reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Ako zistiť, ktorá vetva je ktorá?

robky (3195)|16.10.2007 22:47
Poprosím o radu : ako mám zistiť, ktorá vetva (u zdroja s dvoma vetvami +12V Seasonic SS-500ET) je +12V1 a ktorá +12V2. Konektory aj káble nie sú nijako označené a ani odlíšené.
husky14 (4214)|17.10.2007 06:18
A proc to potrebujes vedet? Je to k necemu dulezity?
robky (3195)|17.10.2007 07:15
No aby som mohol rozložiť záťaž rovnomerne na obe vetvy. Zdroj, namiesto ktorého bude osadený tento Seasonic, má len jednu vetvu a zjavne prestáva stíhať. Vzhľadom na to, že neviem rozlíšiť napájacie vetvy nového zdroja sa môže stať, že všetko zapojím len na jednu vetvu a potom by výmena zdroja bola asi zbytočná, či nie?
husky14 (4214)|17.10.2007 08:03
No ten zdroj ma na obou vetvich 17A, takze podle silnejsi/slabsi vetve to neurcis a hlavne je to zbytecny zjistovat vetev 1 a 2. Zatizeni imho muzes rozlozit dle uvazeni....

Btw. z vlastni zkusenosti bych ti doporucil, abys HDD se systemem zapojil pokud mozno samostatne (nebo s co nejmensim poctem dalsich pripojeni) na jednu vetev a zbytek (CD/DVD, VGA, vetraky) na druhou.
mech13 (5526)|17.10.2007 08:52
husky14: no on je chce zapojit rovnomerne aleto prave resime ze nevi na ktere drat:D

nepomohlo by vzit voltmetr a pormerit napeti? udelat na tom zdroji odber (pokusit se zatizit jen jednu vetev, treba jen zakladni desku, nebo to proste nejak pozkouset), a doufat ze neni silene tvrdy a kdyz bude jedna vetev zatizena tak na ni bude jine napeti nez na te druhe... a vzit si voltmetr a promerit vsechny draty kolik kde je a s trochou stesti budes dostavat dve ruzny hodnoty a pak lechce poznas ktery drat kam patri...
jenom mam strach ze bys ten seasonic musel zatizit poradne aby rozdil nebyl v chybe mereni. u takovyho EC ti to po zatizeni spadne o pul voltu a to by pak slo lechce, ale jestli ten seasonic bude dost tvrdy tak by ten rozdil mezi vetvemi mohl by mensi nez chyba mereni...
no treba to tak nejak pujde, elektrikar nejsu takze za nic nerucim ale jelikoz zatim nikdo nic jineho nema...
husky14 (4214)|17.10.2007 09:28
[QUOTE=mech13;54825]husky14: no on je chce zapojit rovnomerne aleto prave resime ze nevi na ktere drat:D[/QUOTE]Asi Vas nechapu, ale kdyz to doted jelo na jedny vetvi (urcite na nejaky sotva 350W), tak to muze na ten Seasonic 500W nacpat taky na jednu vetev a rozjede se mu to s prstem v nose....
Na to se imho nemusi nic promerovat.... ;)

Jediny, co by mu mohlo nadelat starosti, je to napajeni HDD, jak sem psal (znamej si diky tomu pekne zatrenoval, nez na to prisel).... takze HDD pokud mozno na samostatnou vetev a zbytek komponent ten Seasonic slupne jak malinu. :p
mech13 (5526)|17.10.2007 09:38
tady ale jde o to ze on NEVI ktery draty jsou z ktere vetve, na tom seasonicu je proste nehorazny chuchvalec spousty dratu (nejen dva draty s peripheral konektorama jak na fortronech kde je to celkem jasny) a neda se pohledem zjistit ktery drat je ve zdroji pripojen na kterou vetev.

