reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

@BIOS

kevin00 (10238)|10.9.2008 01:41
Chtěl bych si aktualizovat Bios základní desky. Gigabyte dodává utilitu @BIOS, ale moc si nejsem jistý, jak na to.

[ATTACH]6768[/ATTACH]

Nevím, co přesně jaké položky znamenají, tak bych se chtěl raději zeptat. Pomocí Save current Bios si zřejmě uložím aktuální Bios. Nevlastním FDD mechaniku a nevím, jestli to mohu uložit na flešku, abych to mohl popřípadě nahrát zpět
Položka Update New Bios mi vyhledá nový Bios ? -- nevím

Lze vůbec nahrát nový Bios z flešky nebo musím připojit FDD mechaniku ?

Nevím co znamenají ty 3 položky na zaškrtnutí vlevo, mám některou možnost zaškrtnout či ne ?

Děkuji předem za radu
Bez názvu.jpg
Smeli (2302)|10.9.2008 06:51
Zaklikni Find BIOS form GB, pak jen klikni na Update New BIOS, vybereš server, program se spojí a nabídne možnosti stažení, vybereš bios a jedeš - během flashování bys neměl na PC moc co dělat :)
Pokud jde o zálohování, myslím zbytečnost, desky GB mají většinou dualní bios :)
KEOSAN (958)|10.9.2008 07:21
Pripadne aj priamo v BIOSe mavaju dosky Gigabyte funkciu pre aktualizaciu BIOSu /ktory si musi clovek manualne stiahnut a ulozit na disketu, ci flash disk/. Z bootovacieho USB flash disku by sa dalo tusim tiez aktualizovat. Pripadne aj samotny USB flash disk by to mohlo rozpoznat priamo bez bootovania pri aktualizacii z BIOSu.
mstejska (2912)|10.9.2008 07:33
Jde to pres bootovaci usb disk. Pouzij napr HP Usb tool pro vytvoreni bootovaciho usb disku a jako zdroj dos pouzij FreeDos. Kdyz jsem to zkousel pres ten @Bios tak se novy update stahnul, zacal instalovat, ale na konci napsal, ze se update nepodaril. Tak jsem to radeji udelal rucne. Pokud ti bude ale @Bios fungovat nevidim duvod proc se trapit s usb diskem. Trvalo by to nekolikrat dele, nez si vse nachystas.
Smeli (2302)|10.9.2008 08:04
Vždycky je nejlepší mít poslední verzi @bios - osobně sem s ním ale nikdy neměl problém, vždycky flashoval a flashuje :)
mstejska (2912)|10.9.2008 08:06
[QUOTE=Smeli;160076]Vždycky je nejlepší mít poslední verzi @bios - osobně sem s ním ale nikdy neměl problém, vždycky flashoval a flashuje :)[/QUOTE]

No to se mi stalo jednou. (Bios neflashuju kazdy den) Tak jako druhe reseni jsem pouzil vyse popsany navod.
PS: Stalo se mi to samozrejme s nejnovejsim @Biosem. (Nekdy zacatkem cervence)
kevin00 (10238)|10.9.2008 11:59
Když se tu mluvilo o aktualizace, tak jsem nainstaloval nový @Bios ve verzi 2.02 a ta nechtěla Bios aktualizovat ani za nic. Když jsem se vrátil ke své staré verzi 1.22 (z CD k motherboardu), vše proběhlo bez problémů :notsure Asi není všechno nové nej.
Děkuji za radu, už je místo verze F2 verze F4 :D
BOBA (12)|31.10.2009 10:15
Měl bych dotaz, na který mi nikdo s určitostí 100% nedal odpověď a na netu jsem takový dotaz nenašel, případně se nikdo k tomu nevyjadřoval.
Mám Win7, 64 bit verzi, CPU Intel Core Quad 9300, MB Asus P5E3.
Existují Biosy, které jsou dělané na 32 nebo 64bit?
Je pro Asus nějaký prográmek, kde by to šlo flashnout přes systém a ne přes FDD (kterou nemám), nebo to musím udělat přes flashku?
Existují Biosy druhé strany? Použít je?
Stránky Asusu mi zrovna nepřijdou uživatelsky přívětivé a jsou dost pomalé.
husky14 (4214)|31.10.2009 10:31
[quote=BOBA;308556]Měl bych dotaz, na který mi nikdo s určitostí 100% nedal odpověď a na netu jsem takový dotaz nenašel, případně se nikdo k tomu nevyjadřoval.
Mám Win7, 64 bit verzi, CPU Intel Core Quad 9300, MB Asus P5E3.[/quote]@BIOS je utilita Gigabyte, takže tu s Asusem zrovna dobře nejsi - jen pro upřesnění.

[quote=BOBA;308556]Existují Biosy, které jsou dělané na 32 nebo 64bit?[/quote]Ne

[quote=BOBA;308556]Je pro Asus nějaký prográmek, kde by to šlo flashnout přes systém a ne přes FDD (kterou nemám), nebo to musím udělat přes flashku?[/quote]Stačí se rozhlídnout, třeba i v naší sekci download najdeš potřebnou utilitku. Jen si dej bacha, flashování z OS je vždycky rizikovější, než když flashuješ přímo z BIOSu....

