reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

"vypálení" LCD monitoru

radekhulan (215)|14.8.2006 17:14
Dnes jsem v práci změnil pozadí na serveru, a docela jsem se zděsil. Jen tam jakýsi levný LG 17" LCD monitor, přesně rok starý, a ono staré pozadí desktopu se třemi obdélníky je na obrazovce velice viditelně "vypáleno". Cosi jako "vodotisk"...

Rok přitom není moc dlouhá doba...

Když si představím, jak dopadne moje 24" domácí a 24" pracovní LCD za rok, když je taková lišta Windows XP či Miranda pořád na stejném místě, chce se mi s tím něco dělat, ale ono to asi nejde. Nebo ano?

Je možné, aby se monitor takto totálně zničil během 1 roku? Dá se to úspěšně reklamovat?
mrozu (87)|14.8.2006 21:23
No v praci mame 2 plazmy, na kterych bezi 12 hodin denne jedno video, ktery ma v horni polovine stale nemenici se logo. Po mesici jsem na tom pustil neco jinyho a to logo tam bylo dost vyrazne obtiskly. Vim, ze u plazem je tohle znamej fakt, ale ze uz po mesici je to takhle tragicky, to jsem necekal. Rek bych, ze u LCD je to podobnej pripad a na reklamaci by to klidne mohlo bejt, nikde urcite neni napsany, ze se musi po urcity dobe menit tapeta na plose :)
mech13 (5526)|14.8.2006 23:07
[QUOTE=mrozu]nikde urcite neni napsany, ze se musi po urcity dobe menit tapeta na plose :)[/QUOTE]
to by chtelo vysoudit v americe par milionu dolaru:)
Pavel Kovač (374)|15.8.2006 12:04
K vypalování LCD dochází a to již za velmi krátkou dobu. Na LCD se můžou projevit známky vypálení již po pár dnech statického obrazu. Naštěstí se tomu dá velmi lehce předcházet. Stačí na monitoru pravidelně (cca jednou za měsíc) nechat poblikávat černou a bílou barvu (obě krajní polohy natočení krystalu). Toto blikání je dobré nechat pár minut běžet (cca 5 min). Frekvence blikání je nejlepší co nejrychlejší, ale je nutné brát ohled na odezvu samotného panelu. Pokud si přečtete naše recenze je dobré si nastavit blikání na takovou frakvenci aby byla v souladu s odezvou 0-255-0 + 5-10ms pro rezervu.

Pokud jsou na monitor již známky vypálení, tak toto blikání je třeba nechat běžet o mnoho déle - řádově desítky hodin. V průběhu blikání je také dobré občas monitor na pár minut vypnout aby se ochladily krystaly.

Reklamace bohužel asi uznána nebude, ale s trochou snahy ani nebude třeba.

Pokud však byl obraz dlouhodobě neudržovaný, tak se méže stát, že toto "vypálení" je již trvalé.
radekhulan (215)|15.8.2006 14:32
Díky za reakci. A nebyl by tip na černo-bíle "blikající" prográmek, nejlépe respektující refresh rate? Abych si jej nemusel psát :-)
Pavel Kovač (374)|15.8.2006 17:33
Je možné použít například i legendární Nokia Monitor Test. Toto blikán sice není tak rychlé, ale když se necha o chvilku déle, tak poslouží stejně dobře.
Pak je možnost vytvořit si video ze dvou obrázků (klidně 1x1px), tyto obrázky pomocí bmp2avi je spojit s daným framerate a třeba v media player classic dat opakovat do nekonečna ve fullscreenu. Není třeba ani programovat :)
paia (71)|15.8.2006 22:27
neco podobnyho se mi stalo s notasem, kde jsem mel vypaleny poprsi jedne modelky, ktera se na me z desktopu usmivala, obrazek jsem vymenil za jiny a na drujy den jsem uz vypaleni nepozoroval... :o)
radekhulan (215)|15.8.2006 23:54
@Pavel Kovač: geniální nápad :-) AVI je hotovo za 30 sekund..

