reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

SSD TRIM na IDE Windows 7

Ventero (1280)|3.1.2018 23:16
Takže k mému překvapení snad nejnovější (nejposlednější) deska od MSI sc.775 má chipset ICH7. který nepodporuje AHCI. Tím pádem není automaticky podporován u W7 trim, který běží jen pod driverem msahci a snad některý driver od intelu.

Lze ho nějak dělat ručně? Příkaz - utilitka?
kevin00 (10238)|4.1.2018 19:56
O jakou základní desku se jedná?
Ventero (1280)|5.1.2018 16:28
MSI G41M-P33 Combo

Ještě jsem zjistil, že trim je podporován i pro driver pciide.sys, jenže W7 tam rovnou automaticky nacpev intelide.sys Zatím se pokouším dělat trim z linuxu, ale fstrim -a (jak je uvedeno v manuálu) hlásí neplatný přepínač.

Také CPU na této desce opravdu hodně topí (řešil jsem v jiném vláknu), tak jsem vyměnil E8400 za E7600

https://www.svethardware.cz/forum/showthread.php/88104-Posouzeni-teplot-E8400-Alpine-GT11-rev2?highlight=teplota

a dle rad se pokusil podvoltovat. Na automatiku tam deska prý cpe 1,2V, ale měřák desky ukazuje 1,264. Tak jsem stáhl na 1,16, ale deska dál ukazuje 1,264 a CPU topí stále. Podtaktovat nelze - deska umožňuje jen OC
Gouranga (699)|5.1.2018 20:09
Jde spis o to, ze jde o velice levnou desku s nejnizsim vybavenim, co ma snad nejnizsi northbridge posledni generace (G41 z roku 2008, tedy novy) a nejnizsi southbridge (ICH7 z roku 2005, tedy hodne stary), jehoz o neco vyssi verze (ICH7R, ICH7DH, ICH7-M, ICH7-M) AHCI podporuji.
Manualne idealne pres utilitu vyrobce disku nebo treba SSDTool, jestli se ti to nekde podari najit, nicmene nutno podotknout, ze manualni trim se resil asi pred deseti lety, takze na novy disk mozna neco takoveho ani nebude. Dalsi otazkou je, jestli se vubec da trim pres IDE protlacit.
Kdyby ses tim chtel zabyvat, tak za par stovek najdes nejakou desku, co AHCI podporuje, ale nevim, jestli takova investice za to stoji, protoze to SSD bude stejne brzdeno rozhranim SATA2
kevin00 (10238)|5.1.2018 20:31
TRIM může fungovat i v IDE režimu. Je součástí SATA protokolu, ale není součástí specifikace AHCI. AHCI bezpodmínečně SATA vyžaduje, což ale neplatí obráceně. A SATA běží i v IDE režimu. Pokud nastavíš SATA do režimu Enhanced měl by TRIM fungovat i ve Win7. Měl bys provést v tomto režimu čistou instalaci.
Kontrolu povolení funkce TRIM provedeš příkazem

[CODE]fsutil behavior query DisableDeleteNotify[/CODE]

TRIM povolen: DisableDeleteNotify=0
TRIM zakázán: DisableDeleteNotify=1
Ventero (1280)|5.1.2018 21:01
SSD je tez starsi Crucial M4. Takze nevim, jak ta utilita byla v te dobe. SSDtool zkusim pohledat.

Volbu Enhanced jsem tam nikde nevidel. Jen moznost vypnout IDE, vypnout SATA, a nastaveni RAID, ktere je napevno na IDE - logicky.

Co jsem cetl, tak prikaz vyhlasi jenom, jestli je podpora trim v OS zapnuta, ale neni-li pry podporovany driver (pouze msahci.sys a pciide.sys) tak se stejne neprovadi ...
kevin00 (10238)|5.1.2018 23:04
Pokud volba Enhanced není k dispozici, tak ten problém IMHO asi nevyřešíš. V režimu Compatibility TRIM fungovat nebude, jelikož se emuluje IDE/PATA režim.
Ventero (1280)|6.1.2018 10:01
Nevim prave, jestli deska ten rezim neumoznuje, nebo je nastaven na pevno a neumoznuje volbu.

Musel bych asi dat dotaz na vyrobce.