reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Chieftec nebo Fortron?

meeee (1110)|14.6.2007 14:50
Zdarec, přemýšlím o zdroji k nové sestavičce:
MB ASUS M2R32-MVP,
CPU Ath. 64 X2 3800+ EE, Thermaltake TMG-A1,
GK ASUS EAX X1950 pro,
GEIL GX22GB6400UDC (2x1GB, 800MHz, CL4),
HDD Hitachi Deskstar 250GB,
DVD,
2x12cm fan v TT Mambo.

Procesor a RAMky chci taktovat.

A pořád se nějak nemohu rozhodnout, jestli by to měl tahat Chieftec 450GPS (aktiv. PFC) nebo Fortron FX500-A (AX500-A?) (pasiv. PFC, měla by to být bulk verze Blue Stormu (toho původního, ne dvojkového)).

Nějaká doporučení? Jenom mezi těmito dvěma, jinou variantu nepřipouštím :)
tgfh (2985)|14.6.2007 16:31
Já osobně bych se rozhodl pro Fortron, mám s ním dobré zkušenosti, Chieftec je ale taky dobrá značka :thumb

Jinak Tě ještě pochválím, že máš skvěle vybranou sestavu!!!
meeee (1110)|14.6.2007 16:40
[QUOTE=tgfh;38787]Jinak Tě ještě pochválím, že máš skvěle vybranou sestavu!!![/QUOTE]

Dík, taky toho času, co jsem nad tím strávil... ...ale abych zase nezpychnul :)
meeee (1110)|14.6.2007 18:10
Super by bylo, kdyby se našel nějaký majitel toho Chieftecu.
Na Fortrony je referencí všude habaděj, ale k Chieftecu (tedy ke zdrojům od nich) jsem našel prd.
Jedině v Computeru 12/07 jsem na jeden narazil (GPS-500AB).
Jinak Computer 12/07 doporučuju všem, kdo hledají nějaká porovnání - je tu megatest 32 zdrojů do 600W.
Weslo (234)|14.6.2007 19:55
Chieftecy jsou také výborné - vím to mám ho :) živí už 2 roky PC v podpisu (předtím jsem měl A64 @2,8GHz)
řekl bych že je to o trošku lepší volba než Fortron
tgfh (2985)|14.6.2007 20:28
[quote=Weslo;38808]je to o trošku lepší volba než Fortron[/quote]
:idea pobijem se tu :D
[quote=meeee;38794]/[/quote]
Ať už se rozhodneš pro jakýkoliv zdroj, chybu neuděláš ;)
Weslo (234)|14.6.2007 20:49
[QUOTE=tgfh;38819]:idea pobijem se tu :D
[/QUOTE]

my dva asi sotva - rozsoudil by to Martin Šejnoha - ideálně nějákým pěkným testem tohodle zdroje
meeee (1110)|14.6.2007 21:37
[QUOTE=Weslo;38827]rozsoudil by to Martin Šejnoha - ideálně nějákým pěkným testem tohodle zdroje[/QUOTE]

Tohle CFTčko vypadá taky dobře, akorát ho nemají v nabídce LAN-projektu, kde chci tu sestavu koupit komplet - proto jsem psal, že jinou variantu nepřipouštím. Ty dva zdroje, mezi kterými vybírám tam vycházejí v té ceně nejlíp. Žel, co se týče zdrojů, není jejich nabídka příliš široká. Ale jinak mají na výběr spoustu věcí a mám je ani ne kilák od baráku.
Jezevec (607)|14.6.2007 22:46
Mám http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=36826 Chieftec 560W a jsem naprosto spokojen. Co se tyce Fotronu, jde take o velice kvalitni zdroje, myslim, ze neudelas chybu ani u jednoho z nich. Dobre je zauvazovat nad tim, jake proudy na vetvich potrebujes- 1950Pro ale neni prilis zrava, takze nejake monstrozni dimenzovani 12v neni potreba.

Mimochodem, dukazem kvality meho soucasneho zdroje muez byt i to, ze jsem pohodlne bez vetsich problemu nataktoval E6420 na E6700, FSB z 1066 na 1333, RAMky z 800Mhz na 1000Mhz (uz pri 2V). Po zatezich vse stabilni a sedi, behem zitrka doladim:)... obvzlast zajimave je pozorovat, co takty sbernice a pameti provedly s pametovou propustnosti:), srdce mi jen plesa.
meeee (1110)|15.6.2007 08:02
[QUOTE=Jezevec;38848]Dobre je zauvazovat nad tim, jake proudy na vetvich potrebujes...[/QUOTE]

jj, to jsem udělal, co se týče papírových parametrů, mám ty zdroje najeté celkem slušně, teď mi jde o sbírání názorů založených na zkušenostech.





