reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Out of range problém

Pajkazed (19)|22.2.2011 21:03
Zdravím vás všechny.
Prosím nekamenujte mě.Vím že tento problém tady už řešený byl,ale zmíněné rady mi nepomohly.
Pročetl jsem několik for,zkusil spousty věcí a..

Moje sestava:
základní deska gigabyte 965P
intel core2 6600 2,4ghz
RAM 2gb
GK radeon x1600series 256mb(původní grafika mi shořela před rokem...)
win xp home edition OEM
monitor AOC Spectrum 7Glr

Můj problém:
Z ničeho nic mi začal hlásit monitor při hrách "out of range"(v rozmezí hodnot pro mě dost divných cca 30-50) a následně se restartoval.Po pár týdnech mi to začalo dělat pravidelně i ve windows.Řešil jsem to tím,že jsem si všechny díly vyčistil od prachu a reinstaloval windows.Na chvíli to pomohlo,pak opět tento problém a ten setrvává nyní pouze po delší době hraní her.
Občas se mi taky stane(jednou za pár týdnů) že mi po startu pc vyhodí hlášku "cant read disk",stačí restart a bez problémů,to s tím předpokládám nesouvisí...

Moje řešení:
Vyzkoušel jsem dát nejnižší obnovovací frekvenci a taky přeš safe mode ji nějak zamknout dle jednoho návodu.Vyzkoušel jsem taky dát v msconfig basic video,což mi nahodilo nejnižší rozlišení a hry mi to hodily zpátky na min 800x600,což už byl problém samozřejmě...
Vyzkoušel jsem ovladače na grafiku nejnovější-nepomohlo.Tak jsem se dočetl že mám zkusit ovladače verzi 7.3-nepomohlo.Nyní mám tuším 7.7(jen pro info).
Byla mi taky dána rada,že mám odstranit ovladač monitoru a nechat to pouze jako plug and play.To mi taky nepomohlo,následně jsem vyzkoušel stáhnout ovladač monitoru.Nechtělo se mi věřit,ale na tak staré CRT jsem ovladač našel a ejhle,vše fungovalo pár dní jak mělo.No a teď mi při hře vyhodilo tu samou hlášku asi po 4hodinách...Hry moc nehraju-pouze BF2 a Dragon Age,teď máme míň práce a tak jsem se chtěl zabavit po chladných večerech. :(

Sečteno podtrženo:
Asi jsem nějaké rady ještě zkoušel,jen si je momentálně nemůžu vybavit.
Kdyby vás něco napadlo tak poraďte prosím,já už vážně netuším,jediné co mě napadlo že nemám správné ovladače,ale už opravdu netuším jaké si mám dát,link by mi hodně pomohl... :)
PS:Windows mám aktualizovaný na max a bios si aktualizovat nechci jak jsem se někde dočetl,to by se taky mohlo stát v mém případě že už bych pc ani nezapl... :D
Díky moc za pozornost a pěkný zbytek večera.
DrZelenka (2491)|22.2.2011 21:14
Tzn. hraješ nějakou dobu, monitor hodí "out of range" a restartuje se celé PC? Jak máš řešené chlazení celého PC?
Pajkazed (19)|22.2.2011 21:20
Přesně,obrazovka zčerná-vyhodí hlášku-pak automatický restart.
Na chlazení jsem si myslel.Nikdy jsem s chlazením problém neměl,větrák je myslím od zdroje a pak na grafice je integrovaný...
DrZelenka (2491)|22.2.2011 21:26
Takže jedinej větrák, kterej řeší průtok vzduchu do a ze skříně je ten ve zdroji? Zkus oddělat bočnici a udělat dost místa, aby tam byl studenej vzduch.

Jaké máš během hraní teploty? Použij třeba HWMonitor.
Pajkazed (19)|22.2.2011 21:49
Teďka si všímám že je na zadní straně další větrák.
Kryt tam mám a teplota při hraní je na grafice podle toho programu 40stupňů,jádra 30stupňů a disk 30 stupňů.
zsdx (2098)|22.2.2011 22:24
[quote=Pajkazed;437305]Přesně,obrazovka zčerná-vyhodí hlášku-pak automatický restart.
[/quote]

Tak ho /restart/ zkus ve Win zakazat, prip. pohledat v Prohlizeci udalosti chybove kody.
Pajkazed (19)|22.2.2011 23:03
[quote=zsdx;437325]Tak ho /restart/ zkus ve Win zakazat, prip. pohledat v Prohlizeci udalosti chybove kody.[/quote]
Zkus mi to prosím vysvětlit po lopatě jako např DrZelenka,jsem laik a přiznám se vůbec jsem ti nerozuměl.
Na google chrome si mám dát ctrl+shift+J a skopírovat to sem či jsem úplně někde mimo? :D
A ve Windows zakázat co případně kde to najdu?
Georginek (2957)|23.2.2011 00:18
Ze by zde