tim zatizenim jedne vetve by na ni mohlo ubyt napeti (kdyz zatizis EC tak ti z 12.3V spadne sotva na 11,5V) a toho skusit vyuzit a na te nezatizene vetvi by mohlo byt vetsi napeti, ktere bude na vsehech kabelech ktere na ni jsou napojeny stejne, a na kabelech pripojenych k te zatizene vetvi by melo byt napeti nepatrne nizsi. nerikam ze to spadne jak u EC ale snad by to mohlo jit aspon namerit

EDIT:
rekeneme ze ma bez zateze na obou vetvich 12,1V
skusit zapojit desku a k tomu jeste neco, treba na jeden kabel z molexama napojt ze tri disky (pokud nepujde nic namerit tak skusit jiny kabel, nejak to nakombinovat)
po zatizeni jen jedne vetve by napeti na te zatizene mohlo spadnout rekneme na 12,0V a na te nezatizene zustane 12,1V
takze voltmetrem jen promeri jednotlive konektory a zjisti, na kterem je 12,0 a na kterem 12,1 a vi ktery kabel je pripojen na kterou vetev...

znova ale pripominam ze nejsu elektrikar a navrhnul jsem to jen kvuli absenci jinyho reseni...
mikeb (74)|17.10.2007 10:33
Něco mě právě napadlo, ale nevím jestli to bude fungovat (nemám tu zdroj s více větvemi)
Většina voltmetrů má test vodivosti (pípák), takže pokud ty 12V větve jsou skutečně oddělené, mělo by se dát proměřit všechny 12V piny na molexech (při vypnutém zdroji) a které spolu povedou jsou z jedné větvě a zbytek z druhé...
husky14 (4214)|17.10.2007 10:55
Ok uz sem Vas pochopil....
Ale stejne nejak nepobiram duvod, proc to takhle zjistovat.... sorry, sem jen zvedavej :p
Prece mam dve vetve s molexy + SATA napajeni + FDD (ty vetve vedou fyzicky ze zdroje a dokazu je rozlisit). Na ne napojim HDD, vsechny mechaniky popr. FDD (zapojeni rozlozim mezi vetve) a mozna nejakej vetracek a co zbyva? 6-ti pin k VGA? Pridavny napajeni CPU?

Jinak kabely by se mely dat "prosvitit", jak pise mikeb.
Ale imho to budes pul dne pracne zjistovat, pak to podle svych presnych namerenych zjisteni zapojis a pri startu ti akorat cvrnknou vetraky a nic (pripad myho znamyho).... Takze vsechno odpojis a skoncis tak, jak sem ti psal: s HDD nejlepe samostatne na jedny vetvi ;).... no flame :)
mech13 (5526)|17.10.2007 11:05
husky: ale jo, o to nam jde, jenze ony ty lepsi zdroje nemaji dve vetve s molexy ale treba 4 a k tomu 3 kably se SATA konektory, 2 kably na napajeni VGA a pak to poznej...
jak jsem psal, na 400W fortronu to mas jasny, tam jsou vsechny konektory na dvou kablech, ale tady resime 500W seasonic a uz na mojim 430W je takovych kablu ze bys na nich obesil pulku armady
husky14 (4214)|17.10.2007 11:38
Jj dobra dobra, chapu....
Jak pises, zdroj ma treba 4 kabely s molexy, 3 se SATA atd.... a co ma robky v PC? 1 nebo 2 HDD SATA a 1 DVD IDE?
Ale jo, tak uz toho necham.... :p
Petr S. (1220)|17.10.2007 11:50
[QUOTE=mikeb;54841]Něco mě právě napadlo, ale nevím jestli to bude fungovat (nemám tu zdroj s více větvemi)
Většina voltmetrů má test vodivosti (pípák), takže pokud ty 12V větve jsou skutečně oddělené, mělo by se dát proměřit všechny 12V piny na molexech (při vypnutém zdroji) a které spolu povedou jsou z jedné větvě a zbytek z druhé...[/QUOTE]

Tohle je vážně dobrý nápad a měl by fungovat. Teda aspoň si to myslím. Nemám teď ale momentálně k dispozici žádný vhodný zdroj a tak to nemohu prozkoušet...

