reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Ak by ste mali kúpiť nový CPU od AMD, pre ktorý by ste sa rozhodli?

pegy (757)|16.4.2008 23:11
Ja by som siel rozhodne do Phenomu X3, predbezne testvy vyzeraju velmi zaujimavo, uvidime ako to bude s cenou a realnym vykonom... :)
ICE_D (2754)|16.4.2008 23:46
Asi bych volil Athlon X2... Kvuli cene, novinky jako Phenom byvaji predrazene...
cool.user (2822)|16.4.2008 23:58
Kdybych byl zajat skupinou fanatickych uctivacu zelenych letajicich bobru, s tim ze bych mel na vyber, bud zemrit, nebo zit a byt donucen koupit si (znova) amd, asi bych dlouho vahal jestli smrt neni lepsi reseni, ale pak bych volil starou dobrou X2jku athlona. Phenomy me nepresvedcily pomerem vykon/spotreba.


Ale vsak zname amd, pristi generace bude urcite zuzo-brdo cpu :D
pegy (757)|17.4.2008 00:02
[QUOTE=cool.user;113148]Kdybych byl zajat skupinou fanatickych uctivacu zelenych letajicich bobru, s tim ze bych mel na vyber, bud zemrit, nebo zit a byt donucen koupit si (znova) amd, asi bych dlouho vahal jestli smrt neni lepsi reseni, ale pak bych volil starou dobrou X2jku athlona. Phenomy me nepresvedcily pomerem vykon/spotreba.


Ale vsak zname amd, pristi generace bude urcite zuzo-brdo cpu :D[/QUOTE]
Tak to uz hej, radcsej zomriet :D Nuz o Phenomoch je zatial tazko nieco suvisle povedat, vysli len X4 v blbej verzii B2... Uvidime co prinesu X3 a hlavne X2 (vobec netusim, preco ich este nedali natrh :( )
cool.user (2822)|17.4.2008 00:07
[QUOTE=pegy;113151](vobec netusim, preco ich este nedali natrh :( )[/QUOTE]
Ve skutecnosti amd ma aktualne plny sklady procesoru generace K12, ale zatim jen testuje co si od nej nechaj zakaznici libit, aneb "hups, nasli sme chybu v cpu, bude vas to stat 30% vykonu cpu, ale to nevadi, dostali ste k tomu hezkej boxik"

Boze, tyhle infantilni kecy o tom jak snadny je uvest procesory na trh miluju....
pavel_p (993)|17.4.2008 00:11
[SIZE="1"]Já kdysi volil Athlon XP jako jednoznačně lepší CPU než P4, ale po příchodu C2D pro AMD nevidím důvod a ani se v těch procesorech už neorientuju. Zvlášť když Phenom totálně zklamal. Pokud je v některé kategorii počítačů pro AMD důvod (třeba lepší poměr cena/výkon) tak se to rád dozvím, protože tu situaci, kdy AMD nemá imho co nabídnout této kdysi velmi inovativní značce zase nepřeju a nerad bych, aby za pár let zkončila.

Omlouvám se za mírný[/SIZE]
pegy (757)|17.4.2008 00:13
[QUOTE=cool.user;113153]
Boze, tyhle infantilni kecy o tom jak snadny je uvest procesory na trh miluju....[/QUOTE]
Co je na tom podla teba infantilniho? Zaujimalo ma preco nie su na trhu... Tvoj nazor je, ze maju plne sklady Athlonou64 X2 (k8) a preto ich nemaju potrebu uviest, bolo to tak tazke napisat takto?
cool.user (2822)|17.4.2008 00:13
[QUOTE=pavel_p;113155]Já kdysi volil Athlon XP jako lepší CPU než P4, ale po příchodu C2D pro AMD nevidím důvod a ani se v těch procesorech už neorientuju. Zvlášť když Phenom totálně zklamal. Pokud je v některé kategorii počítačů pro AMD důvod (třeba lepší poměr cena/výkon) tak se to rád dozvím, protože tu situaci, kdy AMD nemá imho co nabídnout této kdysi velmi inovativní značce zase nepřeju a nerad bych, aby za pár let zkončila.[/QUOTE]

AMD ma co nabidnout v totalnim lowendu v kombinaci s novejma chipsetama. Onehda sem sel do moulin rouge, ale mel sem u sebe jen 12kč a tatranku, tak sem se ptal bordel mamy co za to, a on ze prej at si skocim koupit amd do alfacompu :(

[QUOTE=pegy;113158]Co je na tom podla teba infantilniho? Zaujimalo ma preco nie su na trhu... Tvoj nazor je, ze maju plne sklady Athlonou64 X2 (k8) a preto ich nemaju potrebu uviest, bolo to tak tazke napisat takto?[/QUOTE]

Cela prvni cast byla ironie (pokud si to nepochopil)

A infantilni je zejmena to, ze se podivujes nad tim proc je uz neuvedli. Proc 90ti letej dedek se tremi bajpasy nema sex trikrat denne? Protoze proste nemuze. U AMD nemaj kouzelnou hulku aby udelali "abrakadabra, kozi hnaty, plny sklady phenomu x2 a x3 a jeste zabi oci na nizkou spotrebu".
pegy (757)|17.4.2008 00:21
[QUOTE=pavel_p;113155][SIZE="1"]Já kdysi volil Athlon XP jako jednoznačně lepší CPU než P4, ale po příchodu C2D pro AMD nevidím důvod a ani se v těch procesorech už neorientuju. Zvlášť když Phenom totálně zklamal. Pokud je v některé kategorii počítačů pro AMD důvod (třeba lepší poměr cena/výkon) tak se to rád dozvím, protože tu situaci, kdy AMD nemá imho co nabídnout této kdysi velmi inovativní značce zase nepřeju a nerad bych, aby za pár let zkončila.

