reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

jak nově nainstalovat OS win98,2000,xp bez formátu

omnitek (92)|15.10.2007 17:22
Dobrý den,
zajímal by mě postup,hlavně u win 98 jak nainstalovat nový OS bez formátu aby zustaly všechny data a aplikace.Slyšel jsem jen že se musí smazat nějáké 3 soubory z původního OS,ale co dál už nevím.

U winXP vím že k tomu slouží zotavovací konzole(i když také nevim jak to přesně provést).

Uvede mě někdo prosím do této problematiky?Děkuji a omlouvám se pokud je to trapnej dotaz.
Pavel Boček (4169)|15.10.2007 17:35
[QUOTE=omnitek;54621]Dobrý den,
zajímal by mě postup,hlavně u win 98 jak nainstalovat nový OS bez formátu aby zustaly všechny data a aplikace.Slyšel jsem jen že se musí smazat nějáké 3 soubory z původního OS,ale co dál už nevím.

U winXP vím že k tomu slouží zotavovací konzole(i když také nevim jak to přesně provést).

Uvede mě někdo prosím do této problematiky?Děkuji a omlouvám se pokud je to trapnej dotaz.[/QUOTE]

Tak u XP bych použil ne konzoli pro zotavení, ale opravu systému ze stejnýho CD odkud si to instaloval, pokud je instalace OK a pozná ji to (pak dáš buď opravu instalace nebo reinstalaci). U Win 98 taky bylo něco že jak si instaloval tak se to zeptalo jestli chceš pokračovat a nějak to opravit, už nevím, naposledy sem to instaloval před pár měsíci. Každopádně formátem nikdy nic nezkazíš a po nějaké době bych ho udělal dycky.
Styryx (351)|15.10.2007 17:51
[QUOTE=Pavel Boček;54625]Každopádně formátem nikdy nic nezkazíš a po nějaké době bych ho udělal dycky.[/QUOTE]

Souhlas, už jsem instaloval systém mockrát (95, 98, 98SE, NT4, 2000, XP), ale ještě nikdy přes původní systém (ba jo, jednou, a moc se to nepovedlo). I proto doporučuju vždy mít systém na jedný partition a data na druhý, aby byl možnej snadnej reinstall přeformátováním systémový.

Jinak lze samozřejmě systém instalovat do jiný než původní složky, ale ještě zůstává problém s Program Files případně Documents and Settings (obojí jde změnit, ale to už je složitější administrátorskej postup použitím Unattend instalace).
omnitek (92)|15.10.2007 18:07
uvedu příklad: Třeba u nás v práci,jsem měl comp s win 98 na jedné partici,po čase OS byl již dost nestabilní.Technik mi tam po sleze dal win 2000.ale zachoval mi veškera data a nastavení co jsem měl na win98,ani plocha se nezmněnila.A vím že klasickou inovaci systému nepoužil.Co sem to nachvíly zhlídnul tak pracoval v dosovském prostředí a celá tato operace trvala cca 10 minut.Prostě mě zajímá jak to udělal.
Intri (3490)|15.10.2007 18:19
To byl možná nějaký upgrade nebo něco takového... Těžko říct, každopádně těmhle přepisovacím instalacím bych moc nevěřil. Vždycky máš daleko jistější nainstalovat OS na čistý disk ( ať už fyzický nebo logický ), protože pak víš, že se OS nainstaloval čistý, bez neduhů předchozí instalace.
Pavel Boček (4169)|15.10.2007 18:34
[QUOTE=Intri;54644]To byl možná nějaký upgrade nebo něco takového... Těžko říct, každopádně těmhle přepisovacím instalacím bych moc nevěřil. Vždycky máš daleko jistější nainstalovat OS na čistý disk ( ať už fyzický nebo logický ), protože pak víš, že se OS nainstaloval čistý, bez neduhů předchozí instalace.[/QUOTE]

Taky bys nemohl použít NTFS při přechodu z Win 98 na 2000 ->
omnitek (92)|15.10.2007 19:21
ok.děkuji všem za reakci !! :-/
Intri (3490)|15.10.2007 21:56
[QUOTE=Pavel Boček;54649]Taky bys nemohl použít NTFS při přechodu z Win 98 na 2000 ->[/QUOTE]


Very, very good point.
Pavel Boček (4169)|15.10.2007 22:09
[QUOTE=Intri;54687]Very, very good point.[/QUOTE]

