reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Otestování stability počítače programem Prime95

trodas (1753)|19.4.2008 15:15
Prime95 stabilní počítač je základ. Bez tohoto testu nemá cenu se do ničeho dalšího pouštět. Pokud Prime nehodí na těchto třech testech s nastavením jak je ukázano chybu, je počítač stabilní - alespoň co se základní desky týče a jejího napájení při zátěži CPU. Jinak ne.

Test CPU


Test pamětí

(test pamětí je vhodné zadat - jak je ukázáno - od velikosti FFT 1792 - tak se nečeká na chybu dlouho a do kolonky memory in use je dobré zadat o 150MB méně než je fyzické paměti v počítačí (méně také množství paměti vyhrazené třeba pro grafiku u desek s integrovanou grafikou) v případě WinXP. Optimalizovaným Win2000 stačí 90MB aby neswapovaly (občas 80...) ale třeba Vistě nevím-nevím kolik bude stačit ;) )

Test PWM (napájeni boardu)


Všechny testy je rozumné nechat běžet nejdříve rychle, jen 20 až 30 min každý, a pokud nebude žádná chyba, tak pak 8 hodin každý. Pokud ani poté nedojde k žádné chybě, tak je počítač stabilní. Pokud k chybě dojde, no - pak je to jasné - nestabilní počítač. Nutný zásah do hardware. Podle testu při kterém došlo k chybě bude jasné, kde je problém.

U CPU pomůže snížit rychlost (overclock) CPU či zvýšit Vcore - ale bacha na chlazení.
U pamětí jsou buď vadné, nebo je honíte moc rychle a je třeba dát jim menší frekvenci a pomalejší časování.
U chyby při PWM testu je jasná nedostatečnost stability napájení - takže šnížit frekvenci a napěti do CPU a poohlédnout se po lepším zdroji/desce či zkontrolovat kondenzátory jenž zvláště na starých mainboardech nejsou ani kvalitní, ani spolehlivé.
pcmaker (354)|19.4.2008 19:47
To je pekne. Ale za chvili prijde leto. Teplotu doma budes mit najednou z 23 na 33 a muzes testovat znova. Pretaktovani nedelam, je to niceni komponent, ktere uz tak dostavaji zabrat. Vyrobce asi moc dobre vi, proc jeho komponenty maji nastavene nejake parametry. Pro test noveho PC (bez pretaktovani) staci jeden cyklus memtestu, test HD Tune a 2 cykly v 3DMarku. Tak to delam uz dlouho a postup se mi osvedcil.
trodas (1753)|19.4.2008 23:27
To je pravda, nicmene mas mit rozum a nehnat overclock tak na hranu, aby se to pri otepleni nestihalo chladit, ze jo :)


Jinak Prime 95 v testu vypada takto:

pegy (757)|20.4.2008 01:59
[QUOTE=pcmaker;114349]To je pekne. Ale za chvili prijde leto. Teplotu doma budes mit najednou z 23 na 33 a muzes testovat znova. Pretaktovani nedelam, je to niceni komponent, ktere uz tak dostavaji zabrat. Vyrobce asi moc dobre vi, proc jeho komponenty maji nastavene nejake parametry. Pro test noveho PC (bez pretaktovani) staci jeden cyklus memtestu, test HD Tune a 2 cykly v 3DMarku. Tak to delam uz dlouho a postup se mi osvedcil.[/QUOTE]
OC je vec konkretneho kusu HW, je dobre prebehnut dake recenzie nanete a potom skusat podobne frekvencie ako sa dosiahli v testoch, samozrejme nezabudunt na adekvatne chladenie/napajanie. Ja u noveho PC pouzivam najskor 3D/PC Mark a ak vsetko prebehne ok, skusim este Everesta a tym koncim, ak sa vyskitnu problemy potom idem po komponentoch.. Memtest, Prime 95 ... OC je dobra vec, ktora prida vykon zdarma, ale vsetko musi byt riesene z rozumom... Prime95 je velmi dobry test pre CPU aj pamet a da sa tym vela ziskat o stave PC ;)
mech13 (5526)|20.4.2008 04:31
husky14 me pozadal, jestli bych nemohl vyzkouset programek OCCT a porovnat ho s Orthosem a TAT... takze:
[CODE]Co CoreTemp Spotreba
Idle 30 91

Orthos
Small FFT 58 150
Large 55 153
Blend 52 149

TAT 61 164

OCCT
2minuty 51 148
4:30 56 153
5minut 51 148[/CODE]

nemel jsem nejak moc casu, ale moc me ten program nepresvedcil. kdyz se to po monitorovaci minute rozjelo, tak se to drzelo na 51 stupnich, po dalsi chvilce to skocilo na 56, pak to zase spadlo... dyl nez 10 minut mi to nebezelo (test na jednu hodinu) takze jestli to nekdo zkousel a pak prijde nejaka opravdova bomba, tak to asi bude lepsi nez orthos, ale jestli se to porad opakuje tak radsi pouzivat orthos

u orthosu jsem zkousel i StressCPU - Gromacs core, ale bida - porad paging, teplota i spotreba slabota

Sestava:
Pentium dual-core E2160 + AC Freezer 7 Pro @ 333*9 = 3GHz 1,45V (kvuli vetsi spotrebe)
Gigabyte GA-965P-DS3P
GeForce 6600GT 128MB + Accelero S2
A-DATA Vitesta EE 800+ 2x1GB
Samsung HM060II (2,5'' SATA 5400rpm OS)
Samsung HD501LJ (3,5'' SATA 7200rpm Data)
Fortron FX500-A

