reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

NVMe, alebo klasické SSD?

unreall (78)|1.2.2019 19:14
Starší Intel 320 80GB mi síce technicky slúži stále výborne už asi šiesty rok, ale morálne je myslím na konci svojho cyklu a do nového PC už ho nemá cenu pchať.
A tak pozerám po nejakej náhrade, ako systémovom disku s tým, že v PC bude len toto SSD a v externom boxe 3TB Seagate. Pôvodne som bol rozhodnutý pre Crucial MX500 do M.2 slotu, ale časom mi začalo brúzdať hlavou, či by nebolo kvôli systému lepšie skočiť rovno po NVMe.

Pozeral som teda po Intel 660p, pretože jeho cena je stále ešte strávitelná v porovnaní s trebars Samsungom 970pro a pod, resp. cena toho Intelu je dosť podobná cene klasického SSD, ako napr. MX500. Otázkou ale je, či to vôbec má zmysel, alebo to môžem s čistým svedomím ignorovať a zobrať tu MX500.

Som klasický uživatel, čiže vela webu, občas nejaká hra a často sa babrem s úpravou fotiek z klasickej zrkadlovky, ale nič extra náročne, len jednoduché úpravy. Pocítim rozdiel v tychto dvoch diskoch? Oplatí sa priplatiť vôbec za NVMe pre moje účely? Dakujem každému :)
Donald64 (702)|4.2.2019 12:39
Na běžné využití počítače ti stačí klasický SATA disk. Rozdíl bys asi poznal, ale ve srovnání s rozdílem SSD vs HDD ten příplatek pozbývá smyslu. Intel 660p má QLC buňky, tomu bych se, dokud to jde, raději vyhnul a tím spíše, že je to systémový disk.

NVMe je nutnost pro pokročilou práci s fotografiemi (která tě živí) nebo videem, ale tam krom rychlosti řešíš i vyšší kvalitu buněk (nejlépe MLC) vzhledem k častému přepisování velkých objemů dat.

O jaké uvažuješ kapacitě? Jsou případy, kdy je NVMe disk cenově srovnatelný se SATA, pak by to smysl samozřejmě mělo.
unreall (78)|4.2.2019 16:03
Uvažoval som o 500GB kapacite. Už som sa pohrával aj s myšlienkou zobrať rovno 1TB, ale kedže majú ceny SSD padať, zvlášť tých vačších kapacit, tak by som možno časom dokúpil druhy nejaký lacný SSD, ak nebude kapacita toho systémového stačiť, pretože iný disk tam nebude a platna bude asi hlavne na zálohu a súbory, ktoré nepotrebujem mať prístupné každý deň v externom boxe.

No ved práve, že MX500 500GB stojí na Alze do 80eur a napr. ADATA SX8200 512GB 108eur. Prípadne Intel 760p 512GB 112eur (rozbalený). Počul som, že NVMe od Intelu sa tolko nezohrievajú, ako tieto disky od iných výrobcov, tak možno by to nebolo od veci, kedže to bude v mITX skrinke na doske z druhej strany, kde nebude fúkať od vetráku. ADATA ma ale lepšie hodnoty na druhej strane a ak sa má zohrievať len v prípade, že sa kopíruje velky objem dát, tak to ma tiež trápiť moc nemusí.

Kludne by som zobral nejaké NVMe, ak je cenový rozdiel takto malý...
Donald64 (702)|4.2.2019 20:03
Nikdy jsem nic takového, jako že se Intel méně zahřívá, neslyšel. Ona ta značka možná budí takový pocit luxusu a toho, že jsou vývojem o něco napřed, každopádně já jejich SSD vnímám jako předražené a tím pádem i méně zajímavé. Při kopírování velkých souborů jsem na MX500 měl něco málo přes 50°C, normálně se však pohybuje do 40°C, takže v tomto ohledu je naprosto v pohodě. Samozřejmě rychlejší NVMe se zahřívají více, ale když na nich neděláš nic náročného, je to také OK.

Z NVMe pro běžné použití máš asi nejlepší 970 Evo, WD Black také nebyl k zahození, ač cenově není tak zajímavý, Gammix S11 byl také skvělý, ale je teď drahý a nedostupný a entry-level byl zajímavý A1000. Teď vychází novinka MTE220S, což by na svou cenu mohlo být super SSD. O tom, co je nejvýhodnější bude rozhodovat dostupnost a ceny v obchodě, ze kterého to hodláš kupovat.
unreall (78)|4.2.2019 22:13
No a čo ten od ADATA? SX8200 má rovnaku cenu, ako A1000, ale ma aj vyššiu kapacitu - 480Gb vs. 512GB. Nemusím sa bať ani toho? Tu novinku na Alze zatial nemajú, ale vidím ju na Amazone za 98eur, čo je s poštovným prakticky tá istá cena, ako SX8200, kde poštovné neplatím...

970 Evo sa pohybuje niekde na 130 eurách a Samsung si tuším tiež rád necháva zaplatiť a ťaži z prvenstva...
unreall (78)|5.2.2019 19:32
Teraz pozerám, že vlastne aj ten Gammix S11 je na Alze za 108eur. Vyzerajú to byť úplne totožné disky s SX8200, akurat S11 bude mať zrejme lepší chladič. Zoberiem asi teda radšej ten...
Donald64 (702)|5.2.2019 20:40
SX8200 a Gammix S11 jsou totožné, rozdíl je jen v tom rozvaděči tepla (jako ono to moc nepomůže, aktivní plocha je mizerná, prostě se jen o teplo z řadiče zvýší teplota NAND). Vzhledem k tomu, že na alze máš i verzi Pro (512GB) ve které je S11 jako jediná (v tomto obchodě z SX8200 a S11) se 60 měsíční zárukou, tak bych sáhl po ní.
unreall (78)|5.2.2019 21:30
Ok, tak beriem S11 Pro. To bola posledná vec, ktorá mi do kompletácie PC chýbala. Dakujem :)