Možná by přeci jenom v úvahu připadala ještě jedna varianta :): co říkáte na Cooler Master ATX eXtreme Power 550W?
Jezevec (607)|15.6.2007 12:49
CoolerMaster jsem parkrat stavel Extreme Power 600W a nebyly s nimi problemy, celkem uspesne zivily i sestavy, ktere si rady smlsly (klasicky X2-4200+, DDR2/667 1GB, GF1900GT, Tv-Tun, SB X-fi) - ale uz je to dele co jsem je stavel nove revize neznam.
meeee (1110)|25.6.2007 09:32
Tak dneska nám vyšlo tohle:
https://www.svethardware.cz/recenze-2x-500-wattu-od-chieftecu/17284

Jdu do toho Fortrona.

Btw. sestavu jsem komplet překopal:
MB: Gigabyte GA-965P-DS3
CPU: C2D E4300
COOLER: AC Freezer 7 Pro
RAM: 2x1GB Corsair Twinx 675MHz CL4
GK: Sapphire Radeon X1950XT 256MB
HDD: Hitachi DeskStar T7K500 250 GB
DVD-ROM: LG GDR-H10N, SATA
CASE: CoolerMaster Elite 330
FAN: Xilence xpf120
+ ten Fortron
Jezevec (607)|26.6.2007 09:29
Ta recenze je pro mne dost zklamani, ale budiz. V praxi jsem problem s Chieftecem nikdy nezaznamenal, natoz aby shorel, primluvil bych se za dalsi testy v budoucnosti u seria A12, ktera se dost prodava.
meeee (1110)|26.6.2007 13:40
[QUOTE=Jezevec;39813]Ta recenze je pro mne dost zklamani,...[/QUOTE]

Taky mě to docela dostalo. Jedna z minima recenzí a takhle to dopadne. Tedy myslím si, že bych ani s tím Chieftecem špatně neudělal, to GPSko nedopadlo až tak špatně (a doporučovali ho i v již zmiňovaném Computeru 12/07), každopádně ve 13:00 jsem odeslal poptávku.
Jezevec (607)|26.6.2007 18:17
[QUOTE=meeee;39841]Taky mě to docela dostalo. Jedna z minima recenzí a takhle to dopadne. Tedy myslím si, že bych ani s tím Chieftecem špatně neudělal, to GPSko nedopadlo až tak špatně (a doporučovali ho i v již zmiňovaném Computeru 12/07), každopádně ve 13:00 jsem odeslal poptávku.[/QUOTE]

No, nechci nejak syckovat, ale jedna vlastovka jaro nedela. Ze jeden kus jednoho typu zdroje neobstal dobre v testovani jeste neznamena, ze by to melo byt u vsech serii nebo i snad u vice kusu jedne serie:)... proto by se mely testovat treba dva kusy, pokud by nastal takovy zlomovy problem napr. s vyhorenim, aby se vyloucila chybovost jedineho kusu a z ni vyplyvajici razantni ovlivneni testu "nahodou". Bohuzel to dopadlo jak to dopadlo, jen doufam, ze to nevyvola nejakou hromadnou hysterii:)...

S nakupem Fotronu chybu clovek neudela, takze by to melo byt OK:)
meeee (1110)|27.6.2007 07:43
[QUOTE=Jezevec;39859]Bohuzel to dopadlo jak to dopadlo, jen doufam, ze to nevyvola nejakou hromadnou hysterii:)...[/QUOTE]

Myslím si, že tady se variace na situaci okolo zdrojů LC Power nechystá :)
-HoNY- (557)|27.6.2007 21:29
Pokud Chiefa, tak jedině verze, co vyrábí Delta Electronic. Ty základní jsou pěkný mrdky, topí to účinnost průměrná, hluk příšernej...
O_t_i_k (18)|28.6.2007 11:09
[QUOTE=-HoNY-;39956]Pokud Chiefa, tak jedině verze, co vyrábí Delta Electronic. Ty základní jsou pěkný mrdky, topí to účinnost průměrná, hluk příšernej...[/QUOTE]
A ty od Delta se poznají jak?
-HoNY- (557)|28.6.2007 22:04
[QUOTE=O_t_i_k;39990]A ty od Delta se poznají jak?[/QUOTE]
Vyrábí je Dellta Electronic, většinou je to v názvu zdroje. Pokud ho máš možnost mít v ruce nakoukni dovnitř, mělo by tam být logo. Tenhle ho pod napájecím konektorem. btw: ve zdroji je kvalitní vstupní kondík od Samxonu :thumb
https://www.svethardware.cz/sh/media.nsf/0c97cd6cabb1398ec1256cc50082f4bf/556877403d36e099c1257305000b6646/Body/0.4B2?OpenElement&FieldElemFormat=jpg

Logo je v příloze
index_delta_logo.gif
Sieben (513)|29.6.2007 19:13
[QUOTE=Jezevec;39859]...