92mm Procesor autoregulace (cca 1200-2300)
120mm VGA 1000rpm
50mm Chipset 4000rpm
200mm Case 400rpm
Pavel Boček (4169)|20.4.2008 13:43
[QUOTE=pcmaker;114349]...[/QUOTE]

Proč sis tedy kupoval 5000+ BE když netaktuješ :stupid

Jinak já raději Stress Prime 2004/Orthos, Prime 95 je prostě starý a ne zřídka nachází chyby tam, kde nejsou. Pro klid duše to nechávám tři hodiny, ale obvykle pokud se chyba neukáže do půl hodiny, všechno je OK.
husky14 (4214)|20.4.2008 15:34
[QUOTE=mech13;114497]husky14 me pozadal....[/QUOTE]Ty skoky teploty budou asi tím, že to testuje střídavě CPU a ramky, aspoň si myslím....

Možná bys moh ještě zkusit nastavit test "Vlastní (Nekonečno)" a místo Mix zvolit jen CPU.

Každopádně dík za otestování, vypadá to, že TAT je pořád nejlepší. Bohužel mi na 45nm CPU nejede :mad:

Posílám k+ :thumb
Pavel Boček (4169)|20.4.2008 17:40
Já bych spíše řekl, že narozdíl od prime 95, což je prehistorický program na "testování" hrubé výpočetní síly, tak TAT od Intelu využije všechno, co CPU umí (např. další instrukce apod.), naplno využije cache a RAM.
trodas (1753)|22.4.2008 00:31
Aha, oblibene...

[QUOTE]Prime 95 je prostě starý a ne zřídka nachází chyby tam, kde nejsou[/QUOTE]

:D
To je, prosimte, desna kravina. Ze Prime95 vytezuje masinu vic nez jine testery a tak tu chybu najde neni zadne "nachazeni chyb tam, kde nejsou" ale nestabilne pretakteny pocal, vime? :mistake :mistake :mistake

Ze i Prime nestable pocal muze jet roky aniz by si BU neceho vsiml je vec druha - staci mu spravne a poradne pokourit a chyba se projevi... ;)
OdMajkla (369)|22.4.2008 07:11
[QUOTE=Pavel Boček;114609]Proč sis tedy kupoval 5000+ BE když netaktuješ :stupid

Jinak já raději Stress Prime 2004/Orthos, Prime 95 je prostě starý a ne zřídka nachází chyby tam, kde nejsou. P[/QUOTE]

Jak někdo může vědět, že Prime najde chybu TAM KDE NENÍ ? Neni tohle trochu kravina ??? :stupid Takže Pavle Ty asi zřejmě víš lépe než program kde je chyba že ? :notsure
Pavel Boček (4169)|23.4.2008 21:50
No, Stress prime 2004 chybu nenašel, další testy také ne a měsíce mašina jede s 85% zatížením v BOINCu. Nikdy žádná chyba, žádný pád, žádná nedokončená úloha v BOINCu, žadný BSOD. Tak že by :notsure

Btw pokud někdo chce nechávat běžet Prime 95 nebo cokoliv jiného přes noc, jeho věc, ale mám ověřeno, že když to člověk přežene, chyba se objeví buď okamžitě nebo do deseti minut. Obvykle to nechávám tak 2-3 hodiny, ale i to je ztráta času...přes noc bych byl blázen :stupid Nepotřebuji mít PC takové, že nevyhodí nikdy a nikde, za žádných okolností chybu (i kdybych to v troubě pekl :D). Stačí mi, že je stabilní v běžném provozu. A k tomu opravdu není nutné nechávat to běžet noc nebo dny a noci...pravděpodobnost, že se taková chyba objeví, je 00 nic.
cool.user (2822)|27.4.2008 19:23
[QUOTE=Pavel Boček;116108]Btw pokud někdo chce nechávat běžet Prime 95 nebo cokoliv jiného přes noc, jeho věc, ale mám ověřeno, že když to člověk přežene, chyba se objeví buď okamžitě nebo do deseti minut. Obvykle to nechávám tak 2-3 hodiny, ale i to je ztráta času...přes noc bych byl blázen :stupid[/QUOTE]
A jeje, zase zavery delane ze zkusenosti s jednou sestavou...

Ja se setkal s athlon 64 newcastlem kterej pri testovani hodil chybu v prime95 az po 8-12 hodinach. A stejne jako u tebe, bylo podle majitele vse stabilni, az na HL2, kterej sletel do 15 minut. Takze bych se doopravdy hezky zasmal az ti za nejakej cas sleti nejaka aplikace a ty nebudes naprosto tusit cim to je, vzdyt prece cpu ti nemuze hodit chybu...


[QUOTE=Pavel Boček;116108]Nepotřebuji mít PC takové, že nevyhodí nikdy a nikde, za žádných okolností chybu (i kdybych to v troubě pekl :D). Stačí mi, že je stabilní v běžném provozu. A k tomu opravdu není nutné nechávat to běžet noc nebo dny a noci...pravděpodobnost, že se taková chyba objeví, je 00 nic.[/QUOTE]

Rozumnej clovek radsi obetuje par mhz na jadre nez aby riskoval ze mu nekdy system sleti a zpusobi nejakou skodu (ted se nebavim o HW skode).
Pavel Boček (4169)|28.4.2008 12:16
No, zase to jsou závěry z několika sestav...

