reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

GTX 1050 Ti vs GTX 1060 3G

SysGen (20)|17.8.2018 15:53
Zdravím,

začínám skládat sestavu a koukám, že největší problém je s grafickými kartami, takže přemýšlím kterou vezmu a od toho budu odvíjet zbytek. Nejsem žádný znalec a tak bych potřeboval radu do začátku.

Jak velký je rozdíl mezi 1050, 1050 Ti a 1060 3G? Vyplatí se připlatit za 1060, i když bude s menší pamětí? A jak velké jsou rozdíly mezi jednotlivými výrobci? Rozumím tomu, že každý nabízí jiné parametry, ale vyplatí se připlatit za výrobce se stejnými parametry? Po letmém prohledání jsem našel nejlevnější grafiky od MSI, a to 1050 2GB za 3500Kč, 1050 Ti 4GB za 4500Kč a 1060 3GT za 5500Kč.

Pro představu, nehodlám skládat žádný výkonný stroj, stačí když momentálně slušně rozjede aktuální hry. Mám rozpočet tak 16 tisíc, takže nic dražšího než 1060 3G si nebudu moct dovolit (koukám, že 6G začíná na 7000). Nechci udělat chybu při výběru grafiky, a tak uvítám i jakékoliv rady a tipy na co si dát pozor.
Donald64 (702)|17.8.2018 16:56
Rozdíly mezi jednotlivými kartami (od stejného výrobce) jsou poměrně dobře měřitelné skórem v PassMark, tedy 4590 -> 5931 -> 8916. GTX 1060 3GB bych nekupoval, kvalitní textury žerou hodně VRAM (přitom na výkon jádra náročné skoro nejsou), a tak bys musel všude snižovat na low/medium textury, aby nedošla VRAM, protože když přeteče, hra se škube a je nehratelná. Tady je mnohem výhodnější připlatit za 6GB verzi, anebo vzít konkurenční AMD RX 570/RX 580, které se 4GB VRAM jsou v tomto ohledu mnohem zajímavější a jsou teď i za příznivou cenu.

Mezi výrobci rozdíly nejde moc srovnávat, to spíše napříč provedeními, ale i tak nečekej žádný rozdíl ve výkonu, liší se především provozními vlastnostmi a kvalitou provedení PCB, což potom určuje, jak moc se dá grafika přetaktovat. Nejlevnější verze u GTX 1060 budou bez výměny chladiče hlučné.

Výběr grafiky je jedna věc, ale mnohem důležitější je sestavu dobře a vyváženě navrhnout jako celek. Je zbytečné a příliš časově náročné ti všechno vysvětlovat, abys pak zvládl nějak navrhnout vlastní sestavu. Můžeme se o nějakých komponentech pobavit, to ano, ale daleko snazší bude, když sepíšeš své požadavky a já ti tu sestavu navrhnu jako vyvážený celek, protože pak už se je od čeho odpíchnout. Přikládám šablonu ať víš, jak svůj dotaz koncipovat:

[spoiler]Finanční limit: do jaké částky se chcete vejít
Účel sestavy: co se bude na pc vše dělat
Požadavek na hluk: žádný (ať to hučí, raději pár set ušetřím) / classic (tichý CPU chladič a skříňové ventilátory) / semi-LN (classic + odhlučněná case, 2,5" HDD, tichý zdroj, nejtišší provedení GPU)
Budete taktovat: ano / ne
Sestavíte si pc sami: ano / nechám to udělat e-shop
Monitor: jeho rozlišení a frekvence / pokud nemáte, tak napište jaké chcete parametry (úhlopříčka, rozlišení, atd.), a zda musí být zahrnut v ceně
OS a Periferie: je potřeba do ceny zahrnout i OS, mechaniku, klávesnici, myš, sluchátka...
Ostatní: další požadavky, které jsou pro vás důležité (HDD > 1TB, RAM > 8GB, SSD, malá case, průhledná bočnice...) nebo nezvratný požadavek na výrobce nějakého komponentu[/spoiler]
SysGen (20)|17.8.2018 17:43
Díky moc za odpověď. To bych byl rád, kdybys mi pomohl i s návrhem sestavy. Připisuju pár poznámek:

Finanční limit: Ideálně 16 000, přetáhnout nanejvýš o chlup
Účel sestavy: primárně herní pc, samozřejmě co nejvýkonnější v daném rozpočtu, měl by slušně rozjet aktuální hry a poradit si s těmi co budou vycházet v následujících pár letech (ale za ty peníze samozřejmě nečekám zázraky)
Požadavek na hluk: žádný požadavek, ať klidně hlučí
Budete taktovat: NE
Sestavíte si pc sami: ano, poskládám si ho sám, už jsem jednu sestavu skládal
Monitor: monitor už mám, nezahrnovat do ceny, je s rozlišením 1920x1080
OS a Periferie: OS i všechny periferie už mám, nezahrnovat do ceny
Ostatní: RAM by měla stačit 8GB. Chtěl bych tam SSD, ideálně 256GB, pokud by se nevlezlo do rozpočtu tak aspoň 128 určitě. HDD mám. Ještě bych tam pak možná přikoupil DVD čtečku, ale to klidně až pak, není potřeba brát na ni ohled u rozpočtu. Case nějaká levná, nic designového ani svítícího. Ohledně komponentů preferuju Intel, používám celý život, ale vyloženě se nebráním AMD pokud bude poměrně lepší cena/výkon. Jinak hrané hry převážně RPG, výchozí bod je Witcher 3.
Donald64 (702)|17.8.2018 18:53
Udělal jsem pracovní návrhy:
Intel https://www.czc.cz/2t6o54mu4qh5c96p36aa6rd4ug/seznam
AMD https://www.czc.cz/4kl33008pmjhr9e1g61qpdbt5c/seznam

V obou případech jsem 1 200Kč přesáhl a je k tomu dobrý důvod a to CPU, které ti bez problému zvládne veškeré dnešní hry a nebudeš ho muset za pár let (s výměnou GPU) nejspíše měnit. Samozřejmě počítám s tím, že když rozpočet nedovolí, osadili bychom slabší.

Grafika bude určitě hlučná v zátěži a pořádně zatopí, ale za 6k máš kartu výkonem srovnatelnou s GTX 1060 6GB.

i5-8400 je lepší CPU na hry, ale bez aftermarket chladiče bude dost hučet a topit, SSD dostaneš jako dárek k desce a to 120GB.
Ryzen 1600 (osadil bych 2600, ale musel by sis zařídit update biosu) je mírně horší (částečně lze deficit dotaktovat a i tak by ti výkon měl naprosto vyhovovat), ale s BOX chladičem má mnohem nižší teploty, je mnohem tišší a bude k němu excelentní deska, ke které je 240GB SSD zdarma.

RAM snad nebude potíž objednat, každopádně pro Ryzen je už na zvážení osadit i trochu lepší.

Mrkni na to a popřemýšlej :)
SysGen (20)|17.8.2018 22:26
Super, díky za návrhy! Oba vypadají dobře, těch 17k je pro mě ještě přijatelných.

Raději bych šel do Intelu, funguje CPU dobře s GPU od AMD? A uchladím ten Intel s box chladičem, zvlášť když grafika taky pořádně zatopí? Hluk ani tak nevadí, spíš aby se komponenty neničily vysokýma teplotama.

Ohledně RAM, jaká je alternativa pokud bych nesehnal Patriota, respektive na co si mám dát pozor při výběru? A je lepší dát tam jednu 8GB ramku, nebo koupit 2x4GB když slotů je víc (pokud budou za stejnou cenu)?

A jestli můžeš poradit kdyžtak i alternativní zdroje - jaký jsou další dobrý značky za slušný peníze?
Donald64 (702)|18.8.2018 13:40
Ano, CPU od jakékoliv značky funguje dobře s jakoukoliv grafikou. Zda to ten BOX uchladí, no měl by, ale když by teploty lezly dlouhodobě nad 80°C, tak bych ho doporučil vyměnit za Feru 3. Nicméně case je osazena 3 ventilátory (další kousek není problém přidat), a tak by s chlazením neměl být problém.

No v případě Intelu ten Patriot stačí i v 2400MHz verzi a ten je skladem, vybral jsem ho zejména kvůli nízké ceně, alternativ je jinak mraky. 2x4GB má svoje výhody, u her náročných na CPU to může zvýšit výkon v řádu jednotek %, ale z hlediska upgradu je to horší, protože jsi limitován max 16GB.

