reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

AMD Phenom vs. Intel Core 2 Quad

Razi3L (612)|10.2.2008 12:17
EDIT by P@pi: Přesunuto z tohoto vlákna

S timhle tvrzenim bych uplne nesouhlasil - AMD Phenom 9x00 maji hodne vyrovnany pomer cena/vykon jako Q6600 ;)
mech13 (5526)|10.2.2008 12:27
[QUOTE=Razi3L;88999]hodne vyrovnany pomer cena/vykon jako Q6600[/QUOTE]

ovsem s perspektivou a odladenosti to je neco uplne jinyho...
v soucastnosti bych s phenomem neriskoval, dnes to je CPU pro nadsence AMD kteri chteji experimentovat
Klingacikx (1545)|10.2.2008 12:33
Lenže Phenomy9x00 majú známy TLB bug(kde je problém pri plnom zaťažení procesora v L3 a je nestabilný). Z jeho odstránením príde revízia B3 a tá bude až v apríli 2008, kde chce spoločnosť ukázať verejnosti prvé Phenomy "B3" už na nemeckej výstave CeBit. A v porovnaní s Q6600 nehovorím o taktovaní.
SpeedFilip (213)|10.2.2008 12:53
[QUOTE=Razi3L;88999]S timhle tvrzenim bych uplne nesouhlasil - AMD Phenom 9x00 maji hodne vyrovnany pomer cena/vykon jako Q6600 ;)[/QUOTE]

Tak ty musis byt asi velmi velky fanusik AMD :)
Razi3L (612)|10.2.2008 13:03
nejsem, ale koukal jsem na testy ;) na stejne frekvenci jsou na tom hodne podobne, lisi se to hra od hry a v aplikacich je na tom Intel lepe, ovsem phenom je o 800,- levnejsi - podle toho je podle me jedno jestl si clovek poridi q6600 nebo phenom 9600 BE

a ta chyba se projevi jen pri 100% vytizeni cehoz dosahnes jen v laboratornich podminkach

/edit: a nekde jsem jeste cetl test Phenomu a rozdily tam jsou ve prospech Intelu, ale koupit 9500 za 4,2 k a nebo za 6,2k 6600 je dost velkej rozdil a podle me se to za tu trochu vykonu nevyplati
mech13 (5526)|10.2.2008 13:11
nechci tady zacinat flame, na to se kdyztak presunme jinam, ale zatizit na 100% procesor neni zadny problem
ta chyba se bud da odstranit ztratou cca 10% vykonu (vzhledem k photoshopu a vyuziti neuvazuju linux) nebo se s ni smirit a doufat ze nenastane... na predvadecce phenomu si redaktori vsimaly ze jim ty stroje nejak padaly, takze o laboratori bych se moc nezminoval...

rekneme ze nekomu kdo se v tom nechce vrtat nebo neni fanatik do AMD neni vhodne phenoma v soucasne revizi doporucit - az bude chyba opravena a taky se to cele trochu vic vychyta to muze byt velmi zajimava alternativa, v soucasnosti bych do toho rozhodne nesel
Razi3L (612)|10.2.2008 13:20
osobne jsem je netestoval, takze nevim, pisu jen to, co jsem cetl.

z testu mi vychazi za 4,7k (na czc) jako solidni procesor, ale u te chyby opravdu nevim.
P@pi (1519)|10.2.2008 13:21
Bohužel, AMD Phenom je pomalejší a pravděpodobně se nevyplatí.

Na stejné frekvenci je o něco málo pomalejší než Core 2 Quad v aplikacích. Ve hrách se rozdíl dále prohlubuje.

Phenom 9600 má navíc o 100 MHz nižší frekvenci než Q6600. Phenom na stejné frekvenci (a stále pomalejší než Q6600) už stojí podstatně více.

Má vyšší spotřebu, se zvyšující frekvencí téměř neškáluje výkon, nedá se tolik přetaktovat jako Q6600, má papírového strašáka TLB (imho zanedbatelné) a možná můj názor, ale nejsou tak dobré desky jako pro Intel. Viz např. rychlost FireWire a USB.: http://www.hexus.net/content/item.php?item=10427&page=13

Další testy:
http://www.neoseeker.com/Articles/Hardware/Reviews/phenom_9600_black_edition/12.html
http://www.bit-tech.net/hardware/2008/01/17/amd_phenom_9600_black_edition/5

Takže shrnuto:
Jediná výhoda Phenomu je, že nejnižší verze se prodává o 800,- níže než Intel a tak pro uživatele pachtící po 4-jádru je nejblíže. Ovšem rozhodně se vyplatí si připlatit si, dostaneš vyšší výkon a nižší spotřebu, což se u 4-jádra za rok, dva možná vrátí. Nemusíš mít strach z TLB a můžeš ho taktnout.

