reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

PC nelze zapnout

kkkamil (25)|18.8.2008 08:59
Zdravím, nejsem si jist, zdal-li se mů problém týká zdroje nebo MB. V posledních dnech řádily bouřky a mám ve zvyku pro jistotu odpojit PC ze sítě. Toto jsem také před třemi dny udělal. Další den jsem nemohl PC zapnout. Podařilo se asi po 10ti minutách. Další den jsem měl opět stejný problém s tím, že LED dioda na MB která signalizuje, zda-li je MB napájená už nesvítila, ale pouze blikala. PC jsem zkoušel zapnout asi půl hodiny v 5ti minutových intervalech a nic. Nakonec se sám zapnul asi po 5ti minutách od posledního pokusu zapnout PC. Chtěl jsem se zeptat, jestli by to mohlo být vadným zdrojem nebo MB nebo jestli je toto v pořádku, jelikož po odpojení PC ze sítě se kondíky na MB vybijou a poté trvá určitou dobu než se nabijou, aby mohlo být PC zapnuto. Díky
johny__g (6387)|18.8.2008 09:15
Může to dělat jak zdroj tak MB. Ale jako první bych šel po zdroji - značka, stáří, výkon?? Na desce můžeš pohledem zkontrolovat jak vypadají kondenzátory, jestli nejsou některé nafouklé nebo zespodu vyteklé. A napiš celou konfiguraci PC, ať se máme čeho chytit. Nedělal jsi v poslední době nějaký upgrade - nová grafická karta, procesor apod.?
grapherX (888)|18.8.2008 09:16
Pokud jsi nevypl PC ze sítě ještě než byl vypnutý ,tak by se nemělo nic stát... Máš vše správně zapojeno, napájení,apod. Jaký zdroj to je. Jakou máš sestavu?

edit: zase později...
kkkamil (25)|18.8.2008 09:28
Jsem v práci takže značku zdroje teď neřeknu ale koupil jsem CASE zároveň s tím zdojem, takže to nebude nic značkového. Je 400W a je starý asi 3 roky (+- půl roku).

Sestava: Athlon 64 3000+, 1GB RAM 400 (2x512), MSI 6600GT 128MB, MB Asus A8N-E.

Jinak jsem nikdy neměl žádný problém. PC bylo normálně vypnuto a až poté odpojeno od sítě. A když PC vypínám a zapínam, tak je vše OK. Problém je pouze když PC odpojím ze sítě a pak ho chci zapnout.

Jak říkám, jsem v práci, takže na stav kondíku se můžu podívat až k večeru...
Maximus12 (763)|18.8.2008 10:06
Pokud je to neznačkový zdroj viděl bych patrně problém tam, chtělo by to pokud máš možnost půjčit si někde jiný zdroj a zkusit to tam, bylo by to asi nejoptimálnější řešení. Pokud je to nějaky EC case nedivil bych se, že to bude zdrojem:D. I když téměř každej výrobce beden do nich dává obyč zdroje, aspoň co vím. Lepší výrobci prodávaj bedny bez zdroje a dokup si, nebo sou tam aspoň Fortrony.
kkkamil (25)|18.8.2008 10:28
Právě že nemám možnost půjčit si zdroj, abych zjistil jestli to je zdrojem nebo něčím jiným...
pas!k (3765)|18.8.2008 10:33
Odkud jsi? Taky bych rekl ze problem je ve zdroji.
Maximus12 (763)|18.8.2008 10:33
[QUOTE=kkkamil;153036]Právě že nemám možnost půjčit si zdroj, abych zjistil jestli to je zdrojem nebo něčím jiným...[/QUOTE]

Hmm tak to hold nezbejvá než se kouknout pak na tu desku na kondíky, pokud tam nic neuvidíš tak bych já osobně nejdřív zkusil zdroj snad to bude jím a pak hold mtb.
kkkamil (25)|18.8.2008 10:39
[QUOTE=pas!k;153038]Odkud jsi? Taky bych rekl ze problem je ve zdroji.[/QUOTE]

Jsem z Ostravy...


Myslíš že bude vadit když budu dál používat ten zdroj? Pze když nevytáhnu PC ze sítě tak je vše OK. Jestli to nemůže nějak poškozovat komponenty...
pas!k (3765)|18.8.2008 10:41
Kazdopadne je tam riziko .. navic jestli je to neznackovy zdroj tim ze koupis novy slusny zdroj rozhodne nicemu neublizis .. navic ho pak muzes pouzit i do nove sestavy az treba budes upgradovat ..

