reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Můžu vymazat za chodu CMOS?

kirby16 (105)|20.1.2009 18:52
Mám dotaz. Potřebuji vědět proč se nesmí mazat CMOS pomocí jumeperu na desce při zapnutém pc. Co se vlastně stane. Proč je v manuálu napsáno "this may cause damage to your motherboard".
grapherX (888)|20.1.2009 19:28
Nevím sice co se může stát ale rozhodně to dělej při vypnutém PC.
kirby16 (105)|20.1.2009 19:42
Jako ale já to potřebuju vědět. CMOS nemá nic společného s BIOSem nebo jo? To to vážně nikdo neví?
Wlcek (379)|20.1.2009 19:45
CMOS (Complementary Metal–Oxide–Semiconductor, doplňující se kov-oxid-polovodič) je technologie vyroby cipu a pameti... takze jo, ma to hodne spolecneho s biosem. CMOS ti obsahuje bios.

Jestli to potrebujes nutne vedet, tak to vyzkousej na pc ktery muzes odepsat.
johny__g (6387)|20.1.2009 19:47
V CMOS paměti je uložen BIOS. Je závislá na napájení, pokud se odpojí, data se ztratí a musí se obnovit defaultní nastavení, které se nahraje z paměti typu EPROM nebo Flash u novějších počíatčů. To je ono "resetování BIOSu".
kirby16 (105)|20.1.2009 19:49
ja vim co to znamena znam i tu zkratku na zpamet, kov-polovodic je metoda vyroby tech pametovych hradel je to prostě pamět ale ta nemá obsahovat program biosu, má tam byt ulozeno jen nastaveni. Monžá že je to s biosem na jednom chipu ale urcite to neni jedno a to same.

[quote=johny__g;209301]V CMOS paměti je uložen BIOS. Je závislá na napájení, pokud se odpojí, data se ztratí a musí se obnovit defaultní nastavení, které se nahraje z paměti typu EPROM nebo Flash u novějších počíatčů. To je ono "resetování BIOSu".[/quote]

Z EPROM. Takže ty data vždycky někde jsou nemůžou se vymazat úplně.

[quote=Wlcek;209299]CMOS (Complementary Metal–Oxide–Semiconductor, doplňující se kov-oxid-polovodič) je technologie vyroby cipu a pameti... takze jo, ma to hodne spolecneho s biosem. CMOS ti obsahuje bios.

Jestli to potrebujes nutne vedet, tak to vyzkousej na pc ktery muzes odepsat.[/quote]

Na starých deskách to neudělá nic. Na desce s 370 s pentiem III sem mohl mazat CMOS klidne i za chodu a nic se nestalo ale na tehle s 478 jsem ji vymazal kdyz byl pocitac vyply ale nevypojil sem napajeci kabel a pc uz se nepustilo.
johny__g (6387)|20.1.2009 19:54
Když vymažeš jen CMOS tak ne, ale i data v EPROM se můžou poškodit, typicky při špatném flashi BIOSu. Proč to vlastně chceš vědět? Jaký by mělo smysl přehazovat ten jumper při zapnutém PC? Karty taky vytahuješ za chodu? Z auta vyskakuješ za jízdy? :stupid

Edit:
[QUOTE=kirby16;209309]Na starých deskách to neudělá nic. Na desce s 370 s pentiem III sem mohl mazat CMOS klidne i za chodu a nic se nestalo ale na tehle s 478 jsem ji vymazal kdyz byl pocitac vyply ale nevypojil sem napajeci kabel a pc uz se nepustilo.[/QUOTE]

