reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Víkendová diskuze: Jak vnímáte vývoj počítačových efektů ve filmech?

Karel Polívka (1485)|15.2.2008 12:28
Je před námi konec týdne, proto Vás tímto zveme na naši víkendovou diskuzi s tématem:

Jak vnímáte vývoj počítačových efektů ve filmech?

Přijde vám, že se filmy mnohdy ženou za pokud možno co nejlepšími efekty, ale promyšlenost děje nebo herecké obsazení/výkony ustupují do pozadí? Které filmy vám přijdou z pohledu úrovně počítačových efektů jako přelomové (bez ohledu na děj)? Ať už jsou Vaše představy jakékoli - vyjádřete je, zapojte se s ostatními do diskuze!

Do diskuze se mohou zapojit i neregistrovaní uživatelé. Pro napsání příspěvku stačí stisknout tlačítko "Odpověď", které se nachází u levého okraje této stránky (nad a pod výpisem jednotlivých příspěvků).
P@pi (1519)|15.2.2008 13:14
Podle mně neustupuje do pozadí nic. Americké film jsou stále to stejné už několik desetiletí a občas zazáří nějaká perla. S nástupem poč. grafiky rozhodně do popředí vstoupila akce, fantasy filmy dostaly nový rozměr, scénáristé mohou popustit fantasii zase o něco dále a obraz může být natáčen z nových úhlů kamery, kde by to dříve bylo nesmírně technicky náročné.

Osobně nevidím jediné negativum :-).
Loli (226)|15.2.2008 13:18
No me prijde zajimavy, ze treba shrek vypada hur nez nejaky hry.
m.i.b (0)|15.2.2008 13:24
Tak vždycky byly dobré i špatné filmy, na to počítačová technika neměla až takový vliv. Navíc také záleží na vkusu diváka. Někomu přijde nějaký film stupidní, ženoucí se pouze za efekty, jinému se ten samý film zdá úžasný do posledního slova a posledního pixelu. Dnes se akorát dá dělat více realistických efektů.
A přelomové filmy byly rozhodně první (resp. 4.) StarWars, Terminátor2 a Jurský park. Od té doby je všechno jen větší a větší a detailnější.
habby (6)|15.2.2008 13:30
Terminator 2 a ještě těsně před ním Propast
Eso Rimmer (27)|15.2.2008 13:57
Občas mohou být počítačové efekty ve filmu plus, ale musí být dělané tak, aby pokud možno nebylo poznat, že tam jsou. Podle mě nějaká CG animace nikdy nemůže nahradit např. demolování skutečných aut, ve válkečných filmech zase záběry skutečné techniky, nebo aspoň modelů. Animátoři totiž často mají dostpodivnou představu jak se mají např. letadla ve vzduchu pohybovat a když to pak člověk vidí, tak je to jako pěst na oko. Mám pocit, že hlavně v amerických filmech cpou CG efekty všude možně aby to vypadalo cool a zároveň je to pro ně určitě levnější (menší náklady = větší zisk). Ale to je stejné i ve videohrách, kde taky forma vítězí nad obsahem.
Každopádně když srpvnám např. historický velkofilm natočený před 20+ lety a teď, tak ten starší je pro mě působivější už jen proto, že tam nejsou žádné nakopírované CG armády, ale skuteční lidé.
Zkrátka CG ve filmech ano, ale všeho s mírou a méně je většinou více.
Karel Polívka (1485)|15.2.2008 14:16
Zrovna před pár dny jsem se na tohle téma bavil s Pavlem Kovačem v tom směru, že třeba u Pána prstenů (dvě věže) nebyla počítačová animace vždy ideálně zvládnutá a v některých případech to působilo až groteskně - příklad, který mě hned praštil do očí, je ve scéně krátce před příjezdem Gandalfa, kdy král Theodén společně s Aragornem a dalšími vyjíždí z brány po úzké cestě vstříc svému osudu (kdy už vypadalo, že je vše ztraceno). Modely nepřátel odpadávaly z cesty dříve, než vůbec přišly s jezdci do kontaktu.
kane.shw (1231)|15.2.2008 14:32
...tušim, že celkem povedené filmy poslední doby byly trilogie Lord of the Rings a pak ještě Matrix.

