reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

PC pro hraní her v ceně 22 500 - 25 000 Kč

milis07 (38)|24.7.2018 09:56
Zaměření pro: hraní her – PC pro hraní her

Platforma: Intel
Operační systém: Windows 10
LCD monitor: bez LCD

Poznámky a periferie:
Chtěl bych v blízké době sestavovat nový PC pro hraní her a běžnou práci v domácnosti, případně i stříhání videií (Fullhd,2K)

Zde moje aktuální sestava https://www.czc.cz/294lat7966j3lal3m7raqjmag7/seznam.
Zdroj fotron a SSD samsung je pevné to už mám. Ostatní je otevřené k radám :)

Co se týče GPU zdali má smysl investovat tolik Do MSI nebo sáhnout raději po Asus dual GTX 1060 za daleko příznivější cenu.
Nebo třeba sáhnout úplně jinam např. po AMD rx 580, rx 570
Co se týče procesoru nevím zda-li se vyplatí investovat do vyšší řady i5-8400 nebo jiného.
U základní desky mám ještě tyto alternativy.
ASRock B360 Pro4
ASRock B360M-HDV
ASUS TUF B360-PRO GAMING (WI-FI)
ASUS PRIME B360M-K - Intel B360

Předem díky moc za rady a názory, co se týče tématu vím, že bylo shodné ale mě zajímají názory přímo k tomuto návrhu. Díky :)


Díky moc
Donald64 (702)|24.7.2018 20:45
Docela škoda, že ten zdroj již máš, takhle z toho neuděláš tichou sestavu, ani kdybys chtěl.

Zda má smysl investovat do Gaming X? No jestli si potrpíš na ticho, tak ano (ovšem z TSBohemia za 8,5k), na czc bych volil https://www.czc.cz/evga-geforce-gtx-1060-ssc-gaming-6gb-gddr5/216872/produkt - Asus dual je hlučná, pokud není kritériem, klidně ji můžeš vzít. Radeony teď bohužel nejsou moc cenově zajímavé, takže ne. Určitě ale neber 1060 za 10k, když pod 13k už lze mít 1070 Ti ve slušném provedení.

Ano, i5-8400 je základ pro herní počítač, u i3-8100 už dochází k bottlenecku ve spoustě hrách a přijde mi škoda stavět pc na procesoru, kterému už nyní dochází dech.

Jestli nevadí mATX deska, jsem pro https://www.czc.cz/asus-rog-strix-b360-g-gaming-intel-b360/233802/produkt

Case určitě jinou (lépe chlazenou), mrkni na SPC RG4/AR3/M35 nebo FD Focus G/Core 2500 případně už něco odhlučněného, třeba
FD Define (mini) C.
milis07 (38)|24.7.2018 22:20
Díky moc, ještě jsem to dnes promýšlel a pročítal zdejší fórum a poupravil sestavu + mi zamotal trošku hlavu nový ryzen, možnost taktování na levnějších deskách a využití rychlejších pamětí. Nicméně co se týče taktování, k tomu se praděpodobně stejně neodhodlám, takže nevím zda-li to pro mně má význam. Jak jsem řekl, výkon PC využiju hlavně při hrách a potom při stříhání videa z Gopro Hero6 po dovolených, delších výletech, kterých je do roka pár :D

zde posílám aktualizované sestavy
https://www.czc.cz/btpm5dk5uiige8keo6mu140983/seznam AMD
https://www.czc.cz/3iq9tc374cj7e8s6dmeq69pvva/seznam Intel
ještě otázkou zda volit desku asus -rog -strix nebo asus tuf b360

PS: PC nebudu skládat uplně v blízkém horizontu, přes léto stejně není tolik času. Chtěl bych počkat na vydání nových grafik od Nvidie jak se pak vyvinou ceny, snad se to vyplatí a nepřijde další krize :D
Donald64 (702)|24.7.2018 22:40
Seznamy musíš označit jako veřejné, abychom je mohli vidět i my.

Pokud budeš pc stavět až po vydání nových Nvidií, tak napiš, až to bude aktuální. PC trh se hrozně rychle mění, do té doby budou core 9. generace, mohou vyjít lepší komponenty nebo se něco zdraží/zlevní a celé to bude úplně jinak. Řešit to dříve, jak 14 dní před koupí je podle mě ztráta času.
milis07 (38)|25.7.2018 09:20
už by to mělo jít.

To máš právdu, já si chtěl udělat dopředu nějaký přehled o tom co brát či ne. Ať vím co sledovat a po čem se předběžně dívat.
Donald64 (702)|25.7.2018 17:15
Nevím co chceš sledovat, to přece děláme my nadšenci, kteří radíme ostatním, co kupovat :)

Pro tvůj klid v duši ti přispěji alespoň pár řádky.

Sestavy jsou takové nestejnorodé, v jednom návrhu máš 16GB RAM + mATX desku a ve druhém 8GB + ATX desku - tomu trochu chybí řád a smysl. Navíc Ryzen 2600x se kupuje s vidinou, že se ti to samo nataktuje (i tak ztratíš záruku, když to v biosu povolíš) a k tomu je důležité vzít X470 (později B450) desku s podporou XFR2 a PB2, každopádně je to dost drahé a cena/výkon máš vždy lepší vzít 2600 a buď netaktovat vůbec, anebo si to udělat růčo.

Čistě na hry jsou o trochu lepší CPU od Intelu a jak sám uvádíš, sestava je především na hry, tak bych to stavěl na něm. AMD má výborné procesory, chybu s ním určitě také neuděláš, takže jestli s nimi sympatizuješ, anebo bys dokázal zužitkovat jádra navíc, nemám problém.

Tak jako tak stejně nic sledovat nelze, grafiky chceš z nové generace, CPU budou také úplně jiné, desky možná také, RAM se vybírají především dle ceny a frekvence, tam ti doporučím jiný model klidně ze dne na den a sledovat ceny skříní a chladičů je trochu bezpředmětné.
milis07 (38)|28.7.2018 11:46
chtěl jsem být alespoň aktuálně trošku v obraze, jak to bude skutečně aktuální zeptám se ještě jednou tedy :)
Každopádně díky moc za rady.

