reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

PC na střih videa

batthead (76)|28.7.2009 00:21
Dobrý den,
chtěl bych poprosit o rady na PC sestavu pro profesionální střih videa ve vysokém rozlišení.
Jedná se jen o kompletní case. Jen zvukovku teď řešit nepotřebuji - tu budu dokupovat později.
Cena kolem 27tis.
díky
batthead (76)|28.7.2009 16:13
Tak jsem po dlouhém hledani a badani co je a neni dulezite pro takove PC dal neco dohromady - je to zne:
http://www.alfacomp.cz/php/basket.php?items=O5Y01FT201M4E01KMF01J2X01FQ202MQT01QMH01H0L01
Můžete mi poradit jestli je sestava dostačujcí a kde by se kdyžtak dalo ušetřit ? co je třeba zbytečné atd.
Nejvíce jsem si nevěděl rady s grafikou a deskou. Snažil jsem se skládat dle rad na fórech, ale žádný články nejsou aktuální.
Hodila by se i blue-ray vypalovačka, ale to bych musel někde hoodně ušetřit abych se do toho vešel co:-)
Díky moc za všechny rady
David Kužel (55)|28.7.2009 21:08
Nějak nemám, co bych k výše uvedené sestavě dodal.
Snad jenom, že ja bych raději sáhl po GTX 275 od Gainward, ale to už je otázka sympatií k určité značce.
kevin00 (10238)|28.7.2009 21:34
[quote=batthead;275707]http://www.alfacomp.cz/php/basket.php?items=O5Y01FT201M4E01KMF01J2X01FQ202MQT01QMH01H0L01[/quote]

Osobně bych vzal radši základní desku Asus P6T a klidně moduly RAM bych vzal radši OCZ než A-Data. IMHO stačily by klidně 4 GB RAM - OCZ 4GB Platinium XTC

[quote=David Kužel;275796]Snad jenom, že ja bych raději sáhl po GTX 275 od Gainward, ale to už je otázka sympatií k určité značce.[/quote]

Blbost, jen ať vezme tu Asusku. Referenční chladič je lepší než-li ten co Gainward nabízí - žene teplý vzduch rovnou z case ven a netočí jej uvnitř
batthead (76)|29.7.2009 09:31
David Kužel, kevin00 => diky za reakce..
Pozměnil jsem nakonec tu desku jak poradil kevin00 na Asus P6T a RAM od OCZ. Těch 6GB RAM nejspíš nechám -> sestava poběží na 64bit OS Windows 7 tak jsme se rozhodl už rovnou připlatit:)

Sestava teď vypadá takhle - http://www.alfacomp.cz/php/basket.php?items=FQ202MQT01QMH01H0L01PVG01LWB01MBW01QC001GU001

Jestli tedy radíte, že se na tom už nic vymyslet nedá tak nejspíš objednám. Ale rád si nechám poradit...

Nakonec jsem se rozhodl zakoupit rovnou i Blu-ray vypalovačku -> ale nikdy jsem žádnou neměl a nevím jaká je z toho dnešního výběru uspokojujcí. Můžete někdo, kdo s nimi ná zkušenosti poradit jakou bych měl k sestavé "přibalit" :-)
Přece jen stále stojí docela dost tak abych zbytečně neprohloupil. Snad se to může řešit zde a nemusím zakládat nové vlákno.
Pro začátek co třeba tato - http://www.alza.cz/lg-bh08ls-cerna-black-d129378.htm
Díky !
ICEBOSS (3435)|29.7.2009 09:55
premyslel bych spis o WD Caviar Black nez o Samsungu. A nejaky externi 1TB disk na zalohu hotovych veci?

A co se tyka BR, tak s tou vypalovackou nevim nevim... cena vypalovacky 4000, jestek tomu LG, skoro nikdo to dneska neprecte, cena media 25GB je 140 Kč = 5,6Kč/GB.

Externi 1TB disk stoji 3000 Kč = 3 Kč/GB.

Z toho plyne, ze se vyplati kupovat spis externi disky, nez BR media. Vyznam to zacne mit, az lidi budou mit BR, BR vypalka bude za 6 kil a medium bude stat 20 Kč. Nicmene, pokud mas zakazniky, kteri by to ocenili a chces nabizet nejaky lehce nadstandardni sluzby, tak to kup. Svoje data bych ale zalohoval levne a bezpecneji na externi HDDy.
batthead (76)|29.7.2009 11:06
Externi disky mam, tak o zalohu je postarano - proc jsem vzal Samsung ani nevim. Jaky disk je pro me pouziti nejlepsi nedokazu rici. Jen jsem koukal do hotovych sestav a vzdy tam ten Samsung byl. :-)