No pořádný zdroj je až Seasonic Focus Plus Gold 550W (semipasivní, 10 let záruka), jinak alternativa k tomu EVGA je BQ! Pure Power 500W, anebo o trochu horší System Power 500W. Z modelů, které nemají moc dobré ventilátory je zajímavý třeba Corsair CX550M a Seasonic S12II-520, oba s 5 letou zárukou.
SysGen (20)|27.8.2018 22:27
Díky moc za odpověď. Už finalizuji sestavu a chystám se co nejdřív objednat, jdu do té Intel sestavy kterou jsi mi doporučil, určitě tam chci ten i5 8400, ale ještě přemýšlím nad pár věcmi:

1. Ten SSD 120GB stačit nebude, navíc je to AData a ty nemám v oblibě, a tak budu kupovat zvlášť 256GB. Tím pádem se nemusím vázat na tu základní desku a můžu vzít nějakou levnější. Zvlášť když nevyužiju dva PCI-E porty (už vůbec ne když ta deska nepodporuje CrossFire). Koukám třeba na Asus Prime B360M-A nebo na Gigabyte B360M-DS3H [url]https://www.alza.cz/gigabyte-b360m-ds3h-d5287948.htm, které jsou obě levnější a mají i víc SATA portů. Co myslíš? Nebo ještě něco vhodnějšího/levnějšího?

2. Grafická karta za ten týden stoupla o 1000 Kč, takže se chci zeptat, jestli to za těch 7K ještě pořád stojí. A nebo se ještě porozhlédnout po něčem jiném? Protože některé 1060 6G už na této částce pomalu začínají.

Jinak ostatní zůstává tak, jak jsi mi doporučil, RAM buď koupím toho Patriota, nebo možná připlatím za Kingston nebo něco podobného (možná i 2x4GB, protože pokud budu upgradovat, tak určitě ne víc než 16GB).

Uff, když jsem si to spočítal, tak se pomalu blížím ke 20k, ale začínám zjišťovat, že do sestavy se vyplatí trochu investovat.
Donald64 (702)|28.8.2018 21:52
1) Ale chápej, já tu desku nevybral jen kvůli SSD, sama o sobě je docela slušná a je to zhruba to minimum, co se dá k i5-8400 doporučit. Určitě nechceš nic z toho, co jsi zmínil, ty desky mají úplně otřesné a nechlazené VRM, tomu se vyhni obloukem. Kdybych měl doporučit něco bez SSD, tak spíše dražší ASUS ROG STRIX B360-G GAMING. Jinak to SSD klidně můžeš prodat nebo darovat, když bys ho nedokázal zužitkovat.

2) Grafika už je na původní ceně.

3) Ram jsem upravil dle aktuální cenové nabídky. Osobně bych bral 1x8GB, 2x4GB jen v případě, že nechceš upgradovat minimálně rok a spíše déle, pak by to smysl mělo.
SysGen (20)|29.8.2018 09:03
Tak objednáno, sestavu jak jsi doporučil, jen RAM jsem nakonec koupil Patriota 2x4GB https://www.czc.cz/patriot-signature-line-8gb-2x4gb-ddr4-2666-heatshield/233555/produkt a k tomu SSD 240 GB od WD https://www.czc.cz/wd-green-3d-nand-240gb/224920/produkt

Ještě jednou díky za pomoc a za rady!
SysGen (20)|6.9.2018 19:46
Jen tak pro zajímavost, počítač mám koupený i složený, vše šlo bez problémů. Mašina je to opravdu výkonná (za tu cenu každopádně), ve 3DMark zaskórovala v Time Spy 4 443 a ve Fire Strike 12 031. Bez problémů rozjede Alien Isolation ve FullHD s grafickými nastaveními na nejvyšší stupně. Teď se chystám na Witchera 3 :-) Ještě jednou díky moc @Donald64!
Donald64 (702)|6.9.2018 20:05
Jo za dané peníze je to opravdu výkonná mašinka, jen možná trochu škoda, že už nezbylo na pořádný CPU chladič. Ventilátory doporučuji mít osazeny 1x přední nasávací, 1x zadní na výfuk a 1x horní na výfuk - grafika by se měla podtlakem chladit lépe, než přetlakem. Neříkám, že je to něco zásadního, ale každý stupeň dole je dobrý, pokud jsi to přímo takto již nerealizoval.

Každopádně jsem rád, že jsi spokojený, tak ať sestava slouží! :)