Tyto sestavy ve mě vyvolali rady co jsem dostával :D. Můj prvotní záměr bylo sestavit něco k intel procesoru i5-8400 se slušnou grafikou za rozumnou cenu na úrovni gtx 1060. Nicméně začal jsem slíchat mnohá přesvědčení o tom, že nový ryzen 2600x je daleko lepší (i oproti ryzen 2600, který je určený pro OC). Za mě taktování nepřichází úvahu, alespoň né v záruční době, nepotřebuji hnát výkon tak vysoko. Navíc od tebe zase slyším ve spojistosti s ryzenem jiné informace, takže to vyřeším intelem, kterým nic nepokazím :D

Jinak co se týče desek je nějaká nevýhoda mATX oproti ATX? např. s důvodu, že má horší chlazení? Poslední věc je pro mne nějakou zásadní nevýhodou, když vezmu k intelu desku b360 místo z370. Vím jen o možnosti taktování, který i5-8400 stejně nemůže a potom rychlost RAM 3000+, což zase nevím jestli se nějak zásadně projeví na výkonu PC ve spojitosti s Ďntelem.

Dík moc :)
Donald64 (702)|28.7.2018 13:57
Ryzen je perfektní CPU pro streaming, rendering a dá se na něm i slušně zahrát, takže je dost univerzální, v tom je jeho veliká výhoda. Intel má méně jader a vyšší frekvenci, což je výhoda při hraní her a často z toho těží i programy. Dle toho co píšeš by pro tebe měl být vhodnější Intel.

Rozdíl je ve jen velikosti, kde na ATX se vejde více PCIe slotů, ale to málokdo využije. Grafika je u ATX desek situovaná obvykle o slot níže, díky čemuž je teplo více rozprostřené (skoro nepodstatné) a do ATX skříně dáš i větší počet ventilátorů a tím máš větší prostor pro osazení hi-end komponentů (i přetaktovaných) s vysokým ztrátovým teplem, které bys měl u mATX potíže uchladit. Každopádně tohle u tebe nemá vůbec smysl řešit, to se týká až hodně drahých sestav. Vezmi co chceš, jestli bys uvítal menší počítač, zvol klidně mATX.

K i5-8400 nemá B360 žádnou nevýhodu, protože nejde taktovat. Ano na Z370 bys mohl taktovat RAM, ale rozdíl ve výkonu je 00 nic a zbytečně připlácíš jak za RAM, tak chipset, který desku buď dost prodraží, nebo jí značně ubere na výbavě a kvalitě osazení.
milis07 (38)|29.7.2018 17:33
Díky tohle mi konečně přineslo to kýžené rozuzlení, kterým směrem se ubírat :D. Což jednoznačně je směr intelu spolu s levnější deskou a pomalejšími RAM. Uvidím se jak se vyvine situace s grafikami, snad se ten trh po příchodu nových grafik nějak umoudří. Nebo myslíš, že má význam brát grafiku např. půl roku-rok používanou z bazaru? Chtěl bych s ní nějaký ten rok vydržet.
Donald64 (702)|29.7.2018 18:27
Na použité grafiky z bazaru bacha, především pokud jich daný uživatel prodává více, protože je dost možné, že se na nich těžilo, a tak mohou brzo odejít. Použitou kartu bych se proto snažil vzít od někoho, kde je ta pravděpodobnost těžby co nejmenší, a také se tomu dá pomoci tím, že vezmeš Nvidii s 2GB VRAM, protože na těch se těžilo nejhůře.

Řešíš-li dilema s tím, kdy koupit novou sestavu, tak se asi řiď spíše podle toho, zda jsi se současnou sestavou ještě spokojený a můžeš počkat, anebo už ti to nedostačuje, rozčiluje tě to a nedá se na tom pořádně fungovat, pak by ideální doba ke koupi sestavy byla nyní. Novinky se na trh vždy nějakou dobu dostávají, mívají zpoždění, zpočátku jsou často jen founder's edice a s příchodem nové architektury mohou mít poporodní bolesti. Nehledě na to, že střední a nižší třída vyjde asi nejdříve kolem Vánoc, kdy ceny bývají nejvyšší. Abys pak nečekal půl roku, načež by se najednou očekávala konkurenční karta od AMD, která by mohla ceny srazit dolů atd. Vždycky se najde něco v horizontu měsíců, na co by se dalo čekat, ale to by sis pak sestavu nekoupil nikdy :)
milis07 (38)|30.7.2018 09:07
tak 2GB VRAM je docela málo ne? Už při volbě gtx 1060 jsem si říkal, že ta 3GB verze je málo a raději vzít rovnou tu 6GB.

Moje aktuální sestava neexistuje :D , měl jsem herní notebook, který už herním být přestal :D. Ten jsem aktuálně dal pryč a pořídil ntbk s integrovanou grafikou s tím, že blízké době udělám nějaký slušný stolní PC pro tyto účely, jakou jsem to měl kdysi dávno. Ale beru to tak, že přes léto stejně u kompu vysedávat nebudu takže mě to aktuálně netrápí.