Už to někdo zkoušel? Funguje to opravdu? :notsure
husky14 (4214)|17.10.2007 12:37
[QUOTE=Petr S.;54854]Už to někdo zkoušel? Funguje to opravdu? :notsure[/QUOTE]Urcite, takhle hledaj draty treba i autoelektrikari....
Petr S. (1220)|17.10.2007 13:13
[QUOTE=husky14;54862]Urcite, takhle hledaj draty treba i autoelektrikari....[/QUOTE]

Skvěle, tak jsem zas o něco chytřejší :D

BTW. Já takhle zatím jenom zkoušel když jsem potřeboval zjistit např. který pin na desce je připojen na zem...
husky14 (4214)|17.10.2007 13:53
[QUOTE=Petr S.;54867]Skvěle, tak jsem zas o něco chytřejší :D[/QUOTE]Potrebujes k tomu baterii, zarovku (kterou ta baterie dokaze rozsvitit :)) a kousek dratu....
(+) z baterie privedes na jeden konec hledanyho dratu, zarovku pripojis na (-) baterie, k zarovce kousek dratku a hledas s nim druhej konec hledanyho dratu.

Btw. zdroj doporucuju odpojit od site :p
robky (3195)|17.10.2007 14:26
No podľa merania sú všetky dráty +12V vodivo spojené, takže teraz vlastne neviem, či má ten Seasonic naozaj 2 oddelené napájacie vetvy:confused: Predpokladám, že aj po zapojení a zaťažení bude na všetkých fúzoch rovnaké napätie. Ak nie, aj tak si nemôžem dovoliť nejaké experimenty, je to špecifický komp.
[QUOTE=husky14;54851]Jj dobra dobra, chapu....
Jak pises, zdroj ma treba 4 kabely s molexy, 3 se SATA atd.... a co ma robky v PC? 1 nebo 2 HDD SATA a 1 DVD IDE?
Ale jo, tak uz toho necham.... :p[/QUOTE]
Tento zdroj nebude osadený do klasického PC, ale do stroja s množstvom HDD a špeciálnych kariet určených na špecifické výpočty.
Petr S. (1220)|17.10.2007 14:46
To kolik větví Tvůj zdroj má zjistíš jednoduše - na štítku zdroje bude pro uvedeno např. 12V1 pro první napěťovou větev, 12V2 pro druhou atd...

Jinak 12V mají žluté vodiče, ale to asi víš...
husky14 (4214)|17.10.2007 15:08
[QUOTE=robky;54877]Tento zdroj nebude osadený do klasického PC, ale do stroja s množstvom HDD a špeciálnych kariet určených na špecifické výpočty.[/QUOTE]V tom pripade bych ti spis doporucil Corsair HX520, sice o 600,- drazsi, ale:[QUOTE].....disponuje trojicí nezávislých napěťových větví +12 V s maximálním odběrem proudu 18 A na každé, případně až 480 wattů kombinovaně.[/QUOTE]

To je sazka na jistotu.... ;)
robky (3195)|17.10.2007 17:08
[QUOTE=Petr S.;54881]To kolik větví Tvůj zdroj má zjistíš jednoduše - na štítku zdroje bude pro uvedeno např. 12V1 pro první napěťovou větev, 12V2 pro druhou atd...

Jinak 12V mají žluté vodiče, ale to asi víš...[/QUOTE]

To mi je jasné, SS-500ET má 2, slovom dve vetvy (aspoň podľa štítku a výrobcu) len ich neviem od seba odlíšiť.

To Husky14: Ja ten zdroj nejdem kupovať, ten zdroj mám a iný nedostanem.

