Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

nový notebook - power throttling

Kuub (7)|26.3.2018 22:04
Zdravím,

koupil jsem si nový notebook (spec. níže). Zapl jsem ho, normálně se spustil na plochu, ale už takhle na začátku mi přišlo, že větráček moc fouká - teplota je vysoká.
Použil jsem UserBenchMark a ve výsledku mi pak stránka ukázala, že background CPU je asi až 30% (nenastavený windows - zakázání aplikací na pozadí a sledování; a bloatware od výrobce) a CPU throttled 90%.

Samozřejmě jsem windows přeinstaloval. Dal jsem pryč oddíly co tam byly a vytvořil jsem si vlastní - celé SSD jenom pro OS a s HDD jsem ani nic nedělal (přiřadím oddíly až po úplném nastavení systému pro uživatelské používání, do té doby není podstatné, aby se s HDD něco dělalo). No a tak jsem měl clean install, to byl první pokus. Prvně jsme nepřipojil ntb na wifi, abych nejdříve odinstaloval ty hlouposti jako Xbox, Onedrive, Lidé atd. Pak jsem ho připojil k wifi a nechal doinstalovat aktualizace. Nakonec jsem doinstaloval zbylé ovladače.
Ntb testuju na Intel Extreme Tuning Utility(XTU) (tam se dá spustit stress cpu test a kontrolovat při tom teplotu, frekvenci jader, thermal throttling, power throttling, atd.) a ještě pouštím ten UserBenchMark(UBM). Jenže, když jsem pustil XTU a testoval, tak teploty začaly skákat strašně nahoru. Normálně to je ustálené tak na 40°C, ale při sebemenším záběru teplota vyskočí na 60°C, ale třeba jenom na 1-2 vteřiny a pak zpátky na 50-40°C. To je normální používání, když spustím XTU a UBM, tak to skočí klidně na 90°C a potom ustálené střídavě na 70°C a 50°C. Navíc XTU taky při stress testu ukazuje pořád power throttling, někdy i ten thermal throttling.

Přeinstaloval jsem ho podruhé. Řekl jsem si asi špatná instalace, něco si nesedlo. To jsem ho připojil k wifi hned jak se nastavoval a hned nechal dotáhnout všechny aktualizace. Dodal ovladače jako posledně... ale zase stejný problém, mega teploty, power throttling (zkoušel jsem nastavit, aby si mohl brát i 100W místo 15W, ale nic), větráček jako malé letadélko. I v BIOSu se po chvilce zahřeje na tolik, že začně dělat letadélko. (ano, v BIOSu je nekonečná smyčka a cpu je tak vytížené naplno, ale je mi divné, že na mém 6 let starém ntb a na malém 13" ntb s intel pentium N3540, se tohle neděje - teploty tam tolik nestoupnou a vše běhá krásně).

Není to ani poprvé, co se tohle stalo. Měl jsem před tímhle notebookem jeden s i5-8250U, a dělal přesně to samé. Ten jsem vrátil a koupil tenhle s i7-8550U. (spadla cena) A aby byla úplně stejná chyba u obou a abych dostal zrovna ty dva chybné, je divné.
A teď programuju právě na tom 13" s N3540 a 4GB RAM. To co vyžaduju, zvládá bez problému a teploty jsou normálně tak na 45-50°C, maximálně 60°C, když si dělá něco pro sebe navíc.

Tak se ptám - máte s tím někdo zkušenosti, víte co dělám špatně, věděli byste co s tím udělat? Nebýt toho throttlingu a divných teplot, tak je to (pro mě) dokonalý notebook. :)
Sloužit má hlavně jako školní. Programování v Javě, později C, a možná ještě něco. Film/seriál při večeři. Standart prohlížení internetu. Občas večer i hra - ale nic extra náročného (Skyrim, Deus Ex: HR, Metro 2033, AvP).


ntb Acer Aspire 5 (A515-51G-8723) spec:
Intel i7-8550U (4x1,8 GHz (boost 4GHz))
12GB RAM
Intel UHD Graphics 620
GeForce MX150
SSD 128GB
HDD 1TB
15,6"
TDP 15W