S tím čekáním máš nejspíš pravdu takhle si to můžu říkat každej měsíc no :D
milis07 (38)|30.7.2018 12:17
Ještě jsem dnes o kamaráda co těží ethereum dostal nabídku na geforce gtx 1070 8BG za dobrou cenu(na težbu prý není moc dobrá, tak by jí rád dal pryč) . Běžela mu cca od ledna, nebyla přetaktována a držel ji v teplotách cca 50-60stupňu max. Přemýšlím zda-li to má pro mě význam a výkon využiji (v porovnání msi gtx 1060 cca za 8500) a hlavně jestli má cenu to brát když grafika běžela na těžbu bezmála půl roku.
Donald64 (702)|30.7.2018 13:36
Tak 50-60°C na jádře je sice pěkných, ale otázkou je, zda měl dobře chlazené i paměti a VRM, protože při nedořešeném chlazení se to mohlo klidně přehřívat. Vezmi v potaz, že grafika v běžném domácím pc běží jen pár hodin denně (záleží na jednotlivcích, ale třeba 4h idle + 4h gaming), a tady to máš jak 3/4 roku gaming 24/7. Nakonec ti z toho stavem může vyjít jako 3-4 roky stará běžná herní karta (při velice dobrém chlazení by se to mohlo pohybovat kolem 2 let).

Záleží tedy na více faktorech, jak na teplotě jádra, tak především na těch nezmiňovaných teplotách pamětí i VRM, jestli to je solidní člověk co ti nelže a provozoval ji ve skutečně dobrých podmínkách, tak bych do koupě možná i šel, ale samozřejmě by ti ji musel dát za opravdu zajímavou cenu.
milis07 (38)|8.8.2018 16:11
Ještě abych se vrátil k této debatě.. Dostal jsem nabídku na tyto grafiky, kde cena by byla kolem 7tisíc kč, možná 6500 :D , myslíš že to má smysl
pro moje účeli investovat do takovéto grafiky, která běžela cca od začátku roku bez taktování a prašného prostředí.

https://www.tsbohemia.cz/asus-geforce-gtx-1070-dual-gtx1070-o8g_d250931.html

https://www.tsbohemia.cz/gainward-geforce-gtx-1070-phoenix-glh_d274856.html

Jinak přemýšlím nad novou msi 1060 gtx ,která pro mé účely plně dostačuje

Předem díky za odpověd.
Donald64 (702)|8.8.2018 20:05
Ta Asus nemá moc dobrý chladič, Gainward je na tom o poznání lépe, takže z těchto dvou použitých bych sáhl spíše po ní. Mít GTX 1070 za polovic není špatný kup, o úskalích nákupu karet, na kterých se těžilo, jsem ti už psal. Jestli to kupuješ od důvěryhodného člověka a karta běžela při rozumných teplotách (především opomíjeného VRM), tak by se ti ta investice mohla dost vyplatit. Rozdíl ve výkonu oproti 1060 je opravdu značný, a tak si z 1080p 60Hz polepšíš až na hranici 1440p 60Hz / 1080p 144Hz. Nebo se výkon karty může promítnout v tom, že ti její výkon bude o nějaký rok (jednu generaci karet) déle dostačovat, ale to už záleží, v jakém stavu ta grafika reálně bude. Konečné rozhodnutí je tedy na tobě, bez rizika to není.
milis07 (38)|9.8.2018 20:12
Začínám o ten Gainward Phoenix dost uvažovat za 7k je to dobrý kup. V článcích u ní dost chválí chlazení. V záruce bude ještě nějakých 30 měsíců (ta by se na ní měla doufám stále vztahovat?? postřehl jsem nyní něco o vyjmutí karet ze záruky v případě těžby
Moje představa o investici do grafické karty je max těch 7tisíc, což podporuje mou myšlenku. Doteď jsem tak nějak doufal, že když vyjde nový mainstreamový nástupce gtx 1060 oslní mě výkonem a bude za příjatelnou cenu třeba do 8,5kk ne alespon klesne hodně dolů stavající gtx 1060, ale to je dost možná jen moje naivní představa :D

Takže investice do karty mi přínese dobrou kartu za nejlepší možný pěníz, delší výkonostní živonost ale zároveň riziko o jejím dřívějším konci reálné životnosti po fungování cca 200dní=4800hodin. Moji průměrnou hrací dobu čili využití grafické karty, předpokládám tak 10 max 15 hodin týdně. Otázkou zní víme kolik může mít GPU průměrnou dobu životnosti? :D
Donald64 (702)|9.8.2018 21:15
Obvykle se životnost karty (za předpokladu, že nepřehříváme jádro ani VRM k max. povolené teplotě) dá spočítat dle životnosti kondenzátorů. Nejčastěji se osazují s životností 5 000 hodin při 105°C, načež každých 10°C dolů jim prodlouží životnost 3,162x a naopak. Když budeme uvažovat, že jejich kapacita není příliš naddimenzovaná (pak by vydržely déle) a mají tyto specifikace, tak dle teploty VRM - 10°C lze spočítat jejich zbývající životnost (opět bude záviset na provozních teplotách VRM). Samozřejmě může odejít cokoliv jiného, ale tohle je poměrně dobré vodítko životnosti, jelikož mnohé komponenty jsou při správných provozních teplotách skoro nesmrtelné, anebo se s nimi těžko uvažuje.

Kdybychom uvažovali teplotu jádra do 70°C, teplotu VRM odhadli na 95°C, tak by na kondenzátorech bylo cca 85°C. Běžela-li karta 3/4 roku v kuse, tak má najeto cca 6 500 hodin. Kondenzátory by na této teplotě vydržely fungovat 50 000 hodin, tedy by její životnost byla 87% :) Je to ale jen hrubý odhad (nemáme přesná data) a uvažujeme jen 1 komponent, který může být zdrojem poruchy.
milis07 (38)|10.8.2018 10:17
To jsem ani nečekal že přijdeš s takhle podrobným určením. Respekt za tvé vědomosti! :). Nicméně i kdybych uvažoval lehce horší chování a potencionální opotřebení dalších komponent karta před sebou má pravděpodobně ještě 50-60% životnosti. Když vezmu v potaz že zas tolik ji vytěžovat nebudu , vezmu Intel processor a při běžném fungování pojedu přes integrovanou grafiku. Myslím že pár let s ní vystačim snad. Zkusím smluvit dobrou cenu 6500-7000k a vzít ji už dopředu ať dále netěží a dám jí odpočinout. GPU by nemělo vadit, že nějaký čas teď nepoběží ne. Navíc za tuto cenu ji vždycky mohu dobře prodat , takže se mi to jeví jak dobrá investice. 😀
Donald64 (702)|10.8.2018 13:25
Za své vědomosti v oblasti VRM vděčím především Buildzoidovi, bez něho bych neznal ani desetinu toho, co vím dnes :)

Při běžném používání bych jel normálně přes tuhle GPU, přece nechceš neustále přepojovat monitor a restarovat pc (obvykle pc změnu GPU za běhu OS nerozchodí). Opotřebení bez zátěže (2D prostředí) je doopravdy zanedbatelné, jen bych si pohlídal otáčky ventilátorů, vždy je lepší, když bez zátěže běží alespoň na minimum, aby to ofukovalo VRM.