Takže otázka je, proč bych kupoval Phenom? Jedině snad jako skalní příznivec AMD nebo při akutním nedostatku financí.
Razi3L (612)|10.2.2008 13:27
se spotrebou to je pravda, ma ji o trochu vetsi.
desky to je taky problem, je to duvod, proc bych do toho nesel (na intel jsou levnejsi a lepsi) a cena za 2,2Ghz 4jadro 4,7k mi prijde super (pretim jsem bral jsem rozdil mezi Q6600 a Phenom 9600 BLack Edition)

na hry staci bohate 2,8Ghz a u 4jadra uz vubec, na vyssi frekvenci uz to nema vliv (neberu v potaz rozliseni 1280x1024 a 1024x768, ale vyssi rozliseni)
elpsycho (1602)|10.2.2008 16:14
Než experimentovat s Phenomem jen kvůli tomu že se základním modelem je to levnější cesta k čtyřjádru než Q6600 (jiný důvod pro Phenom mě nenapadá, vzhledem k tomu že stejně taktovaný model už je dražší), radši bych experimentoval s tímhle: http://www.netfox.cz/eshop/?cls=stoitem&stiid=52464
Klingacikx (1545)|10.2.2008 16:30
No proste Phenom nieje zatiaľ žiadna sláva cez 3Ghz sa nedostaneš a nová revízia B3 vraj nepôjde tiež lepšie taktovať ako B2 a 3Ghz nebudú dosiahnuté. To by už mala zmeniť až revízia B4 vyrábaná 45nm procesom, zníženou spotrebou, bla bla bla... a to ešte nejakú dobu potrvá.
Razi3L (612)|10.2.2008 17:13
je pravda, ze pres 3Ghz se nedostanes, ale tak snad to ani neni potreba. Jinak je pravda, ze je lepsi jit do Intelu, snad jen kvuli deskam. Ale tohle vsechno uz je OT a moje puvodni reakce byla, ze AMD se v pohode v pomeru cena/vykon vyrovna Q6600. Jinak nikde jsem netvrdil, ze je AMD vykonnejsi nez Intel, jen pro ujasneni.
elpsycho (1602)|10.2.2008 19:54
Ano, kolem 3GHz na Core2 nebo Phenomu je pro dnešní hry dostatečné, ale dostane se většina dnešních Phenomů aspoň na dohled takové frekvenci? Myslím že ne, obzvlášť pokud to nebudou modely Black Edition s otevřeným násobičem, Phenomy si totiž vůbec nerozumí s vysokým FSB.

A pak taky - hranice toho co je dostatečný výkon se bude samozřejmě posouvat, krom toho je jiná pro každou hru. To se bavíme o hrách. V profesionálních aplikacích jako komprimace videa, render apod. vyšší výkon znamená, znamenal a vždycky bude znamenat méně stráveného času => více vykonané práce. Pokud se tímhle někdo živí ,tak asi nemusím dál rozvádět jaký pro něj vyšší produktivita má přínos.

Což mě přivádí k myšlence - jak jsme se vlastně u uživatele hrajícího hry a občas pracujícího s Photoshopem dostali k čtyřjádru :)

Shrnul bych to asi takhle - ano, Phenom je na stejné frekvenci výkonově srovnatelný s C2Q. Jaké má ale proti němu plusy? Současné revize mají jen spoustu více či méně důležitých mínusů.

//EDIT:
mech13: Já vím že už jsme přesunutí, jen jsem si chtěl rýpnout :)
Razi3L (612)|10.2.2008 20:01
nekdo uplne zatracoval AMD, tak sem mu napsal, ze AMD se Intelu vyrovna v pomeru cena/vykon u Q6600 vs phenom 9500 popr. phenom 9600 BE a pak to nekdo rozvedl...
mech13 (5526)|10.2.2008 20:05
[QUOTE=elpsycho;89194]Což mě přivádí k myšlence - jak jsme se vlastně u uživatele hrajícího hry a občas pracujícího s Photoshopem dostali k čtyřjádru :)[/QUOTE]

proto uz jsme presunuti do jineho topicu:)

a jeste me tak napada k tomu TLB bugu - bezny user neni schopny ani zdaleka vyuzit naplno PC (ani dvoujadro). vetsinou jen je na netu, neco datli ve wordu nebo se venuje nenarocnym akcim. malokdo je dnes schopny vyuzit potencialu 4 jader. takze kdyz si nekdo "narocny" koupi phenoma s TLB bugem, pravdepodobne se mu nikdy neprojevi, protoze ten procesor neumi vyuzit. pokud to ale nekdo umi, tak to pro neho muze byt kriticke... kupuje si vysoce vykony procesor, ktery mu ma usetrit spoustu prace, naplno ho zatezuje a neco od neho ocekava. kdyz se mu PC obcas proste sesype, tak si uz asi nikdy v zivote AMD nekoupi...
Razi3L (612)|10.2.2008 20:16
co jsem cetl, tak se to projevi jen pri virtualizaci + 100% vytizeni. Jinak se chyba neprojevi, zkousel to nechat v zatezi 5hodin a nic se nestalo ;)
flanker (1579)|10.2.2008 20:47
K TLB bugu je dobre si precist i zainteresovaneho Intel pro cloveka, jinak ovsem v pekne recenzi, OBRA a cituji Tato chyba se dle všeho ale projeví pouze při maximálním vytížení všech čtyř jader na 100 procent, a ještě pouze při virtualizaci! Pokud nepoužíváte virtuální stroje, nikdy se s tímto problémem nemůžete setkat. Pravděpodobnost výskytu problému v domácím prostředí, i při využívání virtualizace je prakticky nulová.

