reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Lze externí USB disk jako systémový?

Honzykk (2)|2.12.2009 13:16
Ahoj,
mám dotaz:

Odešel mi v ntb disk a zvažuju, zda - již trochu zbytečně koupit zastaralý ata/100 nebo zkusit použít jako systémový disk externí disk přes usb.
Nejsem si ovšem jistý, jestli nepřehlížím nějaký zásadní detail, jako třeba že to bude moc pomalé, nebo že to nepůjde vůbec.
Mohl by se k tomu prosím někdo vyjádřit?

ntb: Copaq Evo N610c (http://h18000.www1.hp.com/products/quickspecs/11382_div/11382_div.HTML#Standard%20Features)
Dva USB 2.0 sloty má...

Půjde to vůbec?
Nebude to pomalé?
S jak velkým externím diskem zvládne vůbec MB pracovat?

Díky za nápady ;)

Honzyk
johny__g (6387)|2.12.2009 15:43
Umí vůbec notebook bootovat z USB? Mělo by se to nastavit v BIOSu. Pomalé to bude určitě, nepohodlné taky, nevím jak se bude tvářit externí disk na nonstop provoz (ohledně zahřívání). Jestli myslíš flashdisk, tak ten by to nepřežil určitě. Osobně bych raději těch pár stovek obětoval a sehnal PATA disk.
Ještě mě napadá, pokud chceš obětovat ten externí disk, není náhodou také PATA? Že bys ho jen vykuchal a dal do notebooku.
speedsnail (4876)|2.12.2009 17:13
Ten notebook má procesor P4M, takže sám o sobě bude mrtě pomalý a výdrž na baterie předpokládám zoufalá. Investovat do staršího PATA disku mi nepřijde rozumná, snad jedině nějakou bazarovou nouzovku (20-40Gb) za pár stovek, případně pokud vlastníte klasický 3.5 ATA disk a nepotřebujete notebook přenášet, tak použít tuto redukci.

USB disk jak už bylo řečeno je nevhodný a vůbec (pokud ntb vůbec umí bootovat z USB) bych nejdřív vyzkoušel použitelnost tohoto řešení. Mám obavu že to nebude použitelné, USB má velkou režii na přenos (zatěžuje procesor, který je i bez toho zoufale slabý), přenosové rychlosti by sice jakž takž stačily, ale latence je dost velká. Reakce PC budou pomalé.
StD (1963)|2.12.2009 17:20
Válí se mi tu jeden 2.5" 10GB PATA z Vaia (Hitachi), pokud je zájem. Nahradil jsem ho 80GB za pětikilo v ještě pomalejším stroji (P3 700MHz). Dávat cokoli externího je podle mne ptákovina.
johny__g (6387)|2.12.2009 17:55
[quote=speedsnail;322499]... případně pokud vlastníte klasický 3.5 ATA disk a nepotřebujete notebook přenášet, tak použít tuto redukci.[/quote]

Mám dojem že ta redukce by nepomohla, ta slouží k připojení 2,5" disku k desktop PC (na IDE kabel). Redukci pro připojení 3,5" disku k notebooku jsem asi neviděl.
speedsnail (4876)|2.12.2009 18:04
[quote=johny__g;322527]Mám dojem že ta redukce by nepomohla, [/quote]

Já jsem ale vemeno.. :stupid johny__g má samozřejmě pravdu. Byla by potřeba opačná redukce a tu jsem nikde nenašel.
Honzykk (2)|2.12.2009 19:27
[quote=johny__g;322472]Umí vůbec notebook bootovat z USB? [/quote]

Bootovat z USB umí, ale jak to tak čtu, tak to asi není dobrý nápad no.
Primárně jsem se chtěl vyhnout tomu, abych investoval do disku, který jinde než v tom starém ntb stejně už nepoužiju, proto nápad s externím.
Zkusím najít nějaký bazarový kousek.

Díky za komentáře pánové!
ICEBOSS (3435)|4.12.2009 08:38
disk do USB bude strasne pomaly... ale fakt zoufale. sviznosti odezvy pres ATA se to nevyrovna.
EditorPO (2819)|4.12.2009 10:34
Mám taký dojem, že win sa na externý disk nedá nainštalovať. Ak sa to ovšem nedá obísť nejakou emuláciou v BIOSe, že externý USB disk sa bude tváriť ako interný.
xmarek (1676)|4.12.2009 10:47
[quote=EditorPO;323289]Ak sa to ovšem nedá obísť nejakou emuláciou v BIOSe, že externý USB disk sa bude tváriť ako interný.[/quote]Nedávno jsem se o něco podobného pokoušel s Win98. Potřeboval jsem tento stařičký systém s důvodu DOSovského přístupu na LPT port. V BIOSu jsem si zapl butování s flash a na flash jsem si dal DOS s ovládačem pro CD rom. Vše probíhalo dobře do té doby než mi to spadlo na nějakou vyjímku v paměti. Otázkou zůstává zda to nebylo způsobeno příliž novým hardwarem pro Win98. Přece jen dual core nebyl v té době k mání. :D

Každopádně bych takový způsob na běžnou práci taky moc neporučoval už z důvodu zmíněných rychlostí. (USB2 má max. 480Mbitů a to nemluvím o rychlosti přístupu apod.)