Celkově se koupě jeví velice výhodně, tak snad se ti to vyplatí! :)
milis07 (38)|21.8.2018 13:08
Tak jsem počkal na oznámení nových karet jen proto abych zjistil, že mě se tohle stejně netýká :D. Zatím pouze high-end karty, které cenově pro mně jsou nedosažitelné a na nižší třídu se mi určitě čekat nechce...
Mám tedy na výběr dvě karty za 7 tis.
GAINWARD NVIDIA GTX 1070 Ti 8GB DDR5
GAINWARD NVIDIA GTX 1070 Phoenix GLH 8G

Přemýšlím zda-li mám jít do výkonějšího Tička na úkor nekvalitního chlazení..(beru to z toho pohledu že těžila při vyšších teplotách, že bude trošku hlučnější při provozu na mém Pc by mi nevadilo) Phoenixka má delako lepší chladič, takže ty teploty na ní se drželi i pod 60 stupnů, narozdíl od té výkonější kde bylo do 75.
Můj původní plán byl vzít gtx 1060 6gb, takže už tak jsem vysoce nad původním plánem :D. Nevím jestli bych to vůbec takový výkon využil, ve své sestavě kde budu mít procesor na úrovní i5-8400.
Předem díky moc za radu.
Donald64 (702)|21.8.2018 13:45
Standardní rozdíl ve výkonu GTX 1070 a 1070 Ti je cca 9%, což už není tak moc. Problém té obyčejné Gainward je ten, že má stejný chladič, jak na GTX 1060 (120W kartě), tak na GTX 1070 Ti (180W kartě) a ten deficit chlazení se musí dohnat uměle otáčkami ventilátorů, které při zátěži dělají už mnohem větší hluk. Mezi těmito dvěma kousky jsem pro 1070 Phoenix, získáš mnohem lepší provozní vlastnosti, karta bude méně opotřebovaná těžbou, a kdyby tě ten deficit výkonu nějak více mrzel, tak ji můžeš přetaktovat, chladič na to na rozdíl od té druhé kapacitu má :)

i5-8400 nebude tyto karty nijak omezovat, v tomto ohledu můžeš být klidný.
milis07 (38)|21.8.2018 14:37
Dobře díky. Jsem rád, že jsi mi potvrdil moji úvahu :).
Moje aktuální seznam komponent je tedy
GPU : GAINWARD NVIDIA GTX 1070 Phoenix GLH 8G
Disk: Samsung Evo 80 250gb
Disk 1: pouze data starší plotnový
Zdroj: https://www.tsbohemia.cz/fsp-fortron-raider-s-750w_d202517.html
Skříň: zatím nejvíce se mi zamlouvá
SilentiumPC Gladius M35, černá nebo spíše SilentiumPC Gladius M35, okno, černá
SilentiumPC Armis AR3 TG Pure, okno, černá
Zajímá mě velikost málá a funkční, zda-li okno nějak zhoršuje air-flow skříně klidně se ho vzdám :D.

Poslední věc, která mi zbývá je procesor + deska.
Aktuálně mě to spíše táhne k AMD ryzen 5 2600x, protože je to novější technologie, výkonově skoro stejné jako i5-8400(při hrách, těch pár fps mě nerozhází zas takový hráč nejsem :D) naopak ocením rychlejší fungování při práci na PC. Další benefit vidím v tom, že za pár let můžu do desky hodit procesor novější řady, což u intelu se mi stát nemůže.

Základní deska: jen taková nástřel např. https://www.czc.cz/asrock-b450-pro4-amd-b450/241383/produkt může být? Potřebuji desku co umí vyšší rychlosti pamětí nevím zda-li to tahle zvládá. O asusech s chipsetem b450 jsem zaslechl, že mají horší kaskády.

RAM: https://www.czc.cz/hyperx-fury-black-8gb-ddr4-3200/233430/produkt
Přemýšlel jsem, že vezmu jen 8Gb a časem to rozšířím, RAM mohu dokoupit kdykoliv a myslím s 8Gb se ještě dá fungovat ne?
Jinak nevím jestli mám řešit u vlastnosti ramek nějaky SIngle rank, Dual rank nebo je to zanedbatelné.. :D

Monitor nejspíš bezkonkureční https://www.czc.cz/philips-246e7qdsw-led-monitor-24/186402/produkt
Nebo pro moje účely uživatele zvyklého na horší 60hz panely vzít za pár kaček jen tohle
Lcd monitor Philips 23" Full HD IPS.

Toť vše už se to začíná konečně rýsovat trošku :D
Donald64 (702)|21.8.2018 15:45
To SSD už máš, anebo je to zatím v předběžné fázi?

Okno zhoršuje tlumící vlastnosti skříně, ale to se řeší jen u odhlučněných skříní, jinak je to jedno, zda s oknem anebo bez.

2600x je dost drahý a oproti 2600 se spíše nevyplatí. Je to jak říkáš, o pár FPS přijdeš (vždy jsou to hodnoty nad 60FPS) při srovnání s Intelem, ale na všeobecnou činnost je to výkonnější kousek díky HT + má pájený IHS, takže se bude lépe chladit.