Prosím, neříkám, že taková věc nikdy nenastane, ale já striktně odmítám plýtvat svým časem a elektřinou na to, aby mi PC jelo zbytečně 12 hodin. Navíc pokaždé změně znovu testovat OC a stabilitu -> to už vyplýtvám několik dní, no nejsem blázen :stupid:stupid:stupid U mě na sestavách nikdy žádná chyba nenastala (a např. na své sestavě jsem hrál skoro všechno a totéž). Kdyby nastala, tak hned vím, čím to je a budu adekvátně reagovat. Spíše si ale seženu vodní chlazení a např. z toho svého Athlonu XP, na kterém jsem teď, vytáhnu těch 2,5 GHz třeba násilím, než se poddat a OC snížit :stupid (těch ubohých 100 MHz, které tam mám teď, nehodlám obětovat NIKDY).
cool.user (2822)|28.4.2008 13:11
[QUOTE=Pavel Boček;117227]No, zase to jsou závěry z několika sestav... [/QUOTE]
ze dvou?

[QUOTE=Pavel Boček;117227]Prosím, neříkám, že taková věc nikdy nenastane, ale já striktně odmítám plýtvat svým časem a elektřinou na to, aby mi PC jelo zbytečně 12 hodin. [/QUOTE]

To je sice hezke ze ty odmitas, ale to neznamena ze clovek kterej tohle podstoupi je blbec ;) .
Rekneme ze prumerne pc je zapnute 3 hodiny denne, vydrzi cca 2 roky. To mame zhruba 2190hodin pracovniho casu, hmmm ano, to se doopravdy nevyplati investovat par hodin do 100% overeni kvality cpu.


[QUOTE=Pavel Boček;117227]Navíc pokaždé změně znovu testovat OC a stabilitu -> to už vyplýtvám několik dní, no nejsem blázen :stupid:stupid:stupid [/QUOTE]
Aha, takze clovek kterej chce mit stabilni pc je blazen? Tak to je hezke ze takhle urazis vetsinu zdejsiho fora.

Overeni totalni stability pc po oc je vetsinou prace na 2-3 dny maximalne, z cehoz vetsinu casu u toho nemusis vubec byt, prakticky staci zkontrolovat pc jednou za par hodin a mas klid, to je doopravdy velka obet....


Ono totiz existuje jednoduchej postup, podle kteryho muzes od oka urcit o kolik ses pri oc sekl, podle toho kdy ti sleti prime, ale cit pro tohle neziskas pretaktovanim dvou sestav.

[QUOTE=Pavel Boček;117227]U mě na sestavách nikdy žádná chyba nenastala (a např. na své sestavě jsem hrál skoro všechno a totéž). Kdyby nastala, tak hned vím, čím to je a budu adekvátně reagovat. [/QUOTE]
A jak to muzes vedet kdyz prece tve cpu niiiiiiiiiiiiiiiiikdy, ale niiiiiiiiiiikdy nevyhodi chybu? ;)

[QUOTE=Pavel Boček;117227]Spíše si ale seženu vodní chlazení a např. z toho svého Athlonu XP, na kterém jsem teď, vytáhnu těch 2,5 GHz třeba násilím, než se poddat a OC snížit :stupid (těch ubohých 100 MHz, které tam mám teď, nehodlám obětovat NIKDY).[/QUOTE]
Skvely napad. Radsi se hnat za o 4% vyssim vykonem a riskovat potencionalni nestabilitu, nez mit o 5 bodu min v 3dmarku99, ale zato stabilni sestavu na kterou se muzes spolehnout...

Mimochodem, to ze ti cpu hodi chybu az po 8 hodinach prime neznamena ze ti nemuze hodit chybu i behem bezneho idlovani ;)
-HoNY- (557)|14.6.2008 23:56
Tak jsem si dnes zkusil léty "ověřené" a "pokrokové metody" PB.

Taktování probíhalo následovně:

- hmmmm E4300 to zní nadějně... 9*200 tak zvedneme na dvojnásobek -> @9*400 trošku ohulíme vcore.:D
- P5K Deluxe je přece dobrá deska, recapovanej Ener 430W a dvanáct OSCONů na vcore - to určitě vydrží.
- A-data Vitesta 2x512MB 800+ 5-5-5-18, zkusíme 4-4-4-12, radši trošku osolíme na 2.1V, aby dali 1T.

Instalace Windows XP SP3 proběhla bez problémů, potom jsem doinstaloval akorát ovladače chipsetu a marvella (Gb LAN). Pustil jsem windows update (cca 10 záplat). Reset. Doinstaloval Prime, HDtach, Everest. Pustím Prime a současně pročítám maily. Po 30ti minutách uznávám, že je sestava dostatečně stabilní zkontroluju teploty, projedu disk hdtachem, změril jsme prostupnost paměti. Potom následuje START -> VYPNOUT a hle!

Kde se vzal, tu se vzal, nečekaně a bez pozvání na mě ze zálohy vyskočil BSOD:eek:
Pře
kvapen a takříkajíc lapaje po podechu - jsem zarmoucen. V krátký okamžik soudicevši, že není jiné volby a velkoryse vzhlížím k tlačítku reset. A chtě nechtě ho po hluboké úvaze stisknuvše.:D

Dokáže mi tu někdo vysvětlit, proč to někdo považuje jako dostatečný etalon overclockingu? Přesvědčil jsem se na vlastní oči a nevidím jediný rozumný důvod, proč tuto metodu PB obhajovat.

"Honit se za nemožným je šílenství; nemožné však je, aby špatní nejednali špatně" --- Marcus Aurelius
r34ktor (7477)|16.6.2008 12:46
[QUOTE=Pavel Boček;114609]Prime 95 je prostě starý a ne zřídka nachází chyby tam, kde nejsou.[/QUOTE]
OMG! Toto je naprosto zcestný názor. Mé zkušenosti jsou zcela jiné. Kombinace GoldMemory + Prime95 + OCCT je na testování stability CPU, čipsetu a pamětí naopak velmi vhodná.

