reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Cvakání a vůbec divné zvuky disku

Pavel Boček (4169)|24.9.2007 19:17
U mýc dvou Barracud (ST3250823AS+ST3250820AS) v RAIDu nulce jsem tuhle začal slyšet cvakání, ale né že by to sem tam kleplo, ale jakoby svakání s vysokou frekvencí. No měl jsem tu jednu desku, tak sem udělal test pomocí SeaTools jednoho po druhém. Cvakání žádné, test 100%. Tak že by jen tak zvláštně sekvenčně četli :) nebo se mám obávat nejhoršího...? Občas to přestane, taky nějakou dobu po startu to není slyšet.
tgfh (2985)|24.9.2007 19:27
Nó...abych řekl pravdu děje se mi něco podobného, už pár týdnů pozoruji slaboučké cvakání, ťukání apod., jelikož už můj PC není horká novinka tak to neřeším, kdyby mi to vyhořelo nic se neděje :turtle
zálohuji pravidelně :D

Netuším čím je to u mě způsobeno, je mi to fakt jedno.

Rada pro tebe: kašli na to :D

Udělej pár testů na HDD a věnuj se shw dále :thumb
pavel_p (993)|24.9.2007 19:31
Zajímavé, to jako dělají oba disky? Zní to jako seek nebo jinak? Já to zažil jen u velmi starých disků kde to bylo nazýváno rekalibrace (disk se snažil najít kde jsou jaké stopy kvůli teplotní roztažnosti ploten a tento zvuk dělal i bezprostředně po startu.) Pokud se budeš obávat nejhoršího tak neuděláš chybu. Mám ST3250824A+ST160023A a žádné podivné zvuky nevydávají. Pak to může být něco v casu co rezonuje, ale na to bys asi přišel.
Pavel Boček (4169)|24.9.2007 19:35
[QUOTE=pavel_p;50944]Zajímavé, to jako dělají oba disky? Zní to jako seek nebo jinak? Já to zažil jen u velmi starých disků kde to bylo nazýváno rekalibrace (disk se snažil najít kde jsou jaké stopy kvůli teplotní roztažnosti ploten a tento zvuk dělal i bezprostředně po startu.) Pokud se budeš obávat nejhoršího tak neuděláš chybu. Mám ST3250824A+ST160023A a žádné podivné zvuky nevydávají. Pak to může být něco v casu co rezonuje, ale na to bys asi přišel.[/QUOTE]

No tak jsou v RAIDu, tak asi hýbou oba hlavičkami stejně že...jako seek to nezní bych řekl (při tom mi hrčí celá skříň :D je to úprava EC od Mironetu...), právě pže to je spojitý nepřetržitý zvuk. Asi to nahraju...

Mám způsob jak zjistit S.M.A.R.T. ? Asi jedině nová instalace na další disk/live distribuce a zkusit disky po jednom, co...

ADD// Mám dojem že to začalo po tom, co sem dal vše na disku pomocí O&O Defrag 10 dokupy...teď mám fragmentaci do 0,2% na všech oddílech vyjma C (hyberfil.sys se dycky rozháže jako blbec a zvýší to o 20% :stupid). Tak říkám, může to být to sekvenční čtení nebo jen pomalejší přeskakování na různé pozice...? Přece jen oba disky nejsou stejný, jeden je 7200.8 a druhej 7200.10 (používá jen 3 strany ze 2 ploten, tak třeba se to rozhazuje). Během psaní to přestalo...
pavel_p (993)|24.9.2007 19:55
[QUOTE=Pavel Boček;50945]No tak jsou v RAIDu, tak asi hýbou oba hlavičkami stejně že...[/QUOTE]
Ajo, to sem přehlíd. Pokud dělají divné zvuky oba, tak to může dělat nějaký program nebo rekonstrukce pole kopírováním jednoho disku na druhý.

[QUOTE=Pavel Boček;50945]Mám způsob jak zjistit S.M.A.R.T. ? Asi jedině nová instalace na další disk/live distribuce a zkusit disky po jednom, co...[/QUOTE]
S tím zjišťováním smartu je to asi tak, že smartctl (balík smartmontools) na Linuxu některé RAID řadiče podporuje, některé ne a na některých jen určité typy disků (týká se SATA/SAS). Dá se to někdy najít v dokumentaci.
Osobně disky namátkou kontroluji takto:
# smartctl --smart=on /dev/sda (zapne smart, pokud to nedělá BIOS)
# smartctl -a /dev/sda (podívám se jestli má disk v logu nějaké chyby)
# smartctl -t long /dev/sda (kompletní self-test)
Počkat na dokončení testu (běžně 30-90 minut dle velikosti a rychlosti disku)
# smartctl -a /dev/sda (podívám se znovu jestli má disk v logu nějaké chyby)

Disky bych zkusil po jednom nebo i zároveň bez RAIDu.
Styryx (351)|25.9.2007 09:47
[QUOTE=Pavel Boček;50945](hyberfil.sys se dycky rozháže jako blbec a zvýší to o 20% :stupid)[/QUOTE]

Na to mám takovou fintu, před defragmentací zakázat hibernaci a po defragmentaci jí zase povolit. (stejně tak se swap souborama, je lepší, když na jednotce, která se právě defragmentuje, zrovna není swap, tj. např. když defragmentuju C:, nechám dočasně udělat swap na D: a na C: ho vypnu, a pak to dám zpátky a jdu na D: atd.)

Co se týče teplotní roztažnosti ploten, a rekalibrace, jak nekdo zmiňoval, na to by pak byl nejlepší asi udělat low level format. Ale je otázka, jestli je to tenhle případ.
Pavel Boček (4169)|25.9.2007 18:37
[QUOTE=Styryx]...[/QUOTE]

Já mám SWAP na E, np; s tím hyberfilem to dělám stejně, ale málokdy se povede (ADD// právě jsem dojel, ten systém je debil, to je ono...povedlo se mi že opravdu tam byl asi 2,5GB blok a stejně se to rozsekalo na pět částí, tak to už fakt nejde...jedině mě napadá to zkusit z druhýho systému, ten s tím hejbat může, ne...?)

Nakonec jsem si říkal, vzhledem k tomu že jeden je 7200.8 a druhej 7200.10 a ten novější používá u jedné plotny jen jednu stranu (jak sem psal výš), tak co kdyby to bylo tím...? To pak znamená, že data jsou poházený jinak na každým disku a hlavičky mohou lítat sem a tam, což dohromady vytvoří ten zvuk...
speedsnail (4876)|26.9.2007 00:34
Skoro me prekvapuje ze ty dva rozdilne disky jsou v raid 0 (pro domaci pouziti) rychlejsi nez mit na tom lepsim (asi 7200,10) OS a na tom druhym swap, nebo nainstalovany programy.
Pavel Boček (4169)|26.9.2007 18:41
[QUOTE=speedsnail;51128]Skoro me prekvapuje ze ty dva rozdilne disky jsou v raid 0 (pro domaci pouziti) rychlejsi nez mit na tom lepsim (asi 7200,10) OS a na tom druhym swap, nebo nainstalovany programy.[/QUOTE]

Mám hodně oddílů a byl by v tom zmatek...jinak v HDTachu obvykle přes 100MB/s průměr...