Deska je teď TOP cena/výkon https://www.czc.cz/msi-x370-gaming-pro-carbon-amd-x370/208762/produkt má dobré napájení, výbavu + dostaneš zdarma 240GB SSD. Je ale třeba mít nejnovější bios, snad by ti to mohl e-shop udělat i zdarma, musel by ses s nimi dohodnout.

V jakém časovém horizontu se chystáš zvyšovat RAM? Na 8GB se fungovat celkem dá, v některých hrách je to málo a při některých musíš vypnout vše v pozadí, to pak záleží, jak jsi náročný.

Monitor může být, nejde jen o možnost OC, ale skoro pokrývá barevný prostor DCI-P3.
milis07 (38)|21.8.2018 17:53
JJ SSD už mám, to mám ze starého ntbk, který už je pryč.
Jak jsem psal výše co už mám je tohle.
GPU : GAINWARD NVIDIA GTX 1070 Phoenix GLH 8G
Disk: Samsung Evo 80 250gb
Disk 1: pouze data starší plotnový
Zdroj: https://www.tsbohemia.cz/fsp-fortron...w_d202517.html.

Okej takže skříň z toho co jsem poslal, kteroukoliv tedy :-).
Dopisuji tedy i monitor do seznamu vybrané :) (Philips 246E7QDSW) snad ho ještě někde seženu :D

Tak ryzen 5 2600x z bohemie mám za 5350 (včetně použitelného chladiče).. toje stejná cena jako i5-8400 + chladič.
S tím, že pokud to já chápu správně X verze je lepší pro toho kdo nechce taktovat, procesor se tak nějak boostuje sám dle potřeby což se mi líbí, že se o to já nemusím starat. Navíc má X i lepší chladič wraith spire Cooler.

Deska vypadá dobře, i když věřím z vlastní zkušenosti spíše asusům , Asrockům no :D (ale hlavně, že to není gygabyte :D) . Víš verzi aktuálního Biosu, kterou tam chci? Že tam je SSD nevadí, to někde prodám a ve výsledku budu mít dobrou desku za pár pěněz, pokud není jiná alternativa co vychází peněžně lépe. Ty b450 nové dobré nejsou?
RAM v rozmezí 2 měsíců MAX, jen by mi to pomohlo, ať nemusím mít tak velkou jednorázovo investici,koupil bych třeba příští měsíc.
Donald64 (702)|21.8.2018 18:46
No a Ryzen 5 2600 máš z TSBohemie za 4 290Kč a chladič k němu máš také. Cena/výkon to je úplně jinde, u X verze připlácíš přes 1 000Kč za automatické přetaktování, které si klidně můžeš udělat sám, nehledě na to, že taktování je hodně závislé na chlazení (takže s BOXem nebudou takty tak zajímavé) a při poškození CPU na něj tak jako tak ztrácíš záruku. Mně je to jedno, klidně vezmi X verzi, ale k ní je třeba vzít B450 (XFR2 a PB2 prý starší desky neumí), nebude k tomu ani SSD, ještě litra připlatíš a nejlepší je koupit i věž jako Feru 3, podle mě se to prostě nevyplatí :)

Jestli chceš brát RAM takhle brzo, tak vezmi rovnou 2x8GB a je to bez starostí a celkově i o pár kaček levnější https://www.czc.cz/g-skill-aegis-16gb-2x8gb-ddr4-3000/225542/produkt
milis07 (38)|21.8.2018 19:14
Jej to si mě zas vyvedl z míry docela :D :/. Výkonově při přetaktování jsou srovnatelné to jsem se díval no. Takže pokud vezmu ryzen 5 2600 nebudu ho taktovat prozatímně, nechám ho s boxovým chladičem jsem v pohodě a záruku mám stále ne ?:) (benefit ušetřím a mám prostor pro budoucí taktování, případně výměnu procesoru). Například. po roce, pro zvýšení výkonu dokoupím lepší chladič a zvednu mu takt, s deskou x370 to není problém. předpokládám?

Tak brzo noo :D v podstatě, když už budu mít tu grafiku tento týden, není důvod to neposkládat dříve než jsem plánoval :D . Přítelkyně jede první týden v září pryč a já budu mít alespoň zábavu :D.

Co se týče update biosu desku, to mohu udělat i sám ne. Nepředpokládám nic náročného, nebo tím ztrácím záruku také?
Donald64 (702)|21.8.2018 20:17
Jo ušetříš, a kdykoliv můžeš rozdíl bez problému dotaktovat a přikoupit chladič, deska to také v pohodě zvládne.

Na přehrání biosu potřebuješ CPU, který je se současnou verzí biosu kompatibilní, jinak nemáš šanci si to přehrát, nenajedeš ani do biosu. Není to zase taková jednoduchá sranda :)

Nezapomínej ale na chlazení case, bude tam 150W grafika a to je potřeba nějak odvádět - doporučuji ventilátory v case nahradit 4x F12 Silent a připojit přes PST Cable na jeden konektor na desce, dají se kdyžtak snadno regulovat.
milis07 (38)|21.8.2018 20:28
dobrá to by šlo :) . Takže další položka vyřešená. Jen co se týče toho chladiče do budoucna brát feru stejně jako na i5?

Áha pak jedině vzít procesor, který jim po přehrátí vrátit :D Zkusím to s czc pořešit to přehrátí a uvidím :-)

Pokud bych Bios neaktualizoval, s ryzenem 5 2600 se mi to vůbec nerozjede jop?

Jen co se týče těch ramek není lepší pro ryzen 3200mhz , nebo už to nepoznám?
Donald64 (702)|21.8.2018 21:59
Ano můžeš vzít Feru 3, kdo ví, co v té době bude nejlepší v této cenové relaci, vždy se může zhoršit kvalita, anebo vyjít něco výhodnějšího.

Přesně tak, s Ryzenem 2600 se ti to vůbec nerozjede, nejlepší by bylo se s nimi dohodnout na té aktualizaci biosu pro podporu 2. gen Ryzen.

