reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Upgrade PC v ceně 7 500 - 10 000 Kč

BladeCZE (9)|3.3.2018 11:48
Co chci upgradovat: Case a zdroj

Aktuální konfigurace: CPU: Intel Core i7-6850K (Chladič: CoolerMaster Hyper TX-3 EVO)
GPU: Gainward GeForce GTX 970
RAM: Corsair 4x8GB (CMK32GX4M4A2400C14)
MB: ASUS STRIX X99 GAMING https://www.asus.com/Motherboards/ROG-STRIX-X99-GAMING/specifications/
Case: Zalman Z9 (CPU chladič téměř na vrchních větrácích kdy byl porod přišroubovat vrchní šroubky do MB.)

Další komentář:
Představa
Case:
BigTower - Aby se tam vešel CPU chladič a případně výkonější GPU do budoucna
Alespoň 2x USB 3.0 vpředu.
Ideálně i s ovládáním větráků (Není podmínkou - mohl bych dokoupit ovladaní do 5,25 nebo to zapojit do desky.)
Alespoň jedna pozice na 5,25.
Minimálně 3 pozice na 3,5 HDD + 1x 2,5 SSD.

Upgrade GPU bude příště, až opadne mining horečka kdy cena a dostupnost bude mnohem lepší :-D

Předběžně vybrané case:
NZXT Phantom 630
https://www.czc.cz/nzxt-phantom-630-matna-cerna_2/163362/produkt
Thermaltake Core X71
https://www.czc.cz/thermaltake-core-x71-cerna/212449/produkt

Zdroj:
Aby měl 8+4 Pin - Všechny konektory pro CPU v MB byly zapojené... Asi to nemá úplně smysl, ale pro vnitřní klid :-D
Modulární - odpojitelne kabely.
Výkon předpokládám okolo 700W (V budoucnu výkonější GPU)

1 x 24-pin EATX Power connector(s)
1 x 8-pin ATX 12V Power connector(s)
1 x 4-pin ATX 12V Power connector(s)
dom324 (306)|3.3.2018 12:43
Nenapsal jsi cenu.
Zdroj - minimum Seasonic Focus Plus Gold nebo o trochu lepší Corsair RMx - špičkové zdroje. Kdyby jsi chtěl ještě něco lepšího, Seasonic Prime jsou luxus zdroje, ale taky něco stojí (a nebudou tak tiché jako RMx). Stačit bude více než dost 650W, pokud neplánuješ multi GPU (i když 2x některé GPU by zvládl)
Regulace ventilátorů skrz nějaký regulátor podle mě naprosto postrádá smysl. Pokud deska umí Speedfan, ruhodně reguluj jím - je zdarma, dovolí udělat vlastní křivku a nevyžadju 5,25" pozici.
Skutečně chceš Big Tower, nebo spíše Midi Tower? Protože do kvalitní Midi Tower skříně se Ti vleze chladič a gk naprosto bez problému, i ty skříně co jsi poslal jsou více méně Midi Tower. V téhle ceně bych rozhodně bral Fractal Design Define R6.
BladeCZE (9)|3.3.2018 13:03
Cena je uvedená jako téma, myslel jsem že to stačí. 7,5-10tis, ale ani to není úplně limit. :D Case do 4k, zdroj 5k, spíš cena se kterou počítám, než limitující.
Rozhodně chci case ve které bude dost místa pro přišroubování těch vrchnich šroubků... :D Současná case je Midi Tower a byl celkem problém to tam napasovat a pak přišroubovat. A aby bylo dost místa vzadu - pro kabely.
Deska má omezený počet připojení větráků - ve specifikacích píšou 2, ale existuje jakejsi 5-pin EXT_FAN(Extension Fan), takže bych se po něm mohl podívat... Edit: V CR se nejspíš už neprodává... Ale na ebay jsem nějaký našel. https://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_trksid=p2050601.m570.l1313.TR0.TRC0.H0.TRS0&_nkw=ASUS+FAN+Extension+card&_sacat=0 (Ale z USA, takže bych musel ještě platit DPH, což už se potom tolik nevyplatí)

