají garantované parametry, možná by šly popohnat na 5-5-5-15 apod. Většinou bývá i nálepka přímo na pamětech a tam je doporučené časování včetně frekvence napsané.

Zrovna nastavení PCI express sběrnice bych ponechal na AUTO jestli taková volba je.
Respektive na čemkoliv co se automaticky nahodí po resetu CMOS (BIOS) nastavení.
Fakt netuším co tím chtěli básníci v Gigabyte říct.
Jinak PCI express zní z těch dvou voleb správněji pro grafiku:-)

A ne že bych se já nebo jiný fosil z fóra opravdu urazil, spíš mi přišlo úsměvné nazvat Phenom nejstarší generací herního procesoru, jelikož třeba můj první počítač bylo Pentium 75 MHz a první AMD Duron Spitfire. A ani to nebyla zdaleka první generace procesorů AMD pro osobní počítače :-)[/QUOTE]

Nedělej si zase s tim starosti, pokud mi potvrzuješ, že tyhle nove ramky běží na frekvenci 800 mhz v DUAL CHANNELU to mi uplně stači. Myslím , že 8gb v pohodě bude stačit, akurat system je o něco rychlejši. Takže asi teď oba vime, že neni možne se spolehnout na informaci při startu a naběhu systemu, jestli ramky pracuji v single anebo dual režimu. Gigabyte deska to prostě nezobrazuje při staru a testovani ram. Zjisti se to u pasivních programu jako SPECCY.

Děkuji za vysvetlení co je to GANGED a UNGAGED režim. Pro pc hraní jsem ponechala UNGAGED režim a nastavila jsem pro graficku kartu z PCI SLOT na PC EXPRESS (Akurat tam není volba AUTO) Snad to doufam, že nebude mit negativní dopad na graficku kartu (Nizke FPS, zamrzaní, atd)

Při resetovani CMOS bios nastavuje vychozi slot pro graficku kartu to je PCI SLOT misto PCI EXPRESSU. Ja se tomu ještě divim, že tato mašina je ještě schopna utahnout nejnovší hry na nizke anebo střední nastavení grafiky (FPS 40-60)

Jedina hra mi způsobuje hrozne problemy a nestabilitu to je COUNTER STRIKE GO. Hra je nestabilni a neoptimalni jak na nastaveni nizky a stredních detailu grafiky, testovaní ovladaču od vyrobce grafiky nebo ze stranek nvidia. Pořad mi to hrozně seka a (FPS max 1-9) Takže si tam nezahraju. U jiních her nemam žadne problemy. Později jsem se dozvědela, že to je problem VALVE STEAM. Vždycky to zpackaji po aktualizacich a nemaji dobře engine na source. Je to jedina neoptimalni hra aj pro ty nejsilnejší herní mašiny.

V každem připadě děkuji vam za pomoc, radu a doporučeni ...
elpsycho (1602)|14.12.2017 02:30
[QUOTE='Lilly [FR];593824']Při resetovani CMOS bios nastavuje vychozi slot pro graficku kartu to je PCI SLOT misto PCI EXPRESSU.[/QUOTE]Aha, výchozí slot, už jsem doma. Init display first - jen určuje jestli systém primárně hledá grafickou kartu v PCI slotu nebo v PCI express slotu. Když žádnou nenajde v primárním, zkusí to v tom druhém. V tvém případě nastavení nebude mít vliv vůbec na nic, jelikož máš osazenou jen jednu grafiku.
Užitečné to ovšem bývalo pro tuning, když si člověk zprasil BIOS na grafické kartě, tak počítač mohl nahodit pomocí historické PCI grafiky a opravit BIOS na své hlavní kartě :-)