reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Navrh na zobrazovaci zarizeni s 70"+ uhloprickou vice uvnitr..

hanza (4)|13.4.2008 01:05
Zdravím.
Nejprve se pokusím nastínit situaci. Potřebuji nějak poskládat dohromady plochu 925x1600 mm (uhlopricka 73"), vím že existují přibližně takto velké LCD TV nebo projekční TV nicméně oboje tyto zařízení mají nepříjemnou vlastnost a to "pouze" fullHD 1080p rozlišení, což by bylo v pohodě když bych tuto plochu pozoroval alespoň zhruba z 2,5m.. jenže já potřebuji sledovat obraz z pouhých 1,1m (je to dáno konstrukcí a pozorovacímy úhly výhledu řidiče) a z této vzdálenosti už jsou podle mě rozeznat jednotlivé body. Zvětšovat vzdálenost od "obrazovky" nemohu jelikož bych musel zároveň zvětšovat obrazovku samotnou a už 73" uhlopříčka je na hranici toho co se dá normálně pořídit.

Ted na co tu plochu potřebuji, jedná se o zobrazovací zařízení na automobilní simulátor (pohyblivý) tato plocha se bude pohybovat se simulátorem (budou na ní působit otřesy a přetíženi). Minimální požadavek na rozlišení je HD 1080p takže mám v současné době 4 možnosti HD projektor / HD LCD TV / projekčníTV / 9 * 24" LCD monitor. Každá možnost má své výhody ale i značné nevýhody, u některých zařízení je to již zmiňovaný požadavek na vzdálenost pozorovatele od plochy.. u projektoru je to zase nutnost volného prostoru na promítaný obraz (aby se do něj nepletla konstrukce) atd..

Původní nápad využít 9 (3x3) do konstrukce daných 24" wide monitorů se nakonec z hodnocení ukazuje jako velmi zajímavý, co jsem viděl na internetu monitor lze rozebrat a zbavit oplastování (které je mi na nic), vnitřní vrstvy monitoru pak upevnit do konstrukce, taková je myšlenka, nicméně jsou zde 2 hlavní problémy které bych tu rád prodiskutoval.


1. jaké LCD panely použít aby mezi nimi byly co možná nejmenší rozestupy (od - k viditelné ploše). Kvůli co možná nejnižší ceně a také využití ( simulační prostředí je v podstatě 3d automobilová hra) bych volil TN panely. Z těch pár fotek/videí/technických specifikací od výrobců panelu ke kterým jsem se dostal měly vždy displeje velmi velké "postraní plochy" myslím to tak, že výsledná viditelná plocha byla až o 2cm z každé strany menší... to je pro mne nepoužitelné představte si řídit auto a mít ve výhledu sít 3cm tlustých černých pruhů to bohužel na zdání realističnosti hodně ubírá. Potřebuji tedy zjistit jestli existuje nějaký prodávající se typ či značka panelu který má co možná nejmenší ty okraje.. potřebuji aby ten černý pruh byl maximálně tlustý 1cm.


2. jakou použít technologii pro posílání obrazu na 9 panelu? Potřebuji rozdělit výstup z hlavní kamery který bude např. v rozlišení 5760x3600 mezi 3x3 monitory (1920x1200) . Našel jsem na internetu firmu jenž nabízí obdobný produkt vypadá to v podstatě jako pracovní stanice - rack s n grafickými kartami pro n monitoru.. bohužel ty grafické karty jsou bud Wildcat nebo Quadra a 9 takovýchto karet jsou uz docela astronomické sumy.. moje představa je zhruba taková postavit obdobný server/rack s několika herními kartami na typu ani značce mi nezáleží, simulátor bude graficky kvalitou zhruba odpovídat automobilovým hrám z roku 2000 čili neuplatní se zde zapotřebí shadery atd.. jde pouze o to aby to byla grafická karta schopná posílat na monitory výstup ve vyšším rozlišení pokud možno přes DVI, nedělám si iluzi že by takovou "scénu" mohlo najednou renderovat 9 karet to je nereálné a bude o vyřešené jinak. Nicméně jak tedy postupovat? 9 osazených základních desek s grafickými kartami v racku ? nebo použít serverovou základní desku s pouze PCI sloty a do toho dát 9 nějakých karet? Co myslíte?

Ještě vsuvka k bodu 2, k přednímu panelu musím ještě přidat velké LCD displeje imitující výhled z okének u řidiče a spolujezdce + zpětné zrcátko... čili ještě k 9ti hlavních panelům (čelní sklo) přibude ještě 3 další.. takže potřebuji zapojit dohromady 12 zařízeni. 9 na jeden hlavní pohled a 3 samostatně.


