reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Výber monitoru

RIKOG (11)|7.2.2018 17:39
Hello! Mám zostavu I5-4570 + AMD 480x, hrávam hlavne CS:GO, LoL a WoW. Momentálne používam 24" ASUS VG248QE kvôli csku a vlastne celkovo kedže nemám problém vytrieskať z väčšiny hier nad 60FPS, ale hlavne aj kvôli tomu že rozdiel medzi 60Hz a 144Hz je cítiť neskutočne a rýchlo som v tom spohodlnel. Avšak má naprd farby a preto rozmýšlam nad druhým monitorom ktorý by mal byť na filmy a na hry kde nedokážem mať viacej ako 60FPS (Witcher 3, Assassins creed).. hlavné vlastnosti by mali byť asi aby bol IPS, pod 200€(5 000KČ), 5ms, 60Hz minimal a aby mal malé, alebo aspon také rámy ako ASUS VG248QE a 24"... pozeral som veľa recenzii a poväčšine ľudia odporúčali lacnejšie monitory, okolo 120€, ale ked môžem minúť 200€ bojím sa že zbytočne stratím na kvalite, a zase 200 eurových monitorov je veľa a vôbec v nich neviem rozlíšiť. Ak máte nejaký dobrý tip, sem sním, ďakujem.
dom324 (306)|7.2.2018 18:47
Bezkonkurenční je v téhle ceně Philips 246E7QDSW. PLS panel (IPS od Samsungu) s technologií Quantum Dots = vynikající barvy, pokrývá skoro celý gamut DCI-P3 (DCI-P3 je požadavek na HDR). Jde přetaktovat na 80Hz (jen bílá varianta).
Stojí sice jen 3,5k, ale nic s lepšími barvami do 5k (a ani nad) nekoupíš, Philips zabil veškerou konkurenci v ceně od 3-5k. Popřípadě můžeš vzít 27" variantu, ale ta má dost hrubý rastr.
Jediná alternativa je ten zakřivený 24" Samsung s VA panel, ale nemá Quantum Dots. Quantum Dots udělá obrovský rozdíl (je to stejná technologie jakou používá Samsung ve svých QLED monitorech i v těch nejdražších QLED TV).
RIKOG (11)|7.2.2018 19:04
Takže kvôli Philipsu je taký zvláštný skok v pomere cena/kvalita :D Vyzerá pekne, dobré vlastnosti, díky za odpoved... Myslíš že by ma vytáčalo že je o 0.4" menší a že budem mať vedľa seba biely a čierny monitor?
dom324 (306)|7.2.2018 19:14
Upřímně, nevím :D mně by asi rozdíl barev nevadil, ale jestli by tam byl moc velký rozdíl ve velikosti, minimálně by mě to iritovalo. Každopádně ten Philips za to stojí.
RIKOG (11)|7.2.2018 19:25
Vyzerá to že zoberem pravdepodobne tento, nečakal som že hned prvý tip ma takto prekvapí, fakt díky. :) Ešte však počkám chviľku či má niekto iný nejakú konkurenčnú variantu.

EDIT: A sakra, teraz som sa dozvedel že to má 15MS response time, na alze písali že 5MS, preto ma to splietlo a aj ked sa to dá upraviť v nastaveniach cez ich funkciu vraj tam je potom príšerný ghosting. :/
RIKOG (11)|7.2.2018 19:40
Teraz nastáva otázka či môžem taktovať monitor aj ked mám AMD a nie nVidiu, či to nezhorší farby, a stále nechápem aký je tam ten input lag, po pretaktovaní 12.5ms, čítam to správne ? To mi príde dosť veľa oproti 1ms ktorý mám teraz a bojím sa že to bude až moc znateľný rozdiel
dom324 (306)|7.2.2018 20:23
Taktovaz můžeš s AMD i nVidia GPU. Buď přes ovladače gk, nebo přes CRU (Custom Resolution Utility).
Input lag (12,5ms) není odezva (1ms). Input lag je čas, který uplyne od zaslání dat do monitoru až do zobrazení obrazu. Odezva je čas, který potrvá změna obrazu při každém obnovovacím cyklu.
Rozdíl odezvy 5ms vs 1ms nepoznáš. Navíc to ani není reálná odezva. Kvůli tomu, jak LCD monitory fungují (tekuté krystaly), trvá každý barevný přechod jinou dobu. Výrobci vždy udávají přechod šedá - šedá (Gray to Gray, GtG), který je nejrychlejší. Papírová odezva je 1ms, ale v praxi to bude třeba 7ms nebo více. TN panely (které mají odezvu 1ms) mají odezvu dost nevyrovnanou - mezi jednotlivými barevnými přechody je větší rozdíl než u IPS. Odezvu nemusíš řešit pokud nehraješ opravdu profesionálně. Mnohem důležitější je frekvence (pokud má sloužit na hry) a pak barevné podání.
RIKOG (11)|7.2.2018 20:54
Ah, dakujem za vysvetlenie.. ale stále nechápem prečo ked sú to 2 rozdielne veci, tuto sú pod "jednou kategóriou" viz. príloha prvý obrázok ... a príde mi že celý tento odstavec, viz. príloha 2hý obrázok vypráva stále o odozve. Ja vážne nemám záujem sa v tom až tak strašne špárať, ale aby po tom čo príde monitor som neplakal z toho drastického rozdielu oproti tomu čo mám teraz na stole. (Jedno pekne plynulé, druhé drasticky pocitovo spomalené a zasekané)