Pokud dje o zakladni desky, velmi je chvalena za cca 2200KC ASUS M3A, takze problem zakladni desky ybch nevidel, ze je draha, jak tu kdosi tvrdil. AMD dobre skaluje v nekterych rhach, bohuzel link uz nedokazu najit, ale jsou hry, kde Phenom v gf rozliseni podaval lepsi vykony jak 65nm Intel, i dkyz v rozliseni vykonu CPU 640x480 apod byl pomalejsi! Je to opravdu mensi cast her, to ano, ale i v tech kde je slabsi je vetsinou lepsi nez K8 rada /jeste aby ne:)/.
Co Phenomum svedci je prace s nekterymi kodeky Xvid, Pinnacle Studio, Video Encoding - Premiere, Mainconcept, HDTV, DivX, dale Cinema 4D, 3D-Studio Max, AVG scan, winrar -cerpano hlavne z TMSHW. Pro priklad pridavam grafy. Jedna se o nejbeznejsi aplikace vyuzivane uzivateli. Bohuzel vykon Phenomu degraduji benchmarky typu Sisoft Sandra. Ovsem prakticky vykon je OPRAVDU SROVNATELNY s 65nm Intelem


Spotreba s CnQ 2.0, ktere je v poslednich Biosech je spotreba vynikajici:


Jedna se o posledni sloupecek v grafu, preci jen, v idle zustavame podstatne delsi dobu, nez ve vytizeni.
45nm vyroba nam prinese mirne navyseni zakladniho vykonu, nizsi spotrebu a snad i navyseni taktu alespon k hranici 3,5GHz. Jelikoz je to neco kolem pulroku dopredu, je na co se tesit uz dnes. Btw, taktovani Phenomu je problem pro lidi, kteri nevede jak jej taktovat, preci jen se taktuje jinym zpusobme ci lepe receno dodrzovanim jistych pravidel, nez K8. Pro lidi, kteri vedi jak, se 2.8GHz da bezne dosahnout. 3GHz uz byvaji celkem potiz...
elpsycho (1602)|10.2.2008 20:49
[quote=Razi3L;89202]co jsem cetl, tak se to projevi jen pri virtualizaci + 100% vytizeni. Jinak se chyba neprojevi, zkousel to nechat v zatezi 5hodin a nic se nestalo ;)[/quote]
Achjo, pořád dokola :) Ano, u 99,9 procent uživatelů chyba nenastane...Z toho 95 procent jich čtyřjádro vůbec nepotřebuje a nedokáže využít. Pak jsou tady lidé kteří ho využít dokáží a potřebují, a z těchto lidí pak podle jejich pracovního zaměření může mít problém třeba 10 procent.

//EDIT
Razi3L: To je snad jedno na koho to byla reakce, na významu se nic nemění
Razi3L (612)|10.2.2008 21:02
to elpsycho: to byla reakce na to, co psal mech13
mech13 (5526)|10.2.2008 23:39
argumentovat tim ze ke spadnuti je potreba virtualizace, neni zrovna stastny. prave profesionalni sfera kam jsou ctyrjadra namirena virtualizaci pouziva a je to velmi dulezita vec. ja sam provozuju virtualizaci docela casto i na jednojadru a delat bez VMware si neumim predstavit. jak pise elpsycho, prave u tech nejnarocnejsich uzivatelu, kteri se o ctyrjadra potencionalne zajimaji je to vazny problem. u domacich useru, kterym jsou ctyrjadra (i dvoujadra) k nicemu se to neprojevi

argumentovat tim ze to ustoji 5 hodin - nechce se mi prochazet cely ten clanek na DD, ale jestli tam pustil orthos nebo jiny "konvencni" zatezovy test, tak se neni cemu divit. takovou chybu je potreba testovat pri zaple virtualizaci (bez ni se samozdrejme ani projevit nemuze) a pri jine zatezi - kompilace, vypocty, emulace... on ani orthos neni dokonala zatez, na E2160@3,6GHz ma sestava pri TAT o 15W vetsi spotrebu nez orthos - tim chci rict, ze TLB bug je potreba testovat nastroji ktere jsou schopne tu chybu vyvolat.
Smeli (2302)|11.2.2008 09:19
[QUOTE=mech13;89262]argumentovat tim ze ke spadnuti je potreba virtualizace, neni zrovna stastny. prave profesionalni sfera kam jsou ctyrjadra namirena virtualizaci pouziva a je to velmi dulezita vec. ja sam provozuju virtualizaci docela casto i na jednojadru a delat bez VMware si neumim predstavit. jak pise elpsycho, prave u tech nejnarocnejsich uzivatelu, kteri se o ctyrjadra potencionalne zajimaji je to vazny problem. u domacich useru, kterym jsou ctyrjadra (i dvoujadra) k nicemu se to neprojevi

argumentovat tim ze to ustoji 5 hodin - nechce se mi prochazet cely ten clanek na DD, ale jestli tam pustil orthos nebo jiny "konvencni" zatezovy test, tak se neni cemu divit. takovou chybu je potreba testovat pri zaple virtualizaci (bez ni se samozdrejme ani projevit nemuze) a pri jine zatezi - kompilace, vypocty, emulace... on ani orthos neni dokonala zatez, na E2160@3,6GHz ma sestava pri TAT o 15W vetsi spotrebu nez orthos - tim chci rict, ze TLB bug je potreba testovat nastroji ktere jsou schopne tu chybu vyvolat.[/QUOTE]

A proč?

