reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Poškození HDD po nové instalaci Windows

G.i.k (47)|18.2.2018 20:26
Zdravím,

bylo na čase reinstalovat systém, tak jsem se do toho pustil - rutinní věc. Mám jedno SSD na systém a dva další HDD na data. Instaloval jsem Win 10 přes boot z flashky, nainstaloval všechny ovladače a pak jsem si všiml, že mi v "Tento počítač" jeden disk chybí. Vlezl jsem do správce disků a koukám, že chybějící disk je tam nepřiřazený. Tak jsem ho normálně přiřadil, přidělil jsem mu písmenko a když jsem ho chtěl otevřít, napsalo to, že musím prvně formátovat. Vygooglil jsem si, že by mi mohl pomoci Recuva, ale ten v tomto případě nejspíš nefunguje.
Samozřejmě se jedná o disk s nejdůležitějšími daty, jak už to tak bývá :( .

Jaké mám prosímvás možnosti?

Děkuji za případnou pomoc,

Kuba
maarkii (292)|19.2.2018 19:09
Při instalaci staršího OS Win se stávalo něco podobné, pomohl tuším reset při instalaci nebo krok zpět a pak už se disk zobrazoval korektně, jinak tam zůstal pod jiným písmenem a nebylo možné jej po ručním přepsání ve Správci používat, ale nevím zda je to totožný případ.
G.i.k (47)|19.2.2018 20:00
Bohužel není. Tady jde o to, že disk chce vyloženě prvně naformátovat, abych ho mohl používat. Asi je tam poškozená ta tabulka nebo něco, přesně tomu nerozumím, jen odhaduji.

Ale díky za snahu, snad někoho napadne, jak z toho ty data vydolovat, aniž bych to musel dávat někam do servisu.
G.i.k (47)|1.3.2018 22:16
Zkoušel jsem to připojit jako externí disk, což byl můj poslední zoufalý čin, ale bez úspěchu....prostě mi pořád píše, že chce naformátovat.
Opravdu nenapadá nikoho nic? :(
jobro (1)|3.3.2018 13:09
[QUOTE=G.i.k;595208]...Opravdu nenapadá nikoho nic? :([/QUOTE]

Nápady by se našly: EaseUS-free, MiniToolPartition Wizzard, Partition Recovery... Zkus hledat.

P.S.
S křížkem po funuse: při instalaci Windows (a Windows 10 zvláště) je vhodné odpojit ostatní disky v systému. Ony ty potvory si na ně občas "něco" zapisují. S tímto se už setkali jiní instalatéři.
dom324 (306)|3.3.2018 20:38
Zkus disk v jiném počítači.
Jinak souhlasím s kolegou výše, při instalaci OS nejlépe odpojit veškeré nepotřebné disky, Windows mají tendenci dělat bordel.
Ventero (1280)|4.3.2018 08:13
Instalator Windows 10 ma jiz dlouhodobe bug, ktery pri urcitem zpusobu volby instalace narusi tabulku oddilu. Disk je pak necitelny pro jakykoliv system. Zkus v Acronis ADD ci jinem nastroji obnovit - bylo by to nejjednodusi. Popr. pri nejhorsim Testdisk pod live linux.

Osobne jsem, kdyz se mi to stalo nepotreboval zachranovat data, takze jsem jednoduse v Gparted vytvoril novou tabulku oddilu.