BTW tak v ostrave ti nepomuzu v brne bych ti nejaky pujcil :)
kkkamil (25)|18.8.2008 10:50
Těď mám v plánu malý upgrade, ale nic co by se týkalo vákonu (disk, šuplík, ...) a jak jsem se díval a ceny značkových 400Wattových zdrojů tak mě to moc nenadchlo :) Ve zdrojích se právě vůbec nevyznám, znám akorát Corsair a ty jsou už dost drahé... Můžeš doporučit nějaký zdroj za rozumnou cenu? Nepotřebuju nějaký šílený zdroj...
johny__g (6387)|18.8.2008 11:05
Sestavu co máš ti utáhne v pohodě Fortron 350 W GLN.
kkkamil (25)|18.8.2008 11:19
Já tam mám ještě dva přídavné větráky, teď kupuju třetí disk a jěště dvě DVD-RW.
johny__g (6387)|18.8.2008 11:22
I na to bude stačit, nevím teda jak ti vyjdou napájecí konektory, kdyžtak dokoupíš rozdvojky.
kkkamil (25)|18.8.2008 11:30
OK, dneska se ještě podívám na ty kondíky na desce a uvidím. Stejně se mi nechce jít do nového zdroje, když jede v pohodě... Stačí jenom během bouřky zatnout zuby a nechat to tak :)
johny__g (6387)|18.8.2008 12:19
Taky jsem měl zdroj který jel v pohodě když se nevypínal ze sítě. Když ano tak mu pískali cívky nebo co, dokud se nezahřál. Tak jsem to taky nechal tak, a jednoho dne, po cca 4 měsících, se už zdroj nezapnul, umřel. Naštěstí netrval na tom, že ho do křemíkového nebe doprovodí i další komponenty, takže jsem jen vyměnil zdroj a bylo to v pohodě. Ale to třeba nemusí být tvůj případ ....
pas!k (3765)|18.8.2008 12:22
[quote=kkkamil;153054]OK, dneska se ještě podívám na ty kondíky na desce a uvidím. Stejně se mi nechce jít do nového zdroje, když jede v pohodě... Stačí jenom během bouřky zatnout zuby a nechat to tak :)[/quote]

Tohle neni uplne nejlepsi pristup :) Zalezi jak moc si vazis dat ktere na svem pc mas .. kdyz bude nejhur tak ten zdroj se ti muze opravdu hezky odvdecit :)
kkkamil (25)|18.8.2008 13:28
Do teď jsem si myslel, že stačí koupit obyčejný neznačkový zdroj. Když jsem si skládal PC, tak jsem zdroj neřešil. Právě mě teď dost straší ta hrozba , že může do křemíkového nebe poslat ostatní komponenty...

Zatím se u něho žádné pískání neobjevilo, ale teď když tak přemýšlím, tak když zapojuju napájecí kabel do zdroje tak to tak divně chrastí...
pas!k (3765)|18.8.2008 13:39
Precti si nejake testy kde jsou testovane i nejake neznackove zdroje .. a uvidis sam .. zase neni potreba mit naprostou paranoiu je spousta sestav kterych jede na neznackovych zdrojich a dlouhe leta nemaj problem .. ale v pripade ze zacne zlobit byl bych maximalne opatrny a ten zdroj vymenil ...
kkkamil (25)|18.8.2008 14:17
Jak už jsem psal, tak dnes si jdu pro třetí disk. A jenom ta myšlenka, že mi může ten zdroj zničit všechny disky mě určitě donutí si ten nový zdroj koupit.

Díky za rady ;)
Maximus12 (763)|18.8.2008 14:20
[QUOTE=kkkamil;153054]OK, dneska se ještě podívám na ty kondíky na desce a uvidím. Stejně se mi nechce jít do nového zdroje, když jede v pohodě... Stačí jenom během bouřky zatnout zuby a nechat to tak :)[/QUOTE]

No a jednou takhle zatneš zuby, pak to zdroj odsere a veme sebou i desku a bude vymalováno. Pokud to dělá takovouhle neplechu hned bych ho vyměnil, riskovat, že budu muset kupovat pak pul PC nového to radši jen kvalitní zdroj.
kkkamil (25)|18.8.2008 14:31
Už jste mě přesvědčili :)

Takže když vy všichni vypojíte PC ze síte a pak ho po nějaké době zapojíte zpět, tak ho hned zapnete na první pokus bez jakékoliv prodlevy?
Maximus12 (763)|18.8.2008 14:36
[QUOTE=kkkamil;153121]Už jste mě přesvědčili :)