[QUOTE=Pavel Boček;114609]Pro klid duše to nechávám tři hodiny, ale obvykle pokud se chyba neukáže do půl hodiny, všechno je OK.[/QUOTE]
Přímo v souboru STRESS.TXT přiloženém k programu se v FAQ píše, že je doporučeno testovat nejméně 6 hodin! Je vidět, že si ani nejsi schopný přečíst doporučení autorů. Více je pochopitelně lépe. Osobně ho nechávám běžet 24 hodin.
KEOSAN (958)|16.6.2008 13:35
Na otestovanie stability, vytvorenie umelej zataze je celkom dobry program tusim
ruskeho autora /chodi aj v anglictine/
http://testmem.tz.ru/snm.htm

Link na subor/test
http://testmem.tz.ru/snm.zip

Je tam aj test RAM, ako aj zatazove testy CPU, ci pre zdroj. Podla testov vraj program dokazal zatazit PC na spotrebu viac ako iny SW.
r34ktor (7477)|16.6.2008 13:48
[QUOTE=KEOSAN;132684]Na otestovanie stability, vytvorenie umelej zataze je celkom dobry program tusim
ruskeho autora /chodi aj v anglictine/
http://testmem.tz.ru/snm.htm

Je tam aj test RAM, ako aj zatazove testy CPU, ci pre zdroj. Podla testov vraj program dokazal zatazit PC na spotrebu viac ako iny SW.[/QUOTE]
Na otestování CPU a hlavně zdroje (v kombinaci s dalšími programy) je dobrý, ale na RAM se nehodí. Důvodem je, že při běhu z OS není celá operační paměť dostupná, tudíž výsledek takového testu nemá prakticky žádnou reálnou vypovídací hodnotu.
KEOSAN (958)|16.6.2008 14:28
[QUOTE=r34ktor;132685]Na otestování CPU a hlavně zdroje (v kombinaci s dalšími programy) je dobrý, ale na RAM se nehodí. Důvodem je, že při běhu z OS není celá operační paměť dostupná, tudíž výsledek takového testu nemá prakticky žádnou reálnou vypovídací hodnotu.[/QUOTE]

Samozrejme na RAM je najidealnejsi test z boot FDD, ci CD,USB klucenky s DOSom, ci Linuxom.
Ale toto je test pod windows. Mozne vyuzitie napr. pri dialkovej diagnostike, povedzme na zakladnejsie chyby. Tiez radsej pouzivam na komplet test RAM iny SW pod DOS,Linux...
-HoNY- (557)|16.6.2008 21:49
[quote=KEOSAN;132693]...[/quote]
Dovolím si nesouhlasit. Na testování paměti je nejlepší kombinace Memtest86+ a GoldMemory. Už jsem viděl pár problémových konfigurací, které dokázaly passovat 20hodin v memtestu a po 2 hodinach udělaly chybu v Goldmemory.
KEOSAN (958)|16.6.2008 22:15
[QUOTE=-HoNY-;132864]Dovolím si nesouhlasit. Na testování paměti je nejlepší kombinace Memtest86+ a GoldMemory. Už jsem viděl pár problémových konfigurací, které dokázaly passovat 20hodin v memtestu a po 2 hodinach udělaly chybu v Goldmemory.[/QUOTE]

Iste, cim viac testov, tym lepsie. Na tieto programy som narazal ako pod DOS, tak pod Linux...
Jiziii (796)|17.6.2008 20:39
no já na testování docela prdim akorát hodku v OCCT takový pro jistotu a když mi system spadne tak snížím o malinko takt a zas to šlape v poho
mech13 (5526)|18.6.2008 12:40
1) OCCT si ani neskrta na TAT

2) viz moje mereni v postu #5 - jako globalne to neni spatny, ale small FFT's v orthosu daji procesoru vic zabrat OCCT muze byt dobry tak na pameti a chipset (=celkova zatez)...
KEOSAN (958)|18.6.2008 21:58
[QUOTE=mech13;133327]1) OCCT si ani neskrta na TAT

2) viz moje mereni v postu #5 - jako globalne to neni spatny, ale small FFT's v orthosu daji procesoru vic zabrat OCCT muze byt dobry tak na pameti a chipset (=celkova zatez)...[/QUOTE]

TAT ? Nejake blizsie info o nom ?

A co SnM v prispevku 17, dalo by sa otestovat, aku zataz vytvoril ?
mech13 (5526)|19.6.2008 10:48
TAT - intel Thermal Analysis Tool - intelacky programek ktery vyzdima C2D daleko za hraice vech ostatnich programu. problem je, ze funguje jen na CD a 65nm C2D:(

SnM otestovat by se to dalo, jak se zase budu nejak vrtat v kompu a hodim ho na wattmetr spacham s nim to samy co s TATem, orthosem a OCCT
KEOSAN (958)|19.6.2008 12:09
[QUOTE=mech13;133669]TAT - intel Thermal Analysis Tool - intelacky programek ktery vyzdima C2D daleko za hraice vech ostatnich programu. problem je, ze funguje jen na CD a 65nm C2D:(

SnM otestovat by se to dalo, jak se zase budu nejak vrtat v kompu a hodim ho na wattmetr spacham s nim to samy co s TATem, orthosem a OCCT[/QUOTE]