Omlouvám se za mírný[/SIZE][/QUOTE]
No je pravda, ze AMD je dnes v tazkej pozicii, ale myslim ze je konkurencie schopne aspon v low-ende a nizsom mainstreame, CPU z rady BE sa daju dobre pretocit a stoja par korun, je pravda, ze C2D su taktovatelne lepsie, ale ten co nepouziva OC, tak mu je jedno ci za 2000 korun kupi E4x00 alebo X2 4x00
, pre profikov ako ste tu vy, je jasna volba C2D lebo si ho vedia pretocit... Je jasne, ze do AMD ide ten co ma hlbsie do vrecka alebo "zeleny bobor" :D
pegy (757)|17.4.2008 00:32
[QUOTE=cool.user;113159]
Cela prvni cast byla ironie (pokud si to nepochopil)

A infantilni je zejmena to, ze se podivujes nad tim proc je uz neuvedli. Proc 90ti letej dedek se tremi bajpasy nema sex trikrat denne? Protoze proste nemuze. U AMD nemaj kouzelnou hulku aby udelali "abrakadabra, kozi hnaty, plny sklady phenomu x2 a x3 a jeste zabi oci na nizkou spotrebu".[/QUOTE]
Ano tu prvu cast som pochopil a preto som do mojej reakcie dal aj smajlika ":D" v prvej vete ;) No nevidim dovod preco by nemohli robit Phenom X2, ked maju zvladnutu vyrobu komplikovanejsieho jadra, beriem argument, ze maju plne sklady a sli by proti sebe alebo argument, ze maju s tym problem ...
cool.user (2822)|17.4.2008 00:38
[QUOTE=pegy;113166]Ano tu prvu cast som pochopil a preto som do mojej reakcie dal aj smajlika ":D" v prvej vete ;) No nevidim dovod preco by nemohli robit Phenom X2, ked maju zvladnutu vyrobu komplikovanejsieho jadra, beriem argument, ze maju plne sklady a sli by proti sebe alebo argument, ze maju s tym problem ...[/QUOTE]
Jenze ty si stale predstavujes ze navrhnout a vyrobit cip a uvest ho do prodeje je otazka peti minut a niceho jinyho.
pegy (757)|17.4.2008 00:46
[QUOTE=cool.user;113171]Jenze ty si stale predstavujes ze navrhnout a vyrobit cip a uvest ho do prodeje je otazka peti minut a niceho jinyho.[/QUOTE]
Jasne ze si to tak nepredstavujem, je jasne, ze to chvilu trva, teraz mali dost problemov z reviziou B3 a zrejme tam isli vsetky prostriedky ci uz financne alebo clovecenske... Neboj mal som na VS predmet o rozbore a navrhovani interovanych obvodov, takze viem co sa za tym skriva, ale X4 je na trhu uz 5 mesiacov a za ten cas uz mohli nieco vymysliet... Ide mi skor o to, ze sa do sveta o X2 nevypusta ani ziadne info o X3 uz daco vieme, mame predbezne testy, dodavaju sa pre OEM vyrobcov... Tajne som dufal, ze X2 budu oproti 65nm C2D konkurencie schopnejsie ako stara K8 :(
cool.user (2822)|17.4.2008 00:58
[QUOTE=pegy;113176]ale X4 je na trhu uz 5 mesiacov a za ten cas uz mohli nieco vymysliet...[/QUOTE]
Chtel si rict "nepouzitelna revize x4 je na trhu 5 mesicu"

[QUOTE=pegy;113176] Ide mi skor o to, ze sa do sveta o X2 nevypusta ani ziadne info o X3 uz daco vieme, mame predbezne testy, dodavaju sa pre OEM vyrobcov... Tajne som dufal, ze X2 budu oproti 65nm C2D konkurencie schopnejsie ako stara K8 :([/QUOTE]
Ty cekas od px2 zazraky ? Cha cha, lol lol :D:D

C2D spis konkuruje x3, jen je smutne ze amd na to potrebuje o jadro vic, navic kdyz se podivas na singlthread vykon phenomu a athlonu, dojde ti jedna nemila skutecnost...
pegy (757)|17.4.2008 01:04
[QUOTE=cool.user;113181]Chtel si rict "nepouzitelna revize x4 je na trhu 5 mesicu"


Ty cekas od px2 zazraky ? Cha cha, lol lol :D:D

C2D spis konkuruje x3, jen je smutne ze amd na to potrebuje o jadro vic, navic kdyz se podivas na singlthread vykon phenomu a athlonu, dojde ti jedna nemila skutecnost...[/QUOTE]
Ano X4 neni v B2 verzii ziadny zazrak, ale s B3 to vyzera lespie...
Nie od px2 necakam zazraky, ale lepsie skore (o 10-15%)oproti K8 v prospech pX2, ano X3 vyzera na schopnejsieho konkurenta pre C2D, ze treba k tomu 3 jadra? Nuz ked to inak nejde, je to furt lepsie ako prstom do oka....Ale zda sa mi, ze tato diskusia silne odbocila od povodnej temy. Toto nemal byt flame o tom ci je px4/3/2 lepsi ako C2/4D, ale o tom, co by ludia kupili, ak by s akych kolvek dovodou sli do AMD.... ;)
mech13 (5526)|17.4.2008 01:34
[QUOTE=pavel_p;113155][SIZE="1"]Já kdysi volil Athlon XP jako jednoznačně lepší CPU než P4, ale po příchodu C2D pro AMD nevidím důvod a ani se v těch procesorech už neorientuju. Zvlášť když Phenom totálně zklamal. Pokud je v některé kategorii počítačů pro AMD důvod (třeba lepší poměr cena/výkon) tak se to rád dozvím, protože tu situaci, kdy AMD nemá imho co nabídnout této kdysi velmi inovativní značce zase nepřeju a nerad bych, aby za pár let zkončila.[/SIZE][/QUOTE]

jak uz naznacili nademnou, je to low-end

AMD ma nejvykonejsi integrovanou grafiku na trhu za rozumny love, k tomu nejakyho levnyho X2 a mas zaklad na HTPC/PC na stary hry do kteryho muzes pozdej dat plnou PCI-E grafiku... u intelu to je s IGP o neco horsi
dalsi plus AMD je ze ty novy chipsety temer netopi, a kdyz jsem videl nektery chladice na RS480 (485???) nebo 690, tak jsem zapochyboval jestli neco takovyho je vubec chladic a nebylo by tomu chipu lip bez chladice kdyby byl primo ofukovan...
ICEBOSS (3435)|17.4.2008 08:25
tak vzhledem k tomu, ze jak uz nekdo rekl, je amd pouzitelny jenom tak v low endu, tak nejaky LE, BE, X2 a k tomu 690G a smitec. :)
kane.shw (1231)|17.4.2008 08:35
[QUOTE=mech13;113188]...AMD ma nejvykonejsi integrovanou grafiku na trhu....[/QUOTE]