S nakupem Fotronu chybu clovek neudela, takze by to melo byt OK:)[/QUOTE]

udělá:(

du podruhé reklamovat fortrona...fakt nikdy víc...

já bych šel do chiefteca...
br4n0 (23)|29.6.2007 19:14
[quote="-HoNY-"]Vyrábí je Dellta Electronic, většinou je to v názvu zdroje. Pokud ho máš možnost mít v ruce nakoukni dovnitř, mělo by tam být logo. Tenhle ho pod napájecím konektorem. btw: ve zdroji je kvalitní vstupní kondík od Samxonu[/quote]
delta vyraba testovany GPS-500AB (a zrejme vsetky gps). "nove" cft-xxx-a12s/c vyraba sirtec.
Jezevec (607)|30.6.2007 10:51
Sieben: Už jsem četl v jiném topicu, že se ti vydělal Fotron, nicméně věř, že si jedním z raritního počtu lidí:)... což je dost smutné, ale je to tak. Měl bys prozkoumat, jestli náhodou proud/napětí dodávaný u vás v síti má potřebé kvality a tyto záležitosti by např. nevyřešil prodlužovák s rozdvojkou a přepěťovou ochranou nebo i nějaké levější UPSko.
Jezevec (607)|30.6.2007 10:53
Měl jsem kolegu, kterému (ne)pravidelně odcházely různé elektrické komponety, neustále něco omýlal o patogenních zónách a pak se zjistilo, že elektrický rozvod v jeho domě má kvality.... :)... řekněme mizerné.
pegy (757)|1.7.2007 23:17
[QUOTE=Sieben;40132]udělá:(

du podruhé reklamovat fortrona...fakt nikdy víc...

já bych šel do chiefteca...[/QUOTE]
No dnes odchadza vsetko, ci je to notebook od HP alebo LCD od ACEERU alebo maticna doska od DFI, ide o to, ako sa firma k tomu postavi, aky ma pristup k zakaznikom a v neposlednej rade servisne stredisko co najblizsie k bydlisku/predajni. Ja pouzivam Fortrona k 1900GT s Athlonom 3.0 GHz a beha ako hodinky, dnes sa kazy vsetko, ale zalezi na tom, co som spominal uz vysie... ;)
-HoNY- (557)|2.7.2007 16:27
[QUOTE=pegy;40266]No dnes odchadza vsetko, ci je to notebook od HP alebo LCD od ACEERU alebo maticna doska od DFI...[/QUOTE]
HP a Acer je dneska kvalitou na stejné úrovni.

IBM už před 9mi rokama mělo problém se sérií desktop PC NetVista - OEM desky vyrábělo MSI a osadilo vytíkající/vysychyjící kondíky Chhsi. Všem se omluvilo a škody nahradilo. Proč ne, když dělá sestavy s 50% marží a 24h tech supportem.

Intel v roce 93 testoval každý vyrobený procesor 90dnů, myslíš si že to dělají dneska?

Není DFI jako DFI - Infinity série mají na sobě kondíky značky OST (ano ty samé, které vykly kdysy na hi-end 925 MB od Asusu), jen na dražších deskách (LanParty) mají všechny kondíky od Chemikonu, jako mívali na všech deskách před 15ti rokama.

Fortron začal ojebávat všechny zdroje už dávno dráhé Rubycony nahradil kondíkama Teapo. Rozdíl mezi ním a EC je, že do EC ti dají kondík 1500uF a FSP 3300uF proto je Fortron kvalitnější... ale posere se stejně, jen ne za rok a půl ale za 3roky.

A to nemluvím o tom, že všechny tyhle velký společnosti propouštějí lidi, co tomu opravdu rozumí a radši vezmou dva nedouky, kterým ve výsledku zaplatí míň. Proto všechny ATIny stojí poslední dobou za <->. Na tohletu obchodní politiku nejvíc doplatily společnosti jako třeba Plextor (mechaniky ješte před 2ma rokama dělali v Japonsku a ne v nějakým vidlákově v Číně) a taky třeba Dell - ztráty v několika mld. USD.