JAky mas monitor a jakou mas nastavenou konkretni frekvenci???? Nemas OC PC?
Nastav default rozliseni a frekvenci pro monitor.
Pajkazed (19)|23.2.2011 05:36
No,jak jsem psal v prvním přízpěvku...
Monitor mám AOC Spectrum 7Glr a forum jsem pročetl,takže ty dva odkazy mi problém neřeší...
Defaultně mám rozlišení 1024x768 16bit s frekvencí 60hz.
To OC PC znamená co?
DrZelenka (2491)|23.2.2011 06:17
[quote=Georginek;437344]JAky mas monitor a jakou mas nastavenou konkretni frekvenci???? Nemas OC PC?
Nastav default rozliseni a frekvenci pro monitor.[/quote]

Vzhledem k tomu, že nějakou dobu hrát může a pak se PC restartuje, tak bych odhadoval, že problém není v špatném nastavení, ale zhroucení nějaké komponenty (např. spadne GK, začne posílat nesmysly, monitor nerozpozná signál, a pak se PC restartuje)
Pajkazed (19)|9.3.2011 17:47
Tak jsem to teď chvíli zkoušel testovat.Nějakým záhadným způsobem mi to cca dva týdny jelo v pohodě.U Dragon Age jsem snížil detaily a problém byl vyřešen jsem si myslel.Akorát jsem se tady chystal napsat a hups,opět out of range...Nejdřív při sledování videa na netu,potom po restartu ve windows a následně i ve hře.Dlouho mi to jelo,nevím co se zase stalo.. :(
Není nějaký program který dokáže rozpoznat chybný hardware?Mám strach,že když seženu přebytečné peníze na grafickou kartu že to grafickou kartou nemusí být...
DrZelenka (2491)|9.3.2011 17:52
Musíš to zkoušet.

Tak koukám jaký jsi psal, že máš teploty a příjdou mi podezřele nízký ... předpokládám tedy, že to byly klidový teploty. Stáhni si OCCT a pusť test CPU na 20 minut a potom to samé u GPU. Jaké jsou teploty na konci? Pokud OCCT neukazuje teploty, tak použij HWMonitor.
Pajkazed (19)|9.3.2011 18:30
To je výsledek testu CPU:


GPU mi nejde kvůli staré grafice a hwmonitor ukazuje toto:


Jestli jsem teda dobře pochopil hodnoty které si chtěl.
Pc mám zaplé asi hodinu a půl teď.
DrZelenka (2491)|9.3.2011 19:03
Chtěl jsem aspoň 20 minut, ne 11 vteřin!! Na grafiku použij furmark.
r34ktor (7477)|9.3.2011 19:39
[quote=Pajkazed;440426]GPU mi nejde kvůli staré grafice[/quote]
Není to spíše tím, že nemáš aktualizováno rozhraní DirectX?

Nevytvoří se při pádu dump? Mrkni do složky C:\Windows\Minidump. Případný obsah zabal, a nahraj sem.
Pajkazed (19)|9.3.2011 19:53
[quote=r34ktor;440452]Není to spíše tím, že nemáš aktualizováno rozhraní DirectX?

Nevytvoří se při pádu dump? Mrkni do složky C:\Windows\Minidump. Případný obsah zabal, a nahraj sem.[/quote]

V té složce mám tyto soubory.
http://www.uloz.to/8217214/minidump-rar
r34ktor (7477)|9.3.2011 20:22
Kolabuje to při přenosu dat po sběrnici. Takže s největší pravděpodobností vadná GK, nebo základní deska. Nemáš možnost odzkoušet kartu jinde?