[quote=BOBA;308556]Existují Biosy druhé strany? Použít je?[/quote]Existují beta BIOSy, ale pokud nemáš nějakej zvláštní důvod, nepoužívej je.

[quote=BOBA;308556]Stránky Asusu mi zrovna nepřijdou uživatelsky přívětivé a jsou dost pomalé.[/quote]Jj, to je známá věc :turtle
Spock (14)|31.10.2009 11:22
[quote=mstejska;160071]Jde to pres bootovaci usb disk...[/quote]
:stupid
Naprosto zbytečné, desky Gigabyte mají Qflash* - soubor s biosem stačí nahrát na libovolný flash disk a pomocí Qflash bios aktualizovat, to je také jediný způsob jak se vyhnout případným nepříjemnostem při aktualizaci z prostředí OS.

*http://www.gigabyte.com.tw/FileList/NewTech/old_motherboard_newtech/tech_qflash.htm
BOBA (12)|31.10.2009 11:28
husky14: díky a omlouvám se za špatnou sekci.
Richmond (8084)|31.10.2009 13:33
[quote=Spock;308582]Naprosto zbytečné, desky Gigabyte mají Qflash[/quote]
Tazatel ma Asus, nicmene ten ma to samy, s tim, ze se to jsenuje EZFlash (je to v biosu nebo taky ALT+F2) ;)
@husky: pomale ano, privetive nikoliv - kdyby dotycny napsal do vyhledavani "p5e3" tak mu vypadne tohle http://www.asus.com/product.aspx?P_ID=fQ39Ng5Y1VIgl116

edit: predpokladam, ze to zase bude hazet na www asusu takze po lopate: klliknout na Download (mysi) > Select OS > Vista32b > BIOS > vybrat BIOS a kliknout na symbol diskety u Global + spravne opsat pozadovane pismenka. Zvladne to prumerna cvicena opice (kdyby mel muj kocour palec, da to taky ;)).

edit2: taky by nebylo od veci si precist manual jak se ma postupovat pri flashovani abys nedopad tak jako pred par dny jeden s GB
husky14 (4214)|31.10.2009 14:13
[quote=Richmond;308614]@husky: pomale ano, privetive nikoliv[/quote]Jj, ani rychlý, ani přívětivý :) a to ještě BOBA určitě zkoušel hledat na cz stránkách :turtle

[quote=Richmond;308614]klliknout na Download (mysi) > Select OS > Vista32b > BIOS > vybrat BIOS....[/quote]Tak už je mi jasný, proč se ptal, jestli jsou BIOSy pro 32 a 64bit....

[SIZE="1"]Btw. Asus vs Gigabyte tady opravdu nee Richmonde.[/SIZE]
Logout (4018)|31.10.2009 14:27
Je, fakt, že stránky asusu.... To už je lepší jeho lowend odnož asrock - teď jsem odtamtud stahoval drivery k asusu na w7 - asus má na svejch stránkách jen driver k síťovce nadepsanej jako driver k chipsetu....
Richmond (8084)|31.10.2009 15:04
[quote=husky14;308633]Tak už je mi jasný, proč se ptal, jestli jsou BIOSy pro 32 a 64bit....[/quote]
Tak oni jsou ty biosy stejny (soubory) ;)
Kdyztak na FTP se daji najit kolikrat novejsi ftp://ftp.asus.com/pub/ASUS/ ftp://ftp.asus.com.tw/pub/ASUS/mb/

@Logout: celkem bezna zalezitost a nejen u asusu s tim rozdilem, ze na asus stahnes ovladace s vetsi pravdepodobnosti nez treba packard bell... Ja vetsinou stahuju ovladace primo u vyrobcu (nVidia, ATI, Realtek atd.) kde je to jistejsi ;)
husky14 (4214)|31.10.2009 15:10
[quote=Richmond;308655]Tak oni jsou ty biosy stejny (soubory) ;)[/quote]No mě je to fakt jasný.... ale jak vidíš, leckoho to může zmást ;)
BOBA (12)|31.10.2009 17:22
Koukám, že se to tu rozjelo :) . Všichni máte kus pravdy. Na fórum chodím, až když si nejsem jistý a vyčerpal všechny možnosti hledání, včetně toho, že nerad zakládám nová témata a tentokrát jsem u @BIOS nepochopil, že to není pouze o jakémkoli BIOSU.
Přesto díky za reakce a už jsem pomocí utility flashnul.
Možná je to subjektivní ale řekl bych, že mi to jede svižněji.
Logout (4018)|31.10.2009 18:57
Richmond: No nevim, gigabyte co vim vždycky ke stažení drivery měla, asrock u sebe ty drivery taky měla - nějak sem zatim vždycky našel, co jsem potřeboval.
U výrobců jsem samozřejmě šel stahovat - ale třeba AMD drivery k chipsetu na svejch stránkách nemá (nebo dovedně shovaný)...