reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Téma: PC pro grafiku, CAD v ceně nad 30 000 Kč

Corbie (2)|17.10.2018 21:32
Zaměření pro : grafiku, CAD – Rendering, Adobe (Photoshop, Illustrator, apod), KeyShot, Cinema4D, Autocad

Platforma: nerozhoduje
Operační systém: WIN10
LCD monitor: bez LCD

Poznámky a periferie:
Ahoj,

Potřeboval bych menší radu se sestavou pro grafické studio.

PC by se provážně používal pro realtime render(KeyShot), grafiku ve Photoshopu, Illustratoru, Cinemu4D a Autocad

V práci máme menší rozpory na čem to postavit, takže bych rád slyšel co nejvíce názorů.

Zatím je to nějak takhle:

Grafická karta: RTX Quadro 5000 (bude lepší než třeba herní RTX 2080 Ti?)

CPU: I9 7940x (momentálně není dostupně, takže můžem dát 12jádrovou verzi), tady vznikl dohad jestli to nepostavit na ThreadRipperu.

RAM: 64GB (nejspíš nějaké hyperX)

Zdroj: nejspíš nějaká 650W nebo 750W EVGA by mohla dostačovat. Má smysl Platina?

SSD: Samsung 970 Pro 500GB

Hotové projekty si ukládají na síťové úložiště, které je v RAIDU a pravidelně zálohované, takže tohle se v té mašině řešit nemusí.

Deska: https://www.alza.cz/asus-tuf-x299-mark-2-d5007827.htm

Chlazení: Má smysl do toho stroje pořizovat vodníka nebo stačí vzduch?

Rozpočet je 100k - 200k Kč (nejlépe pokud by byla levnější a dražší varianta)

Jinak k tomu mají asi 37,5" 4k monitor,

Podmínka je aby to zvládalo víc renderů najednou a s PC se dalo ještě pracovat.

Budu rád za všechny názory a nápady.
dom324 (308)|17.10.2018 23:12
Postavil bych to spíš na ThreadRipperovi 2950X, bude minimálně stejně výkonný jako 7940X a na (případné) přetaktování nebudeš potřebovat delid. A je mnohem jednodušší ho uchladit.
Navíc platforma X399 by měla mít delší život než X299 od Intelu, kdyby jsi za pět let (nebo klidně méné, třeba za dva roky) chtěl vyměnit CPU, do X399 koupíš mnohem výkonnější kousek než do X299.

Na certifikace zdrojů se moc nedívej - hodnotí jen a pouze efektivitu, nic jiného. Respektive dívej se na ni, ale nehodnoť jen podle ní.
Základ mezi kvalitními zdroji je Seasonic Focus Plus Gold, slušný zdroj i do takovéhle sestavy. O něco málo výše je Corsair RMx, který hlavně vyniká svou tichostí. Oba mají 10 let záruku.
Opravdová špička mezi zdroji je podle mě Seasonic Prime - jsou maličko hlučnější než Corsair RMx, ale jinak to jsou excelentní zdroje. Primy se Seasonicu opravdu povedly a je těžké jim cokoliv vytknout. Podle mě je to to nejlepší co, můžeš na trhu vůbec sehnat. Seasonic na ně dává 12 let záruku, výše jmenované zdroje i všechny ostatní řady od Corsair a Evga končí nanejvýš na 10 letech (pokud něco nezměnili). Jsou dostupné v Gold, Platinum a i Titanium variantě - když už by jsi šel do Primu, bral bych rovnou Platinum, přecejen ten zdroj vydrží minimálně 12 let :)
Výkon bych klidně posunul až na 850W - výkonnější zdroj je při nižší zátěži vždy tišší. A navíc, X299 a X399 jsou pořádní žrouti - něco pod/okolo 300W. K tomu grafika dalších skoro 300W a jsi na 600W.