OK. SnM sa totiz na svojich strankach dost vychvaluje v porovnani s konkurenciou, aku dokazal vytvorit zataz.
husky14 (4214)|19.6.2008 12:15
[QUOTE=mech13;133669]TAT - intel Thermal Analysis Tool - intelacky programek ktery vyzdima C2D daleko za hraice vech ostatnich programu. problem je, ze funguje jen na CD a 65nm C2D:( [/QUOTE]Přesně tak, na 45nm CPU nejede.... a nová verze TAT nikde :rolleyes:
Pavel Boček (4169)|21.6.2008 21:56
[QUOTE=r34ktor;132675]Přímo v souboru STRESS.TXT přiloženém k programu se v FAQ píše, že je doporučeno testovat nejméně 6 hodin! Je vidět, že si ani nejsi schopný přečíst doporučení autorů. Více je pochopitelně lépe. Osobně ho nechávám běžet 24 hodin.[/QUOTE]

Hm, možná je to tak u Intelu. Nicméně u AMD se mi to v 90 % případů zhroutilo okamžitě, v 5 % do desti minut a v 5 % případů do dvou hodin. Nemám čas ztrácet čas. Jak jsem řekl, po každé změně to nechávat šest hodin je na hlavu. Neberu ti to, klidně to tak dělej, ale když se objeví problém, vím proč (protože jsem taktoval) a vím kde ho odstranit. Navíc po asi 100. opakuji, že takřka na všech PC mám BOINC, který to prověřuje každou sekundu po další léta, kdy PC běží :idea

Nicméně moje zkušenosti s Intelem (ač ne tak dlouhé jako s AMD) jsou stejné - buď to padá okamžitě nebo je to hardrock stable.

Klidně se nechám poučit, takže díky za tip s OCCT; Memtest86+ už jsem vyřadil dávno. Nevím, proč testovat jak v Memtestu, tak GoldMemory. Ve všech případech, které jsem viděl/přímo zažil se v GM objevila chyba, která v MT ne, ale ne naopak...:idea

[SIZE="1"]OdMajkla: to já, pardon...hlava děravá...[/SIZE]
Pavel Boček (4169)|15.7.2008 00:40
[quote=-HoNY-;132277]Tak jsem si dnes zkusil léty "ověřené" a "pokrokové metody" PB...[/quote]

Omlouvám se, že tu vytahuji starší příspěvek, ale zasklil jsem ho tenkrát a rád bych uvedl věci na pravou míru:
Zdá se mi to, anebo jsem měl pravdu...? :notsure

Víš -HoNY-, kdybys nebyl zaslepen a alespoň trošičku nad tím pouvažoval, tak zjistíš, že jsem pravdu měl. Kdy by Prime našel chybu ? Po 31 minutách ? Po 45 minutách ? Po hodině ? Po pětí hodinách ? Kdo ví. Třeba hned, třeba ráno.

Vypnul jsi ale počítač -a co se nestalo, BSOD :) Kde je chyba...? Přemýšlej...co jsi dělal ? Aha, taktoval :idea Takže co udělat ? Snížit OC a zkusit to zase. Napadlo tě vůbec, že když jsi to udělal takhle, zjistil jsi ještě večer, že procesor to nezvládá, snížil OC a mohl to nechat testnout zase ? Kdyby jsi to dělal tradičně, tak pustíš Prime 95, jdeš spát a teprve ráno zjistíš, že se ti to zřítilo (bůhví, co by komp dělal mezitím do rána, pokud by spadl total). Takže jsem ti ušetřil noc.

Zkus prostě trochu upustit od toho, aby ses snažil udělat ze mě debila a mysli. Na takovéhle hrubé otestování jako je [EMAIL="200@400"]200@400[/EMAIL] MHz FSB to stačí. Až bys to snížil na frekvenci, kdyby by to nepadalo při startu systému, při vypínání ani mezi tím, tak pak by sis mohl třeba spustit Primě a přes tu noc to nechat.

Mimochodem, zapomněl jsi na to, co jsem opakoval asi 15x - na všech počítačích mám BOINC. Kdybys tam BOINC měl, tak můžeš rovnou otestovat nahrubo a pak třeba nepouštět Prime 95 vůbec, stačilo by běžně pracovat a jet zároveň BOINC a kdyby to spadlo, víš, čím to je, snížil bys OC ještě o ždibek a už by to asi bylo bez problémů. Během té doby bys pořád normálně pracoval a ušetřil hory času, kdy bys jinak nechal jet přes noc prime 95, ráno zjistil, že to nejde, tak snížil OC, pustil to, zase odpoledne až bys přišel z práce bys zjistil, že to nejde atd. atd. Já místo toho normálně dělám, chybu odstraním okamžitě a PC mi nejede dny naprázdno, aniž bych mohl cokoliv na něm dělat.

Poslední případ u kamaráda, tentokrát DC, můj způsob testování jen a jen potvrdil. Ale tohle nemá smysl...nečteš co říkám, jen tu uděláš něco napůl špatně, totálně blbě si to vyložíš a myslíš si, jak jsi guru :thumbdown Vážně mě to už nebaví...K- - zatím ale jen výstražně :rules
KEOSAN (958)|15.7.2008 11:57
Mne sa osvedcilo od starsich PC- testovanie stability - Prime95 verzia 22.12.1.

Pocitac, ci pretaktovany, ci nepretaktovany, ak sa prehrieval na hranicu unosnosti, tak pri testoch, ktore sli cca 20-30minut zo zaciatku, kde testovalo vacsie 1024K bloky, tak hlavne vtedy sa ukazovali chyby. Tusim bolo to tak do testu c.20. Pokial to bolo OK, tak potom uz aj ostatne dlhsie testovanie sa ukazalo ako stabilne.