Vzhledem k tomu, že se jedná o grantový projekt není možné abych koupil 9 monitoru s 9ti celými počítači a prostě to zkoušel nějak zbastlit, potřebuji mít alespoň teoreticky ověřeno, že to bude fungovat. Na druhou stranu zde nejsou zas tak limitující finance je možné jít řádově do x set tisíců korun, nicméně čím míň tím lépe. Co ušetřím na "elektronice" to mohu vrazit např. do vývoje software atd.. Chápu, že něco obdobného zkoušel asi málokdo ale i tak mi hodně pomohou jakékoli zkušenosti s vnitřkem monitoru viz otázka 1 a s tím rozložením obrazu viz otázka 2.

Moje zkušenosti sahají maximálně k zapojení 1 monitoru a kolegové jsou na tom ještě hůř, proto prosím o radu z řad odborníků na tomto bezesporu skvělém serveru zabívajícím se počítači. Nejsem si jist zdali jsem zvolil správnou sekci pro toto téma jelikož se týká nejenom monitoru. Předem děkuji za nápady.
CW (35)|16.4.2008 21:13
To bude něco jako 301 + 9x?
hanza (4)|17.4.2008 19:46
V podstatě ano, až na to že 301 AI 401 jsou pouze "herní" simulátory, v podstatě třasák a taková konstrukce nedosahuje požadovaných zrychleni a některé vůbec nemá (boční), nejde tam tedy věrně simulovat fyziku jízdy (to co řidič cítí). Ale hlavni rozdíl je asi v tom, že 3/401 nemají kokpit je tam pouze sedačka a projekční plocha, v průmyslovém simulátoru musí být např. palubka, střecha, okna (nebo alespoň rámy), přístrojová deska, řazeni / ruční brzda / všechny pedály, funkční zrcátka, při jízdě je řidič připoután pásy atd..

9X je ta firma o níž píšu výše, bohužel kdys se kouknete na tu plochu poskládanou z LCD panelu jsou tam velmi široké ty pruhy rámečků. Proto mě napadlo vyndat panely z těch plastů ale nevím jak moc by to pomohlo.
crasher.km (919)|17.4.2008 23:26
Pokud jsem to dobře pochopil,chceš věrný simulátor jízdy se vším co je v autě +70" zobrazovací zařízení.Celé zařízení by mělo se třást a vlastě věrně kopírovat celou jízdu? Jesliže potřebuješ takovou plochu,pak asi odpadá projektor,protože potřebuje velkou vzdálenost od "plátna" a vadily by záda řídiče a ostatní věci v autě při projekci. K těm monitorům ,nikdy sem tomu nedávál velkou pozornost,ani sem to neměřil :D,ale skus se podívat na Samsungy,obecně mají malý rámeček ;) Jinak 9 monitorů,to bude chtít pořádný počítač,aby to utáhlo :) Je to novinka,bylo to teprvé letos na cebitu,ale měli by vyjít(možná už jsou na trhu,ale u nás sem je ještě neviděl) monitory na USB ,tím by se mohlo hypoteticky ušetřit.

Chybí tu ale jedna nejdůležitější informace- kolik hodláš investovat?

//EDIT BY speedsnail// [quote]Na druhou stranu zde nejsou zas tak limitující finance je možné jít řádově do x set tisíců korun, nicméně čím míň tím lépe.[/quote]
...No...Name... (586)|18.4.2008 09:16
[QUOTE=crasher.km;113624]měli by vyjít(možná už jsou na trhu,ale u nás sem je ještě neviděl) monitory na USB[/QUOTE]

Už vyšly a prodávají se i u nás.Dokladem je i recenze na SHW.Po tomhle 19" Samsungu se u nás prodává ještě 20" LG L206WU a to je asi tak všechno...víc monitorů jsem nenašel.Takže v současné době je tohle řešení,pro tvůj případ,nevyhovující z důvodů velikosti obrazovky a možného připojení pouze 6 monitorů(to udává Samsung,jak je to u LG nevím).
CW (35)|18.4.2008 09:32
[QUOTE=hanza;113515]...velmi široké ty pruhy rámečků. Proto mě napadlo vyndat panely z těch plastů ale nevím jak moc by to pomohlo.[/QUOTE]
Podle výkresů v dokumentaci mají (např.) 24" panely AUO M240UW01V0 a Samsung LTM240M2-L02 tloušťku rámečku 12 mm, takže kdyby se daly těsně vedle sebe, bude šířka "pruhu" teoreticky 24 mm:
[indent]("Out Size" 546.4×352.0 - "Bezel Open" 522.4×328.0)/2 = 12.0×12.0 mm[/indent]
Zatím všechny 24" panely mají stejnou aktivní oblast o rozměrech 518.4±0.1 mm × 324.0±0.1 mm, danou rozlišením (1920×1200) a velikostí pixelu (0.270×0.270 mm), takže pokud není k dispozici vnitřní rozměr rámečku ("bezel open"), dá se výpočet aproximovat:
[indent]("Out Size" - "Active Area" - cca 4×4 mm)/2[/indent]
tj. např. pro panel Samsung LTM240W1-L04
[indent](569.1×368.4 - 518.4×324.0 - 4×4)/2 = 23.35×20.2 mm[/indent]
Jaký panel má ten který monitor se dá (většinou) zjistit na Internetu, popř. alespoň odhadnout z technických specifikací, v případě zájmu mohu poskytnou výpis ze své skromné databáze.
hanza (4)|19.4.2008 14:36
- ano ty USB monitory jsem vyděl v nějakém článku nedávno, zřejmě to bylo právě z cebitu. No technologie je to rozhodně zajímavá a v dohledné době se to nejspíš víc rozšíří, vzhledem k tomu, že nákup a celá výstavba začne nejspíš v zimě 08/09, tou dobou se možná (snad) budou vyrábět různé i větší panely připojitelné přes USB pakliže by se dala panelů poskládat plocha s potřebnou úhlopříčkou a tvarem zhruba 1600/900 je vcelku jedno kolik či jaké panely použít, třeba 6 velkých panelu by odvedlo stejně dobrou službu. Pokusím se to sledovat.