Takže když vy všichni vypojíte PC ze síte a pak ho po nějaké době zapojíte zpět, tak ho hned zapnete na první pokus bez jakékoliv prodlevy?[/QUOTE]

Ja teda ANO. :)
Pavel Boček (4169)|19.8.2008 02:07
[QUOTE=kkkamil;153121]Už jste mě přesvědčili :)

Takže když vy všichni vypojíte PC ze síte a pak ho po nějaké době zapojíte zpět, tak ho hned zapnete na první pokus bez jakékoliv prodlevy?[/QUOTE]

No já třeba obvykle ani PC neodpojuji :notsure Kvalitní zdroj výkyvy v síti při bouřce neohrozí (nevypíná se, nerestartuje se) a pro blesk je asi o 75 metrů vedle mnohem lákavější objekt ;) Přepěťová ochrana to jistí...
Martin Šejnoha (255)|19.8.2008 22:28
[QUOTE=Pavel Boček;153292]No já třeba obvykle ani PC neodpojuji :notsure Kvalitní zdroj výkyvy v síti při bouřce neohrozí (nevypíná se, nerestartuje se) a pro blesk je asi o 75 metrů vedle mnohem lákavější objekt ;) Přepěťová ochrana to jistí...[/QUOTE] No aby ses jednoho dne nedivil;) jednou jsem nestihl kvůli rannímu spěchání do práce vypojit počítač ze sítě a stálo to život můj Seasonic S12-430, konkrétně odešel řídící obvod +5VSB pomocného zdroje, jinak přežil. Blesk udeřil zhruba stejně daleko jak píšeš a zboural sousedovi půl komína! :runaway Po vesnici to dále schytalo několik APček, pár televizí atd., a mimo jiné i elektronické ovládání zvonu z místní kaple, které právě opravuju:turtle
Challenger_ii (192)|19.8.2008 23:15
[QUOTE=kkkamil;153085]Do teď jsem si myslel, že stačí koupit obyčejný neznačkový zdroj. Když jsem si skládal PC, tak jsem zdroj neřešil. Právě mě teď dost straší ta hrozba , že může do křemíkového nebe poslat ostatní komponenty...

Zatím se u něho žádné pískání neobjevilo, ale teď když tak přemýšlím, tak když zapojuju napájecí kabel do zdroje tak to tak divně chrastí...[/QUOTE]

A co máš za vzdělání? Protože tohle by napsal opravdu jenom někdo, kdo "vidí elektriku" poprvé v životě! Copak nevíš, že v zásuvce máš napětí, které se tím pádem připojuje i na kontakty konektoru zdroje, který bývá obvykle na tento konektor připojen bez jakéhokoli odpojovače a vytváří tím pádem zátěž? A co to asi má dělat, do doby, než se ti podaří z tím kabelem zplichtit alespoň jakés takés spojení mezi kabelem a konektorem zdroje a zajistit pokud možno kvalitní spojení bez jiskření na oněch kontaktech? Taky pokud to děláš často, vyjiskříš ty pružné kontakty na šňůře a na těch kontaktních nožích se to taky řádně projeví. Nemluvě o dalších aspektech takového poškození...
Pavel Boček (4169)|20.8.2008 01:28
[QUOTE=Martin Šejnoha;153510][SIZE="1"]No aby ses jednoho dne nedivil;) jednou jsem nestihl kvůli rannímu spěchání do práce vypojit počítač ze sítě a stálo to život můj Seasonic S12-430, konkrétně odešel řídící obvod +5VSB pomocného zdroje, jinak přežil. Blesk udeřil zhruba stejně daleko jak píšeš a zboural sousedovi půl komína! :runaway Po vesnici to dále schytalo několik APček, pár televizí atd., a mimo jiné i elektronické ovládání zvonu z místní kaple, které právě opravuju:turtle[/SIZE][/QUOTE]

[SIZE="1"]No on ten objekt je tak trochu samota (jedná se o sokolovnu), samozřejmě s bleskosvodem, mnohem blíže je další vysoký uzemněný objekt (pekárna) a mezi ním a naším domkem je kromě pár stromů jen vzduch a další řada domů :) Udeří tam blesk jen opravdu výjimečně, tak možná jednou-dvakrát ročně (mnohem lákavější objekt je díky vytvářenému magnetickému poli a dalším vlivům nedaleká rozvodna v Sokolnicích a blízká vedení, kterých je v okolí požehnaně a často nás spíš trápí celkové výpadky při bouřce; přepětí bych se nebál, díky konstrukci stožárů a bleskojistkám)...a samozřejmě v bezpečí člověk není vůbec nikdy, to bych musel vždycky jak kokodej odpojovat všechny dráty co do PC vedou :stupid Raději se spolehnu na záruku od výrobce přepěťové ochrany v případě mizivé šance, že se něco stane...[/SIZE]
kkkamil (25)|20.8.2008 09:04
Tak jsem MB prohlédl a ničeho jsem si nevšiml, takže je to zdroj... No a co se týká značka zdroje tak je to Eurocase, což je zároveň značka skříně a tím je myslím problém vyřešen :)