Niekto este hovoril, ze sa mu osvedcilo pustat Prime95 a do toho este nieco tiez narocne napr. BOINC klient /alebo povedzme Particle Fury OpenGL benchmark grafiky/. Ze vraj pri zatazi to vedelo viac preverit.

Najlepsie je to asi nehnat do krajnosti, lebo sa zmenia teplotne podmienky a moze to byt znova nestabilne.
r34ktor (7477)|15.7.2008 12:56
[QUOTE=Pavel Boček;134415]HNemám čas ztrácet čas. Jak jsem řekl, po každé změně to nechávat šest hodin je na hlavu.[/QUOTE]
Nikde jsem nepsal, že to takto ověřuji po každé změně. "Dlouhodobé" testování je myšleno jako prověření sestavy na taktech, na kterých bude následně dlouhodobě využívána.

[QUOTE=KEOSAN;142174]Najlepsie je to asi nehnat do krajnosti, lebo sa zmenia teplotne podmienky a moze to byt znova nestabilne.[/QUOTE]
Ovšem účelem zátěžových testů je právě zatížení komponent na maximum, aby se odhalila jejich případná nestabilita.
KEOSAN (958)|15.7.2008 13:34
Ovšem účelem zátěžových testů je právě zatížení komponent na maximum, aby se odhalila jejich případná nestabilita.

- myslene nehnat do krajnosti pretaktovanie za kazdu cenu /nie ten test/.....
r34ktor (7477)|15.7.2008 13:44
[QUOTE=KEOSAN;142215]myslene nehnat do krajnosti pretaktovanie za kazdu cenu /nie ten test/.....[/QUOTE]
Aha, tak to jsem si tu myšlenku špatně vyložil. ;) S tím naprosto souhlasím. "Decentní" OC je pro většinu běžných uživatelů ideálním řešením, protože přináší kýžené zvýšení výkonu při maximálním využití, ale bez ostatních negativních dopadů (zvýšená spotřeba a nároky na chlazení, problematické fungování šetřících funkcí, zkrácení životnosti apod.).
Pavel Boček (4169)|15.7.2008 18:33
[QUOTE=KEOSAN;142174]Najlepsie je to asi nehnat do krajnosti, lebo sa zmenia teplotne podmienky a moze to byt znova nestabilne.[/QUOTE]

Proto je dobré taktovat v létě :) Když je to stabilní v létě, v zimě už problém nebude. Naopak je ale šance, že v létě se to přehřeje :slug

r34ktor: znovu opakuji: pro mě důležité je odstranit chyby, kdy je PC nestabilní hned, tj. vůbec nestartuje, padá při práci, padá při běžné zátěži (BOINC + hra). Chyby, které se možná někdy vyskytnou v nějakém extrémním případě - no tohle vůbec neřeším, to je totéž, jako L2 errata u Phenomů. Až by to eventuelně přišlo, tak budu reagovat. Prostě pracuji za běhu BOINC, když to spadne, tak adekvátně zareaguji. Pořád mi odhalován chyb za běhu ušetří spousty hodin :) Podle tradičních měřítek to možná správně není, nicméně zatím jsem s tím nikdy problém neměl, nemá podle mě smysl podchycovat to, co se někdy může náhodou objevit, ale spíše je šance, že na to nikdy nenarazím. Takhle najdu stav, kdy to buď jede bez problémů nebo to nejede vůbec. Taktování apod. se vždycky dělá po krocích a zatím jsem narazil vždy na to, že v kroku 10 to jelo a v kroku 11 už ne. A pachtit se po tom, co je mezi 10 a 11 nemá smysl :)

Koneckonců časem komponenty nutně degradují a tak stejně nemá smysl hovořit o nějaké velké dlouhodobosti. Nikdo, kdo třeba honí C2D na 4 GHz, to tak nebude porovozvat pět let. Vymění ho tak po roce - roce a půl. Na to dost dobře stačí taktování a hrubé otestování během třeba tří hodin a následný běžný provoz, ve kterém se to případně jemně doladí. Šance, že se pak vyskytne chyba, je moc malá na to, abych s tím já ztrácel čas :) A za rok se pořídí jiný model.

Nakonec, nikomu tenhle způsobm nevnucuji, je to můj názor na testování, funguje mi dobře, což KEOSAN myslím také potvrdil.
r34ktor (7477)|15.7.2008 18:53
[QUOTE=Pavel Boček;142411]Až by to eventuelně přišlo, tak budu reagovat. Prostě pracuji za běhu BOINC, když to spadne, tak adekvátně zareaguji. Pořád mi odhalován chyb za běhu ušetří spousty hodin :)[/QUOTE]
V tom je asi ten problém. Prostě máme na věc jiný náhled. U mě rozhodně nepřichází v úvahu, aby mi PC s rozdělanou prací spadlo. Chci mít jistotu stability za jakýchkoli podmínek. Ne, že během dokončování nějakého úkolu budu řešit, proč počítač zlobí. :stupid