K té case Fractal Design Define R6, přijdou mi ty neprodyšná dvířka dost limitující. Nechtěl bych je mít při hraní otevřené... Předpokládám že když jsou zavřené tak je tam citelný rozdíl v nasávaném vzduchu.
Já na věci spíš hledím z hlediska funkčnosti, vzhled jde u mě stranou :D
dom324 (306)|3.3.2018 20:31
Jestli počítáš s cenou zdroje 5k, jdi do Seasonic Prime. Jedny z nejlepších, dost možná i nejlepší, zdroje na trhu.
U Define R6 jsou ty dvířka z důvodu hlučnosti, ne vzhledu. Ty otvory jsou dostatečně velké, při otevření dvířek získáš tuším o 2-3°C nižší teploty, což je podle mě vzhledem k snížení hluku přijatelné.
Jako alternativu bych viděl BeQuiet DarkBase Pro 900 - špičková case. Nebo o něco málo horší DarkBase 700.
Bohužel nevím o žádném recenzentovi, který by otestoval výše zmíněné skříně s referenčními (tj. vždy stejnými) ventilátory, takže se ohledně chlazení těžko porovnávají.
S takovým rozpočtem bych pak do skříně dokoupil pár dalších ventilátorů, počet a konfigurace záleží na zakoupené skříni.
I u nás v česku se dá sehnat tuna rozbočovačů pro ventilátory, skrz jeden port můžeš ovládat klidně 5 ventilátorů (ale ne separátně, všechny pojedou na stejných otáčkách). Cenově je to otázka pár Korun. Mají je určitě na JSComputers a vsadím se že i v dalších velkých eshopech.
BladeCZE (9)|4.3.2018 10:19
Tak teda půjdu do Seasonic Prime Ultra 750W Gold (SSR-750GD2) (Ikdyž si říkal že 750W je hodně, raději si nechám rezervu :D A alespoň nebude přehnaně zatěžovaný). Cena je dobrá, Gold mi bude muset stačit.
https://www.tsbohemia.cz/seasonic-prime-ultra-750w-gold-ssr-750gd2-_d288432.html

be quiet! Dark Base Pro 900, ta Qi nabíječka je mi k ničemu... Takže nevím jestli má smysl si připlácet. Ale to okno se mi líbí, takže bych do ne-PRO verze nešel. Ale ta variabilita (modulárnost) se mi moc líbí, takže zvažuju :D
Define R6 mi nepříjde tak velká jako NZXT Phantom 630.
To je ta case NZXT Phantom 630 tak špatná? Odhlučnění asi nebude špičkové, ale jinak mi příjde docela v pohodě.

Nějakou alternativu pro Define R6 neznáš? Větší, do 5k.
Donald64 (702)|4.3.2018 14:59
Pokud má tvá deska jen 2 konektory pro ventilátory, tak se dá jejich počet snadno navýšit rozbočovačem https://www.czc.cz/arctic-pst-cable/145394/produkt jediné, co je třeba pohlídat je jejich celková spotřeba, konektor by měl vydržet zatížení obvykle do 12W.

Define R6 by měla stačit snad na vše, co člověk může chtít osadit. Větší je pak už jen Define XL, ale zde je hlavní výhodou spíše jen obrovský počet 5,25" a 3,5" pozic.