Vše jsem testoval, když tam nebylo nainstalováno nic navíc, krom Windows a Opery.
zde přikládám výsledky z UserBenchMark po přeinstalaci
http://www.userbenchmark.com/UserRun/7982637
dom324 (306)|26.3.2018 22:28
Běžné chování mobilních CPU. Mobilní CPU mají dovoleno přesáhnout na x vteřin spotřebu a zvýšit frekvenci (to je těch 90°C na začátku), pak spadnou na papírové hodnoty - a vzhledem k poměrně slabému chlazení a nízkému TDP pak frekvence osciluje (to je těch střídajících se 50°C a 70°C).
U notebooků je to zcela běžné chování, obzvláště u nového HW (kdysi se zas tak moc nehledělo na spotřebu a power saving featury byly opravdu základní, dneska jsou algoritmy hlídající spotřebu dost pokročilé a umí způsobit takovéto "problémy" kdy za nic nechtějí držet stabilní frekvenci).
Kuub (7)|26.3.2018 22:39
Takže to mám nechat takhle být a fungovat s cpu které dropuje frekvenci? Co když budu potřebovat dělat nějaké větší výpočty? Chtěl bych aby mi dávalo cpu 100% toho co může a aby při zapnutí prohlížeče se throttlovalo na 90%...
Kamarádka má i5-7200U a jí vůbec nethorttlí
dom324 (306)|26.3.2018 22:58
Jenže ta i5 má polovinu jader. Podívej se na rozdíl v taktech - ta i5 má mnohem vyšší base clock, tzn. nethrottluje tolik. Kdežto tyhle 4 jádrové ultramobilní i7 mají poměrně o dost vyšší spotřebu (díky více jádrům), a tak se tam spoléhá na to, že budou takty lítat nahoru a dolů (proto má tak nízký base clock, Intel s throttlováním prakticky počítá).
K tomu prohlížeči - prohlížeč není náročná aplikace a tak CPU v rámci šetření energie je podtaktovaný, protože ten výkon zkrátka není potřeba.
Kuub (7)|26.3.2018 23:14
Hej no fakt, je to pravda. Jak koukám na benchmarky od jiných lidí s tímhle cpu, tak všichni CPU throttle 90%....... to je v háji, proč teda dělat takhle "silný" procesor, když více méně nikdy nedosáhne plného potenciálu?

User Benchmark, a rozkliknout nějakého usera
http://cpu.userbenchmark.com/SpeedTest/320742/IntelR-CoreTM-i7-8550U-CPU---180GHz
dom324 (306)|27.3.2018 08:17
Ono s 15W nejde vymyslet nic lepšího. Musí tomu dát vysoké Turbo, protože jinak by si laik řekl - hele ta i7 má nižší Turbo než i5, bude pomalejší (což nebude, protože má dvojnásobek jader), což se markeringu nelíbí. Takže tam prdnou ultra vysoký jednojádrový Boost, kterého jde dosáhnout jen na pár sekund.

XTU by mělo zobrazovat frequency table - bude tam napsáno, jaká má být frekvence při vytížení x jader (4 jádra 2,5GHz, 3 jádra 2,8GHz...). To jsou hodnoty, kterých bude CPU dlouhodobě dosahovat v zátěži, za předpokladu že ho nebude limitovat TDP a teplota.

Ono je to prakticky marketingový tah, jak donutit uživatele myslet si, že si kupuje CPU co pojede na 4GHz, a při tom bude v zátěži rádo za nějakých 2,3GHz-2,5GHz.

A časem to bude ještě horší. Do teď se na stránkách Intelu dal dohledat frequency table pro každé CPU, jenže najednou od uvedení 8. generace je freq table tajná informace, kterou Intel nehodlá zveřejňovat u žádného nového CPU. Navíc tu máme neustále pokročilejší úsporné technologie, které často akorát ničí život uživatelům, kteří chtějí, aby když si koupí CPU s frekvencí 3GHz tak aby skutečně tu frekvenci drželo. Úsporné algoritmy umí vkládat i prázdné cykly, takže není vyjímka, že dnešní HW se dělá, že běží např. na frekvenci 2GHz, jenže výkon bude nižší než na 1,8GHz, protože x cyklů jel naprázdno.
Sranda je, když chce uživatel taktovat a tyhle úsporné technologie mu vyloženě hází klacky pod nohy. Nejvíce ze všech Boost 3.0 od nVidie, ten je pro každého kdo chce taktovat noční můrou - karta nedrží takty, tváří se že běží na frekvenci x ale běží na frekvenci y, Boost 3.0 neumožňuje jednoduše nastavit, že chceš frekvenci z a napětí c, místo toho musíš složitě nastavovat křivku. Boost 3.0 limituje max napětí i spotřebu. A Boost 3.0 nelze vypnout. Můžeš jedině kartu modifikovat ručně, jenže to znamená ztrátu záruky.