No vyzerá to tak, že nakoniec pomôže fakt asi len experiment.
robky (3195)|17.10.2007 21:24
Tak som ten zdroj otestoval doma na mojom kompe, ale došlo na mechove slová : "jenom mam strach ze bys ten seasonic musel zatizit poradne aby rozdil nebyl v chybe mereni". Pri akejkoľvek konfigurácii a akomkoľvek zaťažení ( samozrejme mojím kompom ) je pokles napätí tohto zdroja minimálny, dá sa povedať že nulový. Max namerané napätie 12,158V(idle-minimálna konfigurácia), minimálne napätie 12,140V(burn-všetko čo som mohol doma popripájať) merané digitálnym voltmetrom. Na všetkých vývodoch +12V je pritom rovnaká hodnota. Neostáva mi nič iné len ho zapojiť len tak zbrucha a dúfať, že bude všetko OK (inak ma šéf ... no veď viete čo:angry)
Pavel Boček (4169)|17.10.2007 21:40
co zkusit napsat výrobci :)
husky14 (4214)|17.10.2007 23:09
@robky: psals, ze kdyz si to zkousel prosvecovat, mels proud na vsech vystupech. To by ale znamenalo, ze zdroj oddeleny vetve nema a kdyz si ted zkousel zatezovat jednu vetev, zatizil si vlastne vsechny (celej zdroj). :notsure A jestli to tak je, pak je uplne jedno, jak to zapojis. Bud to pojede, nebo ne....

Btw. kdyby se to nahodou nerozjelo, zkus to vselijak prohazovat, nekdy i zdanliva blbost pomuze.... ;)
Petr S. (1220)|18.10.2007 10:12
husky14: No, to by sice znamenalo, ale řekl bych, že štítek snad lhát u takto věhlasné značky nebude. U té se také dala bohužel předpokládat tvrdost zdroje. Ale je to celé nějaké podivné, logicky by to opravdu jít prosvítit nemělo... :notsure

A není v tom zdroji něco konstrukčně jinak? Že i odlišné větve jdou propípnout? To je jediné co mě napadá... :mistake
robky (3195)|18.10.2007 22:53
[QUOTE=Petr S.;55051]... ale řekl bych, že štítek snad lhát u takto věhlasné značky nebude. ...[/QUOTE]

No ostal som prekvapený po prečítaní recenzie na zdroj Seasonic M-12 500 tu na SHW. Citujem pána Šejnohu :

Výrobce o zdroji uvádí, že je vybaven čtyřmi 12V větvemi, to ovšem nemůže být pravda. Na desce jsou přítomny dva bočníky pro snímání procházejícího proudu, čili fyzicky by zdroj mohl mít dvě 12V větve, ovšem háček je v tom, že není osazena část starající se o hlídání procházejícího proudu. Z výše uvedeného znamená, že zdroj má jednu 12V větev, což je v přímém rozporu se specifikacemi.


Ak to isté "vyviedol" výrobca aj u SS-500ET, tak potom nemám vlastne čo riešiť. A moje merania to asi aj dokazujú. Aj keď je to každopádne kvalitný a hlavne tichý zdroj, urobili si v Seasonicu u mňa nepeknú škvrnu na reputácii.
Pavel Boček (4169)|18.10.2007 23:14
[QUOTE=robky;55195]...[/QUOTE]

