reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Motherboard integrovaný SATA řadič a externí PCI SATA řadič

Paullik74 (149)|15.11.2018 21:02
Zdravím lidičky,
rád bych s místní komunitou probral, jestli je dobrý nápad, případně jestli je to vůbec možné, vytvořit RAID 50 nebo 60 z integrovaného SATA řadiče na základní desce + externího ADAPTEC SATA řadiče.

Příklad:
Mějme 8 disků, ze kterých chceme vytvořit RAID pole. Základní desky pro normální počítače (socket 1151) mají běžně 6x SATA, tedy nedostatečný počet. Externí SATA řadič od ADAPTECu s 8x SATA porty není zrovna nejlacinější, proto mě napadla myšlenka, zapojit 4 disky do základní desky do RAIDu 5 nebo 6, a 4 disky do externího řadiče do RAIDu 5 nebo 6, a tyto dva RAIDy propojit (čímž by měl vzniknout RAID 50 nebo 60).

Myslíte, že by bylo něco takového možné? Je to rozumné/efektivní (jestli není kvalitativní rozdíl mezi integrovaným a externím řadičem příliš markantní)? Jak by se to případně realizovalo (nastavovalo), má někdo zkušenost s něčím podobným?

Předem díky za jakoukoliv reakci!
zsdx (2098)|15.11.2018 21:49
Tebou popisovana pole lze 'sloucit' az v OS.
Nevynalezej znovu kolo a vezmi ten osmiport.
Paullik74 (149)|16.11.2018 07:10
Toho jsem se obával.

Díky.
Gouranga (699)|17.11.2018 21:37
Mozne to je, nicmene velice daleko od idealniho - cele by to zaviselo na trech soucastech zakladni desce, radici a systemu - neco z toho odejde a cele pole ma problem. Opravdu spis kup radic a primo na nem vytvor RAID6 (nebo 10), kombinace SW a HW RAID 5/6 by mohla mit velice kolisavy vykon (navic desky snad ani neumi RAID6). Taky bys mohl zvazit koupit radic z druhe ruky, bejvaj o dost levnejsi, protoze nove s cenou moc dolu nejdou..
Nevim, jaky konkretni planujes, ale od adaptecu u serie 8 koukej, aby na konci nebylo pismeno E a u tech novych (1100, 2100 a 3100) spis koukej po 3100, teoreticky 2100; pokud bys nechtel raid6, ale spis raid10. Raid 5 se obecne vyhni..
Paullik74 (149)|17.11.2018 21:55
Co jsem lehce študoval, tak RAID 5 se nedoporučuje hlavně z toho důvodu, že když se disky koupí ve stejný čas, tak je vyšší pravděpodobnost, že odejdou ve stejný nebo hodně podobný moment, což pak má za následek krach celého RAIDu, když odejde víc než jeden. Má smysl se toho obávat, když disky nakupuju postupně s odstupem klidně i rok? Koukal jsem právě po zmiňovaných nových SmartHBA 2100 a SmartRAID 3100, kde finančně přijatelnější je samozřejmě ten 2100, ale má jen RAID 5 (o RAIDu 10 moc neuvažuju protože tam mi úbytek na celkové kapacitě přijde už moc velký). Pro mé potřeby mi připadá dostatečný, ale o tom riziku furt přemýšlím no.
Gouranga (699)|19.11.2018 19:54
Problem pravdepodobnosti selhavani disku je hlavne v tom, ze to selhani neni nezavisle. Nakup disku ze stejne serie tomu samozrejme muze pomoci. Problem raid 5 v domacich podminkach (nejen) je to, ze disky se drtivou vetsinu casu flakaj a kdyz jeden disk odejdse, tak mas RAID 0 a zacnes obnovovat - vsechny disky dostanou takovou naloz, jakou docela dlouho nezazily (u raid 5/6 musis precist vsechny data v poli (problem URE, viz nize), u raid 10 jen jednoho disku) a jakmile je problem s jedinym, je konec a vsechno je pryc (jestli jsi nekdy koukal na ceny obnovy dat z disku, tak u RAIDu je to treba i o rad vys). Dalsi strasak paritniho RAIDu je URE (uncorrectable read error) - statistika, ve ktere se znacne lisi domaci a enterprise disky, a ktera rika, ze ne vsechny data pujdou z disku precist. Na netu se toho doctes hodne, vcetne pravdepodobnosti vyssich nez 50 %, ze RAID 5 proste nepujde obnovit (obnova selze a vsechno bude pryc). A problem je v tomto i vymena disku, ktera se u radicu dost casto dela, ze pripojis novy disk, nastavis ho jako hot spare (zalozni) a sestrelis puvodni disk - a nejakou dobu jedes na "o jedna nizsim raidu) - 6 -> 5 -> 0.. Jako dusledek se RAID5 snad uz skoro nikde nepouziva a mluvi se o "RAID 7" (tri parity).
Pro predstavu rebuild raid 6, kde je 7 3TB disku trva asi 5-7 hodin (kdyz jsou disky necinne), coz je relativne rychle. Jine prace s poli, napr. pridani disku (z 6x3 TB na 7x3 TB) trva asi 30 hodin. Zvetseni pole na 4x12 TB discich v R6 z 8 TB na 22 TB trvalo pres tyden (na tech 8 TB uz byly data). Tyto casy jsou s radicem Adaptec 8000, se starsimi to podle mych nalezu na internetu byva podstatne horsi, s 2100/3100 by to mohlo byt lepsi, ale ten rebuild pusobil omezen spis rychlosti disku, nikoliv radice.