vrrr... :angry - mech mi to zase bere rovnou ze zobáku :D

AMD má opravdu alespoň nějaká "ramena" právě se svými nejnovějšími čipsety, zejména těmi s integrovanými grafikami. Tady je to jasná volba např. pro kanclPC, low-end, či už zmiňované HTPC.
AMD čipsety jsou momentálně navrcholu [size="1"](z tohoto pohledu nebylo lepšího kroku, než koupě ATi :thumb - ale na tyhle úvahy je tu už založeno jiné téma, takže koupi ATi tady prosím nerozebírejte!)[/size], nVidii nemá pro AMD CPU vůbec smysl řešit a Intelu je to zřejmě zatím fuck, co se vybavenosti/výkonu low-endových čipsetů týče.

Co se týká CPU, která se snaží vyhoupnout na low-end, tak tam je imho jen Athlon 5000+ Black Edition, který je za danou cenu ještě dobrá volba :thumb. Vůbec nechápu, jak si může AMD ve svojí situaci dnes dovolit takové marketingové "fígle" jako jsou nějaké jejich "BE" verze s TDP 45W :stupid (pozor, ne Black Edition), navíc ještě dražší než samotný Black. Které si defacto udělám doma "nakoleně";) právě z Blacka... prostě snížím násobič/podtatkuju ho a mám ten samý CPU, ještě levnější a s víc než dostatečnou výkonovou rezervou.
[size="1"]Tak je mi jasné, že každý jejich CPU nemůže bý Black Edition, jen mi to nyní přijde úsměvné ;), zákazníka je potřeba lovit! :D[/size]
cool.user (2822)|17.4.2008 11:00
[QUOTE=kane.shw;113203][size="1"]Co se týká CPU, která se snaží vyhoupnout na low-end, tak tam je imho jen Athlon 5000+ Black Edition, který je za danou cenu ještě dobrá volba :thumb. Vůbec nechápu, jak si může AMD ve svojí situaci dnes dovolit takové marketingové "fígle" jako jsou nějaké jejich "BE" verze s TDP 45W :stupid (pozor, ne Black Edition), navíc ještě dražší než samotný Black. Které si defacto udělám doma "nakoleně";) právě z Blacka... prostě snížím násobič/podtatkuju ho a mám ten samý CPU, ještě levnější a s víc než dostatečnou výkonovou rezervou.
Tak je mi jasné, že každý jejich CPU nemůže bý Black Edition, jen mi to nyní přijde úsměvné ;), zákazníka je potřeba lovit! :D[/size][/QUOTE]

Jenze 95% si to proste samo neudela, navic kdyz pripoctes cenu chladice atd tak be oproti b.e. nevychazi az tak tragicky spatne
bags (232)|17.4.2008 16:44
opet se v me hlave vyskytla otazka, k cemu je treba okamzite kupovat novy procesor po jeho uvedeni? strihate video nebo neco jineho ?

pockejte rok a tyto vykonne procesory si koupite o 3000 levneji :) nebo i vice :)

je to silenost takto porad vyhazovat penize
pegy (757)|17.4.2008 17:22
[QUOTE=cool.user;113234]Jenze 95% si to proste samo neudela, navic kdyz pripoctes cenu chladice atd tak be oproti b.e. nevychazi az tak tragicky spatne[/QUOTE]
Cena chladice ju BE samozrejme navysujuca polozka u ceny, ale aj z vlastnej skusenosti viem, ze skoro kazdy,co sa do PC vyzna si aj tak namiesto boxu kupi aspon Arctic-Cooling XXX a da si ho lepsie chladit... BE povazujem za nizsi mainstream a tie CPU maju co ponuknut vykonovo, samozrejme spotrebou je to uz horsie :(
pegy (757)|17.4.2008 17:23
[QUOTE=bags;113440]opet se v me hlave vyskytla otazka, k cemu je treba okamzite kupovat novy procesor po jeho uvedeni? strihate video nebo neco jineho ?

pockejte rok a tyto vykonne procesory si koupite o 3000 levneji :) nebo i vice :)

je to silenost takto porad vyhazovat penize[/QUOTE]
Jasne, ako kupovat aku kolvek novinku, pretoze ta je vzdy cenou trochu inde ako po 1-2 na trhu, aj ked nemyslim, ze X4 uz maju velmi kam klesat s cenou...
cool.user (2822)|17.4.2008 19:16
[QUOTE=pegy;113448]Cena chladice ju BE samozrejme navysujuca polozka u ceny, ale aj z vlastnej skusenosti viem, ze skoro kazdy,co sa do PC vyzna si aj tak namiesto boxu kupi aspon Arctic-Cooling XXX a da si ho lepsie chladit... BE povazujem za nizsi mainstream a tie CPU maju co ponuknut vykonovo, samozrejme spotrebou je to uz horsie :([/QUOTE]

A ted mi prosimte rekni kolik procent tvori skupina "skoro kazdy co sa do pc vyzna" z celkoveho postu uzivatelu? Pak totiz dojdes k tomu cislu ze 95% ma v pc box a box jim staci. Sorry, ale obcas mi prijde ze nekteri uzivatele tady zijou v naprostou autistickem svete.

Ps: jedine co od AC za neco stoji pro amd je az rada freezer, vse ostatni je u nich srovnatelne s boxem...

btw: a zkus pouzivat edit misto dvojpostu...
pegy (757)|17.4.2008 19:25
[QUOTE=cool.user;113493]A ted mi prosimte rekni kolik procent tvori skupina "skoro kazdy co sa do pc vyzna" z celkoveho postu uzivatelu? Pak totiz dojdes k tomu cislu ze 95% ma v pc box a box jim staci. Sorry, ale obcas mi prijde ze nekteri uzivatele tady zijou v naprostou autistickem svete.