Pán prstenů přinesl úžasný příběh, který mohl být tak úchvatně "filmově" vyprávěn právě jen díky moderním počítačovým efektům - v tom se snad schodneme, že kdyby se tento film točil před 30 lety, třeba jako Star Wars, tak by to prostě nebylo ono. No, když už jsem naťuknul téma Star Wars, které jsou sice krásné, jak příběhem, tak efekty, ale pořád je vidět (nijak jinak to ani nejde) ta 30letá pauza mezi natáčením první (resp. 4.) epizody a čtvrtou (resp. 1.) epizodou. Tady mám prostě dojem, že vyčkávat s natáčením Pána prstenů až do dnešní doby byl více než dobrý nápad - mám dojem že autor knih si to tak nějak i sám přál.

No a pokud se jedná o trilogii Matrix, tak tam snad není ani co dodat... Matrix je prostě Matrix a Matrixem zůstane. Opět bych tu řekl, že se podařilo krástně skloubit moderní počítačové efekty s velmi silným příběhem. Jak se říká: "Doba po Matrixu už nikdy nebude taková jako doba před ním!"

Dobrý film je tedy vyvážením efektů na jedné straně a příběhem na staně druhé. Pokud to tak není tak musíte sázet na jednu z těchto součástí a doufat, že zastíní svou "úžasností" tu druhou součást, která už tak úžasná není - napadá mě například Red Draft (Červený trpaslík - seriál grafikou neoslní, ale příběh je prostě nepřekonatelný :D ) - no a z druhé strany spektra si teď zrovna nic nevybavuju, ale určitě existuje spousta bezduchým efekty našlapaných filmů či seriálů, na které se jednou podíváte a jediný přínos z nich je ten, že víte kam zase ty filmové efekty postoupily ;)
kane.shw (1231)|15.2.2008 14:40
To jsem si teda s tím Pánem prstenů naběhl, přiznám se, že těch pádů protivníků, co tady popisuje Karel Polívka jsem si vůbec nevšiml - hned jak bude možnost, tak se na to mrknu ;) .
Je jasné, že všechny efekty tam nebyly dokonalé, ale i tak bych řekl, že LOTR je jeden z milníků počítačové grafiky.
dusan21 (1)|15.2.2008 15:26
Podla mna prelomovy film bol TRON :-)) v tej dobe klobuk dole.
Pavel Kovač (374)|15.2.2008 15:39
Ono je celkem zajímavé sledovat, že i počítačové efekty dokáží posouvat děje někam dál. Zkrátka bez nich by třeba ten film ani nešel natočit. Vemme si hodně tradiční příklad - Matrix, který by zkrátka bez počítačových efektů neměl děj. U Pána Prstenů tomu je podobně. Hvězdné Války jsou na tom sice podobně, ale zde pokud by byly efekty chudší, tak by to tolik nevadilo. Vždyť spomeňme na původní Hvězné Války, které z dnešní doby nejsou už tak super, ale stále se na ně dá dívat.
Teď si ještě vzpomínám na film The Fountain, na kterém jsem byl projistotu dvakrát v kině abych ho pořádně zpracoval. Počítačové efekty jsou taky použity taky celkem masivně, ale tak nějak tam sedí a vlastně vyjadřují podstatu toho filmu.
Na druhou stranu tu jsou filmy u kterých výrazně vítěží obsah nad formou (např. Dogvile).
Počítačové efekty ve filmech je třeba brát jako takový prostředek k dotvoření děje a né pouze pro oko. Například v Hvězdných Válkách G. Lucas různě vymazával a posouval postavy z již natočeného filmu, jen aby vše bylo tak jak chtěl.