Tak to je nemilé, ale na druhou stranu dneska je to i trochu trend u novějších zdrojů - jedna větev, kterou využiješ naplno, než dvě slabší, kde využiješ obě částečně ale další zátěž by už byla moc...víš co myslím. Mi přijde prostě lepší 34A než 2x17.
robky (3195)|18.10.2007 23:36
Veď práve preto som založil túto tému, aby nenastala pri zapojení tohto zdroja situácia, že jedna vetva bude zaťažená na 100% a druhá sa bude flákať. Nakoniec v mojom prípade by bolo dokonca výhodnejšie keby ten môj Seasonic mal fakt iba jednu vetvu. Čo si myslím, že potvrdzujú aj moje merania(možno sa ale mýlim). A rozoberať a zisťovať to zo známych dôvodov nemôžem - je čisto nový a v záruke. V každom prípade aspoň vidíme, že sa už nedá dôverovať ani takýmto renomovaným výrobcom.
Pavel Boček (4169)|18.10.2007 23:38
[QUOTE=robky;55208]Veď práve preto som založil túto tému, aby nenastala pri zapojení tohto zdroja situácia, že jedna vetva bude zaťažená na 100% a druhá sa bude flákať. Nakoniec v mojom prípade by bolo dokonca výhodnejšie keby ten môj Seasonic mal fakt iba jednu vetvu. Čo si myslím, že potvrdzujú aj moje merania(možno sa ale mýlim). A rozoberať a zisťovať to zo známych dôvodov nemôžem - je čisto nový a v záruke. V každom prípade aspoň vidíme, že sa už nedá dôverovať ani takýmto renomovaným výrobcom.[/QUOTE]

No, tak pokud to nijak značeno není a nikdo zatím neměl problém, tak buď se zátěž přelívá anebo prostě je tam jen jedna větev. To zapoj a bude...
Martin Šejnoha (255)|19.10.2007 21:12
Doporučuju se na to vykašlat, z venku se ti nepovede naměřit která větev je která. Jediná možnost je zdroj otevřít a vyhledat ručně(to určitě nechceš). Nicmémě buď klidný, netřeba to řešit, neboť všichni výrobci se kterými jsem zatím měl tu čest si tyto údaje cucají z prstu(důležitý je maximální celkový odebíraný výkon z 12V větve/í, ten je u solidních výrobců zpravidla uváděn správně) zde na fóru už jsem se vyjadřoval o účelnosti(rozuměj zbytečnosti), vznikla zajímavá diskuze.
Rudi_M (0)|19.10.2007 23:11
netreba hneď zatracovať výrobcu - obzvlášť seasonic (OEM aj pre Corsair, Antec; najefektívnejšie=najtichšie PSU s fanmi ako dokazujú aj recenzie napr. HWsecrets a silentpcreview) za to, že "klame" zákazníkov a "nesprávne" uvedie dve 12V vetvy, hoci obidve sú vnútri zapojené z rovnakého miesta (overil som si to aj na mojom súčasnom PSU - všetky 12V drôty sú priletované na jedno miesto). tento problém vznikol špecifikáciou rôznych verzií ATX, ktoré požadovali obmedzenie max.prúdu na jednu 12V vetvu z dôvodu bezpečnosti (max.20-22A?) a zároveň narastajúcou požiadavkou výrobcov HW (CPU, VGA) na napájanie práve cez 12V vetvu, takže to skoro všetci PSU výrobcovia "elegantne" vyriešili "pridávaním" ďalších 12V vetiev (výnimkou snáď bol tuším len Tagan a pár iných v niektorých najvýkonnejších modeloch s dvomi samostatnými=oddelenými transformátormi?) a práve v súčasnosti sa mnohí výrobcovia vracajú len k jednej silnej 12V vetve (max.50-60A?).
naopak, ja to považujem za výhodu ak sú "jednotlivé" 12V vetvy napájané zo spoločného miesta v PSU - predsa sa tým eliminuje riziko, že ktokoľvek zapojí toho príliš na jednu vetvu = preťažím ju a ďalšia 12V vetva sa bude "ulievať"
robky (3195)|19.10.2007 23:40
Nie ja nezatracujem tohto výrobcu - pre mňa sú jeho zdroje stále jedničkou. Preto som predpokladal, že sa nebude uchyľovať k takýmto marketingovým ťahom. Cez víkend ho musím nahodiť do zostavy, pretože pôvodný zdroj ( FSP - takže Fortron, asi 460W) sa dnes poslednýkrát vypol a je mu amen. Ak sa mi zvýši trochu času urobím na ňom aj nejaké merania pri záťaži a hodím sem výsledky. Zatiaľ vám všetkým ďakujem
Petr S. (1220)|20.10.2007 08:45
[QUOTE=robky;55195]Ak to isté "vyviedol" výrobca aj u SS-500ET, tak potom nemám vlastne čo riešiť. A moje merania to asi aj dokazujú. Aj keď je to každopádne kvalitný a hlavne tichý zdroj, urobili si v Seasonicu u mňa nepeknú škvrnu na reputácii.[/QUOTE]

