reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

artefakty

goffy (59)|6.11.2011 20:18
dobrý večer...v sobotu jsem si nainstaloval BF3 a od té doby mi to háže artefakty na obrazovce...tak jsem odinstaloval ovladače na GK, vyzkoušel jsem asi patery...a stále...a né ve hře, ale jakmile pustím win, naskočí vítejte a pak hned ty barevné okna...odinstaloval jsem teda i BF, pak i ovladače na gk, abych s pc vůbec mohl fungovat...stáhl jsem occtpt a koukal jsem na teploty u cpu, jsem z toho docela blázen...a ještě jedna věc mi vrtá hlavou, všude mi to píše, že mám 4GB paměti, ale otevřu nastvení pc a (použitelné 3,25GB), taky tomu nerozumím...děkuji za rady


r34ktor (7477)|6.11.2011 21:42
Grafická karta se ti odporoučela do křemíkového nebe. Pokud je v záruce, reklamuj.

Co se týče paměti, buď máš 32-bit OS, nebo jde o HW omezení tvé základní desky.
goffy (59)|6.11.2011 21:50
[quote=r34ktor;480663]Grafická karta se ti odporoučela do křemíkového nebe. Pokud je v záruce, reklamuj.

Co se týče paměti, buď máš 32-bit OS, nebo jde o HW omezení tvé základní desky.[/quote]

a existuje nějaký test, který by to nějak prokázal? nechci se s tím smířit :/ win7 32-bit...já myslel, že to funguje jen u xp...

...nebo nemohlo to být špatným ovladačem? teď jsem tam šupl 275.33 a dal restart a žádný atrefakt...a před tím to naskočilo hned...no uvidím zítra
r34ktor (7477)|6.11.2011 22:19
Na otestování (jádra i pamětí) lze použít např. starší verzi OCCT.
goffy (59)|7.11.2011 09:45
furt to samé, po minutě píše cpu too hot, takže zkontroluji velké kulové...
r34ktor (7477)|7.11.2011 10:55
Třeba nejsou artefakty důsledkem vady, ale vysoké teploty.

Jaká je konfigurace sestavy?
Udělej foto skříně s otevřenou bočnicí, abychom mohli zhodnotit chlazení.
goffy (59)|7.11.2011 11:24
[quote=r34ktor;480696]Třeba nejsou artefakty důsledkem vady, ale vysoké teploty.

Jaká je konfigurace sestavy?
Udělej foto skříně s otevřenou bočnicí, abychom mohli zhodnotit chlazení.[/quote]

Asus P5Q SE s.775 ATX
Core 2 Duo Q9550 2,83MHz
4096MB DDR2 PC800 Extreme
BFG GTX 280 1GB
SAMSUNG HD642JJ 640GB
Xilence 700W






Uploaded with ImageShack.us
goffy (59)|7.11.2011 11:32
tak cvičně jsem zkusil dát testík cpu přes everest a teploty na cpu se pohybovaly kolem 90°C...tak jsem to po 20s raději vypl...ale chlazení na cpu se točí...zkoušel jsem tak před měsícem čistit stlačeným vzduchem...
r34ktor (7477)|7.11.2011 12:01
Teploty jsou opravdu extrémní. Podle mě musí procesor nutně throttlovat (monitorovat můžeš např. pomocí RMClock), aby se uchladil (ovšem pokud jsi v BIOSu nezakázal TM).

Sedí dobře chladič na procesoru? Funguje správně regulace otáček?

Udělej ještě foto, kde je vidět celý bok skříně (kvůli toku vzduchu).
dzandra (1368)|7.11.2011 12:29
Vždyť jde vidět, že máš bordel na chladiči od cpu, možná ti pořádně ten ventilátor z něho neodvádí teplo, zkus sundat ventilátor, vyfoukni ten bordel co je na chladiči. Možná by bylo úplně nejlepší ten chladič celý sundat, vyčistit cpu a chladič od té stříbrné pasty a nanést novou pastu a potom ten chladič znovu namontovat.

BTw , no já nevím, ale mi ukazoval everest na jednom jádru 90°, koupil jsem CM N520 a everest opět 90°, použil jsem jiný soft a ukazoval úplně jiné teploty
goffy (59)|7.11.2011 12:36
[quote=r34ktor;480702]Teploty jsou opravdu extrémní. Podle mě musí procesor nutně throttlovat (monitorovat můžeš např. pomocí RMClock), aby se uchladil (ovšem pokud jsi v BIOSu nezakázal TM).

Sedí dobře chladič na procesoru? Funguje správně regulace otáček?

Udělej ještě foto, kde je vidět celý bok skříně (kvůli toku vzduchu).[/quote]

a co konkrétního mám v RMClock sledovat? do biosu nahlédnu, ale nic jsem s ním nedělal (co tam mám hledat?)...jsem amatér...regulace otáček? jak to zjistím? foto dodám odpoledne
r34ktor (7477)|7.11.2011 12:40
Dzandra má pravdu. V detailu je vidět, že chladič je zanesený prachem více než dost. Demontáž a důkladné vyčištění bude nutné.



[quote=goffy;480710]a co konkrétního mám v RMClock sledovat?[/quote]


Fialová křivka ukazuje aktivní throttling. U TM2 pak dochází i ke snížení frekvence a napětí.