Ps: jedine co od AC za neco stoji pro amd je az rada freezer, vse ostatni je u nich srovnatelne s boxem...

btw: a zkus pouzivat edit misto dvojpostu...[/QUOTE]
Samozrejem ze 95% ludi beha na boxe, ale mi sa rozpravme o BE, kde chladic dokupit musis, a tie zakladne chladice nie su nejak extra drahe, takze ta cena zas premrstena neni.
K tomu EDITU, edit pouzivam casto a sam ho doporucujem pouzivat ostatnym, co to tak nerobia, ale na 2 rozne prispevky odpovedam 2 postami... Je to blble viem, ale budem sa to musiet preucit ;)
PS: teba sa tych 95% dako pacii, pouzivas to na dve rozne riesenia problematiky, najprv o tom, ze 95% si to nepodtaktuje a potom ze 95% beha na boxe ;)
cool.user (2822)|17.4.2008 19:30
[QUOTE=pegy;113499][SIZE="1"]Samozrejem ze 95% ludi beha na boxe, ale mi sa rozpravme o BE, kde chladic dokupit musis, a tie zakladne chladice nie su nejak extra drahe, takze ta cena zas premrstena neni.
K tomu EDITU, edit pouzivam casto a sam ho doporucujem pouzivat ostatnym, co to tak nerobia, ale na 2 rozne prispevky odpovedam 2 postami... Je to blble viem, ale budem sa to musiet preucit ;)
PS: teba sa tych 95% dako pacii, pouzivas to na dve rozne riesenia problematiky, najprv o tom, ze 95% si to nepodtaktuje a potom ze 95% beha na boxe ;)[/SIZE][/QUOTE]


Jenze kane se tady pozastavoval nad cenou BE verzi a ne nad cenou verzi Black Edition smankote.... :rolleyes:

k tem 95%, vis v cim to asi bude? Mozna tim ze jen 5% uzivatelu pc z celkoveho poctu sou "prokocili"...
Janyk1 (997)|17.4.2008 19:36
A desky AMD se dají sehnat laciněji, s AMD chipsety jsou dobrý(nForce nevermore, SIS a VIA taky:D).
jako levný low-end se AMD dá, jako procesor bych bral X2 5000+ BlackEdition nebo pak Athlon 64 LE-1620:).
Desku s AMD 7xx.
Salamander (6177)|17.4.2008 19:48
No, pri dnesnich pomerech bych se asi AMD vyhnul (jinak do low-endu je podle me porad nejlepsi), ale kdyz uz, tak asi nejakeho Phenoma v B3 revizi ...:slug
Klingacikx (1545)|17.4.2008 20:04
Tak ja keby som chcel kupovať procesor tak počkám na 45nm X4 Phenoma a je mi jedno aký bude mať výkon:hmm
pegy (757)|17.4.2008 20:07
[QUOTE=cool.user;113502]Jenze kane se tady pozastavoval nad cenou BE verzi a ne nad cenou verzi Black Edition smankote.... :rolleyes:

k tem 95%, vis v cim to asi bude? Mozna tim ze jen 5% uzivatelu pc z celkoveho poctu sou "prokocili"...[/QUOTE]
Ano Ja viem ze porovnaval BE oproti B.E. ale ty si sa obul do BE... ;)
cool.user (2822)|17.4.2008 20:11
[QUOTE=pegy;113529]Ano Ja viem ze porovnaval BE oproti B.E. ale ty si sa obul do BE... ;)[/QUOTE]

[QUOTE=cool.user;113234]Jenze 95% si to proste samo neudela, navic kdyz pripoctes cenu chladice atd tak be oproti b.e. nevychazi az tak tragicky spatne[/QUOTE]

Kde sem se prosimte proti tady proti BE obul prosimte?
pegy (757)|17.4.2008 20:15
Mozno som pouzil "silne slovo" obul... Tak tam si narazal na (ne)vyhodnost BE, ok slovo obul beriem spet ;)
cool.user (2822)|17.4.2008 20:23
[QUOTE=pegy;113536]Mozno som pouzil "silne slovo" obul... Tak tam si narazal na (ne)vyhodnost BE, ok slovo obul beriem spet ;)[/QUOTE]

Ja bych byl spis radsi kdybys vzal zpatky celej ten vyrok, pac v tom postu nebylo nic urceno proti BE, naopak jej tam obhajuju a pro priste se naucil lip cist :rolleyes:
pegy (757)|17.4.2008 20:26
[QUOTE=cool.user;113540]Ja bych byl spis radsi kdybys vzal zpatky celej ten vyrok, pac v tom postu nebylo nic urceno proti BE, naopak jej tam obhajuju a pro priste se naucil lip cist :rolleyes:[/QUOTE]
No JA neviem, ale nech to citam aj po 10, tak mi to pripada ako vytka na stranu Black Edition a nie ako jeho pochvala ;)
OK, zle som ta pochopil/zle je to napisane to je jedno, aj tak sme OT od povodnej temy, aj tak sa my dvaja nijak nevyhadame, kazdy ma svojho favorita/preferencie/poziadavky... nebudem to uz dalej rozoberat ;)
cool.user (2822)|17.4.2008 20:40
[QUOTE=pegy;113541]No JA neviem, ale nech to citam aj po 10, tak mi to pripada ako vytka na stranu Black Edition a nie ako jeho pochvala ;)[/QUOTE]

Sakra, BE = athlon x2 s tdp 45w
B.E. = Black edition, capisci?