Vtip je v tom, že CMOS se maže při odpojeném napájení a tím že přehodíš jumper jen na chvíli odstavíš baterku. Pokud neodpojíš síťový kabel, je CMOS stále napájena ze zdroje. Aspoň tak si to myslím.
kirby16 (105)|20.1.2009 19:57
[QUOTE=johny__g;209310]Když vymažeš jen CMOS tak ne, ale i data v EPROM se můžou poškodit, typicky při špatném flashi BIOSu. Proč to vlastně chceš vědět? Jaký by mělo smysl přehazovat ten jumper při zapnutém PC? Karty taky vytahuješ za chodu? Z auta vyskakuješ za jízdy? :stupid[/QUOTE]

ne to ne ... jen jednou sem vytahl ramky za chodu ale to mi bylo 10 roku a uznali mi na to zaruku xD potrebuju kvuli jednomu pc. Jen sem prehodil ten jumper a pc uz se nepustilo. Nejhorsi je ze ani nezapipa [beep POST codes nebo jak se tomu nadava] predtim pipal ale uplne divne 2x strasne dlouze to v zadne z tech tabulek na computerhope neni :(( jako jesi sem znicil dalsi komp tak to je vazne ohromny

Nevim jesi jsem to udelal za chodu jen se ptam potrebuju zjistit cim by to mohlo byt ...
johny__g (6387)|20.1.2009 20:02
Takže odpoj úplně napájení, na jumper se vybodni a na 5 minut vyndej baterku. Tím se BIOS 100 % resetuje. Když to nepomůže, tak máš asi další "zářez na hlavni". Uzemnil ses aspoň o topení, než si do toho hrabal?
kirby16 (105)|20.1.2009 20:04
[QUOTE=johny__g;209314]Takže odpoj úplně napájení, na jumper se vybodni a na 5 minut vyndej baterku. Tím se BIOS 100 % resetuje. Když to nepomůže, tak máš asi další "zářez na hlavni". Uzemnil ses aspoň o topení, než si do toho hrabal?[/QUOTE]

:D na to kašlu xD jako s tou baterkou to zkusim no ... co mi zbyva xDD jinak dik za rady a ted valim spat

to už přece neplatí nebo pořád j? oni ty desky přetírají nějakým lakem a ten CMOS chip toho biosu je zapuštěný do objímky s vysokým okrajem takže se k tem kontaktům nemám šanci dostat
TomasOxx (230)|20.1.2009 20:34
u nekterych desek mohlo dojit k poskozeni... tusim MSI na to byly nejak haklive... stejne nechapu... jak muze nekoho napadnout mazat bios za chodu PC...

Pokud se tak stalo.. tak se mohl poskodit treba jen cmos cip ci obsah nebo nejake komunikacni obvody knemu na desce... pokud cip... je sance to spravit, pokud deska, tak cg...
kirby16 (105)|20.1.2009 20:40
[QUOTE=TomasOxx;209325]u nekterych desek mohlo dojit k poskozeni... tusim MSI na to byly nejak haklive... stejne nechapu... jak muze nekoho napadnout mazat bios za chodu PC...

Pokud se tak stalo.. tak se mohl poskodit treba jen cmos cip ci obsah nebo nejake komunikacni obvody knemu na desce... pokud cip... je sance to spravit, pokud deska, tak cg...[/QUOTE]

to kvuli integrované grafice nabíhá jak se ji chce a tak to mám i u své desky na AM2 x( nevim co to je
mstejska (2912)|20.1.2009 20:40
Mozna blba otazka, ale oddelal jsi potom ten jumper?
kirby16 (105)|20.1.2009 20:44
[QUOTE=mstejska;209327]Mozna blba otazka, ale oddelal jsi potom ten jumper?[/QUOTE]

potom? jako ten komp se bez toho jumperu v pozici 1-2 nerozbehne, i pokud je na 2-3 tak to nejde. Ten komp se pusti roztoci se vetrak na procaku ale neozve se beep a monitor je bez obrazu.
mstejska (2912)|20.1.2009 20:54
[QUOTE=kirby16;209328]potom? jako ten komp se bez toho jumperu v pozici 1-2 nerozbehne, i pokud je na 2-3 tak to nejde. Ten komp se pusti roztoci se vetrak na procaku ale neozve se beep a monitor je bez obrazu.[/QUOTE]