Já nevím, co se tady pořád třepe. TLB bug je opraven v revizi B3 (pokud ste nečetli, koukněte zpátky nahoru na flankerův post, dokonce v odkazu je vysvětleno, co TLB buffer je), kdo chce (nebo potřebuje), tak si L3 vypne (pokud si už procesor koupí). Že Phenom X4 nezvládá oproti C2Q je známý fakt, ono je to pořád stejně jen K8. Na vyšší frekvence a nižší spotřebu bych počkal do druhé půlky roku, pokud do té doby procesorová divize neskončí někde v prachu.
mech13 (5526)|11.2.2008 10:11
Smeli - ja vsak taky psal ze momentalne nema Phenom cenu, ze az se to vychyta (=B3) tak to bude zajimava alternativa. dnes neni (pokud vim tak B3 porad nikde...)
flanker (1579)|11.2.2008 11:49
ale vitizeni vsech jader na 100% pri virtualizaci taky neni bezna zalezitost. Proste ej to nafouknuta bublina
P@pi (1519)|11.2.2008 12:10
No tak virtualizaci používají např. programátoři. Tam snad není problém vytížit v každém OS dvě jádra při kompilaci nebo ne? (dotaz)
Jackal1 (218)|11.2.2008 12:19
Když jsem měl X2 6400+, zvažoval jsem novou desku AM2+ a Phenoma, ale ...... Stačí číst a porovnávat a zjistíš, že intel pořád vychází výkonově daleko lépe, ne AMD. Dnes určitě ano. Měl jsem X2 4200+/X2 5600/X2 6400+, tak mám co porovnávat. Až bude novější Phenom, uvidíme, teď není důvod je kupovat. :)
flanker (1579)|11.2.2008 12:41
tak 6400+ sam o sobe je pomerne spicka..., tam by sis pomohl max v dekodovani videi, vcera jsem mel prilozene grafy, kde Phenom "drti" i quady 45nm v enkodovani kodeku nekterych, lepsi tam byl jen qx9450 a 9770.Proste i Phenom zvlada prakticke operace svizne a nekde opravdu lepe nez Core quady. Rika se, ze je v prumeru cca o 20% pomalejsi nez Intel na dane frekvenci /4-jadrovy/, ovsem neni to tak uplne pravda. Pokud vypustime Sisoft Sandru apod syntetiky, tak rozdil muze byt okolo 10-15%. A za danou cenu...Ano, nekdo si priplati tu tisicovku navic,ale kdo ma horni hranici kolem 4000Kc na procesor, tech 4500Kc za 4 jadro uz jde...A deska ASUS M3A je taky levna a kvalitni, neco jako ve sve dobe ASUS M2N-E
mech13 (5526)|11.2.2008 12:47
P@pi: no prave. profesionalove jsou jedini pro ktere ma smysl o ctyrjadru uvazovat a taky jsou jedini kdo je schopny je smysluplne vyuzit - a ti muzou narazit... oni tvori tu jednu desetinu procenta. kdo si kupuje ctyrjadro pro paradu aby mohl machrovat ho vlastne nikdy poradne nevyuzije a na chybu nenarazi - 99,9%
Jackal1 (218)|11.2.2008 12:58
flanker: 6400+ je špička u AMD, co jsem přešel na Intel, tak to není ani ke srovnání. Je fakt, že 6400+ mi udělala spoustu dobré práce a byl jsem spokojen, ale přechod na platformu Intel mě ubezbečil, že Intel má teď mnohom více navrch a dost mě mrzí, že jsem tak dlouho otálel s přechodem na Intel. Je ale fakt, že jsem byl několik let pod AMD a byl jsem spokojen. OC u Intelu je neskutečné jednoduché a výkon brutální. Počkáme na nové 4 jádra od AMD a uvidíme. :)
Jezevec (607)|11.2.2008 14:30
Čtyřjádro je za současného stavu, kdy tu jsou dvoujádrové Penryny s velkou cache, kdy tu jsou výkonná dvoujádra od obou hlavních výrobců, kdy tu máme aplikace které tu máme, podle mého názoru bez valného využití (95% spotřebitelů).