Dneska se nevyplatí dělat kvalitně protoě všichni chtějí všechno levně a podle toho to vypadá... a tak to je a bude, protože o všem rozhoduje tichá ruka trhu.
Sieben (513)|2.7.2007 17:33
2Jezevec: dneska sem ho odvezl na reklamačku...větrák zkoušel co vydrží můj sluch..uvidíme.

2-HoNY-: zajímavej přehled...zase sem o něco chytřejší...
pegy (757)|2.7.2007 20:10
[QUOTE=-HoNY-;40313]HP a Acer je dneska kvalitou na stejné úrovni.

IBM už před 9mi rokama mělo problém se sérií desktop PC NetVista - OEM desky vyrábělo MSI a osadilo vytíkající/vysychyjící kondíky Chhsi. Všem se omluvilo a škody nahradilo. Proč ne, když dělá sestavy s 50% marží a 24h tech supportem.

Intel v roce 93 testoval každý vyrobený procesor 90dnů, myslíš si že to dělají dneska?

Není DFI jako DFI - Infinity série mají na sobě kondíky značky OST (ano ty samé, které vykly kdysy na hi-end 925 MB od Asusu), jen na dražších deskách (LanParty) mají všechny kondíky od Chemikonu, jako mívali na všech deskách před 15ti rokama.

Fortron začal ojebávat všechny zdroje už dávno dráhé Rubycony nahradil kondíkama Teapo. Rozdíl mezi ním a EC je, že do EC ti dají kondík 1500uF a FSP 3300uF proto je Fortron kvalitnější... ale posere se stejně, jen ne za rok a půl ale za 3roky.

A to nemluvím o tom, že všechny tyhle velký společnosti propouštějí lidi, co tomu opravdu rozumí a radši vezmou dva nedouky, kterým ve výsledku zaplatí míň. Proto všechny ATIny stojí poslední dobou za <->. Na tohletu obchodní politiku nejvíc doplatily společnosti jako třeba Plextor (mechaniky ješte před 2ma rokama dělali v Japonsku a ne v nějakým vidlákově v Číně) a taky třeba Dell - ztráty v několika mld. USD.

Dneska se nevyplatí dělat kvalitně protoě všichni chtějí všechno levně a podle toho to vypadá... a tak to je a bude, protože o všem rozhoduje tichá ruka trhu.[/QUOTE]

Plne suhlasim a nikdy som netvrdil nic ine ;)
Jezevec (607)|2.7.2007 20:47
S několika věcmi bych si dovolil polemizovat... HP není stejně kvalitní jako Acer. A pokud jde o IBM/Lenovo... ThinkPad je ještě pořád to nejlepší na trhu a dlouho tomu tak bude:)...

Jinak když jsem byl za naší firmu na jednom nejmenovaném pražském veletrhu na našem společném stánku s LG, tak ke mne přišel jede pán, který nešetřil katastrofickými vizemi na téma zkáza Evropy a vše ničící žlutý východ:)... Čína dokáže být producentem absolutně špičkových high-tech věcí a zároveň nehorázného šuntu... prostě má širokou škálu výrobků.

Snižování nákladů je naprosto přirozené, náklady na pracovní sílu jsou samozřejmě hodně vysoké a jako takové se nemohou touze po úsporách vyhnout. Inteligentní firmy na druhou stranu ze mzdových důvodů své mozky nepropouštějí. Drtivá většina propuštěných jsou... úřednické profese.
-HoNY- (557)|3.7.2007 14:34
[quote=Jezevec;40333]S několika věcmi bych si dovolil polemizovat... HP není stejně kvalitní jako Acer. A pokud jde o IBM/Lenovo... ThinkPad je ještě pořád to nejlepší na trhu a dlouho tomu tak bude:)...[/quote]
Šak sem psal, že se omlouvali a chybu odstranili... od té doby jsem snad podobnou u IBM nezaregisroval :)

[quote=Jezevec;40333] Jinak když jsem byl za naší firmu na jednom nejmenovaném pražském veletrhu na našem společném stánku s LG, tak ke mne přišel jede pán, který nešetřil katastrofickými vizemi na téma zkáza Evropy a vše ničící žlutý východ:)... Čína dokáže být producentem absolutně špičkových high-tech věcí a zároveň nehorázného šuntu... prostě má širokou škálu výrobků.