Myslim po tom co jsi ho dal do pozice 'clear cmos' jestli jsi ho oddelal, ale z tve odpovedi dedukuji ze asi jo.
Logout (4018)|20.1.2009 21:26
No, CMOSka a EEPROM je dost něco jinýho - v CMOSce je opravdu jen nastavení a nikoli bios.
Osobně mám za to, že CMOSka se maže čistě tak, že se přeruší přívod napájení k ní a ona se prostě smaže. Vždycky sem měl za to, že se maže při vypnutym PC proto, protože při zapnutym neni cmos krmená z baterky, ale ze zdroje... Ale je to jen doměnka, ani strýček google mi o tom nechce nic bližšího prozradit - hold nemá rád ty, co se blbě ptaj :-)
kirby16 (105)|20.1.2009 21:27
[QUOTE=Logout;209343]No, CMOSka a EEPROM je dost něco jinýho - v CMOSce je opravdu jen nastavení a nikoli bios.
Osobně mám za to, že CMOSka se maže čistě tak, že se přeruší přívod napájení k ní a ona se prostě smaže. Vždycky sem měl za to, že se maže při vypnutym PC proto, protože při zapnutym neni cmos krmená z baterky, ale ze zdroje... Ale je to jen doměnka, ani strýček google mi o tom nechce nic bližšího prozradit - hold nemá rád ty, co se blbě ptaj :-)[/QUOTE]

jo to si taky myslim protože ten jumper je dycky poblíž baterky aby nemuseli věst zbytečně dlouhé cesty v pcb
mstejska (2912)|20.1.2009 21:35
Jeste jeden napad, my jsme vytahovali i chip z patice na desce, ale to uz je aspon 10 let.
kirby16 (105)|20.1.2009 21:38
[quote=mstejska;209348]Jeste jeden napad, my jsme vytahovali i chip z patice na desce, ale to uz je aspon 10 let.[/quote]

no xD to byly jeste ty stare obdelnikove s vyvody nahore a dole ale ted jsou male ctvercove a jsou hluboko v patici, kdybych se o neco pokousel jeste bych ten cip poskodil.

Deska je VIA P4MA PRO [ne PRO 533!] není k ní žádná pořádná specifikace ani žádné diskuze o ni sem nikde nenašel ...
astec (1823)|20.1.2009 21:52
Panebože VIA P4MA PRO..... Tu vem a hoď hodně daleko. Ty desky si dělaji co chtějí, a kdy chtějí. Se vůbec divím že ji ještě někdo má... Že už není v pánu. V jedné organizaci jich mněli 27. Katastrofa. Jen jsi se na ni spatne podíval a skončila. Takže to nemusí být experimentováním, ale protože se rozhodla....
kirby16 (105)|20.1.2009 22:08
[QUOTE=astec;209356]Panebože VIA P4MA PRO..... Tu vem a hoď hodně daleko. Ty desky si dělaji co chtějí, a kdy chtějí. Se vůbec divím že ji ještě někdo má... Že už není v pánu. V jedné organizaci jich mněli 27. Katastrofa. Jen jsi se na ni spatne podíval a skončila. Takže to nemusí být experimentováním, ale protože se rozhodla....[/QUOTE]

:D sakra

fakt super sem shanel TRI ROKY desku ktera mi shorela a zbyli mi k ni dily cpu a ramka a kdyz ji sezenu tak se dozvim ze je to krap :(
johny__g (6387)|20.1.2009 22:39
[QUOTE=kirby16;209351]no xD to byly jeste ty stare obdelnikove s vyvody nahore a dole ale ted jsou male ctvercove a jsou hluboko v patici, kdybych se o neco pokousel jeste bych ten cip poskodil.[/QUOTE]

