reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Jak pridat zavadec

Acxeptus (4)|16.10.2007 20:22
Ahoj, mam problem:
Strucne: postavil jsem si novy pc a nainstaloval Win Xp, problem je v tom ze jsem pri instalaci mel pripojeny jeste stary disk s nainstalovanymi Win Xp ze stareho pc. Jenze nove Xp se zapsali do zavadece stareho disku a bez nej nove Xp samostatne nespustim.. zkousel jsem v konzoli pro zotaveni "fixboot" ale nenalezne system.. Neznate nejake reseni jak tento problem vyresit??
crasher.km (919)|17.10.2007 11:04
a proč nenainstaluješ XP na novej disk ?
mech13 (5526)|17.10.2007 11:09
taky bych rekl ze to bude nejjednodusi a nejrychlejsi reseni... nez bys to nejak dal dohromady tak to budes mit preinstalovany i dvakrat
Petr S. (1220)|17.10.2007 11:59
[QUOTE=Acxeptus;54791]Ahoj, mam problem:
Strucne: postavil jsem si novy pc a nainstaloval Win Xp, problem je v tom ze jsem pri instalaci mel pripojeny jeste stary disk s nainstalovanymi Win Xp ze stareho pc. Jenze nove Xp se zapsali do zavadece stareho disku a bez nej nove Xp samostatne nespustim.. zkousel jsem v konzoli pro zotaveni "fixboot" ale nenalezne system.. Neznate nejake reseni jak tento problem vyresit??[/QUOTE]

A co obnovení hlavního spouštěcího záznamu? fixmbr? Zkoušel jsi?
Pavel Boček (4169)|17.10.2007 12:59
[quote=Petr S.;54855]A co obnovení hlavního spouštěcího záznamu? fixmbr? Zkoušel jsi?[/quote]

Měl sem dřív podobnej problém, nepomohla žádná tradiční metoda...nakonec byl reinstall.
Petr S. (1220)|17.10.2007 13:09
Holt, počítače mají mnohdy svoji hlavu a tradiční metody nezabírají :notsure :notsure :D Je to divné, ale je to tak :turtle
crasher.km (919)|17.10.2007 15:50
Já sem byl zastáncem vždycky tvrdýho formátu :D vždycky se totiž nepodaří oprava na 100% procent,vždycky je problém ikdyž malej ... Proto vždycky zálohu data na jiném pc , provedu patricion a následně format a install :) trochu zdlouhavější práce,ale vyřeší všechny problémy :D až teda na jeden podstatnej - uživatele :)
Smeli (2302)|17.10.2007 16:39
Tuším z bootovacího CD by to mělo jít opravit, imho, někde se o tom píše, ale nikdy mi to nefungovalo... Takže, raději bych dal nový instal na nový disk ;)
Acxeptus (4)|17.10.2007 19:52
ty nove xp jsou na novem disku ale jsou zapsane v zavadeci na tom starem.. Na novem disku neni zavadec.
"fixmbr" - probehl normalne ale fixboot hlasi neco ve smyslu ze nemuze najit systemovy disk...
Nejrdiv mi to nevadilo ale ted mam zajemce o starej PC a ten disk proste musi ven :). Ano, nejjednodussi reseni je reinstal ale to zase obnasi spoustu instalovani, stahovani a nastavovani..
Mozna by stacilo nahrat na novej disk nejakej soubor ze stareho aby ho fixboot nasel ale nevim presne co. zkousel sem nahrat zakladni soubory boot.ini adt. ale nic
nicanikdo (25)|17.10.2007 20:41
[QUOTE=Acxeptus;54923]ty nove xp jsou na novem disku ale jsou zapsane v zavadeci na tom starem.. Na novem disku neni zavadec.
"fixmbr" - probehl normalne ale fixboot hlasi neco ve smyslu ze nemuze najit systemovy disk...
Nejrdiv mi to nevadilo ale ted mam zajemce o starej PC a ten disk proste musi ven :). Ano, nejjednodussi reseni je reinstal ale to zase obnasi spoustu instalovani, stahovani a nastavovani..
Mozna by stacilo nahrat na novej disk nejakej soubor ze stareho aby ho fixboot nasel ale nevim presne co. zkousel sem nahrat zakladni soubory boot.ini adt. ale nic[/QUOTE]