Snižování nákladů je naprosto přirozené, náklady na pracovní sílu jsou samozřejmě hodně vysoké a jako takové se nemohou touze po úsporách vyhnout. [/quote]
Omlouvám se za OT :mistake Ale vývoj nemůže jít tímto směrem, tohle vede k likvidaci střední třídy v Evropě. Vzdělaný člověk s odbornou kvalifikací ti za hrnek rýže/kulku do hlavy dělat nebude (to se radši půjde opálit a dělat ohně na náměstí). A stejně tak není tolik rákosníků, aby každý Evropan vlastnil fabriku v Číně.
Prodám počítače a HW, protože mě to baví, ale uživit se tím nedá. :D
Jezevec (607)|3.7.2007 15:14
Ne prodejem HW (mám na mysli stavebnice PC) se fakt uživit nedá:)... nebo dá, ale je to teda bída:)... takové servery, sítě, small business, to jde, ale čistě PC je... prostě moc práce za málo penízků:)

Taky proto podstatně větší marže jsou na specializoaném SW, když jsme prodávali jednomu nejmenovanému tiskoému konglomerátu předních tištěných médií v téhle zemi speciální SW, marže byla na naší straně asi 25-30%... to si samozřejmě u HW nedovedu představit.
meeee (1110)|4.7.2007 11:56
Zpátky k tomu Fortronu, co jsem objednal:

Fortron FX500-A je 460W zdroj, 500W dává jenom ve špičce.

Naštvala mě na něm jedna věc - na SATA napájení nejsem schopen připojit DVD a HDD zároveň, kabel je mezi konektory příliš krátký, musel bych dát DVD minimálně o jednu pozici níž.
Jezevec (607)|4.7.2007 15:19
Každý zdroj je schopen dodáat maximální výkon pouze relativně krátkou dobu a jen pokud díly mají odpoídající odběr, plyne to ze základníh definic fyziky, nedovedu si představit, jak by zdroj podávál 500W při odběru dílů např. 300W:)...
O_t_i_k (18)|4.7.2007 18:33
[QUOTE=meeee;40505]Zpátky k tomu Fortronu, co jsem objednal:

Fortron FX500-A je 460W zdroj, 500W dává jenom ve špičce.

Naštvala mě na něm jedna věc - na SATA napájení nejsem schopen připojit DVD a HDD zároveň, kabel je mezi konektory příliš krátký, musel bych dát DVD minimálně o jednu pozici níž.[/QUOTE]

Taky jsem musel něco podobného řešit.
Kup si redukci http://www.czechcomputer.cz/product_doc-6E76CE706B7F3A3BC1256DE500754012.html
Existuje i s více sata vývody.
meeee (1110)|4.7.2007 20:45
[QUOTE=Jezevec;40521]Každý zdroj je schopen dodáat maximální výkon pouze relativně krátkou dobu...[/QUOTE]

jasně, ale většinou máš na zdroji (kvalitnějším) udanou wattáž a v peaku bývají schopné dát víc (např Akasa AK-P650FH-BKEUV1 má nominální hodnotu výkonu 650W a špičkově může dát 710W atd.).
meeee (1110)|4.7.2007 20:49
[QUOTE=O_t_i_k;40540]Taky jsem musel něco podobného řešit.
Kup si redukci http://www.czechcomputer.cz/product_doc-6E76CE706B7F3A3BC1256DE500754012.html
Existuje i s více sata vývody.[/QUOTE]

Nemám rád redukce, připojil jsem ho přes molex.
pegy (757)|5.7.2007 01:25
[QUOTE=Jezevec;40425]Ne prodejem HW (mám na mysli stavebnice PC) se fakt uživit nedá:)... nebo dá, ale je to teda bída:)... takové servery, sítě, small business, to jde, ale čistě PC je... prostě moc práce za málo penízků:)

Taky proto podstatně větší marže jsou na specializoaném SW, když jsme prodávali jednomu nejmenovanému tiskoému konglomerátu předních tištěných médií v téhle zemi speciální SW, marže byla na naší straně asi 25-30%... to si samozřejmě u HW nedovedu představit.[/QUOTE]
Inak najlepsi biznis v dnesnej dobe su pokladne, my robime ELCOM pokladne a na tie mame casto od 2500- 3000 Sk cisty zisk a to dame este zlavu 1000-1500 Sk, proste sa musi hladat cesta, kde sa da zarobit, dnes je tolko konkurencnych firiem v oblasti PC, ze ked na jednom PC zarobite 1000 Sk, tak s toho sa zije tazko, iba ka by ste dene predali aspon 8 PC..... ;)
Martin Šejnoha (255)|9.7.2007 09:15
-HoNY- má svatou pravdu... je to tak a se vším. Zaplaví nás haldy plastových a neopravitelných křápů. Nejvíc mě dostává jak různí ekologové a podobné sebranky volů řeší blbosti, ale tohle jsem je jaksi ještě nikdy řešit neviděl a přitom si myslím že to je opravdový problém. Přece jen se tak vyprodukuje mnohem větší množsví odpadu než je třeba a ten se pochiopitelně nějak musí zlikvidovat což není zadarmo. Šetřílci si asi myslí jak s tím skvěle vydrbali a mnou si dlaně... jenže omyl... oni vydrbali jen a pouze sami se sebou.
-HoNY- (557)|9.7.2007 21:07
[QUOTE=Martin Šejnoha;40947]...Nejvíc mě dostává, jak různí ekologové a podobné sebranky volů řeší blbosti..[/QUOTE]
Největší zhovadilost sučasnosti jsou "EKOLOGICKY KOMPATIBILNÍ ZDROJE" dají tomu poloviční chladiče, poloviční izolace a nakonec tomu přidají Aktivní PFC. Narazí na to nehoráznou cenu... Hlavně, že má Bursík radost. :D