EDIT: Hmm, ako testujem viacej IPS panelov (Aj drahšie modely a iné značky) všetky na comparison stránke majú Average 14-15ms, takže je to normálna vec pre všetky IPS zdá sa. Takže to není nič čo má špeciálne iba tento Phillips.
MONITOR 2.png MONITOR.png
dom324 (306)|7.2.2018 21:19
Pokusím se to vysvětlit.
Video se skládá ze snímků. Stejně jako grafická karta generuje určitý počet snímků za sekundu, monitor se obnovuje x krát (počet Hz) za vteřinu. Pokud má monitor 60Hz, když vydělím 1s 60 dostaneme 0,01667 sekundy, což je 16,67 milisekund. Každých 16,67 milisekund monitor obnoví obraz a zobrazí snímek. Můžete si to představit jako vlak - stejně jako vlak přijíždí do stanice v určitých intervalech, i monitor se obnovuje v určitých intervalech. Odezva by pak byla čas nasedání pasažérů do vlaku. Příklad - monitor 60Hz odezva 1ms. Začínáme v čase nula, v 16,67ms nastane čas obnovení, (zde začíná odezva/response time) monitor přečte buffer a začne manipulovat s tekutými krystaly, až se poslední tekutý krystal dostane do pozice, končí fáze odezvy a na monitoru je obraz tak jak má být (když budeme počítat s papírovou odezvou 1ms, tak je čas 17,67ms). K další obnově obrazu dochází v 33,34ms (16,67+16,67) a pak zase nastupuje odezva - výsledný obraz je zobrazen v 34,34ms.
Frekvence je jak často monitor zobrazuje změny, odezva určuje jak rychle zobrazuje změny.
Pokusil jsem se to vysvětlit jak nejlépe umím, snad je to aspoň trochu pochopitelné.
Ten první obrázek dokazuje to, co jsem psal předtím - na LCD monitoru trvá každý barevný přechod jinak dlouho (v každé zastávce do vlaku nastupuje jiný počet lidí, zjednodušeně řečeno) - Minimum Response Time je papírová odezva 1ms při přechodu šedá šedá, Average response time je pak vytvořen z průměrů jednotlivých přechodů. Změřit objektivně reálnou odezvu je proto hodně komplikované (až skoro nemožné), a jelikož má odezva minimální dopad na zážitek, tak dokud je papírová odezva +- 5ms není potřeba ji nijak brát v úvahu.
RIKOG (11)|7.2.2018 21:34
Po tomto to pochopí snáď už každý, aj ja, doteraz som si iba myslel že viem ako to funguje, a to som už čo to prečítal aj pozeral na youtube ako jednotlivé panely fungujú. :D Mám už snáď poslednú otázku, začína to tu vyzerať ako konverzácia na FB kvôli mne. EDIT2: Hľadal som čiernu variantu aby mi pasoval a zistil som že to je mierne iná verzia, ešte aj s reproduktormi

Philips 246E7QDSW (biela) vs. Philips 246E7QDAB (čierna).. aký je medzi nimi rozdiel? Niekde sa uvádza že čierna verzia má iba klasický IPS panel, aj ty si vravel že pretaktovať sa dá iba biela verzia
dom324 (306)|7.2.2018 21:49
QDAB má IPS panel od nevím koho (možná LG), QDSW má PLS (IPS) od Samsungu. Rozdíl v barvách by měl být minimální/žádný. S přetaktováním je to ale horší, QDAB končí na 61Hz (někdy ani to ne), což se pomalu ani přetaktováním nazvat nedá. QDSW se většinou dostane na 81Hz, 80Hz je 100% jistota.
Pokud se na něm budou sledovat jen hry, jdi klidně do černého, ale pro hry se těch 80Hz hodí.
RIKOG (11)|8.2.2018 00:18
Nejdem riskovať horší obraz za rovnaké peniaze kvôli farbe, vyzerá to že spolu s monitorom kupujem aj pásku s farbou a spravím si ho čierny homemade :D díky ešte raz za všetok čas.