reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Vlastní vodník

dolar8 (74)|24.2.2008 18:39
čavec lidi snažim se vyrobit si vlastního vodníka. Vyrobit znamená že budu mít vlastní bloky na CPU chipset a GPU. Chtěl bych se zeptat jestli máte někdo zkušenosti s děláním vlastního vodníka a ne jenom s kupovynými díly. Možná by ste mi mohli poradit co použít za čerpadlo-jde mi hlavně o minimální hlučnost. Taky by mi pomohl nějaký odkaz na stránku kde se dají koupit fitinky a silikonové hadice. výměník mam z topení ze škody 120 ten chci do okruhu zapojit asi takto:

je to vidět na obrázku 12 a 13. budu rád za připomínky
trodas (1753)|25.2.2008 22:51
Cerpadlo - Eheim 1250 doporucuji.
dolar8 (74)|26.2.2008 16:33
jj četl jsem i ten tvuj thread a taky dobrý je tam hodně zodpovězenejch otázek. Ještě se chci zeptat kde si kupoval ty hadičky a fitinky... psal si tam něco s hadičkama z potravinářství který se prodávaji u vás v Mostě vedle železářství mohl by si mi upřesnit co je to za obchod nebo poradit kde bych to asi tak mohl sehnat v Č. Budějovicích např. v nějaký akvaristice?
díky
trodas (1753)|28.2.2008 23:37
To jsem rad, ze se ti me zkusenosti budou hodit, super.
Ho, hadicky mam z instalaterskeho obchodu u nas nakonec, ale neni to vono. Rozvody uvnitr v pocalu mam nakonec znackovymi hadicemi... je to drahy jak potvora, ale nesviraji se ani pri silenych uhlech, jak si na fotkach muzes vsimnout, plus jsou tlustostenny a nehrozi ze by ruply a pocal me polila voda hnana cerpadlem... ;)
kane.shw (1231)|29.2.2008 16:11
Pánové, moc pěkná práce! Zlaté české ručičky ;)

Projít všechny trodasovi obrázky bude na dlouho, ale vypadá to fakt parádně.
Jinak dolar8 potvrdil, že i 120tky jsou ještě i dnes k něčemu :D

:thumb ještě jednou super!
matyyy (2527)|29.2.2008 18:02
radiator ze 120tky nejni upne to nejlepsi pro vodni chlazeni, ma dost huste zebra takze radiator nejde pouzit jako pasiv
osobne mam na vodu pripraveny radiator co sem kuchnul z jedny DODO skudky z ktery sem bral motor
co sem tak ruzne cet tak dobrej radiator ma opel kadet
DSC01381.jpg
dolar8 (74)|9.3.2008 18:22
O tom výměníku z Kadettu už jsem taky četl je o něco menší a prej má tenčí žebra, ale pokud se na ten chladič ze šádovky daji 2 větráčky 12cm průměr tak to uchladí na teplotu okolí, ale jako pasiv se s nim nedá počítat.
Woyta (284)|9.3.2008 22:01
1) Vyhnout se hliniku. Galvanicka koroze je sv.ne. Takze na tu 120 muzes zapomenout.
2) Navrhnout vlastni blok neni zadna sranda. Uz pres rok si kreslim blok vlastni konstrukce. Stoji to spoustu casu dosahnes prumerneho vysldku. A casto jsi limitovan stroji ke kterym mas pristup. Pokud se zacnes zajimat o konstrukci na vyssi urovni tak neni problem dostat se s cenou obrabeni bloku nad 3000. A s nejistym vysledkem.
3) Hadice ber silikonove. PVC tvrdne. PUR spatny neni ale nevidel jsem rozmer co by se mi hodil.
4) Cerpadlo ber Laing DDC s topem. (Top muzes koupit nebo vyrobit. Ted tu mam prototyp vlastniho topu.) Ehaimy dnes nema cenu brat. Ve vetsi zatezi jim dochazi dech.
5) Rady pro auta (s vyjimkou Kadeta) nema cenu brat. Maji zebra moc blizko u sebe, pprotoze se pocita s velkym prutokem vzduchu = vysoke otacky fanu = hluk. A kostrukcne taky nebejvaj idealni takze nemaji moc velky vykon. Mam tu peknej rad z medi (aktivni plocha 250*80*160mm zebra po 2mm) a po jeho vymene za Alphacool Extreme II (120*240*45mm) teploty poklesly o 5-8st. Rady pro PC nejsou uz tak drahe a pro nase ucely se hodi vice.
kane.shw (1231)|9.3.2008 22:50
[QUOTE=Woyta;98520]...5) Rady pro auta (s vyjimkou Kadeta) nema cenu brat. Maji zebra moc blizko u sebe, pprotoze se pocita s velkym prutokem vzduchu = vysoke otacky fanu = hluk. A kostrukcne taky nebejvaj idealni takze nemaji moc velky vykon. Mam tu peknej rad z medi (aktivni plocha 250*80*160mm zebra po 2mm) a po jeho vymene za Alphacool Extreme II (120*240*45mm) teploty poklesly o 5-8st. Rady pro PC nejsou uz tak drahe a pro nase ucely se hodi vice.[/QUOTE]

...no jo, ale to se pak připravíš o všechnu tu dr.ačku kolem... to kutění, nadávání, vyplavení celého komplu, propíchané prsty, odřené klouby na rukou... :D:D:D

