reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Taktování Ryzen 7 2700X pod dusíkem

flanker (1579)|20.4.2018 15:20
Před dvěma týdny jsem měl akci na brněnském VUT, kde jsem taktoval "problematickou" (každý kus se totiž chová jinak a bez přípravy je to občas zlo) X99 platformu s druhým kusem i7-5960X.
Po akci mi trochu dusíku zbylo a jelikož jsem tou dobou měl čerstvě Ryzena 7 2700X, rozhodl jsem se ho strčit bez jakékoliv předchozí zkušenosti pod dusík. Vycházel jsem z toho, že pod dusíkem se bude chovat přibližně podobně jako Summit Ridge co do charakteristik nastavování napětí.

Provizorní pracoviště :-)



K chlazení jsem použil nedávno zakoupený POT Venom od Kingpina. Největší zádrhel byla pro mě instalace, přišlo mi, že POT nemá rozteče na AM4, ale pouze na AM3+ (pokud jsem je chtěl zasunout do horního dílu přítlačné spony, tyče byli zběžným pohledem ohnuté...).
Protože je ale pot sám o sobě těžký, postačilo ho jen pečlivě na procesor usadit a zapéct trochu pastu.

AMD Pinnacle Ridge nemá coldbug, to znamená, že jej můžeme podchlazovat jak je nám libo. Pozor si je třeba dát jen na coldbug frekvence pamětí, kdy někde mezi nulou až minus 120 C se paměti chovají zcela nelogicky...Pak se začíná vše zase lepšit do normálu. Dusíku bylo odhadem tak 5l, to není moc (alespoň ne pro mě jako občasného extrémního overclockera, který to nemá jako každotýdenní rutinu) a znamená to, že musíte jet "na jistotu" a bez chyb. Ale ihned z počátku se jedna chybička vloudila a já ještě netušil jak problém vyřešit. Paměti jsem měl GSkill FlareX, s certifikací pro AMD Ryzen. Měl jsem je předtím odzkoušené na jiné desce a nebyl problém pro testy s 3466 MHz cl13 na Ryzenu 7 1800X. Taktéž jsem je předtím používal na rychlorecenzi Ryzenu 5 2600X, kde jely naprosto bez potíží.
Zde na Crosshair mi najednou nechtěla jiná dělička než "auto" , což odpovídá u těchto pamětí 2400MHz. Nepomáhalo ani ručně měnit časování, nehlo se to ani o píď. V tu chvíli jsme to dával za příšinu BIOSu, ale později jsem zjistil, že jeden modul z RAM kitu se nějak poškodil a nedokázal jet jinak než na svém JEDEC standardu.
Musel jsem tedy taktovat RAM přes BCLK a protože ani časování nešlo měnit, RAM byly ve výsledku onou brzdou...

Začal jsem postupně a s GPUPI, pak vždy Cinebench...Na GPU Pi jsem poté zapomněl ve vidině zlepšení skore Cinebenchů :)


Wprime:


Cinebench jsem projel na 5375 MHz, být více dusíku, měl jsem i 5400 MHz.



Při Cinebench dusík opravdu rychle mizel a na 5400 MHz už dusík nebyl (první pokus těsně nevyšel a spadl), takže na závěr jsem na zbytky výparů spustil SUperpi 32M, to jsem ještě předtím vyměnil RAM za jiné...



Taktování Pinnacle Ridge vs Summit Ridge přínáší zhruba to stejné co na běžném chlazení. To znamená zhruba 300 MHz zlepšení frekvencí na procesoru. Procesory kolem 5400 MHz pro CInebench lze nazvat průměrné a ty co dávají nad 5500 MHz již nadprůměrné (taktéž RAM, kdy podle výsledků ostatních nadšenců komunity, vidíme RAM na cca 3800 MHZ cl12). Až na samotné RAM u mě vše šlapalo na výbornou a příliš času jsme nikde neztratil. Určitě se k taktování 2700X vrátím, ale tentokrát pořádně a s plnou 32l nádobou dusíku :)