reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

19 LCD 85 HZ a více?

Carterkrieg (49)|13.10.2007 09:24
Rád bych se místních guru zeptal co vlastně u LDC monitorů znamená frekvence. U CRTček je to jasný, bod je nutno po určité době znovu rozsvítit, cokoli pod 75 je na pohled strašné a pro oči nepříliš zdravé (je zajímavé že někdo nepozná rozdíl 60-120 Hz, ale například mě se dělá zle, když jdu pod 85 Hz a hned mě začnou bolet oči)

Teď už k otázce: co znamená frekvence u LCDček? Můj typ je, že je to počet změn, které může jeden pixel v matici prodělat během 1s.

Pokud je to tak, tak při hrách přeci pořád jde nejen o odezvu ale i o Hz, proto mě udivuje že se frekvence neuvádí, nebo se pohybuje okolo max 75 (při odezvě do 10ms).
Našel jsem i vyjímky které se dostaly na 85, ale většinou odezva okolo 15-20 ms.

Nyní používám (na zkoušku) Levné kancelářské LCD, odezva 5ms, 1280x1024 75Hz (a při pohybech se mi zdá že prostě nestíhá, (tím nemyslím že obraz je rozostřený - 5 ms je akorát, zkoušel jsem i 15 ms a tam to bylo teprve rozostřené xD) no a při 60 Hz hrůza děs.

Finální dotaz: existuje NEširokoúhlé 19" LCD, které bude zvládat frekvenci alespoň 85 hz a zároveň bude mít odezvu pod 6ms?
pavel_p (993)|13.10.2007 17:13
Hmm, to je fakt dobrá otázka. Proč se u LCD udává odezva, když se obraz stejně překreslí jen jednou za 16ms?
mech13 (5526)|13.10.2007 17:42
treba proto, ze ke krystalum se vysle prekresleni jednou za 16ms a odezva tuto dobu jeste natahne o cas ktery krystaly potrebuji ke zmene barvy?
jen spekulace, moc o tom nevim takze mozna blabol
Pavel Boček (4169)|13.10.2007 20:08
Na Mironetu je toto:

LCD buňky, z nichž je displej sestaven, mají určitou optickou setrvačnost, díky čemuž je obraz stabilnější a klidnější (nebliká jako u CRT monitorů). Obnovovací frekvence LCD panelů proto téměř nikdy nepřekračuje 75 Hz, většinou je doporučenou frekvencí aktivních panelů 70 Hz, ale obraz je absolutně klidný už při obnovovací frekvenci 60 Hz. Každá buňka LCD je zatížena určitou setrvačností (viz. doba odezvy) stejně jako lidské oko. Tomu odpovídá doba odezvy 40 ms (1/25s).

Na ABCLinuxu zase:

AFAIK u LCD frekvence neudava "blikavost" jako u CRT. Pri nizsich frekvencich je obraz ostrejsi ale pomaleji se obnovuje, pri vyssich se obnovuje rychlejc, ale muze byt rozmazanejsi. Zvlast kdyz se jede pres analogovy VGA a ne pres DVI.

Tim "obnovuje" myslim zmenu obrazu - treba pri gamesach nebo treba realtime otaceni telesa v CADu. Pri nizsi frekvenci to pak muze vypadat trhane. Jenze A-D prevodnik u vyssich freq nemusi stihat a obraz nemusi byt tak kvalitni. U games a videa to zase tolik nevadi, u pismenek jo.

Kazdopadne oci te z toho bolet nebudou ani kdyz pojedes na nizke freq, protoze LCD obraz neblika.
Carterkrieg (49)|13.10.2007 20:18
Díky za reakce.

Neříkal jsem že mě oči bolí z LCDčka, ale z CRTčka pod 80Hz. O to vlastně ani nešlo, spíš že když pohybuju myší (třeba ve i woknech) při 60 na LCD tak se mi pohyb nezdá plynulý(i když nic nebliká), 75 to jistí. takže si asi budu muset zvyknout...

Resume z toho plyne jediné : každý bude zhoršení frekvence pociťovat jinak, většině lidí to ani nepřijde. Ostatním bude muset stačit krásné podání barev, kvůli kterému se již nikdy nevrátim k CRTčku.
mrozu (87)|18.10.2007 14:54
Moje vysvetleni:
frekvence u CRT i LCD je to same - pocet obnoveni obrazu za 1 s. Rozdil je, jak se obraz obnovuje -

U CRT se obraz obnovi prakticky okamzite a ten hned zase zhasne. Proto musi byt frekvence blikani dost rychla na to, aby oko blikani nepoznalo a obraz se jevil jako staly. Jedno bliknuti vzdy znamena obnoveni obrazove informace. Vysokou frekvenci dostaneme stabilnejsi obraz a zaroven vice snimku za sekundu.

U LCD rozsviceny pixel nezhasina, proto LCD zdanlive neblika - blikaji pouze podsvetlovaci trubice a to frekvenci mnohem vyssi (stovky Hz), nez CRT, coz je nepostrehnutelne. Toto blikani ale nesouvisi s obnovenim obrazu, jako u CRT. Pro zmenu obrazu je nutna zmena napeti na pixelu. Pixel ovsem nezmeni barvu okamzite, jako CRT, ale napeti na nej musi pusobit urcity cas (= doba odezvy). Kdyz je obnovovaci frekvence moc vysoka a odezva moc dlouha, nestaci napeti na pixel pusobit dostatecne dlouho, takze se nestaci natocit do pozadovaneho stavu (= barvy).

Hlavni problem je v tom, ze vyssi frekvence = vyssi zatez na monitor. U CRT byla vyssi frekvence nutna kvuli ocim, to u LCD odpadlo, takze vyrobci nemaji duvod podporovat vyssi frekvence nez nejakych 60 nebo 75 Hz.