Vyndat to jde úplně bez problémů, jsou na to speciální kleště, ale když jseš opatrný a nemáš levý ruce, tak to vyndáš snadno i bez nich (už jsem to dělal víckrát). Otázka, na co ti to bude. Možná by ti do toho nový BIOS někde nahráli, myslím že v GME to dělávali. Jak je to dnes nevím. Ale jednodušší bude sehnat novu desku.
TomasOxx (230)|20.1.2009 22:46
Tusim ze za padocha v GME.. otazka je, zda si dokazes stahnout spravny bios, ktery jim das at ti ho nahrajou v bin ci hex formatu
Petr S. (1220)|21.1.2009 10:07
[QUOTE]u nekterych desek mohlo dojit k poskozeni... tusim MSI na to byly nejak haklive... stejne nechapu... jak muze nekoho napadnout mazat bios za chodu PC...[/QUOTE]

Většinu odpovědí naleznete tady http://www.svethardware.cz/bios-1-dil-pritel-ktery-nezradi/23290.

Jinak při resetování CMOS pomocí přepínače dochází kromě odpojení baterky také k tomu, že napájení může u některých desek být zkratováno na zem. Typicky tak bylo u starších desek MSI, nevím, jak to dělají teď.
kirby16 (105)|21.1.2009 16:30
[QUOTE=johny__g;209370]Vyndat to jde úplně bez problémů, jsou na to speciální kleště, ale když jseš opatrný a nemáš levý ruce, tak to vyndáš snadno i bez nich (už jsem to dělal víckrát). Otázka, na co ti to bude. Možná by ti do toho nový BIOS někde nahráli, myslím že v GME to dělávali. Jak je to dnes nevím. Ale jednodušší bude sehnat novu desku.[/QUOTE]

Phoenix ve Frenštátě p. R. progamování EPROM pamětí provádejí ale jak sem již říkal za tento zákrok si uctuji 400 Kc a ja koupil celou tu desku za 300 !!! Navíc nemám vubec jistotu že je ten BIOS opravdu vadný takže tohle je na nic.
kirby16 (105)|21.1.2009 16:32
[QUOTE=TomasOxx;209372]Tusim ze za padocha v GME.. otazka je, zda si dokazes stahnout spravny bios, ktery jim das at ti ho nahrajou v bin ci hex formatu[/QUOT

S tak starou deskou nemá vůbec cenu o něčem podobném uvažovat. Nevyplati se to ...
Bios stáhnout dokážu to by problém nebyl. Na via.com stránkách výrobce je volně ke stažení ...
speedsnail (4876)|21.1.2009 16:46
Mám 2 zkušenosti.

Deska ASUS A7V600, přežila reset CMOSky několikrát za běhu (to jsem ještě nevěděl co dělám)

Deska MSI K7Nforce2 - stejnou procedurou odpálena .. R.I.P.

Takže je opravdu možné takto desku (bios) zničit.
kirby16 (105)|21.1.2009 16:54
Pokud byste zmíněnou propojku zapomněli vrátit do defaultní polohy Normal, riskujete zničení vaší základní desky, protože v resetovací poloze bývá odpojena paměť CMOS od napájení, které je ale také zároveň zkratováno na zem. Pokud potom takovou desku spustíte, je možné, že ji vzniklé proudové přetížení zničí - takové zkušenosti mám např. s některými staršími základními deskami MSI. Dnešním modelům se ale většinou nic zlého nestane a systém se bude za těchto podmínek pouze odmítat spustit.

hmm:mad:
HiLow (1000)|21.1.2009 17:31
[quote=kirby16;209628]Pokud byste zmíněnou propojku zapomněli vrátit do defaultní polohy Normal, riskujete zničení vaší základní desky, protože v resetovací poloze bývá odpojena paměť CMOS od napájení, které je ale také zároveň zkratováno na zem. Pokud potom takovou desku spustíte, je možné, že ji vzniklé proudové přetížení zničí - takové zkušenosti mám např. s některými staršími základními deskami MSI. Dnešním modelům se ale většinou nic zlého nestane a systém se bude za těchto podmínek pouze odmítat spustit.

hmm:mad:[/quote]

Jednu MSI jsem taky kdysi takto odpalil. Nastesti byla v ten den kupovana a dali mi hned jinou v ramci reklamace.