Až budou aplikace, až, až, až... ne každý jede BOINC (např. rosetta jako já) na všech jádrech, aby je využil když nepotřebuje všechen výkon jinde. U většiny dnešních vlastníků PC je nedodatečně vytížené i druhé z jader, natož aby měli čtyři.
flanker (1579)|11.2.2008 15:01
ono pred rokem a pul s etaky mluvilo o smysluplnosti dvoujader a dej nam Panbuh za to, ze je mame :). Mam jak jednojadro, tak dvoujadro a musi se enchat, ze dvoujadro pracuje efektivneji a obcas clvoek dela vice veci najednou a ten cas to usetri...
Jackal: jak bys asi srovnal v prakticke strance veci vykon x2 6400+ a Intelu?Je to opravdu tak citelne?
Jezevec (607)|11.2.2008 16:54
Dvoujadro je dobra vec, prave diky sve vyladenosti. Obavam se, ze dnesni vykonna dvoujadra aka E8x00 jsou lepší než průměrná čtyřjádra pro drtivou většinu všech využití.

ps. Výborná srovnání procesorů jsou na: http://www23.tomshardware.com/cpu_2007.html
pegy (757)|12.2.2008 12:40
[QUOTE=mech13;89340]P@pi: no prave. profesionalove jsou jedini pro ktere ma smysl o ctyrjadru uvazovat a taky jsou jedini kdo je schopny je smysluplne vyuzit - a ti muzou narazit... oni tvori tu jednu desetinu procenta. kdo si kupuje ctyrjadro pro paradu aby mohl machrovat ho vlastne nikdy poradne nevyuzije a na chybu nenarazi - 99,9%[/QUOTE]
Tot pravda, je pravda, ze TLB bug sa prejavi pri 100% zatazi a vyrtualizacii, ale ako rozmyslam tak rozmyslam, vobec ma nenapada ako by sa to dalo v normalno aj profesionalnom pouzivani docielit? Moze mi to niekto objasnit? TLB Bug je len nafuknuta bublina. 4 jadra su dnes do domacnosti len na machrovanie, prakticky sa vyuzit nedaju.... U 2 jadier je situacia ina, tie vedia pomoct cloveku pri zivote a aj dnesne hry to tlacia tymto smerom (Crysis a spol.), takze dnes je standardom kupit si 2 jadro, dalsia otazka je na co to chce uzivatel pouzivat, ak su to hry, je to uplne jedno koho si vyberete, kedze pri vysokych rozliseniach uz ide procesor out. Pre pisanie a surfovanie to tiez nemam velky vyznam (na to nam staci aj najslabsi Celeron), jedine kde vydim nejaku moznost hadat sa, ze Intel alebo AMD je lepsie, je pri praci s videom, ale aj to uz musi byt praca realizovan aspon 4x za mesiac..... ak si raz za 3 mesiace chcete prekodovat svoje video, tak to nema vyznam..... Vzdy ide o spokojnost s aktualnym PC, ak ste spokojny s AMD platformou, tak idete touto cestou dalej, pretoze viete, co a ako sa to sprava, pouzivate podobne komponenty a snazite sa postavit si vas dalsi stroj v co najlepsom pomere ku cene alebo schopnostiam, samozrejme to plati aj u Intelu (ja mam celi zivot AMD+ATi a moj najlepsi kamos ma celi zivot Intel + nVIDIA), Ja som si oblubil jednu platformu, on druhu a obidvaja sme spokojny, aj tak ci uz mam jedno alebo druhe, je to rovnako pomale, vzdy to robi vsetko ostatne ako chcem Ja a bohuzial to vsetko kazi OS Windows (povazujem sa za hraca, takze Linux je out). Takze je to vzdy o tom, ku ktorej farbe ste viac nakloneni a lamicky, co sa do toho nevyznaju, sa priklonia k vetcsinovemu nazoru, takze ak sa na fore stretne 10 "intelakov" a 4 "amdeckari" tak si ten clovek kupi Intel ;) Samozrejme vzdy to musi byt z rozumom.... jasne ze ziadne extremi... ;)
ioannis (99)|15.2.2008 04:21
[QUOTE=P@pi;89036]Bohužel, AMD Phenom je pomalejší a pravděpodobně se nevyplatí...
...Viz např. rychlost FireWire a USB[/QUOTE]

[QUOTE=flanker;89337]...A deska ASUS M3A je taky levna a kvalitni, neco jako ve sve dobe ASUS M2N-E[/QUOTE]

Predpokladam, ze rychlost FireWire a USB bude souviset s SB600, ktery je na trhu jiz temer 2 roky. A davat ho na moderni desky se 790FX a pod je minimalne nestastne reseni, kdyz konkurence ma o dost lepsi jizni mustky(minimalne co se tyce SATA+RAID). Pokud tedy AMD nebude mit komplexni a spolehlive reseni pro procesory Phenom, tak se neda hovorit vyhodnosti i kdyby byla cena Phenomu o 30% nizsi a to neni. Takze si budeme muset pockat na Phenomy rev.B3 a SB7xx...pak se uvidi
radekhulan (215)|15.2.2008 10:03
[QUOTE=pegy;89581]Tot pravda, je pravda, ze TLB bug sa prejavi pri 100% zatazi a vyrtualizacii[/QUOTE]


To je absolutní hloupost. TLB chyba se, ze svého principu, projevuje i bez virtualizace, jen s virtualizací řádově stoupá pravděpodobnost jejího výskytu. Virtualizuje dnes skoro každý, ať už pod VMware či Virtual PC, nové Windows Seven budou mít virtualizační stroj v základní výbavě pro zajištění kompatibility.