BE stoji na stejne frekvenci vyrazne vic nez B.E. , resp stejnych frekvenci ani nedosahuje. Kane se nad tim pozastavuje jak si amd muze dovolovat "figle" s BE verzi, ja mu oponuju ze BE verze oproti B.E. ma aspon v baleni chladic, coz cenu castecne kompenzuje, takze kdyz prihlednem i k faktu mensi spotreby, nevychazi ten procesor (BE) zas az tak spatne oproti (B.E.). Fakt uz nechapu jak jinak ti to vysvetlit...
kane.shw (1231)|17.4.2008 21:03
[QUOTE=pegy;113499]Samozrejem ze 95% ludi beha na boxe, ale mi sa rozpravme o BE, kde chladic dokupit musis, a tie zakladne chladice nie su nejak extra drahe, takze ta cena zas premrstena neni...[/QUOTE]

[QUOTE=cool.user;113502]Jenze kane se tady pozastavoval nad cenou BE verzi a ne nad cenou verzi Black Edition smankote.... :rolleyes: ...[/QUOTE]

Pánové, pánové, pánové, aby nám nedošlo k mezinárodní přestělce ;) :D

Abych to shrnul:
Low-end - AMD se drží jen díky kvalitním a vybaveným čipsetům. Intel je Intel, ale tady nenabízí takovou multimediálnost, výkon ani technologie.

Mainstream - Intel má skvěle pokryt celý segment a již několik měsíců kraluje s architekturou Core a jeho potomky;), AMD přežívá jen díky svému kultu a alespoň cenové konkureceschopnosti - o ničem jiném, než o CPU Athlon 64 X2 5000+ Black Edition, nemá cenu uvažovat.

High-end - Opět Intel nemá konkurenci, jeho fourcore CPU jsou tu již nějakou tu dobu a také vkračují do 45nm výrobního procesu. AMD se potácí se svými Phenomy v propasti nedůvěry a zapomění - o 45nm výrobním procesu si zatím může jen nechat zdát :(, všichni čekají, co dokáže revize B3.

Ještě bych tedy do-rozvinul tu mou teorii o cenách a výhodnosti CPU AMD...
To, že většina uživatelů jede na BOXovaný chladič a jsou spokojeni jistě spochybňovat nebudu, je to totiž pravda. Stejně tak je to samo i u Intelu ;)
Předpokládejme však, že každý, kdo už jen vstoupí na toto fórum (a v tom nejlepším případě se i zaregistruje) již nechce být jen obyčejným uživatelem a chce se vymanit od IT uniformovanosti a všednosti ;)
Když se podívám na nabídku dualcore CPU AMD u Alfy, tak tam vidím 5000+ Black Edition jako jakýsi mezník mezi výhodnými a již nevýhodnými CPU.
[size="1"]Je to tak pro mě a doufám, že pro lidi co do toho trochu vidí a mají o to zájem;).[/size]

CPU s cenou (a vlastně i výkonem) do Blacka se vyplatí jen když chci opravdu ušetřit (ikdyž těch pár stovek...no nevim), a to co je cenou (ale zdaleka ne výkonem) nad Blackem se imho už prostě nevyplatí! O 90nm výrobním procesu se už bavit samo ani nebudu (v dnešní době dvoujádro s TDP 89W je spíše k smíchu, než k prodeji). Když to řeknu narovinu, tak všechny ty jejich 45W BE verze je jen podtaktovaný 5000+ Black Edition - není na tom nic technologicky složitého. Všechny mají nižší frekvenci, tudíž nepotřebují takový příkon.
Osobně bych tedy raději koupil 5000+ Black Edition a např u HTPC bych si upravil frekvenci/Vcore přesně podle teploty v case - ale v tom už se člověk musí trochu vrtat, a to už může být pro spoustu lidí problém, jak jsme se tu už shodli. A jestli už mám TDP 40, 45 nebo 50W je stejně jedno, jelikož to může ovlivnit špatně nanesená pasta, chladič samotný nebo airflow v casu.
Určitě je blbost kupovat 45W CPU na taktování :rolleyes:, jak už jsem taky zaslechl a myslet si, že půjde na 3.5GHz a bude mít pořád 45W :stupid ;)



[QUOTE=cool.user;113547]Sakra, BE = athlon x2 s tdp 45w
B.E. = Black edition, capisci?

BE stoji na stejne frekvenci vyrazne vic nez B.E. , resp stejnych frekvenci ani nedosahuje. Kane se nad tim pozastavuje jak si amd muze dovolovat "figle" s BE verzi, ja mu oponuju ze BE verze oproti B.E. ma aspon v baleni chladic, coz cenu castecne kompenzuje, takze kdyz prihlednem i k faktu mensi spotreby, nevychazi ten procesor (BE) zas az tak spatne oproti (B.E.). Fakt uz nechapu jak jinak ti to vysvetlit...[/QUOTE]

Ještě to tedy porovnám takhle ;)
AMD Athlon 64 X2 5000+ Black Edition + Arctic-Cooling Alpine 7 tj. 1770CZK + 206CZK = 1976CZK -> 2.6GHz 65W & základní, ale pořád o něco tišší chladič, než standardní BOX
AMD Athlon X2 BE-2400 BOX = 2050CZK -> 2.3GHz 45W & BOX chladič
Takže mi vychází méně výkonný CPU o cca 100CZK dráž a ještě má hlučnější chlazení, ale má údajně menší spotřebu. Když změním násobič Blackovi, tak si troufnu říct, že se TDP 45W přiblížím, možná ho i dosáhnu a mám tišší chladič (a pořád si můžu pohrát s otevřeným násobičem :devil: )

Ale je mi samo jasné, že pro většinu lidí je toto španělská vesnice a ani nemají náladu nějaké to podtaktování řešit, či o tom jen takhle uvažovat :(
r34ktor (7477)|17.4.2008 21:50
Když už se tu strhla taková polemika, tak taky něco přihodím. Z mého pohledu nevidím na AMD Athlonu X2 5000+ Black Edition nic výhodého (oproti konkurenci). Pokud ho porovnám s přibližně stejně výkonným Intel Pentiem Dual-Core E2200, které je i s chladičem levnější, v řadě aplikací výkonnější, s nižší spotřebou a má lepší taktovací potenciál, tak proč bych ho proboha volil? :stupid :slug

PS: V anketě mi chybí možnost "žádný". ;)
kane.shw (1231)|17.4.2008 21:56
Toho Blacka jsem porovnával s ostatními procesory AMD. Tudíž pokud už AMD, tak v mainstreamu jedině 5000+ Black Edition ;)
flanker (1579)|17.4.2008 22:14
[QUOTE=cool.user;113159]AMD ma co nabidnout v totalnim lowendu v kombinaci s novejma chipsetama. Onehda sem sel do moulin rouge, ale mel sem u sebe jen 12kč a tatranku, tak sem se ptal bordel mamy co za to, a on ze prej at si skocim koupit amd do alfacompu :(