[QUOTE=Pavel Boček;142411]Koneckonců časem komponenty nutně degradují a tak stejně nemá smysl hovořit o nějaké velké dlouhodobosti. Nikdo, kdo třeba honí C2D na 4 GHz, to tak nebude porovozvat pět let. Vymění ho tak po roce - roce a půl. Na to dost dobře stačí taktování a hrubé otestování během třeba tří hodin a následný běžný provoz, ve kterém se to případně jemně doladí. Šance, že se pak vyskytne chyba, je moc malá na to, abych s tím já ztrácel čas :) A za rok se pořídí jiný model.[/QUOTE]
Nepatřím k lidem, kteří by každý rok zásadně upgradovali PC. Ona je za tím totiž spousta dalších nákladů - s výměnou desky nová licence OS, odchytání nových much HW a ovladačů, v případě nového OS (stačí i SP) obvykle problémy s některými programy (jejichž případný upgrade taky není zpravidla zadarmo) apod.
Pavel Boček (4169)|15.7.2008 19:31
[QUOTE=r34ktor;142416]V tom je asi ten problém. Prostě máme na věc jiný náhled. U mě rozhodně nepřichází v úvahu, aby mi PC s rozdělanou prací spadlo. Chci mít jistotu stability za jakýchkoli podmínek. Ne, že během dokončování nějakého úkolu budu řešit, proč počítač zlobí. :stupid[/QUOTE]

No, podobnou výtku jsem čekal, nicméně tě ujistím, že od hrubého otestování cca půl hodiny v Orthosu a nalezení stabilního bodu (tj. kdy to neháže BSOD ani nepadá, ale přece jen může nastat drobná nestabilita) - což je místo, kde bys ty asi spustil Prime 95 přes noc, aby sis ověřil, jestli to opravdu stabilní je - už mi to nikdy na žádném PC jen tak nespadlo, maximálně nějaká aplikace vyhodila chybu (třeba BOINC jen udělá chybu ve výpočtu). Ono stačí i ten jeden - dva dny nedělat kritickou práci, ale číst maily, jít na fórum atp. nebo si práci pravidelně ukládat. Je dobré ještě během toho spustit nějakou tu hru. Jakmile to po pár dnech takové práce s BOINCem na 100 % na pozadí nezaznamená problém, tak už s velkou pravděpodobností nikdy.

Ad zásadní upgrade, odkdy je výměna CPU zásadní upgrade ? [SIZE="1"]A co se týká OEM licence, tak nevím, asi jsem zase zvláštní, ale já to koupil normálně v obchodě, u nějaké fixace na desku nevím o co se jedná. Vždyť ti to normálně v obchodě prodají tak, na co to chceš fixovat ? Aktivaci jsem už provedl víc než 10x, takže mám za to, že žádné omezení tam nemám. A kdyby něco, zavolám na linku, ať mi to odekmnou. To snad dělají vždycky (znám se s jedním system builderem a podle něj jsou na infolince „milí a příjemní a udělají všechno bez problémů“ a todle už dělal spoustukrát). Zrovna jsem úspěšně strhnul štítek z case a už se pomalu chystám na instalaci na úplně nový HW :) Máš divný OS :D[/SIZE]
r34ktor (7477)|15.7.2008 19:48
[QUOTE=Pavel Boček;142428]A co se týká OEM licence, tak nevím, asi jsem zase zvláštní, ale já to koupil normálně v obchodě, u nějaké fixace na desku nevím o co se jedná.[/QUOTE]
Viz http://blogs.technet.com/technetczsk/archive/2007/09/04/licencni-kiosek-na-technet-blogu-dil-ii-oem-produkty-a-licencovani.aspx

Klíčová pasáž:
[SIZE="1"]Licenční omezení

Nízká cena OEM SW je na druhé straně vyvážena určitými omezeními, které vyplývají z podstaty OEM licence a jejího vzniku. Jedná se především o tyto věci:

Vazba na hardware - OEM licence je vázána ha hardware (počítač/server), na který se prvotně nainstaluje, z licenčního pohledu je pak vazba licence spjata se základní deskou počítače. To znamená, že se zánikem daného HW zaniká i OEM licence.

Přenositelnost - v žádném případě není možné OEM licenci vzít (odinstalovat) a přenést na jiný počítač.

Technická podpora - Technickou podporu k OEM licencím zajišťuje System Builder.

Nemožnost provést downgrade - kromě operačních systémů (Windows Vista Busines a Windows Vista Ultimate + také Windows Server 2003 v OEM verzi) není možné provést downgrade OEM licencí.
[/SIZE]

[QUOTE=Pavel Boček;142428]Máš divný OS :D[/QUOTE]
Ubezpečuji tě, že mám běžnou OEM verzi.
Pavel Boček (4169)|15.7.2008 20:43
[QUOTE=r34ktor;142436]Přenositelnost - v žádném případě není možné OEM licenci vzít (odinstalovat) a přenést na jiný počítač.[/QUOTE]

[SIZE="1"]Jsme OT, tak kdyby to někdo hodil do příslušného tématu...díky.

Není možné jako že to říkají pravidla nebo že je to omezeno aktivací ;) Pokud to říkají pravidla, tak je mi to upřímně jedno, prostě to nainstaluji a hotovo. Koupil jsem to samostatně, tak ať mi dokazují, kam jsem to nainstaloval prvně :p
Spíše to ale bude omezení podle nějaké databáze MS, v tom případě jak jsem řekl stačí zavolat do MS a říct, že jsem prostě upgradoval. Oni to pustí...