Než todle všecko uděláš je to dvakrát instalované... A máš to načisto a v pohodě.
Petr S. (1220)|18.10.2007 10:18
A zkoušel jsi použít i jiné nástroje než standardní Windowsáckou konzoli? Z nějakého Boot CD (např. Hirens Boot CD)? Pokud ani ty nezaberou, tak už nevím a ač mi vždycky fixboot a fixmbr zabraly, tak bude asi nejlepší (a nejrychlejší) ten reinstall.
crasher.km (919)|18.10.2007 14:04
nechápu ale jak se mohl zavadeč zapsat na starej disk a systém na novej? přeci když instaluješ,tak si vybereš oddíl kam ...
Acxeptus (4)|18.10.2007 14:58
protoze na tom starem jsou nainstalovane xp a tak ten instalator asi chtel udelat multiboot
Petr S. (1220)|18.10.2007 15:38
Je to tak. Samotnému se mi to také už jednou či dvakrát stalo a od té doby raději při instalaci vytahuju všechny nepotřebné disky - ušetřím si tak další problémy tohohle typu...
Styryx (351)|18.10.2007 17:00
Je určitě ten novej oddíl aktivní? Protože pokud se instaloval zavaděč na starej disk, je možný, že to pouští boot loader z partition toho starýho a z něj se pouští to na novým (zkráceně: je ta partition na novým disku, když se nabootuje ze starýho, C: anebo třeba D:?) - pokud je D: stejně nic jinýho než reinstall nepomůže, je to na moc místech v registrech; navíc zaváděcí soubory by nebyly na tom novým disku ale na starým.

Takže zkontrolovat, jestli partition nová (kam se instaloval novej systém) obsahuje soubory jako ntldr, ntdetect.com, boot.ini (nejsou defaultně vidět, musí se zapnout "Zobrazovat skryté soubory operačního systému" nebo tak nějak). Pokud tam nejsou, IMHO to bude nejlepší reinstalovat, pokud tam jsou, mělo by to jít nějak rozběhnout. Pokud nejsou, mohlo by bejt možný je zkopírovat ze starý partition, ale to nemám vyzkoušený, jestli to je skutečně tak snadný.
A zkontrolovat, jestli je nová partition aktivní (tj. bootovací) - Tento počítač\Spravovat\Správce disků a v něm 2.tl.na partition a pokud bude možná volba Aktivovat, vybrat a aktivovat. Pak teprv zkoušet obnovovat mbr. (protože pokud nemá aktivní partition, při obnově mbr neví, ze který partition se má snažit tahat systém)
Styryx (351)|18.10.2007 17:03
Jinak ještě při instalaci na druhej disk z prvního, kterej se pak vyndá, je dobrý použít parametr winnt32.exe /syspart:, tím se mu řekne, že má dát zavaděč na jinou jednotku, než která je aktuální bootovací.
Acxeptus (4)|18.10.2007 17:54
[QUOTE=Styryx;55117]Je určitě ten novej oddíl aktivní? Protože pokud se instaloval zavaděč na starej disk, je možný, že to pouští boot loader z partition toho starýho a z něj se pouští to na novým (zkráceně: je ta partition na novým disku, když se nabootuje ze starýho, C: anebo třeba D:?) - pokud je D: stejně nic jinýho než reinstall nepomůže, je to na moc místech v registrech; navíc zaváděcí soubory by nebyly na tom novým disku ale na starým.

Takže zkontrolovat, jestli partition nová (kam se instaloval novej systém) obsahuje soubory jako ntldr, ntdetect.com, boot.ini (nejsou defaultně vidět, musí se zapnout "Zobrazovat skryté soubory operačního systému" nebo tak nějak). Pokud tam nejsou, IMHO to bude nejlepší reinstalovat, pokud tam jsou, mělo by to jít nějak rozběhnout. Pokud nejsou, mohlo by bejt možný je zkopírovat ze starý partition, ale to nemám vyzkoušený, jestli to je skutečně tak snadný.
A zkontrolovat, jestli je nová partition aktivní (tj. bootovací) - Tento počítač\Spravovat\Správce disků a v něm 2.tl.na partition a pokud bude možná volba Aktivovat, vybrat a aktivovat. Pak teprv zkoušet obnovovat mbr. (protože pokud nemá aktivní partition, při obnově mbr neví, ze který partition se má snažit tahat systém)[/QUOTE]
zkopirovat ty soubory uz jsem zkousel ale nepomohlo to.. novej disk je D: No nic jdu format>reinstal.. diky vsem
Styryx (351)|19.10.2007 11:34
[QUOTE=Acxeptus;55130]zkopirovat ty soubory uz jsem zkousel ale nepomohlo to.. novej disk je D: No nic jdu format>reinstal.. diky vsem[/QUOTE]

Pokud je po spuštění ten disk s novým systémem D:, skutečně IMHO nic jinýho než reinstall nepomůže, v registrech je to na spoustě míst a na tý jednotce nebude ani zavaděč (kterej je zřejmě na C: ).
roras (4)|13.12.2007 15:42
[QUOTE=Petr S.;55109]Je to tak. Samotnému se mi to také už jednou či dvakrát stalo a od té doby raději při instalaci vytahuju všechny nepotřebné disky - ušetřím si tak další problémy tohohle typu...[/QUOTE]

Hmm, to mě zrovna zajímá. Takže v tomto případě o sobě OS nevědí a volbu bootování zvolím pomocí biosu?
Petr S. (1220)|14.12.2007 10:23
[QUOTE=roras;71434]Hmm, to mě zrovna zajímá. Takže v tomto případě o sobě OS nevědí a volbu bootování zvolím pomocí biosu?[/QUOTE]

Přesně tak ;)