reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Poradte jaky je ten pravy

Pavlendo (2)|17.3.2008 21:55
Dobry den vim ze uz jsem snad 150 co chce poradit ale kazdy ma jiny pozadavky ! Hledam naky Lcd do 7 tisic tehle se mi libil a nemusel bych tam mit repracky mohl by byt stribrny a kdyz bude mit korenovy rozbocovac tak bych se taky nezlobil ale co musi mit urcite je pivot ! Rad bych odvas dostal jeste naky typy Lcd abych si mohl poradne vybrat nez si neco koupim! ! Jo rad bych to pouzival taky jako televizi pres Tv kartu . Staci mi podle me tich 20".Jo a kdyz jsou vestave repro muzu je tak odpojit aby nehraly mam totiz sve 5.1 Asi nejvic verim tem HP a Samsungum .Diky za rady a pripominky .http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=10514007X23B021GQ2
kane.shw (1231)|17.3.2008 22:22
Špatně nevypadá, Samsung mám doma, pokud se jedná o značku - můžu doporučit :thumb
cool.user (2822)|17.3.2008 22:34
1) No, uprimne, kdyz uz mas 7k, tak me prijde zbytecne to vrazet do 20" kdyz za ty prachy muzes mit slusnou 22".
2) Osobne bych volil bud samsunga 226BW (v alfe za necelych 7200), pirpadne pokud chces usetrit tak 223BW (za 6100). Samsung ma tu vyhodu ze dava garanci na vsechny modely 0 vadnych bodu.
Jikra (20)|18.3.2008 14:26
Ja bych otazku stavel jinak. Nejdrive si reknu, k cemu monitor chci:

1) na hry
2) na praci s fotkama a grafikou
3) sledovani filmu
4) proste jen k PC

dobre je, si udelat dopredu prehled jakou uhlopricku - defacto rozliseni a pomer stran.

1) pokud chces sirokouhly, tak bych nesel na ose Y pod rozliseni 1050 bodu NIKDY! Tzn. zacit na uhlopricce cca 20'' resp 21''
2) jestli nechces sirokouhly, tak mas omezeny vyber, ale pozor format 4:3 nabizi vice zobrazovacich bodu proti stejne uhlopricce sirokouhleho monitoru.

Dalsi vec jsou penize. Pokud budes mit jasno v tehto 3 bodech, tak mas temer jisty vyber.

U monitoru existuje nekolik technologii vlastnich displeju. Jsou to:

TN+film
IPS
PVA
MVA
S-IPS
S-PVA
S-MVA nebo aMVA

v soucasnosti z nabizenych monitoru se vyskytuji prevazne 4 typy: TN (aneb TN+film),S-IPS, MVA, S-PVA
Nejzasadnejsi rozdil pri nakupu je cena a pak jsou to jejich technicke vlastnosti.

TN je velmi vhodny na hry - velmi nizka odezva, velmi nizka cena, omezene barevne podani a omezene pozorovaci uhly, ktere se projevi vyraznou zmenou barev a podsviceni. Ne zrovna dobre, jsou TN monitory v podsviceni. Ve skutecnosti to vsak takova tragedie neni. Pokud pouzijes monitor na beznou praci s PC, tak jsou naprosto v pohode. Zvlast, kdyz nekoupis nejlevnejsi smejdy - existuji i vyjimky viz test Eurocase monitoru zde na svethardware. Obecne se da rici, ze monitory do cca 8000kc jsou TN

S-IPS, MVA a S-PVA jsou lepsi nez TN a S-PVA je jeste lepsi nez S-IPS, co se tyka podani barev a vernosti barev. Jsou vsak oba slabe v odezve, takze na hry zatim nejsou obecne prilis vhodne a nektere levnejsi typy trpi i duchy za pohybujicim se objektem. Na kvalitni uppravu fotek jsou velmi vhodne. Tyto monitory jsou jednoznacne drazsi. V posledni dobe se objevil monitor Lenovo L220x, ktery pouziva technologii S-PVA, je relativne levny a dobry. Bohuzel ma dost dlouhe odezvy (v prumeru tusim cca 17ms).

Proto je dulezite si rici, na co monitor chces. Myslim si, ze na beznou praci jsou TN monitory, diky sve cene, velmi vhodne.

Jeste bych zduraznil, ze hodne monitoru trpi dost zasadni chybou - nemaji DVI vstup!! Bez nej bych monitor nikdy nekoupil. To uz se pak vyplati koupit i novou video kartu s DVI vstupem. Pripojit LCD monitor k VGA vystupu je velka nouzovka. Predevsim kvuli barevnemu podani. Predpokladam vsak, ze vyrobce alespon nejak zkalibroval monitor pred tim, nez jej prodal. Pokud neni monitor zkalibrovan, tak uz je zcela jedno jestli mate TN, S-IPS, S-PVA ci MVA