[SIZE="1"]Thnx...mi to tak došlo...občas se vyplatí číst si knížky o Win 98, kde se řeší to samý, jen o FAT16->FAT32 :) měl bych se brzo pustit do Win 95 :D[/SIZE]
Styryx (351)|16.10.2007 09:49
[QUOTE=omnitek;54639]uvedu příklad: Třeba u nás v práci,jsem měl comp s win 98 na jedné partici,po čase OS byl již dost nestabilní.Technik mi tam po sleze dal win 2000.ale zachoval mi veškera data a nastavení co jsem měl na win98,ani plocha se nezmněnila.A vím že klasickou inovaci systému nepoužil.Co sem to nachvíly zhlídnul tak pracoval v dosovském prostředí a celá tato operace trvala cca 10 minut.Prostě mě zajímá jak to udělal.[/QUOTE]

No možná to bylo přes nějakou migraci, jsou tam na to pokud vím nějaký nástroje, ale to jsem se nikdy neodvážil zkoušet :) ...

Co se týče toho převodu na NTFS, myslím že by to i tak šlo, při instalaci jde zvolit jestli ponechat, přeformátovat FAT32, NTFS anebo jde i převést na NTFS z FAT32 (tohle konkrétně jsem potřeboval, když jsem instaloval 2000/XP z DOS bootovací diskety, protože inicializaci instalace je nutný provést na FAT32 - z DOSu nejde přímo NTFS - a pak nechat převést partition na NTFS).
joachimwedel (56)|4.11.2007 10:25
[QUOTE=omnitek;54621]Dobrý den,
zajímal by mě postup,hlavně u win 98 jak nainstalovat nový OS bez formátu aby zustaly všechny data a aplikace.Slyšel jsem jen že se musí smazat nějáké 3 soubory z původního OS,ale co dál už nevím.

U winXP vím že k tomu slouží zotavovací konzole(i když také nevim jak to přesně provést).

Uvede mě někdo prosím do této problematiky?Děkuji a omlouvám se pokud je to trapnej dotaz.[/QUOTE]


Format jsem delal naposled kdyz jsem chtel smaznout Visty ( protoze to jinak neslo ).Jinak jsem ho nepotreboval pri zadnem preinstalovani co jsem delal.

Ja bych to udelal asi takto:
1-vytvorit bootovaci disketu Win98 smazat na ni soubor readme a nahrat na ni volkov commandera.
(readme neni pro tento pripad potreba a volkov je nejmensi souborov manager)
2-nabootovat z diskety
3-zadat A:\vc (spusti se volkov)
4-alt+F1 nebo alt+F2 prepinani disku najet do std. C:\
5-adresare windows,program files,documents prejmenovat(pomoci F6) na treba 1,2,3
6-svoje adresare (hry,programy,atd lze ponechat beze zmen)
7-vse ostatni smazat (F8) i vsechny skryte soubory
8-ted mame na C:\ adresare 1,2,3 + vlastni adresare jinak vse je smazano

Vlozime instalacni cdrom treba XP a nainstalujeme ho bez formatovani a beze zmeny FAT.
Po instalaci tam zustanou adresare 1,2,3 + vlastni adresare.Walper,ikony,programy nebo hry staci uz jen prekopirovat ale nemuseji spravne fungovat(spise bych vyuzil svoje save/game a vlastni soubory).

Pri preinstalovani xp lze postupovat stejne ale disketa uz stacit nebude.Xp maji std. ntfs a v dosu nejde tak snadno editovat.Pro tento pripad mam udelany svoje vlastni boot cdrom ( na nem mam pridan programek ntfs for dos) ktere me to umozni.-lze pouzit i hirens boot cd-

Kolega kteremu jsem takto preinstalovaval pocitac me neveril ze to je cista instalace.Po zapnuti tam mel svuj walper,ikony,vlastni soubory(hudba,obrazky,dokumenty atd.)+posledni save svych oblibenych her.
Svoje vypalene zalohy nemusel pouzit.

Ale jinak to muzete udelat jako ostatni std.uzivatele windows format C: nu a pak dalsi a dalsi .....
Alf (305)|4.11.2007 19:24
Přesně tak to dělám i já. Je to opravdu čistá instalace WXP. Výhodu to má v tom, že mohu např. překopírovat dokumenty uživatele, poštovní zprávy, adresy atd.