reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Zálohování dat

Encore1106 (424)|27.9.2007 16:52
Tak jsem přemýšlel, kam tento topic hodit ale nějak nemůžu najít sekci o harwaru na zálohování dat, tak snad tady to nebude vadit...

Doma mám 2 PC a nově NtB. Dotěď jsem zálohoval data jenom z jednoho PC jednoduše vypálením na DVD. Jenže teď nějakou práci udělám na PC, jinou zase na NtB, takže záloha se stává trochu komplikovanější (aktualizace souborů z NtB do PC, ze kterého se to pak vypálí na DVD je trochu zdlouhavější)...

Já mam představu asi o nějakém externím disku, nebo spíš externím rámečku a disku do něj. Připojil bych disk k jednomu PC, aktualizoval novější soubory, pak připojil disk k NtB, zase aktualizoval novější soubory a přidal nové soubory. Bez nutnosti vypalování na hromadu DVD... Případně bych ten disk použil k nějakému přenosu většího objemu dat do jiných PC apod...

Doporučili by ste mi nějaký disk a box, nebo třeba jiný způsob zálohy? Díky za rady a tipy..
Pavel Boček (4169)|27.9.2007 16:58
Existují programy, ale dá se to dělat i ručně...migrace dat, tzn. co cheš zazálohovat vždycky dáš na jeden (více) dalších PC, ale s tím je jen práce. Když říkáš že máš dvě PC ale práci jen na jednom a noťasu, tak můžeš zálohovat na třetí comp. Teď byl v Chipu test a záloha na HDD je jeden z nejlepších způsobů. Lepší je tedy externí disk (i díky mobilitě a možnosti sdílení a přenosu dat), výběr je velkej, ber co se ti líbí, obecně lepší je s kovovým obalem, jinak topí (hlavně 3,5''), rozhraní to co použiješ. Nejlepším způsobem k uchování dat je magnetooptická či pásková mechanika, to vydrží všechno, ale pořiď si to. Od věci nejsou již zmíněné disky či Flashky, naprostá hrůza jsou DVD (musí se s nimi zacházet jako v bavlnce a mít je uložené ve tmě a suchu).

Čili: pořiď si external a buď šťasten :) Pokud nekoupíš box/disk (či obojí) v bazaru, vyjde to cenově prakticky stejně jako external kompletní.
pas!k (3765)|27.9.2007 16:59
Nenapsal si jaka data chces zalohovat .. pokud to jsou jen soubory ktere muzes libovolne prenaset mezi stanicemi asi by nejaky externi disk pripojeny k jednomu z pc nebyl spatne reseni.. Osobne bych to v ramci domacnosti asi resil tak ze bych koupil neco takoveho a to pres usb pripojis k jakemukoliv pc .. soubory se kterymi pracujes muzes mit na tom disku a vzdy ho zapojit k pc na kterem zrovna budes pracovat .. pokud mas jiz doma nejakou sit da se to take resit nasdilenim nejakeho vybraneho adresare ktery by slouzil jako uloziste dat .. nevyhoda tohoto je ze bys pc ve kterem by byl ten adresar musel mit vzdy zapnuty.. kazdopadne bych obcas obsah jak toho disku tak toho adresare odzalohoval na nejake dvd .. pro jistotu protoze disk je disk a vzdycky ti muze odejit ..
Pavel Boček (4169)|27.9.2007 17:01
[QUOTE=pas!k]...kazdopadne bych obcas jak toho diksu tak toho adresare odzalohoval na nejake dvd .. pro jistotu protoze disk je disk a vzdycky ti muze odejit ..[/QUOTE]

