reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Přepěťová ochrana

IXOXI (145)|17.8.2006 08:04
Nemáte zkušenosti s nějakou z přepěťových ochran jako například těmito: http://petracomp.netdirect.cz/DetailPage.asp?DPG=22094 nebo http://petracomp.netdirect.cz/DetailPage.asp?DPG=22086 ? Zajímalo by mě jestli mají nějaký opravdu využitelný přínos nebo jestli jsou to jen vyhozené peníze. Za reakce předem děkuji.
Styryx (351)|17.8.2006 09:57
Inu využitelný přínos mají v případě, že ti přijde napěťová špička po síti, nebo praští blesk do telefonního vedení či do antény (záleží co všechno chrání). Jinak samozřejmě přínos nepoznáš :).
Pokud chceš vyšší "přínos", koukni na UPS, většinou všechny mají také ochranu proti přepětí; výhoda je navíc, že v případě krátkodobých výpadků proudu podrží počítač (několik minut, i více, ale relativně časté jsou takové ty krátkodobé výpadky které jenom zrestartují PC - mám velice pozitivně odzkoušeno), případně umožní korektně vypnout PC bez ztráty dat a nutnosti provádět kontrolu disků. Cena UPS je ovšem zase o něco jinde.

Poznámka: při zapojení koax. antény přes přepěťovou ochranu samozřejmě dochází k útlumu.

Jinak ještě jsem si všimnul, že Belkin přímo výslovně uvádí, že při selhání jejich přepěťové ochrany a zničení připojených zařízení nahradí cenu takto zničených zařízení (do jisté hodnoty uvedené na balení ochrany).
tgfh (2985)|18.8.2006 09:47
Prepetova ochrana je dobra vec a neni ani moc draha! Ja ji mam a muzu hrat i v bource! :-)

Kukni treba na toto:
http://www.100megadistribution.cz/product.jsp?artno=UPSA4920
tequilla (1015)|18.8.2006 09:55
[QUOTE=tgfh]Prepetova ochrana je dobra vec a neni ani moc draha! Ja ji mam a muzu hrat i v bource! :-)

Kukni treba na toto:
http://www.100megadistribution.cz/product.jsp?artno=UPSA4920[/QUOTE]

Ja mam podobnou (APC SurgeArrest PH6VT3-FR, ma navic akorat ochranu koaxu) a kdyz posledne svihl blesk kousek od baraku, tak sousedovi odesel v PC zdroj (pribehl s vykulenejma ocima, ze prej nemuze zapnout PC a hrozne se divil). U me to bylo naprosto v pohode a paril jsem v klidu dal...
eraser (0)|20.8.2006 16:41
No, s tou búrkou to je trošku iné... ak by priamo udrel blesk do vodiča, ktorý vedie k PC, tak je koniec a nepomôže nič. To len na upresnenie. Viacej info napr. Elektromagnetická kompatibilita a přepěťové ochrany.

Inak ochranu filtrovaním, prípadne i záložák doporučujem pri výpadkoch prúdu, pretože to je tá najpravdepodobnejšia chvíľa, kedy sú v sieti prepätia a výkyvy. Tie môžu nastať i v prípade, že sa do siete zapojí napr. cirkulárka alebo silnejšia vŕtačka a podobné elektronické zariadenie.

Nedávno kámošovi po sekundovom výpadku odišla grafika. Inému zase zdroj... prípadov je mnoho.

Ja som si nedávno kúpil APC CyberFort 500VA, pri ktorom mám filtráciu všetkých 5 zásuviek, pričom 3 sú zálohované. Pri mojom PC, s odberom pri normálnej práci 135W, vydrží batéria pri plnom nabití do 10 minút.
Invin (17)|20.8.2006 16:52
Jak pise Eraser. Kdyz prijde na vec, tak nepomuze nic. Dokonce pri velkem naboji a potencialu dochazi i k preskoku, takze nepomaha mnohdy anii odpojedne PC ze zdi. Nehlede na to, ze spousta lidi si chrani pouze vstupni napeti, ale to ze jim do PC vedou dalsi kabely - antena k TV, LAN kabel, telefonni linka atd, tak to je netrapi a pak se divi ;)

PS: tusim, ze ten preskok byl az do vzdalenosti 1.5m za urcitych podminek.
eraser (0)|20.8.2006 17:14
Mna to dosť štve, lebo mám wi-fi a anténu vonku, takže pokiaľ by sa dačo pokašlalo, tak mám po APčku, router by tiež zhoral a najhoršie je, že moja APC nemá filter pre RJ45, takže workstation by sa mi tiež odporúčal do večných lovísť.

Presne pred tromi rokmi udrel blesk do Kultúrneho domu, ktorý je pomerne nízko, pretože 10 metrov od neho je 12 poschodový činžiak. Lenže stalo sa, zrejme za to môže materiál, z ktorého je vyhotovená strecha. No a EMP bola tak silná, že odpálila kompletne wi-fi spoj, ktorý je práve na tom 12 poschodovom činžiaku, čiže na ktorý som napojený i ja. No a nepomohlo im nič, ani bleskoistka pre wi-fi, ani filtrácie so záložákom pre server.

Avšak, pokiaľ nie je priamy zásah a impulz prešiel cez filtráciu, no i tak nastanie poškodenie HW, APC dáva veľmi výhodnú záruku.
IXOXI (145)|21.8.2006 12:00
Děkuji všem za rady. Koupim si tu ochranu aji s RJ45, protože jistota je jistota. Na tuto ochranu jsem narazil, po nedávném letním výpadku, kdy museli odpojit elektrárny v ČR a zapojit elektrárny ze zahraničí (způsobil to skrat na vedení, bylo to v televizy) a rozbil se mi disk. UPSka je na mě dost drahá.
K tomu přeskakování vzduchem, to je ovlivněné elektrickou pevností vzduch, která je cca. 1kV/1mm, což znamená, že napětí jeden 1kV dokáže "přeskočit" 1mm.
Obumbrata (57)|24.8.2006 22:29
hmm otazka dalo by sa jednoduch prepetova doprava skutit dako doma nemyslim nic extra ale aby chranila aspon pred vykyvmi?
Martin Šejnoha (255)|25.8.2006 02:28
no výkyvy nevykyje žádná ochrana, ta má reagovat pouze na přepětí. Jako základ je vhodný varistor, ten ovšem musí mít předřazenou pojistku. Nejlepší ochrana je ale chod z baterie.