reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

nemoznost spustit pc

vaclavr (0)|28.9.2007 14:22
Dobry den. Muze mi nekdo poradit, co bych mel delat, pokud mi nejde spustit muj PC. Presneji receno, nainstaloval jsem si novou zakladni desku s novym procesorem, (vzajemne by to melo byt kompatibilni, protoze jsem to koupil spolecne). Kdyz zapnu pocitac, tak mi zacne fungovat ventilator, ale to je tak vse. Zadny bios, no proste cerna obrazovka.
Diky moc za odpoved
Vasek
Pavel Boček (4169)|28.9.2007 14:24
Napiš celou sestavu. Takhle se nedá nic říct. Mohlo by to být nekompatibilitou některé důležité komponenty (grafika, paměti) nebo je někde něco zkratované apod. (špatně nasazené kabely, někde něco blbě strčenýho, třeba se mi stalo že sem špatně zapojil Audio kabel k mechanice a dělalo to to samý). Takže napiš co máš a jako první zkus pustit PC bez všeho nepodstatnýho, čili nech jen desku, zdroj, grafiku, CPU a pamět (případně jen jeden modul pokud máš víc).
tgfh (2985)|28.9.2007 14:26
Nic nezkoušej, napiš sem nejprve celou sestavu a hlavně zdroj (výkon a značku).
Co říká speaker?
Pavel Boček (4169)|28.9.2007 14:30
[QUOTE=tgfh]Nic nezkoušej, napiš sem nejprve celou sestavu a hlavně zdroj (výkon a značku).
Co říká speaker?[/QUOTE]

To sem mu neřekl :eek:

btw, spíkr obvykle neříká nic, pokud jí chybí procesor nebo je paměť apod. vyzkratovaná (nechci strašit, střílím od boku, ale ze zkušenosti mi pípá spíš vyjímečně)
husky14 (4214)|28.9.2007 17:01
@vasek: podivej se, jestli mas HDD zapojenej na samostatny napajeci vetvi.... vsechno ostatni (FDD, DVD/CD mechaniku atd.) prepoj na druhou vetev. Sice nevim proc to tak je, ale tohle jednou docela vytrestalo myho znamyho.... :)
tgfh (2985)|28.9.2007 18:00
[quote=husky14;51531]Sice nevim proc to tak je, ale tohle jednou docela vytrestalo myho znamyho.... :)[/quote]Mého bratrance taky.

Napájení musí mít dobře rozložené.
Odběr z větví dobře vyvážený.
[quote=Pavel Boček;51505]spíkr obvykle neříká nic, pokud jí chybí procesor[/quote]
Ještě jsem to nikdy nezkoušel zapnout PC bez CPU, v tomto případě by imho speaker řvát měl, vážně ale nevím :notsure
Pavel Boček (4169)|28.9.2007 18:19
[QUOTE=tgfh]
Ještě jsem to nikdy nezkoušel zapnout PC bez CPU, v tomto případě by imho speaker řvát měl, vážně ale nevím :notsure[/QUOTE]

No, aspoň u slotu 1 (:D) to vypadá, že téměř všechno běží přes procesor, bez něj nejde nic, ani spíkr. Pokud navíc CPU nasadíš spatně, chová se jako kdyby tam nebylo. Taky když ti odejde tak to má stejný následky.
romanecko (37)|29.9.2007 14:15
Na tvojom mieste by som skusil nechat zapojeny len CPU v MB, VGA a RAMky, ked to nepojde ani tak, tak skusit pozriet ci su RAMky dobre zasunute, tak isto aj VGA. CPU sa zlym sposobom pokial ho tam nasilu nenarves ani nasadit neda. Tak isto pozri ci si prepol jumper na MB s pozicie Clear CMOS - niektore MB to maju nastavene prave tak ked ich rozbalis. Skontrolovat podla manualu zapojenie Power Switch, Reset, HDD led, Speaker. Ten Speaker este moze byt dolezity neskor. Niektore dosky maju podporu novsich CPU len s novsim BIOSom, takze kludne to moze byt aj to, ze MB ma este stary BIOS, ktory nepodporuje tvoj CPU. Vyskusaj co som povedal a daj vediet.

