reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Akú mITX dosku k R5 2600?

unreall (78)|14.1.2019 17:11
Ktorá z týchto dvoch dosiek by bola podla vaších skúsenosti na zaklade značky, či len iných preferencii rozumnejšou volbou? Asrock B450 ITX, alebo MSI B450 ITX. Rozhodujem sa len medzi tymito dvomi, pretože Gigabyte som vylúčil kvôli extrémnym teplotám mosfetov a okrem drahých Asus, už vlastne moc na výber nemám.

https://www.amazon.de/ASRock-B450-Gaming-ITX-M-ITX-Retail/dp/B07FVVNDFX/ref=sr_1_2?ie=UTF8&qid=1547414434&sr=8-2&keywords=B450+itx

https://www.amazon.de/MSI-B450I-AC-DisplayPort-Mainboard/dp/B07FNMLCTC/ref=sr_1_2?ie=UTF8&qid=1547481650&sr=8-2&keywords=B450+itx

Bude to cele v malej a nie zrovna ideálne vetranej skrinke Jonsbo U1 Plus s procesorom Ryzen 5 2600 + RX 570. Procesor taktovať nebudem, ale bojím sa zbytočného zvyšovania teploty od dosky, pretože som čítal, že Asrock je trochu teplejší a naopak doska od MSI ma zrovna túto časť vyriešenú vraj najlepšie. Lenže Asrock používa sieťovku Intel a MSI zase horšiu Realtek. Takisto MSI chýbajú USB 3,1 gen2 a na môj vkus je príliš pomalovaná. Asrock, i ked stále gaming edícia, je na tom konzervativnejšie a zároveň sa dá kúpiť aj približne o 10 eur lacnejšie.

Myslíte, že je to jedno a že sú si kvalitou podobné a mám sa v tomto prípade riadiť skôr vzhladom, alebo tie mosfety môžu robiť neskôr problémy? Dakujem za odpoved :)
Donald64 (702)|15.1.2019 11:38
Máš štěstí, ale zrovna před pár dny jsem koukal na B450 mITX desky a dělal si přehled v napájecích kaskádách, takže by dle mého průzkumu měla být napříč značkami nejlepší právě ta od MSI (údajně 6-ti fáze), kdežto Asrock má pouze 3 fáze a Gigabyte 4. Jak na tom budou teplotně závisí také dost na provedení chladiče, to by musel někdo přímo otestovat a změřit. Pokud té MSI nechybí ve výbavě něco, co bys vyloženě potřeboval, tak bych osobně vzal tu.
unreall (78)|15.1.2019 19:32
Na tej MSI mi vadí trochu tá banalita v podobe pomalovaných chladičov, ale ono to úprimne aj tak zrejme všetko zatieni chladič procesoru. Hlavne som sa obával sietovej karty od Realtek, pretože sa všeobecne hovorí, že ta od Intelu je lepšia, ale ak to pre mňa, ako bežného uživatela nemá žiadný prínos, tak mi na značke nezáleži. Nemyslím si, že by Realtek mal trebars problémy so stabilitou pripojenia a pod, ale inú sietovku tam už nedám, tak to radšej riešim poriadne. Inak je výbava defakto totožná a neni tam čo riešiť. Dalšia malá nevýhoda by mohla byť malinko vyššia cena, ale ak to má zmysel, neni to pre mňa problém. Ešte pozriem nejaké videa a prečítam niečo, ale zatial čo som čítal, tak MSI dopadla vždy lepšie, ako Asrock, i ked ani ten nedopadal vyložene špatne.
Donald64 (702)|15.1.2019 21:44
To je problém prosklených skříní, že se musí řešit i design komponent. Každopádně má odpověď bude zaměřena čistě na provedení desky. Taktovat nebudeš, takže biosy nemusíme vůbec řešit. Lepší zvukovka nebo síťovka je určitě fajn, ale dle mého názoru je to spíše takový placebo efekt, spousta lidí nad tím přemýšlí, ale málokomu to v čemkoliv pomůže, anebo je schopný vůbec poznat rozdíl. Já měl s internetem vždy potíže spíše kvůli routeru anebo poskytovateli, nikoliv kvůli síťové kartě v pc. Celkově bych tyto featury bral jako takový hezký bonus, za který bych ale osobně nikdy neplatil zhoršením napájení, provedení nebo čímkoliv jiným. Nejlepší kaskádu má MSI, takže s ní budeš mít i nejnižší teploty VRM, ačkoliv v mITX skříni se 150W kartou se obávám, že se ty mosfety budou zahřívat spíše ztrátovým teplem od GPU než kvůli zatížení CPU.
unreall (78)|15.1.2019 21:58
Zvukovku riešiť tiež nemusím, mám externý dac v cene celej dosky. No išlo mi pri tej sietovej karte teraz o to, že som prešiel na magio internet a rychlosť rapidne stúpne (80mbit), tak aby to neznižovalo rýchlosť, alebo ako sa vlastne prejavujú tie "horšie" a "lepšie" sietovky. Pôvodne tam nemala byť žiadná grafická karta, ale 2600-ka sa s vegou nerobí a ušetriť 15 eur za 2400g, mi prišlo trochu nevýhodne aj do budúcna a tak som siahol po grafike, ktorá mala byť pôvodne RX 550, alebo GT 1030. Lenže ono je teraz na Alze fajn akcia a tie hry z nej predávam a zrazu je to cenou a výkonom zase niekde inde. Hrávať už moc nehrávam, ale občas ma to chytí... No ta grafika si v záťaži niečo vypýta a je mi jasné, že to chladeniu celkovo neprospeje, ale ak VRM trochu potrápim len pri tom hraní, čo často a na dlho nebýva, tak snád ok :)
Donald64 (702)|15.1.2019 22:58
Co je mi známo, tak jediný rozdíl mezi těmi síťovkami je ve využití CPU (při 1Gbps), ale s běžným internetem je to opravdu skoro to samé.
LAN.png
unreall (78)|16.1.2019 16:17
Takže vlastne ide len o to, že Realtek pri tých najvačších rychlostiach akurát využíva viac procesor, ako Intel, korý je voči nemu len šetrnejší. Myslím, že s týmto dokážem bez problémov žiť :) Navyše môj internet bude max. 80Mbps, čo je stále daleko pod 1Gbps a aj to si myslím, že som zvolil asi zbtične velký balík. Stačilo by mi aj 30Mbps. Ok, tak ja objednávam tú MSI a už to viac neriešim. Dakujem za objasnenie a ukončenie nekonečného dohladávania.
unreall (78)|24.2.2019 14:40
Len doplnujúce info, keby niekto riešil niečo podobné. Sietová karta na MSI B450 ITX beží úplne bez problémov. Je to proste normálna sietovka, ako hociktorá iná. Doska pôsobi solidne spracovaná. Všetky konektory pre zapojenie su logicky rozložené tak, aby to bolo čo najbližšie ku zdroju. S výnimkou zapojenia napájania/diod, ktoré sú hned vedla wifi adaptéru, ale tahal som kábel pod doskou, takže opäť ok.

Má iba dva konektory pre pripojenie vetrákov - cpu a skrina, ale do mojej skrinky ich viac aj tak nedám, takže tiež ok. Niekomu to ale môže vadiť. Inak SSD ADATA S11 Pro zobrala okamžite a bez problémov. Pomalované chladiče nevnímam, sú zakryté zvyškom komponentov. Pamäť HyperX 8GB 3200Mhz cl16 tiež bez problémov aj pri použití XMP2 profilu. Ryzen 2600 nemal tiež žiadné výhrady. proste som to všetko zapojil a ono to bežalo a stále beži. :)