[code]
1. High efficiency and power saving design >85%
2. Independent 4 Channel 12V Input design. Provides stable power.
3. 0.99 Active PFC. Improves the rate of power utilization.
4. MTBF:100,000 hours
5. Over voltage protection, over current protection, and short circuit protection can protect each part of the computer.
6. Conforms to WEEE & RoHS Environmental Directives in Europe
7. Reduced weight (from 2.5kg reduced to 1.9kg) for less recycling tax (EU)
8. +3.3V & 5V total output shall not exceed 150W.
[/code]
1. U levných značek kecy...
2. Pamatujete na Chiefteky, co měli na nálepce 2 větve a uvnitř vedly všechny vodiče do jednoho místa?
3. Nedosažitelná hodnota
4. Už jste někdo viděl fungovat 12let 100% spolehlivě ATX zdroj? Já teda ne. Taková životnost se snad neudává ani u SCSI disků. Je to vymyšlená hodnota. Minimální životnost kondíků je v lepších případech 10.000 hodin při 55°C a to je jeden z nejdůležitějších faktorů, ovlivňujících životnost.
5. Základní vlastnost všech dnes používaných řídících obvodů
6 & 7. Jo tak to jsou ty ekoligické žvásty...
8. Pozor na tuto hodnotu, při koupi nových zdojů do starých PC (typicky K7 bez ATX12V)

Dneska jsem montoval do jedné sestavy FSP 350W PNF a opravdu nevím, co budu zákazníkům zase doporučovat, protože downgradovali z TEAPO kondíků na OST (tedy z bláta do louže):D

btw: Kouknul si na můj příspěvek do diskuze pod recenzí?

[QUOTE=Jezevec]
Každý zdroj je schopen dodáat maximální výkon pouze relativně krátkou dobu...[/QUOTE]
To jsi čet kde? Na zdroji nikde nepíší, že se jedná špičkový výkon. Tudíž to musí vydržet výstupní diody jsou obvykle na to dimenzovaný. To, že na kontrolu neexistuje žádná závazná norma, není náš problém.
Když otec začínal s opravama AT zdrojů běžně je na jmenovitý výkon po opravě zatěžoval několik hodin. Postavil na ně odporový tester, který později rozšířil na ATX. Zátěž je nastavitelná mezi 150-300W, ale přesný hodnoty bych musel najít.
Momentálně jediný současný zdroje, co mi to doma vydržely byly Chiefteky 360/420(jak Delty tak mrdky) - oba funěly žhavý vzduch; všechny tři mnou modidfikované Enery 365/465/465(MOŽNÁ by šly uchladit i pasivně, jen by je nesměl uvnitř vyhřívat 15W rezistor); Fortrony 250/300 (oba vlažný); Hipro 400 (vlažný).
Ale teď to zajmavý: na 150W se zadřel fan EC300X1 a to je snad poprvé co jsem viděl zdeformovaný chladič a díru zkrz tranzistory. >:) JnC (= LC power) začínajjí na 200W undervoltovat a nehorázně pískat. Ale podle mě to všechno rozepisovat je zbytečný, protože ne všechny testy jsme prováděl objektivně a ve stejných podmínkách.
Jezevec (607)|9.7.2007 21:33
[QUOTE=-HoNY-;41040]To jsi čet kde? Na zdroji nikde nepíší, že se jedná špičkový výkon. Tudíž to musí vydržet výstupní diody jsou obvykle na to dimenzovaný. To, že na kontrolu neexistuje žádná závazná norma, není náš problém.
Když otec začínal s opravama AT zdrojů běžně je na jmenovitý výkon po opravě zatěžoval několik hodin. Postavil na ně odporový tester, který později rozšířil na ATX. Zátěž je nastavitelná mezi 150-300W, ale přesný hodnoty bych musel najít.
Momentálně jediný současný zdroje, co mi to doma vydržely byly Chiefteky 360/420(jak Delty tak mrdky) - oba funěly žhavý vzduch; všechny tři mnou modidfikované Enery 365/465/465(MOŽNÁ by šly uchladit i pasivně, jen by je nesměl uvnitř vyhřívat 15W rezistor); Fortrony 250/300 (oba vlažný); Hipro 400 (vlažný).
Ale teď to zajmavý: na 150W se zadřel fan EC300X1 a to je snad poprvé co jsem viděl zdeformovaný chladič a díru zkrz tranzistory. >:) JnC (= LC power) začínajjí na 200W undervoltovat a nehorázně pískat. Ale podle mě to všechno rozepisovat je zbytečný, protože ne všechny testy jsme prováděl objektivně a ve stejných podmínkách.[/QUOTE]