No, myslím že to už je zbytečné, když máš na disku zálohu, tak pokud odejde stále máš originál a disk ti vrátí v záruce. Pokud ti odejde originál, máš zálohu :)
pas!k (3765)|27.9.2007 17:03
[QUOTE=Pavel Boček;51367]No, myslím že to už je zbytečné, když máš na disku zálohu, tak pokud odejde stále máš originál a disk ti vrátí v záruce. Pokud ti odejde originál, máš zálohu :)[/QUOTE] No ja to myslel tak ze obsah by byl pouze na tom externim disku protoze pak bys musel ruzne synchronizovat ty data mezi stanicemi a diskem ;) Samozrejme by neskodilo po ukonceni prace nechat jeste zalohu na stanici ale pouze v tu chvili a aktualnich dat. Ale zalezi take na tom jake data chce zalohovat .
Pavel Boček (4169)|27.9.2007 17:07
[QUOTE=pas!k;51368]No ja to myslel tak ze obsah by byl pouze na tom externim disku protoze pak bys musel ruzne synchronizovat ty data mezi stanicemi a diskem ;) Samozrejme by neskodilo po ukonceni prace nechat jeste zalohu na stanici ale pouze v tu chvili a aktualnich dat. Ale zalezi take na tom jake data chce zalohovat .[/QUOTE]

Tak to jo, ale i tak by myslím stačilo pouze občas nahrát všechna data na jedno PC a hotovo. Nakonec při práci stejně musí nastat určitá synchronizace, že :)
Encore1106 (424)|28.9.2007 00:17
Data jsem měl na mysli všechno možný... Obrázky, hudba, webovky a další programování, různé dokumenty, případně nějaký ten film.
Šel bych spíš do nějakého boxu a interního disku, abych mohl v případě nouze disk zapojit do kompu a používat ho jako systémovej a do rámečku koupit třeba nový větší...

V případě, že v PC nemam SATA, ale v rámečku je SATA disk, tak na tom nezáleží, když se rámeček s diskem připojuje přes USB, ne?
Pavel Boček (4169)|28.9.2007 00:48
[QUOTE=Encore1106;51437]Data jsem měl na mysli všechno možný... Obrázky, hudba, webovky a další programování, různé dokumenty, případně nějaký ten film.
Šel bych spíš do nějakého boxu a interního disku, abych mohl v případě nouze disk zapojit do kompu a používat ho jako systémovej a do rámečku koupit třeba nový větší...

V případě, že v PC nemam SATA, ale v rámečku je SATA disk, tak na tom nezáleží, když se rámeček s diskem připojuje přes USB, ne?[/QUOTE]

No, musíš ale sehnat rámeček se SATA. Hodně je jich PATA a vzhledem k rychlosti USB je to jedno. Je ale taky lepší vzít disk, co se vyplatí v poměru na GB - většinou 250 či 320. A sehnat box za rozumnou cenu...
pavel_p (993)|28.9.2007 01:09
[QUOTE=Pavel Boček;51444]No, musíš ale sehnat rámeček se SATA. [/QUOTE]To nechápu, když se rámeček připojuje přes USB tak je jedno jestli je disk SATA nebo PATA ne? V tuto dobu mi může teda lecos uniknout...
Encore1106 (424)|28.9.2007 10:28
[quote=pavel_p;51446]To nechápu, když se rámeček připojuje přes USB tak je jedno jestli je disk SATA nebo PATA ne? V tuto dobu mi může teda lecos uniknout...[/quote]Jedno to není, protože SATA disk nepřipojíš na PATA konektor v rámečku a obráceně... (připojení disku k rámečku)

Mě šlo ale to, jestli nevadí při připojení rámečku (se SATA diskem) přes USB k počítači, který SATA nemá (spíš z pohledu ovladačů). Jelikož se to ale připojuje k PC přes USB (případně FireWire), tak na použití SATA/PATA v rámečku nezáleží...?
mech13 (5526)|28.9.2007 10:34
je to jedno, XP si to proste spravne najdou. najdou most USB-SATA a pak ten disk na SATA. mam 2,5'' SATA disk v boxu, a nikde s tim problem nebyl
Encore1106 (424)|28.9.2007 12:22
Tak kvůli ceně bych šel asi do PATA řešení, kde jsou disky i rámečky o něco levnější. Měl jsem vyhlídnutý Icy Box od RaidSonic http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=35886 ale prej probíjí, a někomu dokonce odvařil motherboard, takže nemam páru co vybrat. Disk bych bral asi 250, případně tu 320, cennové rozdíly tam nejsou tak velké, jenom nevim, jakou značku vybrat. Doma mi jedou Maxtory a Hitachi, ale už je to nějaká doba, co jsem je kupoval, taže nevím, jak se jejich provedení zlepšilo/zhoršilo.

Máte nějaké doporučení na rámeček/disk? Díky