Cena vypalovacky je silena to mas pravdu. Za nejakou dobu to bude stat jako klasicka DVD vypalovacka. Stale premyslim jestli jeste nejaký ten mesic nepockat. Co jsi napsal je urcite pravda, ale prece jen uz je par lidi co si radi vezmou sestrihane videjko v HD na BR disku. No premyslim, zda se to vyplati koupit hned a prikladnim se k tvemu nazoru jeste tedy pockat :-) diky za rozumne usmerneni..
ICEBOSS (3435)|29.7.2009 11:10
zalezi, jak moc profi to delas. pokud ti lidi hodne dobre zaplati za HD video na BR disku, tak proc ne :-).
kevin00 (10238)|29.7.2009 11:13
[quote=ICEBOSS;275893]premyslel bych spis o WD Caviar Black nez o Samsungu[/quote]

Dobrá poznámka, souhlasím s Icem - WD Caviar Black 1TB WD1001FALS.
batthead (76)|29.7.2009 13:42
[quote=ICEBOSS;275916]zalezi, jak moc profi to delas. pokud ti lidi hodne dobre zaplati za HD video na BR disku, tak proc ne :-).[/quote]


Jasny to mas pravdu... prece jen nekdo by to chtel, ale stale takovych zakazniku neni dostatecne mnozstvi.. jeste raci pockam :)
batthead (76)|29.7.2009 13:42
Tak jsem ho tam soupnul a jdu dokoncit objednavku :-) diky !
clonedpeca (9)|29.7.2009 14:42
Hezká sestava... Jak na tom bude s hlučností?
batthead (76)|29.7.2009 15:27
No asi ne moc dobre.. Prece jen nejakej ten vetrak na grafice, CPU a samotna skrin ma 3x 120 mm a hlucnost jednoho je 21 dBA. Vypinat je neplanuju.. Ono to nic strasneho nebude..
kevin00 (10238)|29.7.2009 16:03
IMHO nejhlučnější na sestavě bude HDD a právě ony ventilátory v case. Ty lze samozřejmě bez problémů vyměnit. Grafika je relativně tichá, v 3D je chladič trochu slyšet, ale není to nic extra hlučného.
batthead (76)|29.7.2009 23:43
No uvidim, ale myslim, ze to nic strasneho nebude.... casem vymenim vetraky, ale zatim to bude urcite stacit. :)
ICEBOSS (3435)|30.7.2009 08:46
nebo je zapojit na 5V a treba to bude OK. treba vcera me prekvapilo, jak vetracek od OCZ je nechutne hlucny a spolehlive prerve pri stejnych otackach i puvodni vetracky v me GMC X-22.
clonedpeca (9)|30.7.2009 16:20
Já jsem si tuhle sestavu drobet upravil (pomalejší paměti, ať nemusím přetaktovávat), levnější (a méně výkonnou) grafiku (abych se vešel do rozpočtu), jiný chladič, co mi byl už doporučen k jiné sestavě, u disků nevím - já tam mám WD Green Power, kvůli hlučnosti a spotřebě, ale nevím, jestli nemají jen 5400RPM, na netu se informace různí - pokud by měly být pomalé, tak nechám ty Black. Plus v tom mám i OEM OS. Jo a ještě trochu jiný zdroj, má jen 525W, ale prý by měl stačit a měla by tam být i rezerva na eventuelně silnější grafiku.

Co vy na to? A nevíte někdo, jak je to s těmi GP disky?

http://www.alfacomp.cz/php/basket.php?items=PVG01MBW01L8Q01QZJ01OQL01KHB02GU001H3M01P5T01Q3301
kevin00 (10238)|30.7.2009 16:28
Rozhodně kup harddisk WD1001FALS ze série WD Black. Osobně bych místo Radeonu 4850 vzal Gainward GTS250 512MB.
speedsnail (4876)|30.7.2009 16:30
GP mají 5200 otáček, sekvenční čtení je v pohodě, ale přístupová doba trpí. Takže zvaž na co to chceš používat, případně zvol jeden Black a jeden GP.

Na zdroji můžeš ještě ušetřit např. HX520(5let záruka,cable management), nebo TX650 (silnější za stejný prachy, 5let)

A grafiku: 4850 VaporX má super chlazení, ale ten GTS250 gainward má podobný výkon a cena je fantastická :thumb
kevin00 (10238)|30.7.2009 16:35
[quote=speedsnail;276368]A grafiku: 4850 VaporX má super chlazení, ale ten GTS250 gainward má podobný výkon a cena je fantastická :thumb[/quote]

GTS250 mají docela velký OC potenciál, má podporu PhysX a CUDA + 3 výstupy na monitor, je však pravdou, že ve 3D je chladič hlučnější.
clonedpeca (9)|30.7.2009 18:39
Díky za informace. Tu grafiku vyměním, vezmu tu co jste radili (navíc v tom obchodě, kde to budu všechno kupovat, tu ATInu už nemají a u termínu dodání mají že je neznámo).