Seasonic Prime jsou jedny z nejlépe osazených zdrojů na trhu, ovšem z hlediska hluku už nejsou tak zajímavé. Pokud si potrpíš na co největší ticho, tak od Seasonic připadají v úvahu jen Fanless modely. Jinak bych sáhl po Corsair RM650x z levnějších (do 50% zatížení se netočí ventilátory a i pak je velmi tichý) a jestli se takřka nechceš dostat do stavu, že by se ventilátory roztočily, sáhl bych po Corsair RM850x.
dom324 (306)|4.3.2018 18:57
Jo, ta QI nabíječka u Dark Base Pro 900 je stupidita.
Větší Define R6, jak už psal Donald, je Define XL, ale nevidím důvod proč pouze kvůli velikosti brát horší case. Podívej se na rozměry R6, vždyť má víc jak 50cm na délku.
Phantom 630 není vyloženě špatný, ale pro celou řadu Phantomů je charakteristická vlastnost tuna plastů. Plasty úplně všude, jakoby NZXT jiný materiál neznalo. A u skříně za 3k mi to nepřijde úplně ideální + má nulové odhlučnění. Oproti Define R6 (a prakticky všem moderním skříním, celé série Phantom už je na trhu pěkný pár let) má méně pozic pro ventilátory a o dost horší podporu vodního chlazení. Ještě mě napadá NZXT H700i, ale ta má ještě více nepotřebnou (a naprosto nepoužitelnou) AI blbost než je QI nabíječka, kvůli tomu má vysokou cenu.
BladeCZE (9)|5.3.2018 13:03
Ja součastnou case Zalman Z9 chci vyměnit právě pouze skrz malé rozměry, tak chci rovnou nějakou velkou kde se bude pohodlně zapojovat SATA konektor do desky a snadno připojovat napájení CPU do horních pozic na desce.
Ano, Define R6 je větší jak Zalman Z9 - Na délku o 4cm, ale Phantom 630 je dělší o dalších 6 cm, což už je pak rozdíl 10 cm (oproti Z9) značný.
Když se dívám na fotografie Define R6 a na fotografie Zalman Z9 kde je osazena základní deska, nepříjdou mi ty rozměry pro kabely (V pravo u desky) zásadně odlišné.
Define R6 https://www.kitguru.net/wp-content/uploads/2017/12/Fractal-Design-Define-R6-Review-on-KitGuru-Built-Open-Side.jpg
Zalman Z9 https://st.overclockers.ru/images/lab/2012/03/28/1/36_korpsobropen1_big.jpg

Takže bych raději vybíral mezi Dark Base pro 900 nebo NZXT Phantom 630. Kde cenově značně vyhrává Phantom... Pokud teda už není jiná case co by jste mi mohli doporučit. Co by byla lepší jak Phantom 630.
Pro porovnání (Ale nemám v plánu v Alze nakupovat... Ach ty ceny :D):
https://www.alza.cz/porovnani.htm?c=CA069d;CB321q2b;CB321p4;BGW12;CT420v5;CT420w2;

A ještě ke zdroji, ten Corsair RM850x má 2x 4+4pin pro CPU? Na webu píšou EPS Connector 2x (EPS je s ATX kompatibilní, to jsem si už vyhledal :D), ale už nepíšou kolik má pinu, jestli to neni pouze 4pin (2x 4Pin)
Má někdo z vás informaci kolik vlastně má ten konektor pinů u Corsair?

Na webu seasonic píšou že jejich zdroj má taky nějakou formu fanless https://seasonic.com/prime-ultra-gold#specification