Navíc se na internetu čím dál více začíná hovořit o tom, že TLB není jediná vada Phenomu (s její opravou je o 50-60% pomalejší než Intel), ale že hodně procesorů má vadná třetí jádra:

http://www.tomshardware.co.uk/forum/248265-10-phenom-exposed-shipping-flaky-cores

Dělají si tam z toho srandu, a nazývají tyto zmetky "AMD Phenom 9600 BSOD Edition" ;)
flanker (1579)|15.2.2008 10:14
mezi kvalitni desky patri jiz tato:

http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=51869

a procak:

http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=51388

Navic jde to sehnat levneji...Nemyslim si, ze je to draha kombinace procesoru a pomerne kvalitni zakladni desky.
flanker (1579)|15.2.2008 10:20
S tim jadrem je to fakt, ovsem to je pomerne zajimavy fakt, teoreticky by trijadra mela tim padem byt "lepsi" nez 4-jadra.
Windows Seven ovsem bude az za nekolik let...Ani nevim ,proc by mel byt driv, kdyz se Visty stale ladi...
radekhulan (215)|15.2.2008 10:29
AMD fanatici by neměli mít přístup na internet ;)

Začíná být jasné, proč AMD procesory nejdou vůbec taktovat, a proč při i mírném zvýšení frekvence padají jak zralé hrušky. Zkuste si na Google najít větu "A clock interrupt was not received on a secondary processor within an allocated time. Error 0x101".

Výsledek vadného třetího jádra? Masivní BSOD padající systém. Podle spekulací nejde možná jen o chybu výroby, ale o problém návrhu čipu.

Současná série B2 u Phenomů je prostě zcela nepovedená a je naprosto skandální, že podobné zmetky si AMD dovolí vůbec prodávat.

Teorie vadného třetího jádra by odpovídala i tomu, že AMD chce představit tříjádrové CPU, což by měl být klasický Phenom, kde třetí jádro je tak vadné, že musí být zcela vypnuto. Je to samozřejmě jen spekulace, ale střípky mozaiky do sebe dost dobře zapadají.
radekhulan (215)|15.2.2008 10:32
K TLB>

TLB chyba nenastává jen při virtualizaci, jak by se nám marketing AMD mohl snažit namluvit, ale kdykoliv, při virtualizaci jen drasticky narůstá přebděpodobnost jejího výskytu. Výsledek výskytu TLB chyby je "Machine Check Exception", tedy okamžitý pád stroje.

TLB chyba nastává, když dva různé procesory přistupují ke stejnému segmentu paměti, a část je cachována v L3 (velice častý případ). První proces zapíše do paměti, které je nastaven "dirty bit". Velice brzo poté zapíše do té samé části paměti i druhý proces. A zde právě nastupuje TLB chyba, "dirty bit" je ignorován, paměť prvního procesu je přepsána, procesor to zjistí a vyhodí onu zmíněnou "Machine Check Exception", tedy zkolabuje celý počítač.

Při virtualizaci více operačních systémů tato chyba nastává výrazně častěji, ale může nastat i při běžném provozu. Navíc i virtualizace je běžný provoz, spousta profesionálů, kteří quadcore procesory potřebují, používá VMware či Virtual PC pro spouštění více OS zároveň (například Vista jaho hlavní systém a virtualizovaně Ubuntu či Solaris) a nové verze OS jako Windows 2008 Server s Hyper-V či Windows 7 virtualizaci standardně obsahují či budou obsahovat..

Chyba v TLB se dá opravit patchem v BIOSu, který nedělá de- facto nic jiného, než použití L3 vypne. Toto má samozřejmě drastický dopad na výkon, takže již tak pomalé Phenom procesory se posouvají na 50-60% propad pod podobně drahé Intel Q6600 a vyšší procesory, viz tento test, v němž je Phenom 2.5x pomalejší než Intel.

Je potřeba na rovinu říci, že současný Phenom (B2) je zmetek, a rozhodně by si jej NIKDO neměl kupovat.
Wlcek (379)|15.2.2008 14:20
MyEgo.cz neni zrovna servr, kteremu bych věřil každe slovo. A testy která uvedly, byly podle mě vybrány záměrně tak, aby ukázaly pouze ty největší rozdíly ve výkonu. Phenom 9600, který tam tam kritizují, je oproti Q6600 pomalejší asi o 13%. A po aplikaci TLB opravy se zpomali zhruba o 10%.
Takže vysledek 50~60% takto vytrženy z kontextu je sice pravdivy, ale jeho informčni hodnota je nulová. Neznám nikoho, by si vybiral komponenty na zakladě vykonnostnich testů ve Firefoxu.