To, že mají RAM 3200MHz ještě neznamená, že ti na této frekvenci poběží. Musí si sednout s CPU i deskou, takže z této perspektivy to může být jen vyhozením peněz. Přesně ti to řekne jen člověk, co měl přesně tuhle desku a přesně tyhle RAM, ale výkon to moc nezvedne, tohle máš nejj cena/výkon.
milis07 (38)|21.8.2018 22:23
Dobře v tom případě vyřešeno. :) Pořeším teď hlavně tu desku a pak uvidím dále. Do té doby se objeví třeba i jiné akční RAM.
Podle celkové sestavy mi pak řekneš radu odborníka, zdali bude třeba více větráku pro podporu air-flow v bedně a jsem hotov snad ��
milis07 (38)|22.8.2018 13:09
Co se týče upgradu desky CZC mi řeklo, že tato služba je zpoplatněná. Jinak stejnou nabídku má i Tsbohemia, kterou mám vedle svoji práce hned skoro .. :D
https://www.tsbohemia.cz/msi-x370-gaming-pro-carbon_d264570.html
Takže přemýšlím, že si přes eshop objednám i procesor, který použiju pouze na flashnutí a potom ho vrátím, než abych za to platil. S tím by problém být neměl ne?
Jinak co se týče desky je nějaký zásadní rozdíl X470 a x370 abych v budoucnu neměl problémy s kompabilitou nějakých komponent (na czc mi něco takového naznačovali)

Jinak co se týče monitoru https://www.czc.cz/philips-246e7qdsw-led-monitor-24/186402/produkt
Už mu skončil ofiko prodej, a jsou poslední kusy po pár obchodech. Myslíš, že ho mám brát dokud je nebo vyjde nějaký podobný nástupce?
Donald64 (702)|22.8.2018 15:48
Zkusil bych tedy kontaktovat i TSBohemii, zda by ti to nepřehráli a třeba jim zkus i navrhnout, že si k tomu u nich koupíš i CPU, když ti ten bios zdarma přehrají, protože je hovadina si kupovat v základu nekompatibilní desku. Kdo jiný jim ty staré desky koupí, když všichni chtějí 2. gen Ryzen? Jinak bys to asi musel udělat, jak říkáš, jen pozor, abys třeba nemusel něco platit, když bys jim "spotřeboval" originálně nanesenou pastu na BOX chladiči.

S kompatibilitou komponent na X370 se bát nemusíš, to je to samé jako B450/X470, rozdíl je pouze v tom automatickém taktování X verzí. Jediné, co jsem zaslechl je to, že biosy nemají dostatek paměti na podporu všech generací AM4 CPU současně, ale to by snad měli nějak elegantně vyřešit odstraněním Bristol Ridge apod.

Jestli ho někde ještě mají, tak bych ho klidně vzal, jeho nástupce by měl asi být https://www.alza.cz/24-philips-246e9qjab-d5443362.htm barevné spektrum pokrývá srovnatelně. Záleží, o co ti u toho monitoru vlastně jde (asi klasicky dobré podání barev 24" FHD 1080p, ale zda bys ten Philips taktoval k 81Hz, anebo bys toto neprováděl?) a jaký máš na něj rozpočet? S touto sestavou by sis mohl klidně dovolit Samsung C24FG73. Pokud nehodláš taktovat, tak samozřejmě alternativy jsou, s tím OC to musí být otestované a takové informace se špatně hledají.
milis07 (38)|22.8.2018 19:28
Zítra to zkusím vyřešit osobně a uvidíme :) .
Co se týče monitoru sám nevím. Dříve jsem fungoval na tn panelech v HD, potom jsem měl ntbk s nic moc zobrazovačem a ted mam IPS panel na notebooku, monitor jsem nepoužíval už dlouho sám nevím do čeho přesně jít :D . Nicméně nechci do něj dávat nějakou závratnou sumu, myslím, že když budu mít kvalitní Full Hd monitor s IPs panelem bude to pro mně velký skok dopředu, jakožto uživatele, který naposled používal obyčejné TNka.
Měl jsem vizi vzít ten taktovatelný philips a dát ho na 81hz, nicméně zda-li to poznám já osobně při používání nevím.
Nikdy jsem zobrazovač s vyšší frekvenci neměl, nepoužíval a nějak mi to nechybělo. Na druhou stranu, když už investuji do sestavy, která by si rychlejší monitor zasloužila, těžko říct no..
Donald64 (702)|22.8.2018 21:21
No to bude rozhodně obrovský rozdíl, monitory na noteboocích mají (nejčastěji) špatnou odezvu, úplně průměrné podání barev a na tom jemném rozlišení se pak těžko rozlišují detaily, když na tom nejsi vyloženě nalepený. Stolní monitor je sám o sobě úplně jiný svět.

Není potřeba dávat do monitoru žádné velké sumy. Kvalitní FHD monitory začínají na 3k, potom jsou různé další vymoženosti jako pivot a vyšší frekvence. Nic z toho však nepotřebuješ, jestli jsi skromný, tak cena/výkon je doopravdy nejlepší vzít ten bílý Philips a taktnout ho na ~81Hz, budeš mít skvělé barvy a i plynulejší obraz díky vyšší obnovovací frekvenci. Jak už jsem říkal, při výběru jiných monitorů ti nikdo nezaručí, že to půjde přetaktovat (tento má trochu horší podání barev, ale myslím k 75Hz taktnout jde https://www.alza.cz/24-aoc-i2490vxq-d5155742.htm#popis). U 75Hz monitorů s dobrým podáním barev vím jen o LG s mouchami, kvůli kterým bych se mu spíše vyhnul. No a pak je ten 144Hz sweet spot v podobě toho Samsungu, ale to už jsme na dvojnásobku ceny a je to monitor pro náročnější hráče především FPS her.
milis07 (38)|23.8.2018 12:55
Tak v tsbohemii x370 +ryzen 5 2600 za 7200kc. Plus flash BIOSu zadarmo :). Už zbývá vyřešit jen ten monitor. :-D
Zkusím sehnat ten Philips, v Olomouci mají ještě posledních pár kousků.