To jsem si odvodil z pár let praxe. Jak sám píšeš "Zátěž je nastavitelná mezi 150-300W, ale přesný hodnoty bych musel najít. Momentálně jediný současný zdroje, co mi to doma vydržely byly Chiefteky 360/420(jak Delty tak mrdky) - oba funěly žhavý vzduch; všechny tři mnou modidfikované Enery 365/465/465(MOŽNÁ by šly uchladit i pasivně, jen by je nesměl uvnitř vyhřívat 15W rezistor); Fortrony 250/300 (oba vlažný); Hipro 400 (vlažný)." Nehápu pointu, když se někdo domnívá, že MUSÍ být na nějakou zátěž X dimenovány, a viditelně u některýh zdrojů prostě dimenzování na uváděný výkon NENÍ, kde je ta logika zpochybňující, že většina zdrojů prostě svojí udávanou zátěž nesnese nebo jen po relativě krátkou dobu....... popravdě nechápů.

EDIT: ps. Obávám se, že výkon uváděný na většině zdrojů je výrobci brán jako špičkový, protože znám logiku výrobců techniky. Uvést maximální hodnotu, která je možná, a čekat že se na to někdo nalepí.
rs (104)|9.7.2007 21:35
[QUOTE=-HoNY-;41040]

Dneska jsem montoval do jedné sestavy FSP 350W PNF a opravdu nevím, co budu zákazníkům zase doporučovat, protože downgradovali z TEAPO kondíků na OST (tedy z bláta do louže):D
[/QUOTE]
Kvalita výrobků od různých výrobců se přece může s časem měnit. Při volbě součástek jde určitě o kompromisi, ale předpokládám, že dobrý výrobce se umí v těchto věcech správně rozhodnout.


[QUOTE=-HoNY-;41040]
To jsi čet kde? Na zdroji nikde nepíší, že se jedná špičkový výkon.
[/QUOTE]

Já to třeba na mém Fortronu napsané mám.

Zbytek bez komentáře. Připadá mi to jako nářky staříků nad nepochopenou přítomností.
Sieben (513)|9.7.2007 22:51
no já mám teď doma náhrandí zdroj (EC 400W)-fakt jen nouzovka..bo sem fortrona dal na reklamačku kuli ventilatoru(občas hučel a pískal a vrzal...)
a ten EC...no to je mrdka jak sviňa..když hraju stalkera tak začne pískat,škrdlat a vydávat různé zvuky..teslův úder ho občas umlčí...a když vypnu stalkera...tak ještě chvilku "povídá" a pak zas mlčí.ale běda jakjmile ho začnu vytěžovat..to zas začne nadávat a je konec:o) těším se až si tam dojdu pro fortrona...a dám jim další zrdoj na reklamaci(půjdu tam potřetí a pokaždé na reklamaci zdroje:P :o))

a s udáváním největší hodnoty plně souhlasím...viz. PMPO na reprákách:)
rs (104)|10.7.2007 13:56
[QUOTE=meeee;40505]Zpátky k tomu Fortronu, co jsem objednal:

Fortron FX500-A je 460W zdroj, 500W dává jenom ve špičce.