Cela prvni cast byla ironie (pokud si to nepochopil)

A infantilni je zejmena to, ze se podivujes nad tim proc je uz neuvedli. Proc 90ti letej dedek se tremi bajpasy nema sex trikrat denne? Protoze proste nemuze. U AMD nemaj kouzelnou hulku aby udelali "abrakadabra, kozi hnaty, plny sklady phenomu x2 a x3 a jeste zabi oci na nizkou spotrebu".[/QUOTE]

jak je mozny, ze verze B3 revize dosahuje srovnatelnych vykonu na takt s INtel na 65nm v prumeru?Hlavne v urceni 4-jader je spise lepsi, tzn prevod videi-viz tets computerbase.de napriklad. Navic bylo otestovano, ze 9850 skaluje s vykonem lepe nez predchozi revize. Deneb muze bejt solidni kladivo na Penryny, ktere se stale potykaji s problemy a je jich nedostatek. AMD zustava u stejneho zpusobu vyroby i na 45nm, proto lze cekat hladsi prechod nez mel INtel...Uvedom si, ze spotreba na nativni 4-jadro, vzhledem k slozirtosti chipu neni vubec velka!POckej si na Nehalem a pokud cekas spotrebu nizsi nez maji dnesni Intel quady, si na silnem omylu...
flanker (1579)|17.4.2008 22:20
[QUOTE=kane.shw;113556]Pánové, pánové, pánové, aby nám nedošlo k mezinárodní přestělce ;) :D

Abych to shrnul:
Low-end - AMD se drží jen díky kvalitním a vybaveným čipsetům. Intel je Intel, ale tady nenabízí takovou multimediálnost, výkon ani technologie.

Mainstream - Intel má skvěle pokryt celý segment a již několik měsíců kraluje s architekturou Core a jeho potomky;), AMD přežívá jen díky svému kultu a alespoň cenové konkureceschopnosti - o ničem jiném, než o CPU Athlon 64 X2 5000+ Black Edition, nemá cenu uvažovat.

High-end - Opět Intel nemá konkurenci, jeho fourcore CPU jsou tu již nějakou tu dobu a také vkračují do 45nm výrobního procesu. AMD se potácí se svými Phenomy v propasti nedůvěry a zapomění - o 45nm výrobním procesu si zatím může jen nechat zdát :(, všichni čekají, co dokáže revize B3.

Ještě bych tedy do-rozvinul tu mou teorii o cenách a výhodnosti CPU AMD...
To, že většina uživatelů jede na BOXovaný chladič a jsou spokojeni jistě spochybňovat nebudu, je to totiž pravda. Stejně tak je to samo i u Intelu ;)
Předpokládejme však, že každý, kdo už jen vstoupí na toto fórum (a v tom nejlepším případě se i zaregistruje) již nechce být jen obyčejným uživatelem a chce se vymanit od IT uniformovanosti a všednosti ;)
Když se podívám na nabídku dualcore CPU AMD u Alfy, tak tam vidím 5000+ Black Edition jako jakýsi mezník mezi výhodnými a již nevýhodnými CPU.
[size="1"]Je to tak pro mě a doufám, že pro lidi co do toho trochu vidí a mají o to zájem;).[/size]

CPU s cenou (a vlastně i výkonem) do Blacka se vyplatí jen když chci opravdu ušetřit (ikdyž těch pár stovek...no nevim), a to co je cenou (ale zdaleka ne výkonem) nad Blackem se imho už prostě nevyplatí! O 90nm výrobním procesu se už bavit samo ani nebudu (v dnešní době dvoujádro s TDP 89W je spíše k smíchu, než k prodeji). Když to řeknu narovinu, tak všechny ty jejich 45W BE verze je jen podtaktovaný 5000+ Black Edition - není na tom nic technologicky složitého. Všechny mají nižší frekvenci, tudíž nepotřebují takový příkon.
Osobně bych tedy raději koupil 5000+ Black Edition a např u HTPC bych si upravil frekvenci/Vcore přesně podle teploty v case - ale v tom už se člověk musí trochu vrtat, a to už může být pro spoustu lidí problém, jak jsme se tu už shodli. A jestli už mám TDP 40, 45 nebo 50W je stejně jedno, jelikož to může ovlivnit špatně nanesená pasta, chladič samotný nebo airflow v casu.
Určitě je blbost kupovat 45W CPU na taktování :rolleyes:, jak už jsem taky zaslechl a myslet si, že půjde na 3.5GHz a bude mít pořád 45W :stupid ;)





Ještě to tedy porovnám takhle ;)
AMD Athlon 64 X2 5000+ Black Edition + Arctic-Cooling Alpine 7 tj. 1770CZK + 206CZK = 1976CZK -> 2.6GHz 65W & základní, ale pořád o něco tišší chladič, než standardní BOX
AMD Athlon X2 BE-2400 BOX = 2050CZK -> 2.3GHz 45W & BOX chladič
Takže mi vychází méně výkonný CPU o cca 100CZK dráž a ještě má hlučnější chlazení, ale má údajně menší spotřebu. Když změním násobič Blackovi, tak si troufnu říct, že se TDP 45W přiblížím, možná ho i dosáhnu a mám tišší chladič (a pořád si můžu pohrát s otevřeným násobičem :devil: )

Ale je mi samo jasné, že pro většinu lidí je toto španělská vesnice a ani nemají náladu nějaké to podtaktování řešit, či o tom jen takhle uvažovat :([/QUOTE]

k Phenomu:
myslim, ze uz prvni vysledky B3 revize jsou znat, napostoval jsem zde vetsinu odkazu na testy, ktere se doposud objevily, alespon tech vyznamnejsich. Skaluje s frekvenci velmi dobre, lepe nez B2 revize. V srovnavacim testu ze vcera http://www.techwarelabs.com/reviews/processors/amd_phenom_9850/ a predevcera-srovavaci s q6600:
http://www.techspot.com/review/93-amd-phenom-9850-black-edition/page2.html