No je to hodně složité téma. Každopádně osobně si myslím, že bez počtačových efektů by se nenatočilo spousta filmů a to i těch vlemi dobrých.
Pavel Kovač (374)|15.2.2008 15:46
[QUOTE=kane.shw;90663]To jsem si teda s tím Pánem prstenů naběhl, přiznám se, že těch pádů protivníků, co tady popisuje Karel Polívka jsem si vůbec nevšiml - hned jak bude možnost, tak se na to mrknu ;) .
Je jasné, že všechny efekty tam nebyly dokonalé, ale i tak bych řekl, že LOTR je jeden z milníků počítačové grafiky.[/QUOTE]

Těch pár protivníků je asi 100 :)
Tam bych to viděl na chybku jejich jinak úžasného mass skriptu pro chování bojovníků. V podstatě tam naprogramovali takovou AI, která se chovala podobně jako AI ve hrách. Bojovníci se náhodně vygenerovali a v určitý čas začali bojovat. Byla tam i hiearchie (vůdci, vojáci apod). Pokud někdo někoho zasáhl do kolena, tak ten nebožák podle toho i padl na zem. Měli tam spoustu animací pro boj a úmrtí. Vše to funguje naprosto perfektně a myslím, že i na tomhle obřím skriptu (no upřímě nevím jestli tomu říkat skript :) ) nemálo nakonec vydělali.
cml11 (112)|15.2.2008 15:58
Pokročilé počítačové efekty jsou jen dalším nástrojem který mají režiséři v rukou. Jestli s ním budou zacházet jako sloni v porcelánu, nebo poslouží pro dobro věci je na každém z nich jednotlivě. Ano, vzniká teď mnoho filmů kde kromě efektů nic moc k vidění není, ale to je dáno tím, že nadprůměrných režisérů je prostě méně než průměr;). Ale vznikají i takové, kde jsou efekty žádoucí a jen pomáhají dotvořit děj, aniž by byly tím hlavním (Já robot, Minority report, nebo i Harry Potter atd.). Osobně možnost pokročilých efektů vítám. Zároveň ale nejsem příznivcem jejich používání za každou cenu, protože prvoplánová a okatá přemíra efektů dokáže srazit i jinak docela slušný film (např. Piráti z Karibiku 3) a klasické efekty často dokáží víc než sebelepší počítačová animace (Jak utopit doktora Mráčka) i kdyby byla zrovna děsně moc "in".
Pavel Kovač (374)|15.2.2008 16:09
He, teď jsem si vzpoměl na naprosto perfektní čeký film "Tajemství hradu v Karpatech" ve kterém bylo krásně ukázáno, že i levné triky dokáží zaujmout. Zde se použili levné efekty, které působili komicky a dotvářelo to celý film naprosto perfektně... to jen takové povzdechnutí :)
Prott (240)|15.2.2008 16:15
No nechci nikoho urazit, ale největší předváděčkou efektů, kterou jsem kdy viděl (neviděl jsem PotC 3 :) ), byl již několikrát zmiňovaný Matrix 2 a 3 (pro jedničku to neplatí). Obzvláště otřesná je v tom dvojka - souboj CGI Nea a CGI Smithe na CGI náměstí byl nejen maximálně "průhledný", ale navíc nevidím důvod, proč to dělali celé CGI (když mohli použít na herce klasicky bluescreen). Před nedávnem jsem viděl znovu - po delší době - jedničku a musím říct, že je to jediný díl, kde efekty do filmu seděly (přestože nebyly ani zdaleka tak složité jako v dalších pokračováních).
Navíc - dnes mi připadá, že se opravdu sází na CGI (viz. ten Matrix) než na akci "na živo" i na úkor toho, že je celý efekt následně až směšný (v extrémním případě). Opět - před nedávnem jsem viděl film Oheň (rok výroby 1991), kde si - i přes celkovou náročnost scén (běh po hroutící se střeše, všemožné výbuchy v bezprostředním okolí postav, atd.) - poradili bez CGI. Dnes by to bylo celé jeden velký počítačový trik, který by sice (jak už to bylo řečeno) vypadal "extra-cool", ale zato naprosto nereálně.
Toť můj názor (efekty jsou dobrý, pokud to někdo nepřehání a nesnaží se tím film vytáhnout :) ).
BlackFrog (563)|15.2.2008 16:48
S tím LOTRem a zmiŇovanou scénou je to sice pravda. Ale toho si obvykle stejně všimne jen člověk který má tenhle fil rád a kouká na něj třeba po desáté. A vzhledem k tomu všemu ostatnímu cobylo perfektní se to myslím dá odpustit. Ale neřek bych že to že nepřátelé odpadají dřív než přijdou do kontaktu je problém, problém spíš je že každý padá uplně stejně. Ono kdyby se na vás takhle valil kůň, taky byste uskočili dřív...
Pavel Kovač (374)|15.2.2008 17:07
[QUOTE=BlackFrog;90696]S tím LOTRem a zmiŇovanou scénou je to sice pravda. Ale toho si obvykle stejně všimne jen člověk který má tenhle fil rád a kouká na něj třeba po desáté. A vzhledem k tomu všemu ostatnímu cobylo perfektní se to myslím dá odpustit. Ale neřek bych že to že nepřátelé odpadají dřív než přijdou do kontaktu je problém, problém spíš je že každý padá uplně stejně. Ono kdyby se na vás takhle valil kůň, taky byste uskočili dřív...[/QUOTE]