Naštvala mě na něm jedna věc - na SATA napájení nejsem schopen připojit DVD a HDD zároveň, kabel je mezi konektory příliš krátký, musel bych dát DVD minimálně o jednu pozici níž.[/QUOTE]

Jo, na štítku tohoto zdroje je právě odlišený konstrukční a špičkový výkon (včetně doby definující tu špičku, pokud si správně vzpomínám). Jak si spokojený s hlukem/tichem větráku? Mám na mysli aerodynamický hluk a vibrace. U mě teda velká spokojenost nebyla.
meeee (1110)|15.7.2007 15:51
[QUOTE=rs;41103]Jak si spokojený s hlukem/tichem větráku? Mám na mysli aerodynamický hluk a vibrace. U mě teda velká spokojenost nebyla.[/QUOTE]

Počítač nemám celkově nijak tichý, ten zdroj se v tom docela ztrácí. Grafárna (X1950XT od Sapphiru) veškeré ostatní větráky v kompu spolehlivě přehlučí.
Vibrace u zdroje jsem nezaznamenal, ale celkem hučí.
ICEBOSS (3435)|16.7.2007 12:34
[quote=rs;41046]Kvalita výrobků od různých výrobců se přece může s časem měnit. Při volbě součástek jde určitě o kompromisi, ale předpokládám, že dobrý výrobce se umí v těchto věcech správně rozhodnout.




Já to třeba na mém Fortronu napsané mám.

Zbytek bez komentáře. Připadá mi to jako nářky staříků nad nepochopenou přítomností.[/quote]
heh... a proto treba v minulych 7 letech ztratil Mercedes kvuli malo otestovanym technologiim docela dost ze sve povesti kvalitativne nepustrelnych aut... taky urcite vedeli co delali... Pripada mi hloupy si kazit dobrou povest jako fortron ma, nejakyma ost sux kondikama...
-HoNY- (557)|21.7.2007 15:32
[QUOTE=rs;41046]Kvalita výrobků od různých výrobců se přece může s časem měnit. Při volbě součástek jde určitě o kompromisi, ale předpokládám, že dobrý výrobce se umí v těchto věcech správně rozhodnout. [/QUOTE]

Asus taky věděl co dělá :D
(Podle článku, ve kterém byl tento obrázek uveřejněn se jedná o kvalitní Japonské kondenzátory, které nejsou schopné pracovat s "nejžravjšími" procesory. Je to jen fáma. Tato firma však o Japonsku neslyšela ani z vlaku. Její celý nazáv je "Taiwan Ostor Corporation")

Obecně vzato, elektrolytický kondenzátor renomovaných výrobcu (Nichikon, Sanyo, Rubycon, Chemikon, Panasonic, Fujitsu...) určený pro spínané zdroje (Hi-END low ESR série, ne "general use") nemůže nikdy takto dopadnout! Mým přaním je, aby se tam časem zařadil i můj oblíbenec Samxon :)

To víte: "Minimalizace nákladů vede ke zlevnění, zefektivnění a zkvalitnění výroby." :D Před 15 rokama by se jaksi nový počítač za 10.000Kč koupit nedal, protože nejlevnější stály 30.000Kč. Jsem zastáncem kvalitní domácí manufaktury kde se několikrát kontroluje stav, nikoliv ubohého skládání za 30minut pomocí kladívka, hřebíků a tavné pistole. A jsem odpůrcem spotřebního zboží - to náklady nesnižuje, pouze zvyšuje a přidává problémy. :mistake

[QUOTE=rs;41046]
Já to třeba na mém Fortronu napsané mám.[/QUOTE]
Model série? Fotky, fakta. Neuvěřím dokud neuvidím. NA FSP je uvedená hodnota max. zátěže 3.3V + 5V; max 12V1+V2; + SB + -15/-5V a jmenovitý výkon na štítku je součet těhto hodnot.

Původní 200W AT zdroje byly navrhovány a testovány při maximální jmenovité zátěži 24h. Redukce materiálu, omlouvaná minimalizací ekologické zátěže však neomlouvá, proč by neměl dosahovat jmenovitého výkonu.

[QUOTE=rs;41046]Zbytek bez komentáře. Připadá mi to jako nářky staříků nad nepochopenou přítomností.[/QUOTE]
Ještě 348 dní budu teenager a minimálně 5 let chudý něz dostuduji FEKT. Připomíná mi to ubohé a zakomplexované urážky pana Radka Hulána, kterými si léčí své fyzické nedostatky.
meeee (1110)|26.1.2008 10:26
Po půl roce kopnu do mrtvoly.


Povedlo se mi celkem ztišit počítač -

na X1950XT přišla CoolerMaster Coolviva Pro SE stažená 44ohm odporem (tam asi ještě nějaký přijde),

v case 2x fan od Arcticu na osmi stech otáček,

Freezer při surfování stojí, při přehrávání multimédií se sem tam převalí,

ASUS DRW1814BLT je taky celkem tichá.


A tak milý Fortron FX500-A půjde do kanclu, protože to hučení je pro mě fakt neúnosné. Objednal jsem VX450 od Corsairu.