Ve forech se casto zacina objevovat takt s 3.1-3.3GHz vzduch chladic a vykon je pomerne uz brutalni. Pekny tets udajne slibuje i OBR na pctuningu, tak cekejme. Deneb by nemel mit s 45nm problem, jak jsem uvedl o pripsevek vyse. Bude tu driv jak Nehalem a 45nm u AMD bude znamenat stejne "potize" co z 90nm na 65nm-stejny postup vyroby.
kane.shw (1231)|17.4.2008 22:23
Ve čtyřjádrech ještě není dobojováno :thumb. AMD teď hodně ztratilo na pověsti, a dá se říci, že se čtyřjádry defacto teprve nyní začíná.
Jsem také zvědav na přechod k 45nm výrobě u Phenomu. Pro AMD to skutečně nebude taková změna a má šanci celý ten náskok Intelu minimálně dohnat, právě tím, že má ve skutečnosti PRAVÉ čtyřjádro ;)

Teď jde hlavně o to, aby se AMD rychle otřepalo od své pošramocené pověsti a začalo konečně masivněji prodávat své Phenomy.
pegy (757)|17.4.2008 22:40
[QUOTE=r34ktor;113576]Když už se tu strhla taková polemika, tak taky něco přihodím. Z mého pohledu nevidím na AMD Athlonu X2 5000+ Black Edition nic výhodého (oproti konkurenci). Pokud ho porovnám s přibližně stejně výkonným Intel Pentiem Dual-Core E2200, které je i s chladičem levnější, v řadě aplikací výkonnější, s nižší spotřebou a má lepší taktovací potenciál, tak proč bych ho proboha volil? :stupid :slug

PS: V anketě mi chybí možnost "žádný". ;)[/QUOTE]
Chapes tomuto??? :stupid Ak by ste mali kúpiť nový CPU od AMD, pre ktorý by ste sa rozhodli? a neni tam napisane, chcete alebo nechcete AMD procesor....
K tomu ako sa to tu vyvinulo... Vobec nechapem preco sa tu vyvinul taky flame, pretoze som nenarazal na vykonost, spotrebu, cenu, konkurecnost voci konkurentenj firme INTEL, ale ma zaujimalo, keby si chcel dnes niekto kupit AMD, aky by to bol typ CPU a preco sa tak rozhodol (s akehokolvek dovodu... malo prachou, "zeleny bobor", stara mama povedala ze AMD je naj...);) Akoze nechapem, precom sa vobec strhla debata o tom, kto a preco je lespi... :stupid Ale to tu asi bolo vzdy a asi aj bude, ked prize do krizu tema AMD vs. INTEL alebo AMD vs. nVIDIA, tak je vzdy s toho zbytocny flame... Ironia je, ze do tejto mojej rovnice v tejto teme chybala druha cast (teda vs. INTEL/nVIDIA) ;)
K tomu BE 5000+ vyslo uz par testov a niekdeho dokonca oznacili za vhodnejsi CPU v rovnakej cenovej kategorii, AMD ma vyhodu v cipsetoch a ich cenovej dostupnosti. Dobru dosku s AMD cipsetom sa da zohnat od 1800 CZ a to je o intelu problem povedat...ano su aj lacnejsie verzie, ale ak su to forsne... Samozrejme vsade sa da najst nieco, ale AMD ma cipsety cnovo lepsie pristupnejsie ako Intel...
r34ktor (7477)|17.4.2008 22:57
[QUOTE=pegy;113600]Vobec nechapem preco sa tu vyvinul taky flame, pretoze som nenarazal na vykonost, spotrebu, cenu, konkurecnost voci konkurentenj firme INTEL, ale ma zaujimalo, keby si chcel dnes niekto kupit AMD, aky by to bol typ CPU a preco sa tak rozhodol (s akehokolvek dovodu... malo prachou, "zeleny bobor", stara mama povedala ze AMD je naj...);) Akoze nechapem, precom sa vobec strhla debata o tom, kto a preco je lespi...[/QUOTE]
Protože narozdíl od tebe nevybíráme procesor podle toho co "povedala stara mama", ale zpravidla se řídíme poměrem cena/výkon. AMD prostě pro toho, kdo počítá, nemá aktuálně prakticky co nabídnout.

[QUOTE=pegy;113600]K tomu BE 5000+ vyslo uz par testov a niekdeho dokonca oznacili za vhodnejsi CPU v rovnakej cenovej kategorii[/QUOTE]
Odkazy by nebyly? A už zase pleteš BE a B.E. :hmm Většina testů má grafy cenové výhodnosti z doby jejich vyjítí, takže si je musíš přepočítat dle aktuálního stavu (to se týká např. i testu dvoujader, který nedávno vyšel ve zdejším magazínu).

[QUOTE=pegy;113600]AMD ma vyhodu v cipsetoch a ich cenovej dostupnosti. Dobru dosku s AMD cipsetom sa da zohnat od 1800 CZ a to je o intelu problem povedat...ano su aj lacnejsie verzie, ale ak su to forsne... Samozrejme vsade sa da najst nieco, ale AMD ma cipsety cnovo lepsie pristupnejsie ako Intel...[/QUOTE]
To doufám myslíš jako vtip. Stačí si projít ceníky...
cool.user (2822)|17.4.2008 22:59
[QUOTE=kane.shw;113556]Když změním násobič Blackovi, tak si troufnu říct, že se TDP 45W přiblížím, možná ho i dosáhnu a mám tišší chladič (a pořád si můžu pohrát s otevřeným násobičem :devil: )
Ale je mi samo jasné, že pro většinu lidí je toto španělská vesnice a ani nemají náladu nějaké to podtaktování řešit, či o tom jen takhle uvažovat :([/QUOTE]

A to je prave to, pro vetsinu lidi je to spanelska vesnice , navic by i klasicky 5000+ EE imho dokazal fungovat na mirne snizenem napeti, coz ale stale neznamena ze BEcka (nemyslim B.E.) nejsou z jisteho pohledu zajimava, hlavne kvuli svemu def nastaveni.