Co se tyče TLB chyby samotné, ani v nové revizi B3 opravena není a snad to má být v revizi B3x nebo B4 (čerpalsem z vícero zdrojů a každý říká něco jiného). Údajně někdy v květnu nebo červnu.
flanker (1579)|15.2.2008 14:50
O te chybe jadra samozrejme vim uz asi 4-5 dnu :)...Ale jsou i kousky, kde se neprojevi. Prave na zaklade vadneho jadra se domnivam, ze trijadro by melo byt konkurenceschopnejsi, nabizet /nizka cena, odhaduju tak kolem 3500Kc/ i lepsi taktovaci potencial. No uvidime, kazdou chvili ho budeme mit zde. Ale co mje mrzi, ze se najednou prestalo mluvit o novych dvoujadrech od AMD...
Pavel Boček (4169)|17.2.2008 04:05
[QUOTE=Jezevec;89354]ne každý jede BOINC (např. rosetta jako já) na všech jádrech, aby je využil když nepotřebuje všechen výkon jinde. U většiny dnešních vlastníků PC je nedodatečně vytížené i druhé z jader, natož aby měli čtyři.[/QUOTE]

Hehe, mluvíš mi z duše :)

Ovšem nikdo tu dosud nezmínil výhodu v podobě odděleného napájení jader...? Sice to, co chci popsat, není ten nejlepší způsob, ale přesto...díky tomuhle se dá teď dá koupit Phenom X4, kde pojedou tři jádra podtaktovaná a jedno bude provozovat těch pár aplikací...až časem přijdou programy, které jádra využijí, tak dotyčný nebude muset upgradovat :) Což samozřejmě není důvod pro koupi B2, ale...taktování jader zvlášť je příjemná věcička.

Jinak si myslím, že TLB je dost nadhodnocovaná, ale přesto tu je a nikdo nemůže říct, co to udělá za dva roky, i když dnes se to nemusí projevit. No, revize B3 je na tom podstatně lépe - kromě vyšší frekvence se sníží i spotřeba, což je učiní více konkurenceschopnými. Dovolil bych si tvrdit, e u programů, které dokáží využít na plno všechna čtyři jádra, bude díky HT mnohem lepší výkon než u Intelu.

Čipové sady bych naopak řekl že jsou velmi povedené - oproti těm monstróznostem od Intelu a NVIDIE mají zanedbatelnou spotřebu a u nových desek se už používá takřka jen SB700...výrobci to dávají už i do low-endu...konečně hybrid CF, o tom si Intel může nechat zdát...

[SIZE="1"]Vidíte ten paradox ? Intel s AMD jsou nepřátelé na život a na smrt a přesto AMD Intelu dodává specifikace pro impelentaci podpory CF do čipových sad Intelu...o ovladačích nemluvě. NVIDIA a ATi to samé...přitom NVIDIA má ještě více informací, aby mohla dělat čipové sady přimo pro AMD procesory :) Jsem zvědavý, jak dlouho to vydrží, minimálně spolupráce NVIDIE s AMD by mohla zkrachovat brzy, vždyť by z toho AMD mělo jen prospěch, čipsety si už vyrábí sami...u Intelu by naopak utřeli, kdyby ten přešel z CF k SLI...[/SIZE]
flanker (1579)|17.2.2008 09:42
Tak ono Intel chipsety by mely taky podporovat crossfire a snad i hybrid cross...Intel dal prednost grafickym kartam od ATI do budoucna pro sve chipsety. Coz je dobre:). B3 urcite o neco snizi spotrebu, ale s temi frekvencemi nevim, nevim...Asi to nebude o moc valnejsi, to spise az 45nm prechod.
Pavel Boček (4169)|17.2.2008 13:36
Mají přijít 3GHz modely, tak při troše štěstí té frekvence dosáhnou i ty nižší modely...
pegy (757)|24.2.2008 02:49
[QUOTE=Wlcek;90654]MyEgo.cz neni zrovna servr, kteremu bych věřil každe slovo. A testy která uvedly, byly podle mě vybrány záměrně tak, aby ukázaly pouze ty největší rozdíly ve výkonu. Phenom 9600, který tam tam kritizují, je oproti Q6600 pomalejší asi o 13%. A po aplikaci TLB opravy se zpomali zhruba o 10%.
Takže vysledek 50~60% takto vytrženy z kontextu je sice pravdivy, ale jeho informčni hodnota je nulová. Neznám nikoho, by si vybiral komponenty na zakladě vykonnostnich testů ve Firefoxu.

