reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Nespravny takt procesoru pod Win XP

Kunin (74)|3.11.2007 15:14
Dobry den,

po nainstalovani win XP bezi procesor (Athlon 64) v PC na frekvenci 1000 MHz namisto 1800 Mhz. Zjisteno vice utilitkami. V Biosu je ale vse nastaveno spravne: FSB=200 Mhz, nasobic=9x, vysledna frekvence 1800 Mhz. Ale po najeti do win XP je zobrazeno nastaveni nasobice 5x (utilita CPU-Z). Pokud ale v Biosu nastavim nasobic na jakoukoliv nizsi hodnotu tak je vse ve WinXP v poradku. Nyni nasobic nastaven na hodnotu 8,5x (1700MHz). Chtel sem zkusit novy BIOS ale podle seznamu opravenych chyb tam nic takoveho neni (takze asi nema cenu). Driv to u tohodle PC nedelalo (je kamose). Bezelo na normalnich frekvencich. Problem se vyskytl az po nainstalovani novych(cistych) WinXP. Zkousel jsem i reinstall a porad stejny. Po nainstalovani vsech ovladacu taky zadna zmena. Nikdy jsem se snicim podobnym nesetkal. Myslite ze je problem s deskou ? Dekuji za pripadne rady a nazory.

Procesor: Athlon 64 3000+ Venice
Deska: MS 7125 nVidia nForce
Verze Biosu: 6.00 PG
husky14 (4214)|3.11.2007 15:17
Nemas v BIOSu aktivovanou funkci Cool&Quiet? To umoznuje podtaktovat CPU, kdyz neni vytizenej....

Muzes zkusit treba spustit nejakej prevod videa nebo kompresu v raru a sledovat takty v CPU-Z, jestli se zvednou.
Kunin (74)|3.11.2007 15:22
Vypnuto. Zapomel jsem to napsat do dotazu. To byla prvni vec co me napadla. Po vypnuti se ale nic nezmenilo.
Intri (3490)|3.11.2007 15:32
Nemáš nainstalované nějaké šetřící programy? Třeba správu napájení nebo něco takového.
husky14 (4214)|3.11.2007 15:33
Tak to netusim :notsure Opravdu jsou ty winy cisty? Neni tam nejaka utilita (treba RMClock)?

Zkus teda v BIOSu mirne zvysit FSB treba na 205 nebo 210, co to udela....

Btw. aktualizovat BIOS neni nikdy na skodu, vzdycky je dobry mit aktualni verzi.
Kunin (74)|3.11.2007 16:00
Windows jsou uplne cisty. Bez jakyhokoli softwaru. zadny setrici programy nic. je to divny. Zkusim tech 100 Mhz nahnat pres FSB se uvidi. Kdyztak zkusim i ten BIOS. Ja jen jestli jste se stim uz nekdo nesetkal. Dal jsem to sem spis jako takovou kuriozitu. Nikdy jsem totiz o necem takovym neslysel. Jinak pokud mate nejaky dalsi napady klidne piste dal.
Wlcek (379)|3.11.2007 16:32
Ja mam podobny problem, ale už to neřešim. Měl sem přetaktovany pc, FSB na 190MHz a běželo bez sebemenšich problemu. Pak sem ho jendou podtaktoval a tede uz mi to zpatky na těch 190 nejde, prostě nenajedou winy.
Je to sice do jiste miry OT, ale když už ses zminil o těch kuriozitkach...

Btw, zkusil si ten nasobič zvyšit přimo ve winech?? třeba pomoci crystal cpuid??
husky14 (4214)|3.11.2007 16:59
[QUOTE=Wlcek;59344]Btw, zkusil si ten nasobič zvyšit přimo ve winech?? třeba pomoci crystal cpuid??[/QUOTE]Z winu bych radsi nic nezkousel netaktovat....

@Petr333: napadlo me vyzkouset, na kolik ti opravdu jede. Stahni si SuperPI a nech ho spocitat 1M a hod sem vysledek.... mame stejnej CPU, ja to pres RMClock shodim na 4x (asi 1039MHz) a zkusim to taky.
Wlcek (379)|3.11.2007 17:11
Proč ne?? je sice pravda, ž epři plnym zatiženi systemu si taky netroufnu měnit nasobič. Ale jinak s tim nemam sebemenši problemy, v rozmezi 5x až 15x uplně v pohodě, na vic musim přes bios.