Co se týká disků, vemu ty Blacky.

A k těm zdrojům, koukal jsem na ně a prijížděl diskuze, jestli to dobře chápu, tak ten HX520 by měl být kvalitnější než TX650? A bude 520W na Core i7, 2 HDD a tu grafiku (plus samozřejmě deska, DVD-RW, paměti atd.) stačit? Případně kdybych časem koupil silnější grafiku, bude těch 520W ještě stačit? Dvě grafárny asi pořizovat nebudu, moc nehraju.

A jak je ta HX520 ve srovnání s Enermaxem PRO82+ 550W ? Co jsem tak četl, tak oba by měly být celkem tiché, ten Enermax má asi větší účinnost. Ale já se v tom nevyznám, tak nevím, jestli to je k něčemu dobré...
kevin00 (10238)|30.7.2009 19:17
Jen upozornění, pokud budeš kupovat 2 ks 1 TB disků, nezapojuj je do RAID pole. Nemusíš sestavu zprovoznit z důvodu omezení MBR, který umí adresovat prostor pevných disků do velikosti 2 TB.
Co se týče zdrojů, oba zdroje jsou velmi kvalitní, Enermax je možná o něco tišší než-li Corsair.
NHKG (1136)|30.7.2009 20:56
Toho Gainwarda bych fakt nebral, má hrozný chladič a na něm pečeť, takže pokud ti jeho hluk časem začne lézt krkem, máš smůlu nebo přijdeš o záruku. HD 4850, je za stejné peníze s lepším chladičem a asi i výkonnější než ten Gainward, protože Gainward má menší takty než jsou referenční.

Zdroj vem Coirsar, Enermaxy nabízejí totéž za vyšší cenu. Rozdíl v účinnosti je do 1 %.
HX520 má modulární kabeláž a utáhne sestavu vpohodě. Pokud by si ale chtěl velkou rezervu do budoucna tak můžš vzít i ten 650TX, střeva do obou dělá Seasonic. Ta tvoje sestava bude ve hrách žrát kolem 350W.
Alf (305)|31.7.2009 00:20
Pokud to má být sestava na "profesionální střih videa", tak se přesuň se svým dotazem na sousední fórum TV Freak. Rady v tomto threadu mi připadají vhodné spíš na PC pro hry.
EditorPO (2819)|31.7.2009 09:10
Ako si na to prisiel? Ludia, ktori radia na tomto fore maju skusenosti v mnohych oblastiach vyuzitia PC. Na TVFreaku mu mozu skor poradit pri strihu samotnom.
batthead (76)|31.7.2009 11:14
[quote=clonedpeca;276364]Já jsem si tuhle sestavu drobet upravil (pomalejší paměti, ať nemusím přetaktovávat)[/quote]

Nejspíš začátečnický dotaz, ale abych mohl využívat paměti, které jsem do sestavy dal - tak budu muset přetaktovávat ? díky
NHKG (1136)|31.7.2009 11:17
Tomu nejde říkat taktování, ale ano. Budete muset parametry pamětí nastavit v BIOSu, jinak pravděpodobně pojedou na jiných taktech a s jiným časování.
batthead (76)|31.7.2009 11:51
Aha diky, to jsme nevedel.. dneska mi PC prijde, tak jak to dam dohromady - uvidim co s tim vyvedu :)
Alf (305)|31.7.2009 20:37
[quote=EditorPO;276528]Ako si na to prisiel? Ludia, ktori radia na tomto fore maju skusenosti v mnohych oblastiach vyuzitia PC. Na TVFreaku mu mozu skor poradit pri strihu samotnom.[/quote]Na Freaku (ať už českém, či slovenském) nejsou žádní hlupáci, kteří umí jenom stříhat. Dost z nich si PC staví a využívají svých zkušeností se střihem videa.
StD (1963)|31.7.2009 21:52
Potvrzuji Alfova slova - ale ti, kteří to mají v práci koupené na klíč, ti řvou nejvíc. Edi, přijď se k nám na TVF občas podívat do rubriky Potíže s PC a prohlédni si to od nejstarších...
EditorPO (2819)|2.8.2009 21:10
[quote=Alf;276737]Na Freaku (ať už českém, či slovenském) nejsou žádní hlupáci, kteří umí jenom stříhat. Dost z nich si PC staví a využívají svých zkušeností se střihem videa.[/quote]
O nejakych hlupakoch som nic nepisal, tak klidek :eek:. Myslel som to skor pre poriadok. Ked sa na SHW niekto pyta na temu, ktora sa skor hodin na TVF a sme presvedceni, ze mu tam poradia lepsie, tak ho tam aj posleme. Vynimkou je snad len to, ked vieme okamzite a fundovane pradit. Preto som skor za to, aby sa HW veci riesili na SHW (a nielen servis a problemy) a prakticke veci z oblasti TV a videa skor na TVF. V konecnom dosledku vela tych istych uzivatelov chodi jak na SHW tak aj na TVF, ani ja nie som vynimkou.
Ked som potreboval informacie ohladom hardware pre HTPC, tak som ich hladal na SHW a ked som potreboval info o vhodnom OS a potrebnych aplikaciach, tak som hladal na TVF. Pripada mi to dost logicke. Zdvojovat temu o stavbe PC na dve tematicky rozdielne fora mi pripada skor nelogicke.