Hm, asi máš opravdu zvláštní licenci. Nebo možno já. Právě teď jsem aktivoval svou kopii na úplně jiné desce a to prosím naprosto bez problémů ;)[/SIZE]
r34ktor (7477)|15.7.2008 20:48
[QUOTE=Pavel Boček;142460]Hm, asi máš opravdu zvláštní licenci. Nebo možno já. Právě teď jsem aktivoval svou kopii na úplně jiné desce a to prosím naprosto bez problémů ;)[/QUOTE]
Netvrdil jsem že to nejde, jen je to v rozporu s licenčním ujednáním.
Pavel Boček (4169)|15.7.2008 21:14
[SIZE="1"]Tak to je opravdu pádný důvod pro to, aby to nikdo nedělal :) To máš jako dávat na grafickou kartu jiný chladič - také to je de facto porušení záruky. Kdo to ale pozná ? :)[/SIZE]
r34ktor (7477)|15.7.2008 21:18
[QUOTE=Pavel Boček;142481]Tak to je opravdu pádný důvod pro to, aby to nikdo nedělal :)[/QUOTE]
Nedokážu posoudit, jak by se tvářila kontrola, pokud by shledala, že je SW používán na jiném HW, než je uveden na faktuře. :notsure
Pavel Boček (4169)|16.7.2008 00:36
[quote=r34ktor;142483]Nedokážu posoudit, jak by se tvářila kontrola, pokud by shledala, že je SW používán na jiném HW, než je uveden na faktuře. :notsure[/quote]
Čteš, co vůbec píši :) Když přijdeš do obchodu a prodají ti OEM systém, k jakému HW to patří ? :D Obzvláště když dostaneš účtenku a ne fakturu :notsure Já mám systém koupený jen tak, takže co mi kontrola může ? Klidně řeknu, že mi to 2 roky leželo v zásuvce a teprve teď jsem to nainstaloval :) Navíc nálepka je momentálně na stole, prostě Amerika :D:thumb:turtle:slug Takže sice to není pěkné, ale je to totéž jako montáž neoriginálního chladiče VGA, jako taktování a další tyto věci, které lidé dělají naprosto běžně.
r34ktor (7477)|16.7.2008 01:02
[QUOTE=Pavel Boček;142563]Když přijdeš do obchodu a prodají ti OEM systém, k jakému HW to patří ? :D
[/QUOTE]
K tomu, na kterém byl prvně aktivován. Otisk HW konfigurace se ve formě hashe ukládá na servery Microsoftu. Každá komponenta v systému má určitou váhu, přičemž po překročení daného limitu vyžaduje systém reaktivaci na aktivační lince, kde musíš zdůvodnit, proč k tomu došlo. To, že si tam někdo vymýšlí pohádky je jeho věc, ale za korektní to nepovažuji.

[QUOTE=Pavel Boček;142563]Klidně řeknu, že mi to 2 roky leželo v zásuvce a teprve teď jsem to nainstaloval :)[/QUOTE]
Pokud je mi známo, tak datum aktivace se také ukládá.

[QUOTE=Pavel Boček;142563]Takže sice to není pěkné, ale je to totéž jako montáž neoriginálního chladiče VGA, jako taktování a další tyto věci, které lidé dělají naprosto běžně.[/QUOTE]
Lidé dělají běžně spoustu věcí, které nejsou hodny následování.
Pavel Boček (4169)|16.7.2008 01:36
Mám tak trošku pocit, že už ti dochází argumenty. Ano, to jsem říkal, zřejmě si to ukládá Microsoft. Jenže. Když prostě překročíš limit, tak si to vyřídíš přes infolinku. Před tím jsi ale mluvil o kontrole a ta tahle informaci asi bude mít těžko, takže tam je toto opravdu bezpředmětné. A Microsoft když upgrade toleruje, tak o co jde ?

Jinak tohle bych řešil snad ještě někde ve frmě, ale ne v domácnosti. V domácnosti má každý něco upirátěného, takže tady jde než o legalitu spíš o to, že když máš jakousi OEM licenci, tak si můžeš bezproblémů stahovat aktualizace a add-ony od MS. Když jdeš totiž do hloubky, tak ono snad je i v rozporu s tou licencí si to jen tak koupit v obchodě, měli by to prodávat právě s tou deskou nebo s PC, takže i tak to s legálností nebude tak žhavé.

Nakonec, běžní uživatelé to vůbec neřeší...a kontroly jdou po distributorech (či centrech sdílení), ne po uživatelích. Protože - to by museli podat žalobu na každého, kdo má PC :) To s těmi aktivacemi je vlastní iniciativa MS a koneckonců, tam jsou rádi, že to člověk má legálně, takže proto se s nimi dá bezproblémů domluvit a umožní ti aktivaci na čemkoliv (samozřejmě aktivní pouze jednu, že).

Mimochodem, ukládání osobních informací a informací o PC je jedna z deseti věcí, které vadí lidem na MS nejvíce. Zdroj - anketa Chipu. A když se to tak rozrostlo, tak doufám, že se pro to založí vlastní téma a že to někdo jen nesmaže...podobných diskusí je tu už více, tak by se mohl udělat výtah na diskusi o licencích MS :notsure:thumb
r34ktor (7477)|16.7.2008 02:03
[QUOTE=Pavel Boček;142578]Ano, to jsem říkal, zřejmě si to ukládá Microsoft. Jenže. Když prostě překročíš limit, tak si to vyřídíš přes infolinku. Před tím jsi ale mluvil o kontrole a ta tahle informaci asi bude mít těžko, takže tam je toto opravdu bezpředmětné.[/QUOTE]
To nechám bez komentáře, protože nevím, jaké možnosti jsou v tomto směru k dispozici.

[QUOTE=Pavel Boček;142578]Když jdeš totiž do hloubky, tak ono snad je i v rozporu s tou licencí si to jen tak koupit v obchodě, měli by to prodávat právě s tou deskou nebo s OC, takže i tak to s legálností nebude tak žhavé.[/QUOTE]
Není. Viz http://www.microsoft.com/cze/presspass/msg/20070504_news1.mspx

Myslím, že to nemá cenu dále rozebírat. Argumenty zazněly, takže nechť s nimi každý naloží dle svého uvážení.