reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

SSD disk M.2 do základní desky bez slotu M.2

dindr (2)|21.10.2018 22:04
Dobrý den,
vlastním zákl.desku ASRock AM1B-ITX a chci do něj zakoupit SSD disk vel. M.2, ale tato zákl.deska nemá slot M.2, proto bych jej chtěl zapojit do slotu PCIe přes řadič PCIe. Má to smysl, nebo mám koupit normální SSD disk 2,5 do této zákl.desky? Děkuji za Váš čas.Robert
dom324 (306)|21.10.2018 22:37
Smysl z jakého hlediska? Výkon? To záleží na tom, co za M.2 disk to je - M.2 označuje jen formát. Konkrétní disk může být buď SATA (tj. úplně stejný disk jako všechny 2,5" SSD, jen má jinou velikost), nebo může být NVMe, což jsou rychlejší a dražší disky.

Je úplně jedno, jestli koupíš 2,5" SATA SSD nebo M.2 SATA SSD, budou fungovat úplně stejně.
NVMe bude vždy rychlejší než SATA SSD, ale pro běžného uživatele je ten rozdíl skoro nepoznatelný - např. systém naběhne za 8 sekund místo 9. Tyhle disky se dávají spíš profíkům co upravují fotky a podobně. Ale poslední dobou NVMe disky dost zlevnily a takové 970 Evo 500GB za 4k je dost pěkná nabídka.
dindr (2)|22.10.2018 15:07
Děkuji za odpověď i čas, měl jsem také ten dojem, bylo zmiňována propustnost slotu M.2, že může pracovat rychleji, využít plně výkon, než přes slot PCIe - ale mám jen verzi 2.0, tedy nijak oslnivá propustnost dat - chtěl jsem to spíše do budoucna, kdy disk si ponechám, a nové zákl. desky mají už tyto sloty. Ale článků je hodně, lišících se názorem a praktické zkušenosti mé nulové, tedy proto se ptám... :-]] Robert