http://www.markus-bader.de/bmp2avi.zip
Pavel Kovač (374)|21.8.2006 20:22
Jak tak koukám, tak jsem zapoměl dodat jednu celkem důležizou věc. Je dobré si nastavit maximální jas (pokud je regulován softwarově) a také dát barvy na "native". Jinak se krystal u bílé barvy nemusí dostat do krajní polohy a blíkání by nebylo tolik účinné.
Boguš (54)|27.8.2006 23:29
a co kontrast ... hodit na na plno?

//ice - nauc se pouzivat tlacitko Edit
Pavel Kovač (374)|28.8.2006 07:50
Ano, kontrast by mel byt take na 100%
radekhulan (215)|30.8.2006 11:58
Udělal jsem připravené AVI pro rozlišení 4:3 (1024x768), 16:9 (1650x1050), 16:10 (1920x1200) a 5:4 (1280x1024):
http://radekhulan.cz/item/vypalene-lcd-aneb-jak-se-zbavit-duchu
Unreal (1)|17.11.2006 10:08
Před pár dny jsem si kouil EIZO S1910 a protože jsem narazil na neduh lcd monitorů v podobě vypalovaní oprazu a ještě jsem zcela LCD technologii nevstřebal, tak mám několik dotazů.

1) pan Kovač zde píše, "Je dobré si nastavit maximální jas (pokud je regulován softwarově) a také dát barvy na "native". Jinak se krystal u bílé barvy nemusí dostat do krajní polohy a blíkání by nebylo tolik účinné." Já jsem u LCD narazil na dvě možnosti regulování jasu, a to pomocí podsvětlovacích trubic a nebo pomocí samotného LCD monitoru, tedy podle natoceni pixelu, jestli to říkám dobře. Tak by mě zajímalo která z techto dvou moznosti je regulování softwarově? K LCD monitoru je dodáván software pro snažší ovládání monitoru, je tedy toto považováno za softwarové regulování? A kdybych nechal monitor poblikávat, abych zamezil vypalování mám u tohoto konkrétního modelu nastavit jas na 100 nebo to není nutné?

2) pravě abych zamezil statickémů obrazu, tak jsem si nastavil spořič obrazu po 5 minutách, jedná se o spořiš hvězdokupa (součástí windows xp), kde je černa statická plocha a po ní kmitají bílé tečky (hvězdy). Je toto řešení lepší než, kdyby byla stále zobrazena jen neměnící se plocha windows? je u spořičů důležité jaký je jejich barevný podklad (zda je lepší barevnější, černobílé, atd.)? Existují nějaké lepší řešení, jak co nejvíce zamezit vyplování?
Ritchie83 (369)|17.11.2006 11:29
[QUOTE=Unreal]Já jsem u LCD narazil na dvě možnosti regulování jasu, a to pomocí podsvětlovacích trubic a nebo pomocí samotného LCD monitoru, tedy podle natoceni pixelu, jestli to říkám dobře. Tak by mě zajímalo která z techto dvou moznosti je regulování softwarově?[/QUOTE]
Regulace natočením pixelu se nejčastěji provádí pomocí ovladače grafické karty, který přepočítává 24b barvy do menšího rozsahu, takže dojde k degradaci barev. Tento způsob označuje pan Kováč jako softwarovou regulaci, neboť se o ni stará software -- ovladač grafické karty. Regulace pomocí podsvětlovacích trubic je lepším řešení, neboť se tím nedegraduje barevné podání. Tato regulace se obvykle provádí tlačítky na monitoru.