No ja jsem si toho všimnul hned na poprve, ale je pravda, že v grafice dělám již delší dobu a tak vím na co se mám dívat :)
CommanderZ (512)|15.2.2008 17:11
Ja mam CG filmy hodne rad, na me ten cool faktor nejak vic pusobi :)

Pamatuju si, jak jsem uplne slintal, kdyz jsem videl Final Fantasy. A dneska mame takove i hry :) Ja sam jsem ale docela zvedavy, kam to bude pokracocvat, vzdyt ty triky uz jsou skoro idealni. Nejak si nedokazu treba v SW 3 prdesdstavit nejake misto, kde bych videl nejakou vyraznou grafickou chybu.

Jedine co mi trochu vadi je kombinovani kreslenych pozadi s renderovanym popredim. Dobre je to videt treba v SW 1 (hlavne na te scene kde naboo starfightery fyletaji z hangaru znicit tu stanici. Cela ta krajina kolem je kreslena) nebo v LotRovi 1 (v te uplne zaverecne scene, jak hobiti prelezou ty hory a koukaji smerem k mordoru) - to pozadi pak nekdy v pohybu vypada hodne plose.
fabian (0)|15.2.2008 17:28
Myslím, že jedno z nejlepších použití CG efektů bylo ve Forrestu Gumpovi. Možná i díky žánru filmu to nebyla taková do očí bijící přehlídka efektů jako je dnes téměř v každém akčním filmu.
Karel Polívka (1485)|15.2.2008 17:31
[QUOTE=Pavel Kovač;90700]No ja jsem si toho všimnul hned na poprve, ale je pravda, že v grafice dělám již delší dobu a tak vím na co se mám dívat :)[/QUOTE]
Já si toho všimnul taky hned napoprvé, když jsem na tom byl v kině, přičemž v grafice nedělám :-).
BlackFrog (563)|15.2.2008 18:05
Tak samozřejmě je to možný.. ale já si toho všim až po mnoha shlédnutích a spousta lidí co vím si toho nevšimla vůbec :)
kane.shw (1231)|15.2.2008 18:58
[QUOTE=Pavel Kovač;90690]He, teď jsem si vzpoměl na naprosto perfektní čeký film "Tajemství hradu v Karpatech" ve kterém bylo krásně ukázáno, že i levné triky dokáží zaujmout. Zde se použili levné efekty, které působili komicky a dotvářelo to celý film naprosto perfektně... to jen takové povzdechnutí :)[/QUOTE]

...ale teď jsem si vzpomněl na jeden trikový skvost (záměrně používám slovo "trik", protože se mi tam slovo "efekt" prostě ještě nějak nedohí ;) ) - Cesta do pravěku. Podotýkám, že ji režíroval Karel Zeman a byl natočen v roce 1955!!! A jak jsem to jako malý kluk hltal :D
Pavel Kovač (374)|15.2.2008 19:13
[QUOTE=kane.shw;90719]...ale teď jsem si vzpomněl na jeden trikový skvost (záměrně používám slovo "trik", protože se mi tam slovo "efekt" prostě ještě nějak nedohí ;) ) - Cesta do pravěku. Podotýkám, že ji režíroval Karel Zeman a byl natočen v roce 1955!!! A jak jsem to jako malý kluk hltal :D[/QUOTE]