[quote=StD;276787]Potvrzuji Alfova slova - ale ti, kteří to mají v práci koupené na klíč, ti řvou nejvíc. Edi, přijď se k nám na TVF občas podívat do rubriky Potíže s PC a prohlédni si to od nejstarších...[/quote]
Beriem, neodporujem. Aj tak v konecnom dosledku posielate uzivatelov s problemami na SHW.
batthead (76)|3.8.2009 10:07
[quote=NHKG;276566]Tomu nejde říkat taktování, ale ano. Budete muset parametry pamětí nastavit v BIOSu, jinak pravděpodobně pojedou na jiných taktech a s jiným časování.[/quote]

A mohu se zeptat, jak konkretne bych mel pameti nastavit ? PC uz bezi, pameti ukazujou 6Gb - jen mi nejspis bezi pameti zbytecne na jinych taktech jak pisete.
diky
speedsnail (4876)|3.8.2009 10:48
Dej sem screenshot z CPU_Z, hlavní záložka, pak karta memory a spd
batthead (76)|3.8.2009 10:59
[quote=speedsnail;277604]Dej sem screenshot z CPU_Z, hlavní záložka, pak karta memory a spd[/quote]

dobra, je to v priloze :)
diky
CPU_Z.jpg
Alf (305)|9.8.2009 17:15
[quote=EditorPO;277422]...Preto som skor za to, aby sa HW veci riesili na SHW (a nielen servis a problemy) a prakticke veci z oblasti TV a videa skor na TVF. V konecnom dosledku vela tych istych uzivatelov chodi jak na SHW tak aj na TVF, ani ja nie som vynimkou.
Ked som potreboval informacie ohladom hardware pre HTPC, tak som ich hladal na SHW a ked som potreboval info o vhodnom OS a potrebnych aplikaciach, tak som hladal na TVF. Pripada mi to dost logicke. Zdvojovat temu o stavbe PC na dve tematicky rozdielne fora mi pripada skor nelogicke...[/quote]Já nechci vyvolat flame, ale...
Jsou uživatelé, kteří chodí pouze na TVF a ne na SHW. Tudíž tento thread nečetli. Dost často jsou to lidé, kteří mají zkušenosti se zpracováním videa a potřebným HW pro tento účel. A pokud jde o tu sestavu, která se tady doporučovala, nepadla ani zmínka o několika zásadách, které jsou v této oblasti běžným pravidlem. Např.:
1. HDD - doporučuje se 1x rychlý disk (krátká doba přístupu) na systém, 2x disk na data (kapacita podle počtu rozpracovaných projektů, většinou stačí 250-400GB). Případná záloha dat se provádí na externí disk.
2. Rychlost a velikost RAM nemá na zpracování videa téměř žádný vliv (pokud není pod 4GB). Není tedy nutné mít RAM 1,6 GHz, když s 800 Mhz je výsledek prakticky stejný.
3. Všeobecně se pro zpracování videa upřednostňují před NVidia grafiky ATI, pro lepší barevné podání a ostrost obrazu.
ICEBOSS (3435)|9.8.2009 22:09
ad 1. - koupit raptor a k tomu do raidu 2*640GB disk (ono kupovat zastarale 250GB modely o 300 Kc levneji nez moderni 640GB disky je taky blbost) je sice super, ale mimo rozpocet imho.
ad 2. - ceny DDR3 pameti jsou si celkem blizko, proc kupovat DDR3 1333, kdyz 1600 treba stoji zhruba stejne. A k Core i7 jsou proste DDR3, takze poznamka o 800MHz pametech je sice k veci, ale pro tuhle sestavu uplne mimo.
ad 3. - k tomu bych rad videl nejake mereni, obzvlast, kdyz z DVI leze digitalni signal (nuly a jednicky), jak muze byt vysledny obraz u ATi ostrejsi.

Na Tv freaku bych si nechal poradit komponenty tykajici se primo zpracovani videa - tedy karty apod, ale jinak z tveho postu mam pocit, ze jejich rozhled je omezen "tim co se pouzivaji sami", tim se nechci ale nikoho dotknout.