Takže není pouze tak dobře řešený jako u Corsair? Nesnižuje se tím životnost?
dom324 (306)|5.3.2018 14:06
Ohledně zdrojů - i Prime má samozřejmě fanless mód, ale udrží ho o chvilku kratší dobu (ofiko jede pasivně do 40%, s tím že do 50% jede pasivně pouze za příznivých teplot - v Africe pojede pasivně do 40%, u nás do 50%). Corsair RMx jede pasivně do 50% vždy + někdy to přesáhne a blíží se k 60%. Corsair RMx má taky o něco málo tišší ventilátor. Oba bych ale klasifikoval jako tiché zdroje.
O životnost se nemusíš bát - oba zdroje mají certifikaci pro dlouhodobý provoz v prostředí s okolní teplotou 50°C. Případné problémy pak kryje záruka, u RMx 10 let, u Primů 12 let.
Jo, Corsair RM850x má dva 4+4 pinové konektory, tedy 2x8 pinů.
Co se týče kvality zpracování, jsou Define R6 a BeQuiet Dark Base Pro 900 to nejlepší na trhu. Dark Base má pak výhodu v modularitě, za kterou si taky nechají připlatit.
Phantomy nejsou rozhodně špatné skříně, ale ve spoustě věcí zaostávají. Cable managment, nulové odhlučnění, méně pozic pro ventilátory, materiály.
Ideální by bylo se na ně zajít někam podívat, ale nevím jak budou v obchodě ochotní rozbalovat 3x skříně :D
Můžeš se ještě podívat na nabídku skříní Corsair, mě tam nic nezaujalo, ale třeba tam ty něco najdeš. Mají Obsidian 900D, což je doslova obří case.
BladeCZE (9)|5.3.2018 14:52
Ten Obsidian 900D je v podstatě kopie (Nebo naopak xD) Thermaltake Core X71. Thermaltake Core X71 avšak není tak dobrý (odhlučněný), co?
Thermaltake má možnost dát dopředu 2x 200mm FAN, Corsair pouze x3 120mm, což je nejspíš velká výhoda, co? Nemám v plánu používat (kupovat) vodní chlazení.
Ale znervozňuje mě tá vzdálenost zdroje od desky. Nejspíš by dodávané kabely od zdroje tak daleko nestačily. Což by byly další investice do prodloužení kabelu, které bych musel nejspíš i kupovat zvlášť. Např. na TS Bohemia mají pouze redukce a ne "prodlužky" :D

K nabídce od Corsair
Corsair 750D Obsidian - tam to funguje jak s těmi dveřmi? Nejsou tam žádné průduchy... U této case je nutné/vhodné mít tyto dvířka otevřené?
Corsair 760T Graphite - Při hledání jsem narazil na tuto case která nevypadá a ani nezdá se být špatná... ale pak na videu https://youtu.be/fLOt8h8-kNY?t=1m mi to v podstatě rozmluvil pro její nedostatečnou tuhost.... Takto se vlnit case jsem dlouho neviděl :D
Corsair mi příjde v podstatě tak plastové jako NZXT. Takže jsem si u nich nic nevybral. Pouze 900D, ale to je v podstatě dražší verze Core X71.
dom324 (306)|5.3.2018 22:51
200mm ventilátory jsou pro zatím useless. Na celém trhu jsou pouze 2 modely (špatné od Cooler Master a pak dobré od Noctuy). 200mm ventilátory mají těžké lopatky musí se dělat větší ložisko + mívají o dost nižší životnost. Výkonnostně nebudou nijak daleko od kvalitních 140mm, podle mě bude 3x 140mm skoro určitě lepší než 2x 200mm. 200mm ventilátory se pokoušely o vstup na trh před asi 6-8 lety (+- z té doby pocházejí Phantomy, proto mají sloty pro 200mm ventilátory), jenže kvůli nekvalitě a fyzikálním problémům se 200mm ventilátory neuchytily a upadly do propadliště dějin na dalších 4-5 let. Loni se Cooler Master pokusil vzkřísit 200mm ventilátory, letos na něj další výrobci navazují, takže začíná takové "druhé kolo" 200mm ventilátorů. Podle mě tohle kolo dopadne stejně jako to minulé, na 200mm je ještě brzo, chce to lepší materiály a ložiska.
Já si myslím, že 750D nasává vzduch tou malou mezírkou ve front panelu a možná je ve spod front panelu nějaký vstup pro vzduch. Ale na 100% to nevím, Corsair (a obzvláště Obsidiany) nejsou můj šálek kávy.
Tak to jsi ještě neviděl Cooler Master H500P (to je ten první pokus o vzkříšení 200mm ventilátorů), ten se teprve vlní :D podívej se na recenzi od Gamers Nexus.
BladeCZE (9)|6.3.2018 13:59
slosik, Case malá a zdroj slabý, ale diky za snahu