Jinak co se týče těch RAM, myslíš že nemá cenu připlácet si za 3200mhz CL15 místo těch 3000mhz CL16?
milis07 (38)|23.8.2018 17:46
Jinak jsem ještě zpětně pročítal recenze k desce a moc jí tady nechválí no.. :D
Donald64 (702)|23.8.2018 19:10
Recenzí té desky na czc si moc nevšímej, kritizují něco, čemu nerozumí a že to jsou jen kecy poznáš i podle počtu disliků u dané recenze. Všimni si, že kladné recenze disliky nemají. Chladič jako monoblok dělají skoro všichni výrobci, je to sice nanic, ale s tím jen málo naděláš (asi to hezky vypadá). To že ti "inteligenti" kupují X370 desku k 2. gen Ryzen a nevědí, že to nebude fungovat bez aktualizovaného biosu je jejich problém, pak jsou svou hloupostí naštvaní a musí psát co nejčervenější recenze.

Jinak je super, že TSBohemia je alespoň solidní prodejce, který nemá problém ti přehrát desku bez toho, aby z tebe ždímali další peníze...

3200MHz CL15? Kde je vidíš a mezi jakými vybíráš?
milis07 (38)|23.8.2018 20:02
Ano také mě potěšily a zároveň překvapily, mají u mne velké + do budoucna :-).
Borec se mi ještě omlouval že flash trval déle jak dvacet minut, dělal mi to na počkání :D

RAM vybírám mezi těmito
1. možnost tvé doporučení https://www.czc.cz/g-skill-aegis-16gb-2x8gb-ddr4-3000/225542/produkt
2. Možnost mohu vzít z aktuální nabídky bazaru od borce za 3690kč
https://www.alza.cz/corsair-16gb-kit-ddr4-3200mhz-cl16-vengeance-lpx-cervena-d4164782.htm
3. možnost CL15 3000mhz (špatně jsem se díval CL15 3200 jsou už jiná cenová trošku :D)
https://www.czc.cz/hyperx-predator-16gb-2x8gb-ddr4-3000/192293/produkt
https://www.czc.cz/corsair-vengeance-lpx-red-16gb-2x8gb-ddr4-3000/176896/produkt
Donald64 (702)|23.8.2018 21:11
Pokud ti ten borec z bazaru k tomu dá účtenku s 10 / doživotní zárukou a budeš mít možnost otestovat funkčnost, tak nemám problém.

Jinak samozřejmě ty nové 3200MHz RAM nemají vůbec smysl, jak jsem říkal, tu frekvenci ti nikdo nezaručí a výkon navíc je neúměrně malý tomu příplatku. Lepší jsou až samsung B-die čipy, ale za to si fakt hooodně připlatíš :D (cena/výkon opět nesmysl, určeny pro velké OC až ke 4GHz).
milis07 (38)|23.8.2018 22:08
Jsou nové nerozbalené s možností vyzkoušení, takže myslím že cajk.
Jinak jsem pročítal, že AMD procesory jsou nejlepší s RAM značky G.skull a ADATA naopak corsair moc ne tak nevím.. :D
(ale předpokládám, že to bude zase nějaký minimální rozdíl)

Jinak co se týče case jsem pro tuhle https://www.czc.cz/silentiumpc-armis-ar3-tg-pure-okno-cerna/239169/produkt
souhlasíš? Případně mám k ní dokupovat i nějaké větráky na lepší air-flow?
Donald64 (702)|23.8.2018 22:22
U první generace Ryzen byl zpočátku problém s podporou RAM (nová architektura), ale nyní už je to na dobré úrovni, a tak bych se žádné značky nebál - Corsair, ADATA a G.Skill měli velice časnou kompatibilitu vyšších frekvencí a naopak Crucial na tom byl asi nejhůře, každopádně dnes už to pomalu začíná být jedno.

Ventilátory v case nejsou úplně zlé, pokud je ti jich líto, dají se použít a přikoupit ještě 2x https://www.czc.cz/arctic-fan-f12-silent/178999/produkt a https://www.czc.cz/noctua-na-syc2-3-pin-y-cables/193238/produkt (má 2 kšandy, na každou navěsit 2 ventilátory od jedné značky, přičemž doporučuji ventilátory umisťovat 1AC+1SPC intake a to samé outtake). Druhá možnost je to komplet vyměnit, tedy 4x F12 Silent + PST Cable. Case může být.
milis07 (38)|23.8.2018 22:33
dobrá vezmu ty Corsairy budu mít rychlejší RAM za méně peněz.

Větráky koupím 2 a uvidím jak se budou chovat ty dva ve skříni, pokud špatně vyměním posléze :-)
Jinak prosím o objasnění doporučuji ventilátory umisťovat 1AC+1SPC intake a to samé outtake, díky.
milis07 (38)|24.8.2018 09:50
ještě drobná úprava zjistil jsem že v tsbohemii mají k dispozici jen tuto ar3 s RGB ventilátorem, má to smysl brát?
https://www.tsbohemia.cz/silentiumpc-armis-ar3-tg-rgb-pure-black_d301322.html

nebo alternativa tady tahle
https://www.tsbohemia.cz/silentiumpc-regnum-rg4t-pure-black-tg_d280163.html

Bude platit stejné řešení s přídavnými ventilátory i u těchto skříní?

Vyjde mě to skoro na stejno než brát z czc a platit poštovné..
Donald64 (702)|24.8.2018 15:23
"1AC+1SPC intake a to samé outtake" Tím bylo myšleno jen to, abys dopředu umístil 1 ventilátor originální a druhý dokoupený a to samé dozadu. Je to z důvodu, aby byl rovnoměrný airflow, jelikož jiný ventilátor má při stejném napětí jiné otáčky, a také se jinou rychlostí opotřebovává. Prostě aby nenastala situace, kdy jinou značkou nasáváš a jinou zase odsáváš :)

Ta RG4T má nekvalitní ventilátory, tam už jsem pro kompletní výměnu za 4x F12 Silent, osobně bych tuto možnost z TSBohemie volil.

