reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

BIOS nastavení - OCZ DDR3 PC3-12800 - OCZ3P1600LV6GK

batthead (76)|4.10.2010 13:40
Zdravím všechny, mám problém s právným nastavením pamětí. Hledal jsem všude možně po internetu jak nastavit paměti abych využil jejich celý potenciál, ale bohužel se mi to stále moc dobře nedaří.

Paměti mám tyto: http://www.ocztechnology.com/products/memory/ocz_ddr3_pc3_12800_platinum_low_voltage_triple_channel

základní deska: ASUS P6T Deluxe V2
procesor: Intel Core i7-920

Snažil jsem se paměti nastavit na frekvenci 1600MHz a následující časování: CL 7-7-7-24
Nejsem si jist, zda jsem to nastavil v BIOSU správně a tak přikládám foto.

Když jsem nastavil:
Voltage DDR na - 1.65 Volts tak mi bois vypíše:
"According to Intel CPU SPEC, DIMMs with voltage setting over 1.65V may damage the CPU permanently." Výrobce udává, že paměti mám mít na 1.65 :-(
Neodvážil jsem se tam hodnotu 1.65 nechat a mám jí stále na default. CPU-Z vypíše 1.50.

Nejspíš bude potřeba přenastavit i jiné hodnoty než ty, co jsem natavil já. Proto bych chtěl požádat o radu zkušené. Celkově se v nastavení dost ztrácím a s články, které jsem porůznu našel, se mi nastavení nepodařilo.

díky za rady
IMG_9436.JPG IMG_9437.JPG IMG_9440.JPG IMG_9438.JPG IMG_9439.JPG
Richmond (8084)|5.10.2010 14:39
Chybí mi tu to hlavní - screen z CPU-Z (ten ukáže jak jsou momentálně paměti nastaveny). Každopádně voltáž 1.65v je ok, nad ní už Intel neručí za poškození cpu. Jinak ty paměti by s největší pravděpodobností zvládly 7-7-7 i na malinko menším napětím, ale chtělo by to ověřit testem ;)
batthead (76)|5.10.2010 16:32
[quote=Richmond;406982]Chybí mi tu to hlavní - screen z CPU-Z (ten ukáže jak jsou momentálně paměti nastaveny). Každopádně voltáž 1.65v je ok, nad ní už Intel neručí za poškození cpu. Jinak ty paměti by s největší pravděpodobností zvládly 7-7-7 i na malinko menším napětím, ale chtělo by to ověřit testem ;)[/quote]

Promiň, screen z CPU-Z přikládám, jak je vidět stále mi paměti běží na 1.5v.
Mám tedy v biosu nastavit 1.65v? Případně mám ještě něco přenastavit - pokud ano, co konkrétně ?

moc díky
P.
cpu-z.jpg cpu-z2.jpg
Richmond (8084)|5.10.2010 20:02
CPU-Z neukazuje momentální napětí pamětí, pouze časování... Co máš nastaveno v biosu? Memtest jsi zkoušel?
batthead (76)|5.10.2010 21:17
Aha, myslel jsem, ze ten druhy screen z CPU-Z v kolonce voltage je momentalni napeti na pameti.
V biosu mam nastaveno presne to, co jsem vyfotil hned na zacatku tematu.
tedy:
DRAM bus voltage: AUTO (default tam je 1.5v)
Prenastavoval jsem jen toto:
DRAM Frequency: DDR3-1600MHz
DRAM CAS# Latency: 7 DRAM Clock
DRAM RAS# to CAS# Delay: 7 DRAM Clock
DRAM RAS# Pre TIme: 7 DRAM Clock
DRAM RAS# ACT TIme: 24 DRAM Clock

Vše je vidět ve 4 screenu hned na začátku. Vic jsem v biosu nenastavoval.
diky
Richmond (8084)|5.10.2010 22:32
Možná mají paměti XMP profil a nastaví si voltáž podle něj automaticky ;)
Bohužel CPU-Z neukáže komplet všechny profily pamětí, ukazuje pouze to co mu vejde do okna. Tohle umí HWinfo, PC-Wizard nebo snad i Everest
batthead (76)|5.10.2010 22:56
Tak jsem použil HWinfo a vyexportovaný výstup ohledně pamětí jsem vložil do přílohy.
Snad tam bude všechno potřebné info. Kdyžtak vyexportuji ještě z jiných sw.
díky
Richmond (8084)|5.10.2010 23:07
Podle toho výpisu jsem zmaten :D