Na czc mají 200mm 6 typů (Skladem), dokonce Airen mam teď ve 140mm verzi v současné case a zdají se být stále dobré.
https://www.czc.cz/ventilatory-chladice/produkty?q-c-0-f_60733694=s200%20x%20200&q-c-1-availability=d1
Ale dám teda na tvojí radu a raději se budu držet 3x 140mm je víc než 2x 200m.

Takže jsem stále nerozhodnutý :D Ale nejspíš rozbiju prasátko a koupím Be quiet! DARK BASE PRO 900...
A co vlastně ta Thermaltake Core X71? Lze jí doporučit? Nebo než Thermaltake Core X71 tak už raději NZXT Phantom 630?
Přijde mi divný dát za case víc jak za zdroj :D Ale pokud teď koupím dobře, už nebudu muset měnit... Snad :D
dom324 (306)|6.3.2018 16:21
Levné 200mm ventilátory (kam bych zařadil i ten Airen) mají tragickou životnost, klidně i pár měsíců. Ty lopatky jsou vážně těžké a dělají ložiskům problémy, v porovnání 200mm ventilátoru Noctua a u Cooler Master od Gamers Nexus měly lopatky na tom CM ventilátoru tragickou aretaci a s tím spojený vysoký hluk.
Thermaltake X71 není špatná volba, podle mě lepší volba než ten Phantom. Ale na BQ Pro 900 nemá.
BladeCZE (9)|9.3.2018 21:17
Nakonec jsem dal teda na vaše rady.... :D

[ATTACH=CONFIG]32198[/ATTACH]


Koupil jsem:
BeQuiet DarkBase Pro 900 - 5 383 Kč
1x Rozdvojku na 2 větraky (1x 3pin na 2x 3pin) - možná ani nevyužiju :D - 35Kč
1x Větrak BeQuiet - 560.80 Kč
Corsair RM850x - 3 653.60 Kč

9 632 Kč celkem, takže jsem se do rozmezí vlezl :D

Case už mám doma, teď čekám až mi v pondělí přijde zdroj (btw. "jen" s 3 roky záruky), snad ale vydrží těch 10 let.

Vysvětlení od softcom.cz:
[spoiler]Dobrý den
U značek které zde nemají zastoupení je prodej provozován přes dodavatele, kteří mají smluvní vztah přímo s výrobcem.
Ti dodavatelé mají vztah za určitých podmínek od výrobce, které reflektují do své nabídky a my následně na zákazníka.
V tomto případě pro tento model je záruka pouze 3 roky jelikož tak ji výrobce určil pro tento region.

Vím ale, že zákazníci někdy uspěli s reklamací zařízení i po uplynutí místní záruky kontaktováním podpory přímo výrobce.
Většinou se ale stane, že výrobce rovnou řekne, že to má zákazník řešit přes svého prodejce. Jenže když to pak řešíme tak nám to rovnou zamítnou jelikož to prostě má mít tu dobu kterou to má.

Proto jsou tam jen 3 roky.

Pokud chcete záruku 10 let můžete zařízení koupit přes amazon kde většinou mají tu samou záruku jako udává výrobce.
[/spoiler]

Pokud na to nezapomenu tak sem hodím pak i nějakou fotku až to budu mít poskládané :)
Ale už teď vidím že velikostně je to velký rozdíl :D

Pro porovnání :D

[ATTACH=CONFIG]32196[/ATTACH] [ATTACH=CONFIG]32197[/ATTACH]

Tak vám děkuji za váš čas :thumb
IMG_20180309_211116.jpg IMG_20180309_211126.jpg IMG_20180309_185833.jpg