reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Ryzen a rovnání pinů :)

flanker (1579)|21.12.2017 15:51
Dnes, jelikož máme již volnější dny před státními svátky a dovolenými, tak se pochlubím svojí nešikovností :-) O víkendu jsem taktoval procesory AMD Ryzen s Crosshair VI Extreme pod tekutým dusíkem. Večer jsem sestavu sušil, demontoval a s tím přichází i pořádně očistit procesor od zbytků pasty. Jelikož jsem většinou pečlivý, tak prvně jsme setřel hlavní nános zeshora IHS. Používám papírové utěrky/kapesníčky a technický líh. Pak vyndám CPU z patice a chtěl jsem očistit i hrany IHS, přeci jen, aby se člověk při držení procesoru neumatlal prsty. No a při mé šikovnosti mi najednou procesor vyklouzl z ruky a šup na zem :-)



Mám již zkušenost s rovnáním pinů AMD Phenom II, zde to bylo lehké, piny byly masivnější a mezery řidší, protože jejich počet byl něco přes 930.
AM4 procesor má 1331 pinů a to je slušné číslo, navíc uprostřed je prázdný čtverec, takže denzita pinů je o to vyšší. Samotná velikost osazení je identická jako u starších AMD socketů.

Piny se ohnuly asi ve dvou částech procesoru. Jedna pouze velmi decentně a druhá část byla větší oříšek. Většinu jsem narovnal pomocí kombinace mikrotužky a velmi tenké plastové karty světlé barvy.


Největší problém znamenala část pinů, které byly ohlé naproti sobě, klasická metoda mikrotužky se použít nedala



Zde už jsem potřeboval jiné náčiní a trpělivost.

Na pomoc jsem si vzal lupu, malou svítílnu, znovu tenkou plastovou kartičku a delší tenký hrot kružítka (můžete použít i jehlu).
Člověk musel opatrně narovnávat a vždy kontrolovat rovinnost, poté vyzkoušet zda CPU dosedne do patice navolno a nebo nikoliv. Samozřejmě nedosedl na daných místech a tak znovu lehce dorovnávat. Nakonec se povedlo a procesor s lehkou vůli do patice zapadl.


Poté jsme se musel ujistit, že bude vše ještě samozřejmě fungovat. A v Crosshair VI Hero došlo na spuštění a pak pár testů. Ve videu je ono spuštění "sedmnáctistovky" X Ryzenu.

dom324 (306)|21.12.2017 19:36
Fajn počtení před svátky, ale snad v budoucnu nebudu muset podobný postup aplikovat :D
flanker (1579)|21.12.2017 20:22
jj, raději si k tomu sednout v poklidu ke stole, než stát a brát si to do ruky a pak... :) (pád z pár centimetrů by byl asi naprosot OK, ale pád cca z 150cm už měl následky)