JJ Cesta do praveku je klasika. Zrovna nedavno jsem se na to dival. Ty kresleny animace jsou perfektni :)
czhunter (775)|15.2.2008 20:46
Já možná urazím mnoho CGI grafiků a hnidopichů, do CG trochu dělám (i když herní/real-time grafiku, což je něco úplně jinýho než filmový efekty), ale z mého pohledu se CG ve filmu zhruba od Matrixu (1), respektive za posledních 10 let kvalitativně nepohlo vůbec nikam.
Prakticky dnes neexistuje nic, co by nešlo udělat už před 10ti lety, jde jen o to, že dnes udělat to stejný co tehdy 10x rychleji a 1000x levněji. Pomalu na "domácí renderfarmě" (dva quadcory) za 50kkč uděláte za týden to stejný, co dělali autoři Matrixu měsíce na renderfarmách za desítky milionů (např. onen proslulý bullet-time je dneska v kdejaké reklamě, která má týdení deadline) - to je důsledek pokroku hardwaru, ale překvapivě i softwaru.
Ciapka (1)|16.2.2008 00:07
podla mna jemne pocitacove efekty nikdy nie su na skodu. ale nesmie sa to privelmi prehanat a robit polku filmu len vdaka pc. potom tie filmy nestoja ani za stiahnutie z torentu nie to uz pozicanie dvd, nebodaj kino. tu: je skvely priklad toho co sa da vdaka par kuskom na pc(dufam ze to nie je proti pravidlam:) cya
Intri (3490)|16.2.2008 00:40
Mě zatím nejvíc uchvátily Hvezdné války 3. Ty animace mi přijdou neuvěřitelné, hlavně Yoda.
kane.shw (1231)|16.2.2008 09:38
Třeba se někomu bude líbit počtení o tomhle http://www.tmavomodrysvet.cz/film/nataceni/index.htm

Moc pěkné, i za malé peníze se dá v Česku točit velký film :)
- Byl to zejména producent Eric Abraham, který dokázal celý projekt s rozpočtem 230 milionů korun finančně zabezpečit. Zkušený producent zaštítil Tmavomodrý svět nejen v období příprav, ale i v klíčovém momentě jeho zrodu: když se totiž ukázalo, že se natáčení takřka o dva měsíce protáhne, přehodnotil finanční a natáčecí plán tak, aby filmaři mohli dál v klidu pracovat. Původní rozpočet přitom ale nepřetáhl: „Vím, že v českém měřítku je Tmavomodrý svět drahý film. Když jsem ale někde venku řekl, co všechno chceme točit a kolik na to máme, jenom nevěřícně kroutili hlavou. Já ale věřil, že Jan Svěrák umí natočit velkofilm. A že dokáže, aby všechny ty peníze – a na film s historickými stíhačkami jsme jich opravdu neměli moc – byly na plátně vidět. A to se mu taky dokonale povedlo.“ -
trodas (1753)|16.2.2008 13:08
Obcas jsou ty triky docela nic moc. Treba ten komixem inspirovany film Shoot 'Em Up ma pri prestrelce v oblacich po skoku s letadla tak jednoznacne nerealisticky, studiovy nasviceni akteru jenz silne kontrastuje s prostredim, uhlem slunce a oblohou/mraky, ze to hezky neni... :rolleyes:

Serii Matrixu jen tak nekdo neprekona :D
james008 (47)|16.2.2008 15:11
Ja osobne vidim tendenci, ze efektu je fura i u beckovych filmu, protoze technologie jsou stale levnejsi a dostupnejsi. Co se tyce vyuziti animaci a efektu v tech soucasnych radoby lepsich filmech, mam dojem
ze v dnesni dobe je preefektovano (vyjma specialnich projektu jako sou kousky od pixaru
kterym to patri a je to ok) a ze kvalita efektu rozhodne nei na tak vysoke urovni aby nektere
sceny mohly byt nahrazovany pocitacovymy tak aby pozornejsi divak nerekl behem
filmu aspon jednou "to snad ne"