[QUOTE=flanker;113587]jak je mozny, ze verze B3 revize dosahuje srovnatelnych vykonu na takt s INtel na 65nm v prumeru?Hlavne v urceni 4-jader je spise lepsi, tzn prevod videi-viz tets computerbase.de napriklad.[/QUOTE]

Problem je v nekolika oblastech.
1)AMD u phenomu ma dle meho nazoru vyhodu v tom ze komunikace mezi vsemi 4 jadry je efektivnejsi, nez v pripade intelackych quadu, coz je fajn, ale v pripade ze z X4 udelas X2 tak razem nic moc.
2)druhy problem a hlavni problem, vidim v tom, ze vetsina lidi nema jako hlavniho konicka prevod videa
3)Kdyz se podivas na prumerny hodnoceni na CB, tak ani v jedne z kategorii nedopadla 9750 lip nez q6600, takze je sice hezky ze v par aplikacich je se phenomum dari, ale v tech ostatnich nic moc...

[QUOTE=flanker;113587]Deneb muze bejt solidni kladivo na Penryny, ktere se stale potykaji s problemy a je jich nedostatek.[/QUOTE]
Muze, muze, muze. Agena taky mohla bejt dobry kladivo...



[QUOTE=flanker;113587]AMD zustava u stejneho zpusobu vyroby i na 45nm, proto lze cekat hladsi prechod nez mel INtel...Uvedom si, ze spotreba na nativni 4-jadro, vzhledem k slozirtosti chipu neni vubec velka!POckej si na Nehalem a pokud cekas spotrebu nizsi nez maji dnesni Intel quady, si na silnem omylu...[/QUOTE]
Me aktualne nezajima nehalem, me aktualne zajima aktualni stav na aktualnim trhu s aktualnima procesorama.
Salamander (6177)|17.4.2008 23:03
[OT]hmm, takovej peknej flame uz jsem dlouho nevidel :)[/OT]
pegy (757)|17.4.2008 23:06
[QUOTE=r34ktor;113608]Protože narozdíl od tebe nevybíráme procesor podle toho co "povedala stara mama", ale zpravidla se řídíme poměrem cena/výkon. AMD prostě pro toho, kdo počítá, nemá aktuálně prakticky co nabídnout.[/QUOTE]

Boze to si robis srandu, to ma chces chytat za kazde slovicko, jasne ze to neni hlavne kriterium... to bola akoze prdel :stupid Ja neviem co ta na tom tolko stve, ved ta nikto nenuti si kupit CPU od AMD, ani ta nikto nepresvieca o tom ze je lespie... Ak si si vsimol sme v sekcii PROCESORY/AMD, takze je dost zrejme ze sem chodia ludia co o AMD asi maju zaujem...Nepoviem ani pol slova, keby som tu anketu zalozil nejak inak a dal do nej aj ine CPU nez od AMD...

[QUOTE=r34ktor;113608]
Odkazy by nebyly? A už zase pleteš BE a B.E. :hmm Většina testů má grafy cenové výhodnosti z doby jejich vyjítí, takže si je musíš přepočítat dle aktuálního stavu (to se týká např. i testu dvoujader, který nedávno vyšel ve zdejším magazínu).[/QUOTE]

Ano je to pravda, ze test je uz starsieho datumu, ale ocenenie dostal iny CPU 5200+ 65W, takze myslim ze BE, by mohol dopadnut tiez nejak podobne.

[QUOTE=r34ktor;113608]
To doufám myslíš jako vtip. Stačí si projít ceníky...[/QUOTE]
Nie nemyslim to ako vtip, myslim to uplne vazne...
r34ktor (7477)|17.4.2008 23:12
Já proti AMD nic nemám (když byly dříve výhodné, tak jsem je taky kupoval), a to že by bych si aktuálně žádný nevybral, je čistě můj názor. Nechápu, proč ho vztahuješ na sebe. Máš přece možnost svobodné volby.
pegy (757)|17.4.2008 23:13
[QUOTE=cool.user;113609]
3)Kdyz se podivas na prumerny hodnoceni na CB, tak ani v jedne z kategorii nedopadla 9750 lip nez q6600, takze je sice hezky ze v par aplikacich je se phenomum dari, ale v tech ostatnich nic moc...
[/QUOTE]
Ako sa vravi, doveryhodny test je ten test, ktory si sam zmanipulujem :D Tym nijak nechcem spochybnovat vysledky, ale testy su na mnoha webech a clovek ked si spravi prierez, tak si moze spokojne, neobmedzene, bez natlaku spravit vlastnu mienku ;)

[QUOTE=cool.user;113609]
Muze, muze, muze. Agena taky mohla bejt dobry kladivo...
[/QUOTE]
To je pravda... keby sme tak mali vestecke gule :D
[QUOTE=r34ktor;113616] Nechápu, proč ho vztahuješ na sebe. Máš přece možnost svobodné volby.[/QUOTE]
Co akoze vztahujem na sebe? Tomu celkom nechapem co si chcel povedat (napisem to takto, aby sme si zas nedopisovali v 10 prispevkoch...) Ja som len povedal, ze je to anketa o tom, ktory CPU od AMD by si si dnes kupil a to je vsetko... Ja som tu nechcel vyvolat ziadnu prudku vymenu nazorov...
Pavel Boček (4169)|21.4.2008 15:28
Právě teď kdybych rychle nesháněl cokoliv co nejlevněji, tak beru Phenom X4, 9550 je za pakatel (za méně než Q6600) a s trochou štěstí by šel na 3 GHz...to by byl hukot :D
Jerome82 (201)|21.4.2008 17:08
Já bych šel taky do Phenoma X4,cena na slušný 4jádro je to fakt hezká..
flanker (1579)|21.4.2008 17:27
tak Phenom 9550 se solidnim podvozkem by taky nemusel byt spatny, investoval bych do dobre taktovatelnych pameti, kvalitni desky, chlazeni a popohnal ho nahoru vcetne co nejvyssi frekvence NB, na 2200 by mela jit dozajista a vliv to na vykon ma u Phenomu.
pegy (757)|21.4.2008 17:34
Zatial sa dari X2 (K8) a X4 Phenomy su na tom tiez dobre, sam som zvedavi, ako s to bude casom krystalizovat, hlavne ked pridu na trh x3 v B3 verzii :)