Tak u Seasonicu jsem tohle taky nečekal. O něm a Fortronu jsem si vždycky myslel jen to nejlepší :cry

[QUOTE=Martin Šejnoha;55321]Doporučuju se na to vykašlat, z venku se ti nepovede naměřit která větev je která. Jediná možnost je zdroj otevřít a vyhledat ručně(to určitě nechceš). Nicmémě buď klidný, netřeba to řešit, neboť všichni výrobci se kterými jsem zatím měl tu čest si tyto údaje cucají z prstu(důležitý je maximální celkový odebíraný výkon z 12V větve/í, ten je u solidních výrobců zpravidla uváděn správně) zde na fóru už jsem se vyjadřoval o účelnosti(rozuměj zbytečnosti), vznikla zajímavá diskuze.[/QUOTE]

Ze zmíněných důvodu tedy jež jen tak ze zajímavosti, ale přeci by mě to zajímalo: Prosvítit větve měřákem pro zjištění, která větev je která, tedy nelze? Vevnitř jsou tedy i oddělené větve spojené? Pochopil jsem to správně?
Martin Šejnoha (255)|20.10.2007 14:25
To bohužel nelze. Bočníky mají velice nízký odpor a úbytky na nich se pohybují v mV, to je proto aby bočník zbytečně nezhoršoval parametry zdroje. Rodíly mezi větvemi pak mnohem víc zhoršují úbytky na konektorech a kabelových svazcích, tudíž je rozlišení měřákem nemožné. Prostě z venku to změřit nejde, bohužel:) Některé zdroje s více větvemi mívají na žlutých +12V kabelech modrý proužek pro odlišení větví.

[QUOTE=robky;55195]
Ak to isté "vyviedol" výrobca aj u SS-500ET, tak potom nemám vlastne čo riešiť. A moje merania to asi aj dokazujú. Aj keď je to každopádne kvalitný a hlavne tichý zdroj, urobili si v Seasonicu u mňa nepeknú škvrnu na reputácii.[/QUOTE]

Buď v klidu, neříkám, že to není podvod na zákazníky(v rámci marketingu a konkurence), ale v důsledku to nemá na kvality zdroje pražádný vliv. Podstatné je, že je zdroj osazen kvalitními součástkami, má velkou účinnost a s tím související nízkou hlučnost.
br4n0 (23)|30.10.2007 11:31
12V2 by mala napájať len cpu. Na mojom fortrone gln je označená a vedie len do 4pin aux konektora.
[quote]Note that 12V2 is supposed to supply only the AUX12V (2x12V) 4-pin plug, which feeds only the CPU.
http://www.silentpcreview.com/article28-page3.html[/quote]
To, že si dnes aj Seasonic dovolí urobiť "len" jednu vetvu, tiež svedčí o nepotrebnosti viacvetvového riešenia. Marketing však už narobil toľko škody, že radšej uvádza vyšší, "lepší" počet vetviev.
[quote]What's really interesting is that Intel has tacitly waived the 240VA limit requirement in its PSU validation program for the better part of a year.
...
In the last couple of months, my PS engineering sources report, Intel has verbally informed them that the 240VA limit has been removed. A single 12V line is now "officially" approved, never mind what ATX12V v2.2 specifies.
http://www.silentpcreview.com/article28-page3.html[/quote]