Klidně můžeš chladit vzduchem, klidně vodou :) kvalitní vzduch za cca 2k zvládne zápasit s AiO vodníky za 2-3+k. Chladí o něco hůře než top AiO vodníky, ale nenarazíš na problémy s pumpou - ty bývají u AiO dost poruchové, často po pár letech začnou vydávat různé pazvuky kterých se pak zbavíš jedině reklamací.
Pořádná voda, kde pumpa nebude dělat problémy a hluk a teploty budou minimální, je pak okruh na míru, ale za něj vyplázneš 10+k.
Corbie (2)|23.10.2018 13:12
Ahoj, díky za návrhy.

No náš obchoďák se furt drží Xeonu.

Něco typu Xeon Silver 4114 případně něco v dual CPU, je to dobrý nápad pro takovou stanici?

+ Se drží názoru, že by to neměla být skládačka, ale nechat si to postavit nebo koupit hotovou workstation kvůli záruce (což u mašiny za 150k do firemního prostředí i chápu), ale zajímal by mě váš názor?

Díky,
dom324 (308)|24.10.2018 17:23
Xeony jsou úplně stejný křemík jako CPU pro X299, jen verze pro X299 mají vypnuté ECC (oprava chyb, kdyby paměť z nějakého důvodu udělala chybu - což se nestává často, pokud něco vyloženě není špatně - tak ECC ji opraví, místo toho aby chyba shodila systém). Když to zjednoduším tak jak to jen jde, bez ECC se může stát (může ale nemusí), že paměť jednou za tři-čtyři roky udělá chybu a shodí systém, s ECC se Ti to nestane :)
Ale ECC samozřejmě musí podporovat nejen CPU, ale i deska (u desek pro Xeony by to měla být jistota) a hlavně RAM - RAM s ECC bývají o něco dražší a hlavně nejsou dostupné s tak vysokými frekcencemi jako standardní RAM.

Takže pokud na ECC vyloženě netrváš, nešel bych do serverového Xeonu ale šel bych spíš do workstation CPU (X299 a X399).
Dokonce i ThreadRippery, které nejsou serverové CPU,
umí ECC RAM, jen si nejsem jistý jestli umí ECC úplně všechny desky.

Koupit hotovku v téhle ceně určitě má své výhody - u většiny těhle mašin by měla být záruka řešená tak, že místo toho, aby jste jim odvezl problematickou komponentu a čekal x dní na reklamaci (přičemž těch x dní Vám počítač nepojede, pokud se bude jednat třeba o desku), oni si pro ni přijedou, nahradí ji (takže můžete na pc normálně fungovat) a pak se reklamace dořeší.
Ale tyhle pc nejsou úplně můj obor, takže Vám neřeknu u kterých pc dostanete tuhle lepší záruku a u kterých ne, to by Vám měl říct Váš "obchoďák".

K těm dual CPU - připadá mi blbost kupovat víc než dvě CPU, když je možnost koupit jedno silnější. Jediný rozumný důvod je možná tak konektivita (kdyby jste chtěl připojit např. 16 grafik a desítky disků), jinak je řešení s dvěmi CPU dražší (kvůli dražší desce, a nejsem si jistý, jestli Intel u Xeonů nějak neomezuje to, které Xeony můžou jet v dvousocketových systémech a které ne. Dost možná je to tak, že Xeon co může jet na dvou socketové desce stojí dalších x stovek dolarů navíc) a taky v drtivé většině scénářů budou dvě deseti jádra pomalejší než jedno dvaceti jádro.

K tomu Xeonu - upřímně, připadá mi to jako velká slabota. Systém za 150k s desetijádrem? Vždyť běžný Ryzen 2700 stojí ani ne osmičku, dává se do sestav s cennou +-30-35k, a má 8 výše taktovaných jader než ten Xeon = bude minimálně stejně výkonný jako ten Xeon, ne-li výkonnější. I9 9900K by ten Xeon taky porazila, ještě s vyšším náskokem.
V téhle ceně bych bral jako minimum nějaké 14/16/18 jádro.