PS: Furmark by měl během testu zhavarovat.
Pajkazed (19)|9.3.2011 20:36
Tu možnost bohužel nemám,vzhledem k tomu že někdy mi to jde v pohodě celý den atd...
Každopádně furmark jede přes hodinu a nevím kdy tomu bude konec,tak bych se chtěl zeptat jak ten test nastavit.
http://img87.imageshack.us/i/furmarke.jpg/
r34ktor (7477)|9.3.2011 20:39
[quote=Pajkazed;440466]Každopádně furmark jede přes hodinu a nevím kdy tomu bude konec,tak bych se chtěl zeptat jak ten test nastavit.[/quote]
Zkus Escape. :D
Pajkazed (19)|9.3.2011 20:40
[quote=r34ktor;440469]Zkus Escape. :D[/quote]
Ne zastavit,ale nastavit. :D
r34ktor (7477)|9.3.2011 20:53
[quote=Pajkazed;440470]Ne zastavit,ale nastavit. :D[/quote]
:turtle

Rozlišení nastav nativní tvého monitoru (u CRT rozumně dle možností zařízení), aktivuj vyhlazování (u tvojí karty bude stačit 2x), zatrhni Extrémní zátěžový mód a Celá obrazovka.
Pajkazed (19)|10.3.2011 17:54
Ten test zkusím zítra když budu v práci,momentálně mi předělávají v bytě elektriku a často to vyhazují,tak jsem to zatím nikdy nestihl dokončit.
Jen dodám,že dneska mi po startu 2x problikl do černa obraz,pak zamrzla myš,další probliknutí a potom samovolný restart systému.
A taky z kraje týdne mi jednou vyhodilo hlášku o problému s nějakým ati2dvag.
To jen tak mimochodem...Nějak se mi to začíná hroutit. :D
Pajkazed (19)|11.3.2011 08:39
Tak nevím no,dojdu domů a po hodině a půl testu na furmark jsem měl různobarevné čtverce,takže jsem musel restartovat,prostě monitor nic jiného nezobrazoval.Ale toto se mi občas už stalo i bez furmarku.Navíc se mi zdá že ten test je nekonečný,nikde žádné procenta nic,prostě to furt načítá frames a čas se furt přičítá...Minulý test po dvou hodinách mi vyhodili pojistky profíci...Jiný test není?
Bože kéž by to bylo aspoň grafikou,desku bych nezvládl vyměnit sám.. :(
pepos01 (518)|11.3.2011 09:35
Teď budu trochu OT, ale nebylo by také od věci zauvažovat o záložním zdroji APC ( výpadky dělají medvědí službu )
johny__g (6387)|11.3.2011 10:44
[quote=Pajkazed;440714]Tak nevím no,dojdu domů a po hodině a půl testu na furmark jsem měl různobarevné čtverce,takže jsem musel restartovat,prostě monitor nic jiného nezobrazoval.Ale toto se mi občas už stalo i bez furmarku.Navíc se mi zdá že ten test je nekonečný,nikde žádné procenta nic,prostě to furt načítá frames a čas se furt přičítá...Minulý test po dvou hodinách mi vyhodili pojistky profíci...Jiný test není?
Bože kéž by to bylo aspoň grafikou,desku bych nezvládl vyměnit sám.. :([/quote]

Tak ty artefakty značí chybu GK. Test žádný konec nemá, prostě jen zatíží GK a jede. Je na tobě kdy ho ukončíš.
Pajkazed (19)|11.3.2011 16:14
Tak já si zkusím objednat asi grafiku.
Nepotřebuji žádný zázrak,stačí mi do dvou tisíc který zapadne do mé starší sestavy(mám strach abych nevybral kousek který mi nebude pasovat do desky),hlavně aby mi jel v pohodě počítač a mohl si zahrát něco staršího párkrát do měsíce,poradíte mi?Byla mi doporučena tato GK,že má relativně slušné výsledky.
http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=76931
ANDREWcr (2)|11.3.2011 17:37
Ahoj Vám všem ,

mám obdobný problém a to tak že při startu windows mi to ukáže načítací okno a potom to hodí tuto hlášku " out of range " a asi po 10-15 vteřinách se samo nastaví rozlišení na maximální ( používám rozlišení 12** na 1024 ) ale toto rozlišení je tak velké že si musím hýbat obrazem a zpětně nastavit moje rozlišení. Včera mi to začalo dělat a nevím co s tím... dnes jsem vyzkoušel nainstalovat nové ovladače ke grafice ale po restartu pc mi to vždy udělá to samé ..

Dík všem za odpovědi
DrZelenka (2491)|11.3.2011 17:55
[quote=ANDREWcr;440796]Ahoj Vám všem ,

mám obdobný problém a to tak že při startu windows mi to ukáže načítací okno a potom to hodí tuto hlášku " out of range " a asi po 10-15 vteřinách se samo nastaví rozlišení na maximální ( používám rozlišení 12** na 1024 ) ale toto rozlišení je tak velké že si musím hýbat obrazem a zpětně nastavit moje rozlišení. Včera mi to začalo dělat a nevím co s tím... dnes jsem vyzkoušel nainstalovat nové ovladače ke grafice ale po restartu pc mi to vždy udělá to samé ..