PS: Len pre pripad zdroj je prepnuty z 0 na 1 ..... dufam
Pavel Boček (4169)|29.9.2007 14:36
[QUOTE=romanecko;51677]...
PS: Len pre pripad zdroj je prepnuty z 0 na 1 ..... dufam[/QUOTE]

[SIZE="1"]to jsem neřekl :slug[/SIZE]

Jinak když říkal že mu jdou větráky tak zdroj asi zapnut bude :D
crasher.km (919)|29.9.2007 20:10
speakr řve vždycky když je napájený .... ikdyž nejede deska,tak pípá ... je to část biosu ,která je kontrolovaná SDS.... self diagnostic system .....

Zapl si napájení na grafické kartě ??? většinou pokud má karta přídavné napájení a není to zapojené,tak to dělá přesně tady toto
Prott (240)|30.9.2007 15:16
Tak z vlastní zkušenosti můžu potvrdit, že u starších PC (slot 1 a starší) speaker nepípá, pokud neni v desce CPU :runaway .. aspoň u všech, co jsem měl v ruce, tomu tak bylo.
Pavel Boček (4169)|30.9.2007 18:55
[QUOTE=Prott;51822]Tak z vlastní zkušenosti můžu potvrdit, že u starších PC (slot 1 a starší) speaker nepípá, pokud neni v desce CPU :runaway .. aspoň u všech, co jsem měl v ruce, tomu tak bylo.[/QUOTE]

Přesně. U novějších zase pokud třeba špatně zasuneš RAMky (nebo u desek, který to mají s RAM moduly dost zvláštní, ji např. nedáš do prvního slotu ale až dál a výsledek totéž).
pcmaker (354)|30.9.2007 19:14
Je treba dokoupit jeste pamet RAM, grafickou kartu...
crasher.km (919)|1.10.2007 15:06
4 Pavel Boček a Prott :
mám skušenosti na socket 1 ,socket A,socket 939 a AM2 a vždycky desky (ASUS,MSI) pípaly ,ať byl problém jakýkoliv.
Prott (240)|1.10.2007 15:40
Já mám ověřen Socket 4, Socket 7 a Slot 1 - bez CPU nebo ramky nepípá. Zřejmě záleží na konkrétním výrobci (žádná z desek nebyla ASUS, Gigabyte, MSI, atp.) .
crasher.km (919)|1.10.2007 17:14
spíš asi verze biosu ...
Prott (240)|1.10.2007 18:46
Bios snad nemá s diagnostikou co dočinění, ne?
Cammarro (14)|1.10.2007 22:04
[QUOTE=Pavel Boček;51505]To sem mu neřekl :eek:

btw, spíkr obvykle neříká nic, pokud jí chybí procesor nebo je paměť apod. vyzkratovaná (nechci strašit, střílím od boku, ale ze zkušenosti mi pípá spíš vyjímečně)[/QUOTE]

Speaker pipa i v pripade vadneho ci chybejiciho CPU nebo RAM ;)
Pavel Boček (4169)|1.10.2007 22:09
[QUOTE=Cammarro;52080]Speaker pipa i v pripade vadneho ci chybejiciho CPU nebo RAM ;)[/QUOTE]

Je to dost věc náhody a taky výrobce/kusu/modelu/stáří...jednou mi to nepípá a nenabíhá, když si s tím chvíli hraju tak už pípá ale nenabíhá...prostě HW :thumb
Cammarro (14)|1.10.2007 22:15
[QUOTE=Pavel Boček;52083]Je to dost věc náhody a taky výrobce/kusu/modelu/stáří...jednou mi to nepípá a nenabíhá, když si s tím chvíli hraju tak už pípá ale nenabíhá...prostě HW :thumb[/QUOTE]

pokud to nepipa a po chvilce "hrani si s tim" uz to pipa, neni to veci nahody...
pak je vetsinou problem nekde jinde nez ve vzpurnem hw...
crasher.km (919)|1.10.2007 23:37
4 Prott: omfg ?!?! a co myslíš že zavádí všechny operace a provádí kontrolu sama sebe ?
Prott (240)|2.10.2007 19:06
Měl jsem za to, že BIOS se stará na nejnižší úrovni o komunikaci HW, zatímco diagnostiku problému má na starosti speciální čip (který je jen na diagnostiku) - no něaký dobrovolník může zkusit špatne flashnout BIOS a pak vyndat RAM. Bude pípat ? :runaway