Armis RGB má krom LED pásků 1x Sigma Pro 120 a 1x Sigma Pro Corona RGB (asi bude stejná jen s LED), takže zde se taktéž (jako u obyč Armis) musí přikoupit 2 ventilátory, jak tento mix ale bude vypadat to fakt nevím :D
milis07 (38)|26.8.2018 12:01
Díky za dovysvětlení :) Taky mě to mohlo napadnout :D

Case nakonec budu mít původně zamýšlený AR3, Tsbohemia mi zase vyšla vstříc. Objednali mi AR3 na moje přání, kterou nemají v nabídce a cena bude dokonce o 100kč levnější jako v CZC :). Takže mají u mně další +

Jak dojde a dám to dokupy dám vědět :) . Teď už jen počkat než všechno dojde , přetaktovat monitor a dát větráky v ostatním by problém být neměl :D
milis07 (38)|30.8.2018 21:27
Čau tak už to mám všechno nějak pokupě a začnu to zítra dávat dohromady.
Nicméně u Case SilentiumPC Armis AR3, kterou mám jsem zjistil že má možnost osazení ventilátorů Zádní 1 x 120, přední 3x 120 a vrch 2x 120.
V základu je osazeno 1x zádní , 1 x přední oba 120.
+ Mám zakoupené Artic Silent x 120. Mám dát jeden na vrchní část a jeden dopředu?
Tvoje původní rada byla dát +1 dopředu a +1 dozadu. Vzadu je ale pouze jeden slot :D

Moje úvaha je teda vzadu nechat původní + nahoru dát artic Silent, který bude seshora vhánět čerstvý vzduch (nebo lépe nahoru dát původní a na zadní slot dát výkonější Artic?) , který bude seshora vhánět čerstvý vzduch + vepředu původní + Artic, které budou vyhánět teplý.

Další věc je, že v základu Case má možnost připojení všech FAnů na jeden čip, lze použít i tento nebo je lepší noctuo?

viz obrázek https://ctrlv.cz/4nB8



Dík za radu
Donald64 (702)|31.8.2018 07:56
Vzadu je vždy jen 1 místo pro ventilátor, ten druhý byl samozřejmě myšlen nahoru. Původní ventilátory nechej jak jsou, a jen přidej ty AC 1x dopředu pro nasávání a 1x nahoru na výfuk, protože teplo stoupá vzhůru. Udělá se tím cirkulace vzduchu ze přední části do zadní, kde teplý vzduch opouští zadem a vrchem case, jakkoliv jinak by to nefungovalo dobře. Jo a to o tom výkonu ventilátorů neber tak doslova, při stejných otáčkách budou mít obě značky velice podobný výkon, jen každý bude mít při daném napětí trochu jiné otáčky.

Já bych ventilátory píchl do desky, můžeš si pak udělat 2 nezávislé okruhy a máš i více možností nastavení, u té case to tu tuším funguje tak, že si ručně nastavuješ 3 úrovně napětí (otáček), což je dost hloupé.
milis07 (38)|31.8.2018 15:13
Tak vše se povedlo jak má a už to frčí a fičí správným směrem :D . Trošku mě štve nemodulární Zdroj FPS, kde mi trčí více kabelů než je potřeba ale to časem snad doladím ještě. Jediné co, tak tebou doporučovaná rozdvojka na větráky Noctuo se mi nelíbí v tom, že mi trčí kabely vepředu (jsou moc krátké na to abych je schoval kamkoliv), z tohoto pohledu se mi líbí více využití integrovaného čipu pro kontrolu FAnů přimo ve skříni, kde je Cable management pěkně schovaný, dá se zepředu pomocí tlačíka regulovat rychlost fanů dle pořeby a nic neřeším.

Je nějaká zásadní nevýhoda pokud zůstanu u integrovaného okruhu pro zapojení fanů místo tvé myšlenky?

Díky moc za radu
Donald64 (702)|31.8.2018 18:29
Já tyhle skříňové regulátory nepoužívám, ale jak si myslím, že to funguje, už jsem napsal - zepředu case je třípolohový přepínač, kde reguluješ otáčky (tuším 5-7-12V?), tedy nikdy nedosáhneš ničeho zajímavého. Aby to bylo tiché, tak to dáš na minimum, načež to v zátěži začne být málo a budeš muset ručně přidávat. Můžeš to otestovat, jak to funguje a dát vědět, ale tak jako tak regulaci přes program/bios máš lepší, protože tam můžeš udělat křivky otáček dle teplot komponent. Kdyby to v cable managementu pomohlo, tak dej dopředu 2x SPC a nahoru/dozadu 2x AC, potíž je v tom, že ty ventilátory jsou moc daleko od sebe a těžko se na tu kšandu věší že?
milis07 (38)|31.8.2018 19:03
Jedna věc je jak říkáš sám kšandy jsou příliš krátké proto aby se na to ventilátory snadno zavěsili a mohli se schovat ze strany skříně spolu s ostatními kabely. Tudíž je to takové neestetické a visí to přes desku jako jediné kabely. Když už mám skleněný bok, Desku s ledkami, případně ještě něco přidám. Zavěšené kšandy s kabely od ventilátorů mě lehce štvou no.. :D Proto přemýšlím že to nechám na regulátoru od skříně. Hlučnost nějak výrazněji nepociťuji zatím (jsem zvyklí na horší :D), je pravda, že nejnižší otáčky jsou pro zátěž málo. Ale chce to otestovat nemám ani s jednou variantou zkušenost dříve jsem tyhle aspekty tolik neřešil.. Takže cesta vede nejspíš přes otestování srovnání a následné ponechání schůdnější varianty.