[quote=goffy;480710]regulace otáček? jak to zjistím? foto dodám odpoledne[/quote]
Zapíná se v BIOSu (Hardware Control > CPU Q-Fan Control). Vypnutím pojede ventilátor na plný výkon.

[quote=dzandra;480705]BTw , no já nevím, ale mi ukazoval everest na jednom jádru 90°, koupil jsem CM N520 a everest opět 90°, použil jsem jiný soft a ukazoval úplně jiné teploty[/quote]
Teploty je dobré ověřit ve více softech - CoreTemp, RealTemp, HWMonitor, monitorovací SW od výrobce desky...
goffy (59)|7.11.2011 16:27
chladič očištěn, v biosu je disabled, tak jede o106...nevím, jestli jsi chtěl zakrabicovaný bok nebo ne, máš obojí...







k těm teplotám, dal jsem v everestu test stability systému a trošku nám ty teploty vyskočily...
a jak jsem přišel domů, zapl jsem pc, zase artefatk, restart, artefakt, nouzový režim, měl jsem tam ještě PhysX od nvidie, tak jsem ho dal pryč a restart a jede to....jelikož mě napadlo, když to hází ty mrchy hned při startu, tak pc není nijak extra vytížen, ne?
r34ktor (7477)|7.11.2011 16:39
Kvalitu chlazení CPU je třeba testovat s vypnutým CnQ (Advanced > CPU Configuration > C1E Support a Intel SpeedStep Tech nastavit na Disabled).

GK testuj s nastavením Shader Complexity na 8 a zatrženým Error Check. Její paměť pak prověří GPU:MEMTEST.

Celkový obraz o chlazení skříně dá test POWER SUPPLY, který zatěžuje jak CPU, tak GK (víceméně simuluje hraní náročné hry). Pochopitelně je třeba mít nasazené bočnice.
goffy (59)|7.11.2011 16:40
[QUOTE=dzandra;480705]Vždyť jde vidět, že máš bordel na chladiči od cpu, možná ti pořádně ten ventilátor z něho neodvádí teplo, zkus sundat ventilátor, vyfoukni ten bordel co je na chladiči. Možná by bylo úplně nejlepší ten chladič celý sundat, vyčistit cpu a chladič od té stříbrné pasty a nanést novou pastu a potom ten chladič znovu namontovat.[/QUOTE]

JAKOU PASTU?? byl tam nějaký bordel, asi ta pasta, tak jsem ji očistil...asi chyba, co?
goffy (59)|7.11.2011 16:42
[quote=r34ktor;480747]Kvalitu chlazení CPU je třeba testovat s vypnutým CnQ (Advanced > CPU Configuration > C1E Support a Intel SpeedStep Tech nastavit na Disabled).

GK testuj s nastavením Shader Complexity na 8 a zatrženým Error Check. Její paměť pak prověří GPU:MEMTEST.

Celkový obraz o chlazení skříně dá test POWER SUPPLY, který zatěžuje jak CPU, tak GK (víceméně simuluje hraní náročné hry). Pochopitelně je třeba mít nasazené bočnice.[/quote]


on je problém s tím, když nainstaluju ovladače k GK, tak už to v normálním režimu nespustím...
r34ktor (7477)|7.11.2011 16:44
[quote=goffy;480749]JAKOU PASTU?? byl tam nějaký bordel, asi ta pasta, tak jsem ji očistil...asi chyba, co?[/quote]
Očištění pasty je v pořádku. Ale pochopitelně musíš nanést novou.



[quote=goffy;480750]on je problém s tím, když nainstaluju ovladače k GK, tak už to v normálním režimu nespustím...[/quote]
... což ukazuje na vadnou GK.
goffy (59)|7.11.2011 16:55
GK testuj s nastavením Shader Complexity na 8 a zatrženým Error Check. Její paměť pak prověří GPU:MEMTEST.

...dal jsem tenhle test a asi po 2 minutách zčernala obrazovka a nic...musel jsem vypnout pc...známka, že gpu je v pr...?

k té pastě...když to tam nešoupnu 2-3 dny, stane se něco? pak to někomu strčím, ať se na ten krám podívá...

vadná GK...win si nainstaloval nějaké svoje ovladače...a ty zatím drží...
r34ktor (7477)|7.11.2011 16:57
Pokud chceš mít 100% jistotu, otestuj kartu v jiném PC.
goffy (59)|7.11.2011 17:00
nic jiného mi nezbývá...ta černá obrazovka při testu asi napovídá...no, ještě bych chtěl vědět, když cpu nechám nez pasty nějaký den, jestli to přežije...
digdaf (134)|7.11.2011 17:03
CPU bez pasty a chladiče bych určitě nepoužíval, ale pokud PC nebude využito, nic se nestane, jen nezapomeň před nanešením pasty očistit povrch :)
goffy (59)|7.11.2011 17:07
tak to abych ho už vypnul :D
digdaf (134)|7.11.2011 17:09
Teoreticky by prežít mohl, když ho nebudeš zatěžovat, ale dobře mu to nedělá :) Ale na tvém místě bych to určitě neriskoval (pokud nechceš kupovat nějaký lepší a hledáš důvod :D)
goffy (59)|7.11.2011 17:11
tak nejraději bych ho vyhodil z okna :D ptz jsem s ním poslední měsíc a půl zažil opravdu peklo :D kupovat nechci nic, už vůbec né gk :D ok, vypínám