reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Heslovaný disk notebooku

aldafallout (194)|27.9.2007 21:30
Zdravím, mám následující problém. Koupil jsem vyřazený notebook a jeho disk je zaheslovaný. Nejde mi naformátovat ani v notebooku (pri vložím WIN XP SP2, nabootoji a dale kdyz to ma zvolit disk, tak nastane modra smrt). Koupil jsem tedy externí rámeček a chtel to naformátovat v něm, ale PC hodi hlášku, ze našlo velkokapacitní zařízení, ale nezobrazí ho(ani ve správě disků). Když restartuji počítač, tak s rámečkem ani nenaběhne (zastaví se po testu pamětí, když má zobrazit připojené disky). Co s tím? Koupit nový disk?
eraser (0)|28.9.2007 19:49
Určite by som sa opýtal osoby, ktorá mi ho predala, prípadne napíš, čo je to za notebook a jaký má disk, prípadne tam bude iný problém a ten spočíva v niečom inom.

Na tom disku bol nejaký starý systém, takže sa dalo nabootovať do OS?
ICEBOSS (3435)|28.9.2007 20:53
co je to za znacku disku? kamos jednou takhle resil Hitachi a tusim ze ho vyresil. zeptal bych se.
ioannis (99)|4.2.2008 16:48
[QUOTE=ICEBOSS;51595]co je to za znacku disku? kamos jednou takhle resil Hitachi a tusim ze ho vyresil. zeptal bych se.[/QUOTE]

Mam ten stejny problem, tak nebudu zakladat nove tema. Jedna se o disk IBM Travelstar IC25T048ATDA05-0. Dik za kazdou radu
johny__g (6387)|4.2.2008 18:08
A jaký je to notebook, taky IBM?
ioannis (99)|4.2.2008 18:35
[QUOTE=johny__g;87407]A jaký je to notebook, taky IBM?[/QUOTE]

Myslim, ze to byl DELL
Styryx (351)|5.2.2008 11:07
Nepomoh by udělat Low Level Format?

Např. zde je dobrej tool pro windows:
http://hddguru.com/content/en/software/2006.04.12-HDD-Low-Level-Format-Tool/
(ale vyžaduje to aby se Win rozběhly s připojeným diskem, anebo ho připojit za chodu přes USB nebo Firewire - s tim si údajně taky poradí)

Pokud nejde rozběhnout Windows a je to IDE disk (a neni to Western), mohla by na něj zafungovat utilita Matrox Low Level Formatter:
ftp://ftp.uni-freiburg.de/pub/pc/msdos/diskutil/llfutil.html
(ale ftp.maxtor.com zdá se už nefunguje, program lze stáhnout přímo tady ftp://ftp.uni-freiburg.de/pub/pc/msdos/diskutil/llfutil.exe)
- je potřeba si udělat bootovací disketu (nebo CD) a spouštět z něj; je primárně určenej pro disky Maxtor, ale už jsem ho vícekrát úspěšně použil i na Seagate (umí "odstranit" vadný sektory), je jenom pro IDE disky.
Před použitím tohlhle nástroje velmi doporučuju odpojit všechny ostatní disky, protože by se člověk moh relativně snadno splést a následky by byly fatální :)

Pak by mohla bejt ještě nějaká utilita přímo od IBM.
Styryx (351)|5.2.2008 11:17
Takže pro disk IBM Travelstar by údajně měla být přímo určená utilita Hitachi Drive Fitness Test:
http://www.hitachigst.com/hdd/support/download.htm#DFT

(viz níž v popisu Restores Drive Fitness- Low-level format utility (Use option: Erase Disk).)

Je tam image diskety i CD, bude to bootovací utilita, tj. udělat bootovací médium, odpojit všechny ostatní disky, připojit ten zaheslovanej a zkusit přeformátovat. Jestli to nepude tímhle (nebo některým z těch toolů co jsem odkazoval v předchozím příspěvku), tak už asi ničím.
ioannis (99)|5.2.2008 12:07
Bohuzel to vse jsem jiz skousel a nepomohlo, chtelo by to mozna prepsat firmware.
Jezevec (607)|5.2.2008 16:53
Zda se mi to jako zasah TPM cipu nebo produktu spol. Computrace, ktere se pro znackove pocitace pouzivaji - da se nastavit politika, ktera pri nedodrzeni (napr. uzivatel se neprihlasi dele nez 3 dny) disk uzamkne a bez TPM resp. Computrace cipu, ktery je obsazen, nejde zpet aktivovat bez ucasti spolecnosti, ktera ochranny system provozuje, v tomto pripade napr. Computrace. Pokud by to znamenalo vice prace a starosti, radsi bych si poridil jiny disk:)
Josup (3)|14.2.2008 16:44
Co zkusit nabootovat z jiného os. Starši verze linuxu mají úžasné FDISKy.
Zkusil bych přerozdělit partišny no a pak i formátovat, Poté při novém spuštění, by se jim dal příznak WIN partition. a další Boot - a instalace WOKEN. (Nové linuxy již mají fdisky až příliš přítulné - ale asi by to šlo i v nových verzich)

Ale s tím HW šifrováním nemám zkušenosti. Třeba to LINUX obejde.