Problem je ze ne vse jde tak skvele nahradit umelotinou
a taky ze tvurci ukolebani tim co jim vse pocitacove efekty dovoli
zapominaji na zakladni prirodni veci jako fyzika ci vrhani stinu.
Mnohdy pak vznikne skvely film ale nedomyslene efekty jej sprzni
natolik ze se najde ta hrstka detailistu jako ja kteri jen krouti
hlavou a vzpominaji na skvele snimky tak deset let zpatky nebo na cca 1-5% soucasnych
na kterych si lide nechavaji zalezet.

Hlavni problem tedy vidim v preplacanosti dnesnich filmu efekty,
jejich nedomyslenost (fyzika, stiny, atd.), popr. umyslne premrsteni sily efektu
jako takoveho.


Mame efekty tak jich pouzijem co nejvic. Pak to vypada jako kdyz vznikaly prvni web stranky s java aplety
nebo se poprve zacal pouzivat flash... preplacano na ukor vzhledu a funkci.....
jen pro demonstrace technologie a ze ji mame :-)....
Je tu i analogie se solenim polevky... je dobra kdyz je tam soli tak akorat....
ale kdyz tam nasypeme hrnek soli tak se to neda jist.

Naproti tomu ciste pocitacove veci napr od Pixaru .. klobouk dolu...
Tam si to na nic nehraje.. je to na tom zalozeno...a vypada to skvele...

Kdyby byly v "nepocitacovych" filmech pouzivany efekty s mirou
a peci a se smyslem pro realitu a detail... bylo by to vse jinak
a v poradku. :-)
Neregistrovaný (0)|16.2.2008 16:25
[QUOTE=Pavel Kovač;90682]Ono je celkem zajímavé sledovat, že i počítačové efekty dokáží posouvat děje někam dál. Zkrátka bez nich by třeba ten film ani nešel natočit. Vemme si hodně tradiční příklad - Matrix, který by zkrátka bez počítačových efektů neměl děj. U Pána Prstenů tomu je podobně. Hvězdné Války jsou na tom sice podobně, ale zde pokud by byly efekty chudší, tak by to tolik nevadilo. Vždyť spomeňme na původní Hvězné Války, které z dnešní doby nejsou už tak super, ale stále se na ně dá dívat.
Teď si ještě vzpomínám na film The Fountain, na kterém jsem byl projistotu dvakrát v kině abych ho pořádně zpracoval. Počítačové efekty jsou taky použity taky celkem masivně, ale tak nějak tam sedí a vlastně vyjadřují podstatu toho filmu.
Na druhou stranu tu jsou filmy u kterých výrazně vítěží obsah nad formou (např. Dogvile).
Počítačové efekty ve filmech je třeba brát jako takový prostředek k dotvoření děje a né pouze pro oko. Například v Hvězdných Válkách G. Lucas různě vymazával a posouval postavy z již natočeného filmu, jen aby vše bylo tak jak chtěl.

No je to hodně složité téma. Každopádně osobně si myslím, že bez počtačových efektů by se nenatočilo spousta filmů a to i těch vlemi dobrých.[/QUOTE]

Pane Kovač, uděláte mi nezměrnou radost, když se naučíte své asi oblíbené slovo říkat správně česky, tedy VEZMĚME. :)

A teď k věci, Dogville jako vítězství obsahu nad formou??? Tenhle Dogville od Larse von Triera? Ouuuu... To jako když ve filmu nejsou použity počítačové efekty, tak je to hned vítezství obsahu nad formou? Trier šlape opravdu hodně tvrdě na efekt a nemusí k tomu používat počítač. Tím ale nechci říct, že se mi Dogville nelíbil -- líbil se mi. Ale pokud chcete vidět vítězství obsahu nad formou, sežeňte si Dvanáct rozhněvaných mužů.