- no co se samotného zařízení týče, jak píšu byl bych rád kdyby to celé mělo podobu řekněme racku. Vůbec se nebráním nějakému více deskovému/procesorovému řešení vše závisí jen na tom jak se budou informace posílat na zobrazovací zařízení ať to budou monitory či něco jiného. Jinak simulační software + systém je v podstatě jediná věc co bude na tomto "počítači" běžet, to že nebude vypadat nijak valně co se grafiky týče například se srovnáním s moderními hrami je jasné, ale bude mít zase jiné i dost složité funkce od samotného počítání výsledných sil a jejich řekněme zprostředkování automatům, výsledkem bude přesné a požadované polohování konstrukce simulátoru až po věci jako systém simulující život v daném prostředí (chodce, další automobily) pravděpodobně nějaký multy-agentní systém, přičemž je zde požadavek na jednak celkovou simulaci provozu žijící svým "virtuálním životem" ale ne příliš, řidič také nesmí být nadřazen celkové simulaci atd.. dál nevím do softwaru nedělám a podobné věci jsou na mě popravdě již příliš velké detaily,)

- výpis z databáze, by byl naprosto super, pokud mi můžete něco takového poskytnout byl bych velmi vděčný.)

- včera na schůzi ohledně tohoto projektu, padla zajímavá myšlenka na to použít panely ne z LCD monitorů ale z notebooků, pravda tyto panely nemají takové velikosti, ale mají od pohledu mnohem tenčí rámečky než stolní panely. Pakliže by se podařilo demontovat alespoň částečně tyto panely z těl notebooků ( nebo ještě lépe zakoupit je jako náhradní díly ) a pruh by byl mezi těmito panely kolem toho 1cm bylo by možné "použít i víc než v 9 kusu, např. 12 x 17" nebo obdobná kombinace. Tady jde jen o to aby pruhy mezi panely byl co možná nejtenčí. Co myslíte, nebylo by lepší použít ty notebookove panely nežli klasické?
CW (35)|20.4.2008 23:19
[QUOTE=hanza;114223]- ano ty USB monitory jsem viděl v nějakém článku nedávno, ... v zimě 08/09, tou dobou se možná (snad) budou vyrábět různé i větší panely připojitelné přes USB[/quote]
Podle informací v recenzi X-bit labs jsou momentálně k dispozici chipy pro rozlišení do 1600×1200 (DisplayLink DL-160); USB driver nepodporuje 3D akceleraci a má nezanedbatelné nároky na procesor. Zatím bych to spíš viděl na několik grafických karet (s více výstupy), popř. nějaké rozšiřující moduly typu Matrox GXM.
[QUOTE=hanza;114223]- výpis z databáze, by byl naprosto super, pokud mi můžete něco takového poskytnout byl bych velmi vděčný.)[/quote]
Posláno jako soukromá zpráva.
hanza (4)|21.4.2008 19:07
CW: moc děkuju, jsem na ty parametry dost zvědav.
Sieben (513)|21.4.2008 20:24
a co překrývání těch monitorů? preč sčítat délku rámečku (12+12=24mm), když můžeš dát jeden monitor "dopředu" a za něj "zasunout" další LCD..tím pádem bude "pruh" "jen" 12mm :thumb nebo to tě nenapdalo? nebo to nejde? dle mého, lidské oko nepozná, jeslti je nějakej LCD o 1cm vepředu či vzadu...
CW (35)|22.4.2008 10:28
[QUOTE=Sieben;115268]...dle mého, lidské oko nepozná, jeslti je nějakej LCD o 1cm vepředu či vzadu...[/QUOTE]
Spíš počítej tak 4 cm.