reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Bleskovky  |  Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Google News  |  Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak  |   Svět mobilně
Proč mít u nás profil?

Téma: Notebook v ceně nad 30 000 Kč

FredyC (37)|18.5.2018 11:46
Primární požadavky : různorodé – Herně-pracovní notebook (Spectre/Meltdown solved?)

Preferovaní výrobci: Lenovo

Další komentář:
Před pár lety jsem si koupil svůj první notebook Lenovo ThinkPad E550 a nemám tedy zkušenosti se jinými značkami.

V podstatě jsem s ním spokojený, ačkoliv Spectre a Meltdown jsem docela negativně pocítil. A to je zároveň moje největší obava. Nemám takový přehled abych dokázal posoudit jestli nově koupený notebook bude mít tyto problémy již vyřešené nebo je lepší počkat. Rád si nechám v tomto ohledu poradit. Co jsem tak koukal na pár testů, o AMD asi nemá smysl ani uvažovat.

V každém případě notebook bude primárně na práci (programování), ale s tím, že bych si na něm chtěl zahrát i nějnovější hry. Přenáším ho spíš vyjímečně jelikož pracuji z domova, takže vyšší hmotnost není důležité měřítko. Baterku bych uvítal určitě lepší, když už si s tím někde sednu venku, tak ať nemusím za 2 hodky zase domu. Doma mám notebook permantně zavřený, takže kvalita display není rovněž relevantní.
Gouranga (699)|20.5.2018 11:08
U Intelu budou Meltdown a Spectre hardwarove opraveny nejdrive u procesoru vydanych na konci letosniho roku.
dom324 (306)|20.5.2018 23:03
Spectre a Meltdown jsi pocítit nemohl. Procesorový výkon se snížil pouze v serverech, protože na pc nepoužíváš žádné aplikace, které by často přistupovaly do kernelu -> TLB Cache se bude vyprazdňovat minimálně = nesníží se výkon. Co ty patche ovlivnily nějak znatelně, je výkon SSD, hlavně NVMe SSD, které na 100% nemáš. SATA SSD byly ovlivněny mnohem méně. Tvůj notebook se často prodával v konfiguraci s jen a pouze HDD, které nebyly ovlivněny vůbec.
Nepíšeš jak jsi ty patche "pocítil", ale podle mě to bude nedostatek RAM a případně chybějící SSD.

Pokud chceš hrát hry, potřebuješ minimálně APU od AMD (R7 2700U a 2500U), ideálně pak dedikovanou grafiku ve stylu GTX 1050 (Ti).
FredyC (37)|23.5.2018 17:32
Nevím co je NVMe SSD, ale to asi opravdu nemám :) Každopádně SSD jsem si do notebooku přidával a mám na něm Windows. RAM mám 16GB. Každopádně pokles výkonu byl docela znát už třeba při spouštění procesů, které hodně pracují s diskem.

[QUOTE=dom324;596485]Pokud chceš hrát hry, potřebuješ minimálně APU od AMD (R7 2700U a 2500U), ideálně pak dedikovanou grafiku ve stylu GTX 1050 (Ti). [/QUOTE]

Nejsem si jistý proč by AMD mělo byt lepší, ale co takovýhle stroj? Lze říct, že to nějaký čas vydrží? https://www3.lenovo.com/cz/cs/laptops/ideapad/legion-y-series/Legion-Y520/p/88GMY500808

[QUOTE=Gouranga;596480]U Intelu budou Meltdown a Spectre hardwarove opraveny nejdrive u procesoru vydanych na konci letosniho roku.[/QUOTE]

Bude tato oprava hodně znatelná? Vyplatí se na to počkat?
dom324 (306)|24.5.2018 20:02
Ty APU od AMD jsem psal jako minimum pro hry, jejich grafika je na úrovni MX150 od nVidie, CPU část se pohybuje mezi mobilními i5 a i7.
Zaleží na konkrétní variantě toho Lenova. CPU musí mít 4 jádra a nesmí končit na U (což by myslím u žádného z těch Lenov nemělo hrozit), 16GB RAM, 256GB SSD (128GB verze mají nižší životnost i výkon a vleze se na ně jen OS + pár aplikací a jsou plné). Lenova Y520 by měla mít všechna IPS displej, ale kdyby jsi náhodou narazil na TN displej, vyhni se jim obloukem (velkým).

Spectre a Meltdown neřeš. Ono se vůbec neví, co to za CPU (ty která mají mít implementované opravy) Intel myslel. Klidně to můžou být serverové Cascade Lake, nebo taky to bájné osmijádro do LGA 1151 - ani jedno tě nezajímá. A jestli to měl být 10nm produkt, tak bude dost možná ještě odložen (znovu), protože už teď má Intel s 10nm procesem skoro půl roku skluz oproti původnímu plánu.
FredyC (37)|26.7.2018 22:22
Tak se pomalu dohoupávám k finálnímu rozhodnutí. Už jsem skoru myslel, že mám vybráno, ale pak mě zaujalo ono magické označení Max-Q u grafiky a co jsem k tomu našel, tak se mi moc nelíbilo. Upřímně, ten notebook mi bude většinu času sedět doma na stole připojen k napájení. Vůbec mě tedy netrápí aby to meně žralo nebo byl dokonce tenčí design, to fakt ne. Chci notebook aby když už někam jedu, tak jsem to mohl vzít snadno s sebou, ale není primárně cestovní.

Dell G5 15 Gaming (5587) (nenechte se zmást, že MaxQ není v popisu, objevil jsem to v diskusi)

Chci se tedy zeptat jak moc je to "vážně"? Mám se snažit hledat notes s neořezanou verzí nebo to za to nestojí?