Jinak se už začaly projevovat další problém: po zapnutí PC nenabootoval systém, tak jsem najel do BIOSu a tam jsem si všiml, že nedetekoval ani jeden SATA disk. Momentálně mám otevřený CASE tak jsem zkusil, jestli se aspoň disky točí a nic. Po druhém vypnutí a zapnutí PC už bylo vše OK...

Takže dneska jdu pro nový zdroj. Co vy na to: http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=10514008O0V41NKFPY ?
kkkamil (25)|20.8.2008 10:05
No chtěl bych 400Wattový, ale fakt nepotřebuju nějaký šílený...

Aby byl kolem těch 700-800 Kc
wolf007 (653)|20.8.2008 10:10
[QUOTE=kkkamil;153606]No chtěl bych 400Wattový, ale fakt nepotřebuju nějaký šílený...

Aby byl kolem těch 700-800 Kc[/QUOTE]

v tom pripade bych volil toho fortona 400w gln je za 885kc
adolfik (236)|20.8.2008 15:07
jestli nechceš litovat investoval bych tak 1200 Kč do zdroje. Poslední dobou Fortron degradoval na uroveň Eurocasu. Zrovna doma mím teď Fortrona FSP350-60GLN a docela mi vadí pískání a jeho měkkost (napětí pomalinku začíná se zmenšovat)
wolf007 (653)|20.8.2008 18:46
[QUOTE=adolfik;153690]jestli nechceš litovat investoval bych tak 1200 Kč do zdroje. Poslední dobou Fortron degradoval na uroveň Eurocasu. Zrovna doma mím teď Fortrona FSP350-60GLN a docela mi vadí pískání a jeho měkkost (napětí pomalinku začíná se zmenšovat)[/QUOTE]

je to o 235kc vice ale vyplati se to ... http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=10514008O0V4000HZ7
kkkamil (25)|22.8.2008 08:10
Tak novy zdroj je uz koupeny a zapojeny! Pri te prilezitosti jsem cele PC dukladne procistil, jelikoz tam byly velke nanosy prachu, takze jsem musel par veci odpojit, vycistit a znovu zapojit...

Ale dalsi problem: po zapnuti PC nenabootoval system. PC normalne najede a po uvodni obrazovce se nic nezobrazi, jenom cerna obrazovka. V BIOSu mi vsechny disky detekuje, kdyz zkousim na disk sahnout tak se toci, takze napajeni je asi v poradku. Normalne kdyz nejde nabootovat, nebo neni disk zapojeny tak to pise hlasku Boot failed, ale u me nic, jen cerna obrazovka. Nevite cim to je?
Prott (240)|22.8.2008 14:22
To může bejt řadou věcí - zkusil bych nabootovat z instal. CD, popř. reinstalovat (tomu se asi nevyhneš, pokud nebudeš věřit v náhodu :) ). Pokud instalace proběhne v klidu, pak by to snad poškození HW být nemělo (v opačném případě to může být řadič, deska, GK - podle příznaků).
Pavel Boček (4169)|22.8.2008 18:42
[QUOTE=kkkamil;154286]Ale dalsi problem: po zapnuti PC nenabootoval system. PC normalne najede a po uvodni obrazovce se nic nezobrazi, jenom cerna obrazovka. V BIOSu mi vsechny disky detekuje, kdyz zkousim na disk sahnout tak se toci, takze napajeni je asi v poradku. Normalne kdyz nejde nabootovat, nebo neni disk zapojeny tak to pise hlasku Boot failed, ale u me nic, jen cerna obrazovka. Nevite cim to je?[/QUOTE]

Zkus odpojit všechno, co není třeba po nastartování (disky, mechaniky...), nech jen CPU, VGA, jednu RAMku a zkus to, jestli proběhne celý POST. Možná je vadný nějaký disk/kabel apod. a neproběhne celý POST, jen úvodní fáze a pak výzva k vlezu do BIOSu.