[QUOTE=Unreal]K LCD monitoru je dodáván software pro snažší ovládání monitoru, je tedy toto považováno za softwarové regulování? A kdybych nechal monitor poblikávat, abych zamezil vypalování mám u tohoto konkrétního modelu nastavit jas na 100 nebo to není nutné?[/QUOTE]
EIZO je vyšší třída monitorů, kde je monitor propojen s počítačem řídícím USB kabelem. Změny prováděné v ovládacím programu tak nahrazují stisky tlačítek. Striktně vzato, jedná se o softwarové regulování, ale ne takové, jako myslel pan Kováč. Jas na 100 % nastavte v ovladači grafické karty, v ovládacím programu monitoru můžete nastavit jas libovolně podle svých potřeb.

[QUOTE=Unreal]Existují nějaké lepší řešení, jak co nejvíce zamezit vyplování?[/QUOTE]
Po třičtvrtě roce používání S1910 nepozoruji žádné vypálení, aniž bych panelu věnoval nějakou péči.
Pavel Kovač (374)|18.11.2006 09:56
[QUOTE=Ritchie83]Regulace natočením pixelu se nejčastěji provádí pomocí ovladače grafické karty, který přepočítává 24b barvy do menšího rozsahu, takže dojde k degradaci barev. Tento způsob označuje pan Kováč jako softwarovou regulaci, neboť se o ni stará software -- ovladač grafické karty. Regulace pomocí podsvětlovacích trubic je lepším řešení, neboť se tím nedegraduje barevné podání. Tato regulace se obvykle provádí tlačítky na monitoru.
[/QUOTE]
Softwarová regulace se může provádět i tlačítky na monitoru. Pracuje to stejně jako přes ovladače grafické karty, akorát může být (a u EIZA je) lepší protože používá vyšší vnitřní přesnost výpočtu. Pro jistotu bych vždy nastavil jas na maximum a to všude kde to de (pak máte jistotu že je zobrazena nejbělejší barva).
[QUOTE=Ritchie83]
EIZO je vyšší třída monitorů, kde je monitor propojen s počítačem řídícím USB kabelem. Změny prováděné v ovládacím programu tak nahrazují stisky tlačítek. Striktně vzato, jedná se o softwarové regulování, ale ne takové, jako myslel pan Kováč. Jas na 100 % nastavte v ovladači grafické karty, v ovládacím programu monitoru můžete nastavit jas libovolně podle svých potřeb.
[/QUOTE]
Opět platí to samé co jsem řekl výše. Může docházet i k softwarové regulaci, ale u EIZA je to podsvícení.
Ladis (3)|20.11.2006 07:16
Pánové! čtu si tuhle diskuzi a sem mírně řečeno zděšen! To co tu tvrdíte, že se mohou LCD pixely "vypalovat" a že je nutné používat šetřiče, podobně jako u CRT mi připadá, že technologie LCD spíše upadá, než se rozvíjí.
Koupil sem si první LCD v lednu 2001 (17" ViewSonic VX700, panel MVA) a právě šetřič mám vypnutý, tak že běží staticky stále pozadí Woken a za těh necelých 6 let sem nepozoroval Vámi popisovaný jev. Ani na druhém LCD FSC P19-2 (panel s-PVA), který mám 1,5 roku a provozuji ho podobně, nic podobného nepozoruji.
Se mi zdá, že si tu budujete velkou houpačku, né?
Nebo jsou nové technologie použité u LCD opravdu tak mizerné a choulostivé?

Ale je pravda, že jsem něco podobného četl v manuálu k monitoru NEC 20WGX2 (panel AS-IPS), že statický obraz na LCD způsobuje jeho "zamrznutí ", které po několika hodinách, či dnech zmizí a proto doporučují použití šetřičů.
No nevím co si o tom mám myslet.
freebooter (2)|19.7.2007 11:00
[QUOTE=radekhulan;6383]Díky za reakci. A nebyl by tip na černo-bíle "blikající" prográmek, nejlépe respektující refresh rate? Abych si jej nemusel psát :-)[/QUOTE]