Dík všem za odpovědi[/quote]

Založ si (pro přehlednost) vlastní téma a do prvního příspěvku napiš přesné info. Tzn o jaké PC se jedná, kdy to začalo ,...
johny__g (6387)|11.3.2011 17:58
[quote=Pajkazed;440788]Tak já si zkusím objednat asi grafiku.
Nepotřebuji žádný zázrak,stačí mi do dvou tisíc který zapadne do mé starší sestavy(mám strach abych nevybral kousek který mi nebude pasovat do desky),hlavně aby mi jel v pohodě počítač a mohl si zahrát něco staršího párkrát do měsíce,poradíte mi?Byla mi doporučena tato GK,že má relativně slušné výsledky.
http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=76931[/quote]


Raději tuhle.
Pajkazed (19)|11.3.2011 20:44
Menší problém...Teď mi právě napsalo při startu pc 2x chyba čtení disku...Není to náhodou deska? :(
DrZelenka (2491)|11.3.2011 22:29
Vzhledem k tomu,že jinou desku na zapůjčení je obtížnější sehnat, tak bych nejdřív vyřadil ten zdroj. Můžeš si někde na pár dní půjčit jiný?
Pajkazed (19)|11.3.2011 23:06
Vzhledem k tomu,že jsem starší generace a řeším spíš rekonstrukce bydlení apod,tak nemám takové možnosti,abych si mohl někde půjčit desku či GK.Je to dost omezující,ale prostě nic s tím neudělám,nemám takové kamarády,s kterými bych to mohl řešit,spíš se synama mých kamarádů a ti mají zrovna věk,kdy nechtějí takové věci řešit... :D
Servisu se chci vyhnout,ale asi mi nic jiného nezbyde...
Celkově jsem si říkal,že bych do toho nevrazil víc jak 3000kč,spíš tak do 2500 vzhledem k tomu,že mám výdaje potřebné úplně někde jinde...Deska nemám ponětí kolik stojí,GK vím zhruba a zdroj taky nevím.V práci mám technika který by mi namontoval ty díly dohromady za menší poplatek,každopádně bych se do toho pustil jen v případě,že by mě to vyšlo do třech tisíc...Jinak by mi bylo řečeno že za tři tisíce jde sehnat po známosti pc na internet dostačující,ach ty ženy... :) Pomoc! :D
Pajkazed (19)|12.3.2011 09:54
Dnes ráno jsem musel asi 8x restartovat pc,protože se mi nedokázal načíst disk.
Až se tak stalo,tak asi po půl hodině se mi vypl monitor,tak jsem ho zapl a ukazoval barevné čtverce.
Nepomohlo vůbec nic.Vytáhl jsem teda zdroj a šel do servisu,bohužel v sobotu se nepracuje,tak to zkusím v pondělí.Jen se modlím aby to nebyla deska,jedině to bych nezvládl a práce za výměnu by mě stála litr mi bylo řečeno. :(
DrZelenka (2491)|12.3.2011 11:34
[quote=Pajkazed;440876]Dnes ráno jsem musel asi 8x restartovat pc,protože se mi nedokázal načíst disk.
Až se tak stalo,tak asi po půl hodině se mi vypl monitor,tak jsem ho zapl a ukazoval barevné čtverce.
Nepomohlo vůbec nic.Vytáhl jsem teda zdroj a šel do servisu,bohužel v sobotu se nepracuje,tak to zkusím v pondělí.Jen se modlím aby to nebyla deska,jedině to bych nezvládl a práce za výměnu by mě stála litr mi bylo řečeno. :([/quote]

Jenom práce 1000 + cena desky? Wow!! Tolik většinou nechci od lidí ani za kompletní sestavení PC. Přemýšlel bych o jiným servisu ...
Pajkazed (19)|22.3.2011 00:38
Tak mi bylo řečeno že disk mohl způsobovat špatný kabel k desce,ten byl vyměněn.
No a jinak deska se zdrojem jsou v pohodě,údajně špatná grafika-taky vyměněna.
Tak uvidíme,akorát jsem to dovezl ze solidního servisu,tak si to prozkouším v týdnu a pak poprosím doufám o lock. :)
Pajkazed (19)|22.3.2011 20:53
No,tak opět restart...I ve hře,i ve windows.
Dneska 2x.
Prostě zničehonic se sekne obraz se zvukem a svévolný restart,pak dlouho klid...
Aspoň to nepíše už out of range,fakt se musím smát. :D
Sotva to dovezu ze servisu tak už abych to vezl zpátky,fakt nevím jestli je to normální sakra už...