Jinak myslím, že Matrix dokázal, že počítačové efekty ve filmu mohou být schopným výrazovým prostředkem, ať si kdo chce co chce říká, tenhle film se prostě stal legendou a jedním z nejcitovanějším filmových děl všech dob. A ty zmiňované Hvězdné války, podle mě ty staré díly jsou super a na to, jaké byly tehdy možnosti, smekám klobouk až na zem.

Já osobně ale přeci jen u filmu vždycky dám přednost obsahu, počítačové rendery mě mohou zajímat maximálně z toho hlediska, že se kouknu, co se dneska všechno dá udělat, ale že bych se na grafickou onanii musel dívat dvě hodiny, tak to teda ne. Na druhou stranu mám moc rád filmy od Pixaru, to je podle mě pěkná ukázka, jak se dá skloubit forma s obsahem. :)

Nejosvědčenější měřítko kvality všech takových filmů je čas. Na staré Hvězdné války se podívám vždycky rád, jiné filmy působí po deseti letech směšně a ona zastaralost formy je natolik rušivá, že kazí zážitek z filmu.
mech13 (5526)|16.2.2008 19:30
[QUOTE=Neregistrovaný;91007]Ale pokud chcete vidět vítězství obsahu nad formou, sežeňte si Dvanáct rozhněvaných mužů.[/QUOTE]

jo, ten film je vazne hodne podareny. byl nam pusten v predmetu "pravni minimum" a jsu hodne rad ze jsem nebyl na netu nebo neco nehral a na ten film se dival. takovych by to chtelo vic. GJ
Baaarb (0)|16.2.2008 20:48
Ehm....To je trochu zbytečná otázka ne? To tady nikdo neviděl Transformers v HD kvalitě???!!!
Neregistrovaný (0)|16.2.2008 21:08
[QUOTE=Baaarb;91129]Ehm....To je trochu zbytečná otázka ne? To tady nikdo neviděl Transformers v HD kvalitě???!!![/QUOTE]

Já jo. A jaká je pointa? :)
Neregistrovaný (0)|16.2.2008 21:29
Co sa efektov tyka, dnes uz fakt moze kazdy doma spravit film pomaly....
Vezmite si napr. toto video: YouTube - Broadcast Yourself.
Skupina finskych fanusikov startreku a babylonu 5 urobila vlastny fanfilm o vojne medzi tymito dvoma vesmirmi.
Sceny tocili na par miestach vonku ale vacsinu u jedneho z nich v obyvacke pred modrym platnom...efekty renderovali na styroch PC u jedneho z nich co mal v kuchyni v kute....a pozhanali nejakych sponzorov na nakup HW apod. A fakt niektore sceny maju efekty ako od ILM, proste sedia od sceny aj k hercom na ich pohyby.
Neregistrovaný (0)|28.3.2008 09:00
Podle mého moderní digitální doba filmu spíše ubližuje, stačí se zamyslet kdy jste viděli opravdu kvalitní sci-fi z poslední doby... Digitální paskvil který vytlačuje příběh do pozadí ruku v ruce se všemi serepetičkami typu High Definition 7.1 surround jsou dnes pro všechny vyšší měřítkem než skutečný obsah snímku.. Chli li grafické orgie zahraju si hru, chci li film hledám něco hlubšího.
Frog (510)|28.3.2008 09:57
hoci efekty idu dopredu a je ich čoraz viac a viac, je len málo tých ktoré človeka aj oslovia, tak ako tomu bolo napriklad vo filme Minority Report :)
Hansol58231 (25)|9.3.2010 12:54
[quote=P@pi;90643]Podle mně neustupuje do pozadí nic. Americké film jsou stále to stejné už několik desetiletí a občas zazáří nějaká perla. S nástupem poč. grafiky rozhodně do popředí vstoupila akce, fantasy filmy dostaly nový rozměr, scénáristé mohou popustit fantasii zase o něco dále a obraz může být natáčen z nových úhlů kamery, kde by to dříve bylo nesmírně technicky náročné.

Osobně nevidím jediné negativum :-).[/quote]

Taky to tak vidim jen aby to časem nezašlo daleko a nědělaly se pak už jenom filmy na počítačích.
A klasické natáčení by zaniklo.