reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Desktop najednou přestal fungovat - vadné SSD či deska?

krysarr (30)|14.3.2019 09:57
Včera večer jsem kopíroval něco na flashdisk a ten byl najednou v Total Commander nedostupný. Pak zamrzl Total Commander, pak celý počítač.
Restartoval jsem ho tlačítkem a dlouho se nic nedělo (byl spuštěný, ale černá obrazovka).
Potom se objevila hláška, že nemá z čeho BOOTovat.
Restartoval jsem ho a šel do BIOSu na BOOT. Tam k mému překvapení nebyl SSD systémový disk, ale pouze ostatní disky na data.
Usoudil jsem, že odešel SSD.
Počítač ale nešel vypnout - když jsem držel vypínací tlačítko (i přes 10 s), vypnul se, ale po uvolnění tlačítka se opět zapnul, pořád dokola.
Vypnul jsem tedy zdroj a šel spát.
Ráno jsem to chtěl zkusit znovu, ale počítač už nenaběhl nikam (opět pouze větráky a černá obrazovka).

Samozřejmě to budu dále zkoumat, až budu mít čas, ale dá v tuto chvíli se z těchto informací něco vyčíst?

Děkuji
kevin00 (10238)|16.3.2019 00:27
Napiš konfiguraci počítače, ať víme o jaké komponenty se jedná.

Obecně:
Odpoj vše nepotřebné ke startu počítače, pevné disky, síťové karty, rozšiřující PCI/PCIe karty, apod. Pokud máš instalovány dva moduly RAM, jeden vyjmi a nech pouze jeden modul v slotu určeném pro běh v single modu. Pokud je na základní desce integrovaná graf. karta a máš instalovanou PCIe graf. kartu, tak ji vyjmy a bootuj pomocí integrované. Resetuj BIOS do defaultního nastavení pomocí jumperu na základní desce.
krysarr (30)|17.3.2019 15:19
Děkuji za odpověď.
Konfigurace je v podpisu (první mašina), zapomněl jsem ji zmínit.

Naštěstí je již vše v pořádku - včera jsem se dostal konečně k otevření počítače a zjistil jsem, že po odpojení SSD se lze dostat do BIOSu.
Poté jsem ještě pro jistotu zkusil jiný SATA kabel k SSD a - světe div se - vše fungovalo! :D

Jen nechápu, jak se může jen tak pokazit kabel, z vteřiny na vteřinu. :-o

Děkuji za ochotu! :)