Co se tyče TLB chyby samotné, ani v nové revizi B3 opravena není a snad to má být v revizi B3x nebo B4 (čerpalsem z vícero zdrojů a každý říká něco jiného). Údajně někdy v květnu nebo červnu.[/QUOTE]

To je typicke u pana Hulana, odvolavat sa na svoje super testy, ze ho to este furt bavi, on nenavidi AMD uz tak dlho, ze sa to uz neda ani spocitat, od cias K8 od neho necitam nic ine, len ze AMD je bordel, je pomale, zrave, chybne.... (a to za cias, kedy Intel nemal co postavit proti Athlonom 64 X2) bla bla bla to iste do okola, a tie jeho super vypovedajuce testy... tak to nema chybu, uz som cital aj take prispevky, ze ked ma niekto zlu naladu, tak sa ide rozosmiat na panov Hulanov web ;) JA si z jeho reakcii nerobim tazku hlavu, aj ked treba otvorene povedat, ze v niecom ma pravdu, ale standardne z toho spravi "somara z komara", keby mali tie procesory prepad 50-60% od vykonu, boli by snad take pomale, ze by na nich uz ani Windows nesiel :D:D Na webe je o tom vela popisane a su ovela serioznejsie zdroje ... ;)
K tej virtualizacii, to chcem vidiet ako cez VmWare alebo Virtual 2007 od Microsoftu, vytazite system na 100% to jedine, ze by ste si tam pustali testy na vytazenie procesora na 100% .... Keby to bola taka kriza, ako sa nam snazi pan Hulan povedat, tak by sa ozyvali hlasy z serverovej oblasti, a myslim, ze keby im tie servere tak casto padali a mali by taky mali vykon, tak ze by sa nepredavali a ako zakaznik, by som bol nastvaty, keby som taky server dostal do ruk, co nejde.... takze je to zas len o sireni demagogie ;) PS: po nete isla sprava, ze pri pouziti Linux a patchu na TLB chybu je prepad do 5%, takze su aj ine alternativy ako Windows ;)
rs (104)|24.2.2008 04:27
[QUOTE=Pavel Boček;91312]Hehe, mluvíš mi z duše :)

Ovšem nikdo tu dosud nezmínil výhodu v podobě odděleného napájení jader...? Sice to, co chci popsat, není ten nejlepší způsob, ale přesto...díky tomuhle se dá teď dá koupit Phenom X4, kde pojedou tři jádra podtaktovaná a jedno bude provozovat těch pár aplikací...až časem přijdou programy, které jádra využijí, tak dotyčný nebude muset upgradovat :) Což samozřejmě není důvod pro koupi B2, ale...taktování jader zvlášť je příjemná věcička.

Jinak si myslím, že TLB je dost nadhodnocovaná, ale přesto tu je a nikdo nemůže říct, co to udělá za dva roky, i když dnes se to nemusí projevit. No, revize B3 je na tom podstatně lépe - kromě vyšší frekvence se sníží i spotřeba, což je učiní více konkurenceschopnými. Dovolil bych si tvrdit, e u programů, které dokáží využít na plno všechna čtyři jádra, bude díky HT mnohem lepší výkon než u Intelu.

Čipové sady bych naopak řekl že jsou velmi povedené - oproti těm monstróznostem od Intelu a NVIDIE mají zanedbatelnou spotřebu a u nových desek se už používá takřka jen SB700...výrobci to dávají už i do low-endu...konečně hybrid CF, o tom si Intel může nechat zdát...

[SIZE="1"]Vidíte ten paradox ? Intel s AMD jsou nepřátelé na život a na smrt a přesto AMD Intelu dodává specifikace pro impelentaci podpory CF do čipových sad Intelu...o ovladačích nemluvě. NVIDIA a ATi to samé...přitom NVIDIA má ještě více informací, aby mohla dělat čipové sady přimo pro AMD procesory :) Jsem zvědavý, jak dlouho to vydrží, minimálně spolupráce NVIDIE s AMD by mohla zkrachovat brzy, vždyť by z toho AMD mělo jen prospěch, čipsety si už vyrábí sami...u Intelu by naopak utřeli, kdyby ten přešel z CF k SLI...[/SIZE][/QUOTE]

Tohle celé je dost dočasné téma. Za pár let Vám přijde k smíchu. Samozřejmě, že koupit Phenoma není projevem blbosti, ale momentálně se dá koupit něco lepšího za (skoro) stejné peníze.

[SIZE="1"] Nicméně mě opravdu těší, že Vaše vize o zadupání Intelu Phenomem, které jste tak zaujatě prosazoval v diskuzích pod novinkami SHW, se opravdu nevyplnily (nehledě při tom na úplně scestnou identifikaci problémů při upgradu na Intel platformě). Kdo chce AMD, ať si ho klidně koupí, pokud to není člověk co si chce s hw hrát. Prostě jenom předpokládám, že takovou zmršenost, která padá při práci by si AMD nedovolilo prodávat.[/SIZE]
flanker (1579)|16.3.2008 10:50
No, dle tech prvnich postrehu to vypada, ze Deneb bude vykonove plne srovnatelny s 45nm Intel quady, ne-li nekde i lepsi...Ted AMD docela "zene" s procesory, aby dotahlo zpozdeni K10...Jeste letos 45nm, pristi rok dalsi novej procak....



To neni vubec spatne a videl sme jich vice, i na vzduch chlazeni samozrejme...
Pavel Boček (4169)|16.3.2008 14:36
Sice to ženou, ale jen aby to stihli a zase nebylo zpoždění :(

Jinak vypadá to skvěle, těším se až konečně přijdou čtyřjádra v revizi B3.