Podle CPU-Z je to ok. Zkusil bych použít nějaký software na monitoring napětí pamětí, např. Asus PC Probe
batthead (76)|5.10.2010 23:37
Tak jsem udelal screen z Asus PC Proble, ale vic nez jsem ulozil jsem tam nenasel.
Tedy, podle CPU-Z paměti beží jak mají ? frekvence 1600Mhz to snad má a CL 7-7-7-24 je také v pořádku?
Moc dobře se v těch výstupech nevyznám. :(
díky
pc_probe.jpg
batthead (76)|7.10.2010 20:28
Ahoj,
mohl bych jeste poprosit o informaci, zda mam tedy neco v biosu nastavit a jestli mi vubec ty pameti bezi jak maji? Z toho vseho ted vubec nevim na co jsem :)
Kdyz uz je mam, tak bych je rad vyuzil. :-)
Frekvence 1600MHz tam snad je, ale s tim casovanim si nejsem jisty.
Napeti jsem zatim nechal na auto. Mam rucne nastavit tech 1.65v?
Pripadne, pokud by se hodil jeste nejaky screen z nejakeho sw, tak dodam.

diky moc
Richmond (8084)|7.10.2010 20:40
Časování je ok, napětí máš na AUTO takže si to zřejmě bios nastavil správně. Já jsem na tohle vlákno zapomněl - tensoftware na monitoring/změnu napětí byl možná v AI Suite ;) (prostě nějaký prográmek přibalený k desce, dalo se v něm SW taktovat)
batthead (76)|8.10.2010 16:01
Ahoj,
tak jsem snad našel ten program na SW taktování, který ukazuje aktuální napětí.
Je to TurboV (screen v příloze).
DRAM Bus Voltage je nastavená na 1.8V - to se mi vůbec nechce veřit.
Ty moje paměti mají ve specifikacích 1.65V. Jak jsou na tom ostatní hodnoty si netroufám hodnotit. Ale rád si nechám poradit, co a jak přenastavit.

Díky!
TurboV.jpg
Richmond (8084)|8.10.2010 16:04
V tom případě nastav na 1.65v (mělo by se to nastavit i v biosu - pro jistotu překontroluj)...
batthead (76)|18.10.2010 16:10
Ahoj,
tak jsem v sw TurboV od Asusu nastavil 1.64v z původních 1.80v, které ukazuje, že jsou nastavené automaticky.
1.65v, které bych potřeboval se tam bohužel nastavit nedají. Nastavil jsem tedy 1.64v a restartoval systém. V Biosu jsem hodnoty překontroloval, ale stále tam zůstalo automatické nastavení - honota 1.6v4 se neuložila ani v sw TurboV, tak jsem se vrátil do BIOSu kde jsem manuálně nastavil 1.64v.
Po najetí do systému se mi cca po 30 minutách sám restartovalo PC. Bios si dokonce vrátil napájení na automatické.
1.66v jsem nezkoušel.

Každopádně nastavovat musím jen v BIOSu, přes ten sw se to neukládá :(

díky za rady
P.
Richmond (8084)|18.10.2010 21:50
[quote=batthead;409746]
Každopádně nastavovat musím jen v BIOSu, přes ten sw se to neukládá :(
[/quote]
Mno takhle - je to možný, já ten software nerad používám, ale tenkrát jsem s tím byl spokojenej protože to kupodivu fungovalo :notsure

Každopádně 1.66v bych se rozhodně nebál ;)
Mohl bys sem hodit pro jistotu screen z cpu-z - hned ten první s informacemi o cpu?
batthead (76)|19.10.2010 15:26
[quote=Richmond;409835]

Každopádně 1.66v bych se rozhodně nebál ;)
Mohl bys sem hodit pro jistotu screen z cpu-z - hned ten první s informacemi o cpu?[/quote]
screen z cup-z je v příloze, jsou tam dva. všiml jsem si, že se dost pohybuje COre Voltage, tak jsem zachytil tu nejnižší a nejvyšší hranici - Koukám, že mi nejspíš software EPU-5 Engine řídí core speed a proto se tak pohybuje i core voltage :-) Ani jsem nevěděl, že to mám aktivní, nastavil jsme to na auto namísto Higt performance - aspoň se ty větráky trochu ulklidnili :)

Tak 1.66v jsem nastavil v Biosu a sw TurboV 1.66v ukazuje také. (viz. příloha)
Udělal jsem znovu také screen cpu-z položka Memory.
CPU-Z_CUP.jpg CPU-Z_turboV-memory.jpg
batthead (76)|9.11.2010 23:45
[quote=Richmond;409835]Mno takhle - je to možný, já ten software nerad používám, ale tenkrát jsem s tím byl spokojenej protože to kupodivu fungovalo :notsure

Každopádně 1.66v bych se rozhodně nebál ;)
Mohl bys sem hodit pro jistotu screen z cpu-z - hned ten první s informacemi o cpu?[/quote]


Mohl bych se jen pripomenout, hodil jsem do meho predesleho prispevku vsechny screeny z cpu-z

diky moc