reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

i7700k nejde uchladit

PTPStudio (5)|9.9.2018 13:44
Upgradoval jsem CPU z i6600k na i7700k. Skylake byl teplotne OK. Uz jsem kdysi cetl o tepelnem limitu a frekvenci 4Ghz kremiku, proto se asi delaji vicejadrove procesory - cirka na teto frekvenci - akorat s vetsim cache.... No uchladit i7700k je nemozne podle me. Instalace defaultni bios nastaveni cpu a pri prime95 testu 100c coz je TJMAX ??? Delid a coolaboratory, celkem snadne pod IHS nejsou zadne soucastky takze krasne ziletkou odriznete a teplota cca 85c misto 100c... Jenomze do 6-8 mesicu galium vyschne ztvrdne a teplota opet stoupa nehlede ze je to ele. vodive. Vratil jsem zpet klasickou pastu s tepelnou vodivosti misto coolaboratory 86W/mK na 11W/mK, ale na 4.5ghz ho nelze uchladit ikdyz mam vodu bud bude hucet vetrak naplno a nebo se to prehriva... Kdyz podchaldite vodu tak kondenzace....To nechci ani pomyslet co delaji AMD s daleko vyssi TDP....No ale pri testech jsem stejne zjistil kdyz pretakt na 4.8ghz navyseni vykonu par procent... Zkusil jsem jinou moznost protoze uz jsem celkem nasrany.... Zrusit turbo boost, HT jsem zanechal.. nasel jsem parametry na podtaktovani a sundal jsem mu vykon na 4Ghz s napetim 1.000V v testu prime95 OK a teploty do 75c bez vetraku a uchladi to jenom cirkulace vody v systemu.. Jake mate zkusenosti Vy? Vyplati se taktovat kdyz to nejde uchladit s malym narustem vykonu ale s velkym hlukem vetraku ktere jeste zanaseji PC prachem a stale treba cistit.... A nebo je lepsi fakt podtaktovat a mit tiche PC?
Donald64 (702)|9.9.2018 15:11
Nevím, jak si stojí ta Coollaboratory, ale já bych doporučil použít osvědčenou klasiku https://www.czc.cz/thermal-grizzly-conductonaut-1g/231007/produkt Nanést co nejtenčí možnou vrstvu jak na čip, tak IHS a s teplotami bys neměl mít při rozumné napětí problém. Nad 80°C je moc, v nějakém Prime95 by se dalo tolerovat o trochu víc, ale určitě ne při nižším zatížení. Pastu bych dal pak normálně mezi CPU a chladič, tam nižší tepelná vodivost kvůli aktivní ploše skoro nevadí (klidně MX-2 nebo lepší), ovšem mezi die a IHS dát pastu je skoro sebevražda, to se ani nedivím, že to nejde uchladit. Nikde není uvedeno, jakou máš case, kolik je v ní osazeno ventilátorů, na jakých běhají otáčkách, jak jsou staré a taktéž neuvádíš, jaký používáš chladič na CPU (+pastu), kolik máš teplotu v místnosti a jakou máš grafickou kartu, všechno tohle dohromady dělá také hodně. Rozhodně nečekej, že lze CPU uchladit fanless, teplo se bude kumulovat v case a v letních dnech se ti přehřeje, pokud by tedy nebyl hodně podtaktovaný.

AMD měří TDP úplně jinak, takže to s Intelem takto nelze srovnávat a popravdě mají reálně jak nižší TDP, tak se díky pájce lépe chladí. S teplotami má nyní potíže Intel, nikoliv AMD.
PTPStudio (5)|9.9.2018 15:36
Grizzly je Galium tekuty kov stejne jak coolaboratory.....Mezi IHS a CPU, kdyz nedelas delid tak prece INTEL tam dava jakousi nekvalitni pastu a stejne se to hreje. Pro bezne uzivatele se to bude vzdy prehrivat kdyz neudalji delid a oto jde prece... A to Galium ti vyschne a ztvrdne mam to vyzkousene at pouzivas ten tekuty kov od Grizzly nebo Coolaboratory...max rok...Case mam LianLi vetraku dost ale spinaji se podle teploty VGA a CPU...Jako o prehrati nejde v podtaktovanem stavu je to OK mam to osetrene podle cidel desky ktere spinaji vetraky ale jak rikam ikdyz nechas defaultni parametry v desce pro CPU neuchladis to ikdyz mas tekuty kov tak mas 85c a musis valit vetraky naplno. CO ty mas za CPU? Moje Grafika 1070, tam mam chladic artic cooler ve furmarku neprejde 65c a ve hrach max60c STROP. Vysral jsem se na galium a je tam obyc pasta.... A vetraky na grafice i kdyz jedou na 100procent tak tiche a uchladi...Myslim si ze ikdyz nataktujes to cpu nad 4Ghz tak ten vykon malo vcem poznas...V renderovani videa mozna, ale treba mezi 4Ghz a 4.8Ghz uz neni takovy rozdil ale uchladit to, je obrovsky rozdil....a oto jde...