Jelikož jsem se u staršího LCD taky setkal s tímto problémem, napsal jsem si jednochuchou utilitku. Pokud ji někdo chce, může si ji stáhnout na následujícím odkaze http://www.prodejvyfuku.cz/lcd.php .
Pavel Kovač (374)|19.7.2007 16:15
[QUOTE=freebooter;42042]Jelikož jsem se u staršího LCD taky setkal s tímto problémem, napsal jsem si jednochuchou utilitku. Pokud ji někdo chce, může si ji stáhnout na následujícím odkaze http://www.prodejvyfuku.cz/lcd.php .[/QUOTE]
Toto blikání je příliš rychlé. Je třeba počítat s odezvou a proto bych raději volil cca 2x nižší framerate.
Jinak velmi dobré. Každopádně stejně poslouží i animovaný gif, video apod... Navíc u videa je výhoda V-sync.. to sice v tomto případě téměř nevadí, ale lépe to vypadá :)
[CZ]mike (25)|22.7.2007 08:22
novych monitoru se to praveze netyka. Spis stare panely u NB nebo v kancl pc kde bezel furt word. Sam jsem neco take videl - 14" LCD aoc.
freebooter (2)|23.7.2007 12:05
[QUOTE=Pavel Kovač;42075]Toto blikání je příliš rychlé. Je třeba počítat s odezvou a proto bych raději volil cca 2x nižší framerate.
Jinak velmi dobré. Každopádně stejně poslouží i animovaný gif, video apod... Navíc u videa je výhoda V-sync.. to sice v tomto případě téměř nevadí, ale lépe to vypadá :)[/QUOTE]

Mě to pomohlo s touto frekvencí. 50Hz odpovídá 20ms, což je delší čas, než udávaný (16ms) od výrobce toho monitoru. Jelikož mě to nedalo, dopsal jsem do toho prográmku parametry, kterými se dá měnit např. framerate.
Klingacikx (1545)|24.7.2007 17:54
[QUOTE='[CZ]mike;42276']novych monitoru se to praveze netyka. Spis stare panely u NB nebo v kancl pc kde bezel furt word. Sam jsem neco take videl - 14" LCD aoc.[/QUOTE]
Po prečítaní tejto vety mi trochu odľahlo pretože si chcem kúpiť LCD-čko a už som začal aj pochybovať o jeho kúpe.
vavri (54)|27.8.2007 21:04
Ma nastaveni jasu a kontrastu na LCD monitoru nejaky vliv na jeho zivotnost? Konkretne me zajima LCD televize, ktera ma jeste zvlast nastaveni ntenzitu podsviceni.
Pavel Kovač (374)|28.8.2007 07:40
[QUOTE=vavri;45898]Ma nastaveni jasu a kontrastu na LCD monitoru nejaky vliv na jeho zivotnost? Konkretne me zajima LCD televize, ktera ma jeste zvlast nastaveni ntenzitu podsviceni.[/QUOTE]
Na zivotnost ma vliv pouze nastaveni jasu. U vetsiny LCD TV je jas regulovan pomoci podsvetlovacich trubic a to ma za nasledek ono rychlejsi starnuti, tzn. cim vyssi jas tim mensi zivotnost. Pokud se jas snizi na 0 %, tak se muze zivotnost i o 50 % prodlouzit (trubice blikaji).
vavri (54)|28.8.2007 15:20
U monitoru, ktery ma nastaveni jasu a kontrastu je mi to jasne. Jak to ale je u televize, ktera ma zvlastni nastaveni pro Back Light. To bych rekl, ze je taky podsviceni. Nebo ne?
Pavel Kovač (374)|29.8.2007 14:35
Potom BackLight je regulace jasu pomoci podsvetlovacich trubic a Brightness je SW regulace jasu. tzn. pouze BackLightem lze zlepsit zivotnost -> snizit uroven BackLight. Polozkou Brightness se pouze modifikuje nastaveni obrazu jako takoveho a trubice zustavaji ve stejnem stavu.