Ne dělám si srandu, teď vážně. Je pravda, že cesta k výrobě vlastního vodníka je zřejmě dosti trnitá. Méně trnitá pro ty, kteří mají lepší přístup ke s trojům, či alespoň materiálům, k tomu potřebným ;) I tak to musí být někdo, koho to vyloženě baví, stejně jako bude vždy někdo, kdo si překope (přetvaruje, překituje a přelakuje) celý case. Je to hobby.
Pro ty ostatní - pouhé uživatele - je jistě lepší, rychlejší, bezpečnější a určitě pohodlnější si prostě koupit hotový set vodního chlazení a být jen happy :D

PS: Ale kouká se na to móóóóc hezky! :thumb
Uznání pro každého, kdo si postavil vlastního vodníka a ten mu funguje spolehlivě, k jeho spokojenosti!
Woyta (284)|10.3.2008 00:03
Ja blok vymyslel, nakreslil a zverejnil. Ale k vyrobe jsem se nedostal. Ted pomaham Myomovi s jeho blokem a pokud to vyjde tak ho i vyrobim.

Pro sebe a ty co budou mit zajem ted delam malou serii topu na DDC. Prototyp mam doma a prvni test dopadnul velmi dobre.
bigben (24)|10.4.2008 22:07
to Woyta
Tvoje clanky ctu hlavne na pctuningu.V cem kreslis bloky,jen na papir bo treba v solidworksu?Taky sem par "navrhl" pac mam moznost to pak udelat na cnc,ale vetsina me nebyla schvalena,ze se to neda udelat.Tak pokud by ten tvuj byl ok tak by nebyl problem ho udelat. ????
Woyta (284)|10.4.2008 23:55
Zakladni skici hazu na papir zbytek delam v Catii Nebo Pro Engeneeru.
Pokud mas moznost vyrabet tak ja se zlobit nebudu ale rad bych videl muj navrh v Highlanderove testu na PCT :)
Ice Cube je snadnej na vyrobu pokud mas pilovou frezu.
http://woyta.jawagallery.net/data/PC/ice_cube/
bigben (24)|11.4.2008 17:17
jo co sem se ptal otca tak ju tam amj
JuraS. (215)|20.6.2013 09:52
Zdravím,
vodníci se mi vždy líbili ale, nebylo třeba tak moc chladit když to zvládly ventilátory. Nicméně začínám upgradovat počítač, vyměnil jsem grafiku co se teď chladí 3mi ventilátory a tak nastalo uvažování co a jak.
Zaprvé nejsem šikovný tak abych si něco sám vyrobil, vrtačku mám, dremlíka taky ale chybí mi tvořivá invence a šikovný ruce. Zato mám hlavu.
Zadruhé, nad mnohými nápady jak chladit kroutím hlavou.
Zatřetí. Doma mám nějakých 600 lt vody v akváriích kde mám tropické ryby z amazonie kterým dělá dobře teplota vody 28-30 C.
Začtvrté máme i v paneláku rozvody vody kde trubka se studenou vodou je stále částečně z kovu a trvale je studená voda v ní studená 5C.
Zapáté na chlazení jsou přece už víc jak 100 let známé principy které všichni známe jako lednička a nebo mrazák. Existují i ledničky na 12V.
Zašesté. Umístění mého pc v ložnici a akváriií v obýváků, tj. 3 panelákový stěny, 20-25 metrů vzdálenost kolem stěn.
Výsledek úvah:
Nemám problém použít výkonné nevyužité čerpadlo co zvládá naprázno 2500lt vody. Nedělá mi problém použít 50 lt vyrovnávací nádrž (maximálně).
Mám 2 řešení.
Natáhnout hadice z počítače k stupačkám vody a tam odbalit část izolace z trubky se studenou vodou a kolem ní udělat obal z nařezaných cca 50 cm měděných trubek které bych jednak stáhl měděným drátem ale dal i obal z měděných pásků. Těmito tubičkami by procházela voda. Směr toku vody - počítač ->čerpadlo->zásobník vody vysoko až u stropu (čerpadlo vytlačí 2 metry)plnění horní hranou-> gravitací ze spodního otvoru->do chladiče->a tlakem vody do počítače.
Řešení složité. Jednoduché řešení ? Z počítače přes čerpadlo do malé ledničky ve které je umístněn radiátor.
Jediný problém jsou pro mě ty vodnické chadiče. Některé bych zvládl doma udělat. Například odmontovat pasivy, nastříhat plech, navrtat do něj dírky a napájet to na pasivy. Udělat jim obal do kterého budu jedou stranou pouštět vodu a druhou odvádět.
JuraS. (215)|13.7.2013 10:19
Trochu se to vyvíjí. Potřebuji se zeptat nějakého instalatéra. Najde se nějaký ochotný co mi odpoví na jednoduchou otázku. Dala by se vyrobit a zapojit odbočka z panelákového rozvodu studené vody tak aby mi protékala studená voda počítačem ? Trvale, furt...nechci spotřebovávat, jen udělat odbočku z rozvodu.
DrZelenka (2491)|13.7.2013 18:11
Pokud uděláš odbočku z rozvodu, tak to potěče jen a pouze v případě, že vodu budeš spotřebovávat - tzn v době kdy nepoteče voda se ti PC bude přehřívat.

Navíc mi to přijde jako hooodně nepraktický řešení a neřekl bych, že bys nějak ušetřil (spíš naopak) oproti běžnému vodníku, který bude spolehlivější, praktičtější a hlavně už hotový (u toho chlazení vodou z rozvodu by bylo extrémní množštví problému k dořešení - kromě samotnýho vedení vody např. její tlak).