reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

GPT a "mizejici data" ?

Rat (75)|4.2.2018 10:16
Dobrý den, rád bych požádal touto cestou o objasnění "záhady" s HDD a GPT.

Věc se má takto:
Měl sem několik HDD v šupících, připojených k PC přes USB3.
Vše fungovalo po celou dobu bez jediného problému.
Po čase sem se rozhodl tyto HDD odebrat ze šuplíků a vložit je do PC přímo, přes SATA.
A tady začíná můj problém.
Ať tyto hdd vložím do jakéhokoli PC se SATA, systém nenačte GPT a tudíž ani oddíly !
Data tam ale stále jsou, jelikož pokud HDD vrátím do šuplíku a připojím přes USB3, v jakémkoli PC se k nim opět dostanu !
HDD byly jako nové prvotně se sytémem spojeny právě přes USB3 a formátovány v konfiguraci GPT, NTFS.

Mohl by mi někdo prosím vysvětlit proč tato situace vzniká a jak ji vyřešit abych mohl mít HDD připojeno přes SATA a korektně to fungovalo ?

Podotýkám že celá situace se mi několikrát opakovala i u známých, ovšem vždy jen při použití GPT.
MBR disky neměly jediný problém.

P.S. GPT používám z důvodu vysoké kapacity těchto "šupíkových" HDD, a rovněž sem se dočetl a vyšší odolnosti a spolehlivosti GPT.
Což se mi tedy ale paradoxně potvrdilo přesně obráceně :-D

Děkuji všem za pomoc a přeji krásný den.
durib (1141)|4.2.2018 11:37
Měl jsem stejný problém, ale přišel jsem na něj okamžitě. Chybka bude možná v tom, že se USB řadič chová jinak (a už jsem i četl o potížích, kdy právě vybraný disk z rámečku, kde odešel jen USB řadič, nebyl načten v PC a o data člověk přišel), ale dále jsem to nezkoumal. Naformátoval jsem to přímo přes SATA a už neřešil.
trhan (12)|4.2.2018 14:46
Metody určitě jsou, ale vždy je riziko ztráty dat. Udělat zálohu, disk dat do PC, naformátovat a data na něj zpět nakopírovat.

Důvodů může být spousta, záleží jak jste disk zakládal, formátoval, atp. Když ho připojíte do PC, a otevřete disk manager, co vidíte? Disk by měl být vidět, nabízet volby inicializovat, atd.