Konkretni typ monitoru nelze doporucit, protoze pro kazdeho je dobry jiny typ. Zalezi jen na cene. Osobne bych na doma bud koupil velky TN monitor nebo pockal az klesne cena pokrocilejsich technologii a budou vetsi monitory za rozumnou cenu, davat 15 litru za monitor na doma neni zadne terno. To nechte bohatym at plati, diky nim si pak muzeme koupit to lepsi levneji, jen trochu pozdeji. Maly monitor pod 19'' 4:3 bych rozhodne nekupoval. Pokud sirokouhly tak minimalne 20'' nebo radeji 21'' s minimalnim rozlisenim 1050 bodu na ose Y
Leroj (271)|18.3.2008 15:44
Jikra:
moc hezky napsáno, jen kdyby to bylo tak jednoduchý... :) schválně co by si poradil :

velikost - 22w rozlišení 1050, použití - bod 1,2 a i 3, 15 litrů bych dohromady taky dal - no a teď jsem na tebe zvědavej ;)
Pavlendo (2)|18.3.2008 21:23
[QUOTE=Jikra;101929]Ja bych otazku stavel jinak. Nejdrive si reknu, k cemu monitor chci:

1) na hry
2) na praci s fotkama a grafikou
3) sledovani filmu
4) proste jen k PC

dobre je, si udelat dopredu prehled jakou uhlopricku - defacto rozliseni a pomer stran.

1) pokud chces sirokouhly, tak bych nesel na ose Y pod rozliseni 1050 bodu NIKDY! Tzn. zacit na uhlopricce cca 20'' resp 21''
2) jestli nechces sirokouhly, tak mas omezeny vyber, ale pozor format 4:3 nabizi vice zobrazovacich bodu proti stejne uhlopricce sirokouhleho monitoru.

Dalsi vec jsou penize. Pokud budes mit jasno v tehto 3 bodech, tak mas temer jisty vyber.

U monitoru existuje nekolik technologii vlastnich displeju. Jsou to:

TN+film
IPS
PVA
MVA
S-IPS
S-PVA
S-MVA nebo aMVA

v soucasnosti z nabizenych monitoru se vyskytuji prevazne 4 typy: TN (aneb TN+film),S-IPS, MVA, S-PVA
Nejzasadnejsi rozdil pri nakupu je cena a pak jsou to jejich technicke vlastnosti.

TN je velmi vhodny na hry - velmi nizka odezva, velmi nizka cena, omezene barevne podani a omezene pozorovaci uhly, ktere se projevi vyraznou zmenou barev a podsviceni. Ne zrovna dobre, jsou TN monitory v podsviceni. Ve skutecnosti to vsak takova tragedie neni. Pokud pouzijes monitor na beznou praci s PC, tak jsou naprosto v pohode. Zvlast, kdyz nekoupis nejlevnejsi smejdy - existuji i vyjimky viz test Eurocase monitoru zde na svethardware. Obecne se da rici, ze monitory do cca 8000kc jsou TN

S-IPS, MVA a S-PVA jsou lepsi nez TN a S-PVA je jeste lepsi nez S-IPS, co se tyka podani barev a vernosti barev. Jsou vsak oba slabe v odezve, takze na hry zatim nejsou obecne prilis vhodne a nektere levnejsi typy trpi i duchy za pohybujicim se objektem. Na kvalitni uppravu fotek jsou velmi vhodne. Tyto monitory jsou jednoznacne drazsi. V posledni dobe se objevil monitor Lenovo L220x, ktery pouziva technologii S-PVA, je relativne levny a dobry. Bohuzel ma dost dlouhe odezvy (v prumeru tusim cca 17ms).

Proto je dulezite si rici, na co monitor chces. Myslim si, ze na beznou praci jsou TN monitory, diky sve cene, velmi vhodne.

Jeste bych zduraznil, ze hodne monitoru trpi dost zasadni chybou - nemaji DVI vstup!! Bez nej bych monitor nikdy nekoupil. To uz se pak vyplati koupit i novou video kartu s DVI vstupem. Pripojit LCD monitor k VGA vystupu je velka nouzovka. Predevsim kvuli barevnemu podani. Predpokladam vsak, ze vyrobce alespon nejak zkalibroval monitor pred tim, nez jej prodal. Pokud neni monitor zkalibrovan, tak uz je zcela jedno jestli mate TN, S-IPS, S-PVA ci MVA

Konkretni typ monitoru nelze doporucit, protoze pro kazdeho je dobry jiny typ. Zalezi jen na cene. Osobne bych na doma bud koupil velky TN monitor nebo pockal az klesne cena pokrocilejsich technologii a budou vetsi monitory za rozumnou cenu, davat 15 litru za monitor na doma neni zadne terno. To nechte bohatym at plati, diky nim si pak muzeme koupit to lepsi levneji, jen trochu pozdeji. Maly monitor pod 19'' 4:3 bych rozhodne nekupoval. Pokud sirokouhly tak minimalne 20'' nebo radeji 21'' s minimalnim rozlisenim 1050 bodu na ose Y[/QUOTE]
To jsem tak nejak vedel vse Jeste te tam chybel Tn-TFT to je novejsi typ nez TN ale to je asi detail ja chtel jen naky typy na dobry lcd chci lcd proste na vse ,dalo by se rict vse na laicky pouziti hry hraju jen obcas na film taky a obcas tvorim webove stranky .Ted na tok jeste budu sledovat televizi tak si myslim ze e staci TnN-FTN.Ale ja chtel videt jste naky neve lcd ktre sem jeste nevidel tak abych si mohl vybrat .
Jikra (20)|19.3.2008 09:47
2 Leroj:

ted si presne vystihl, kde je dira na trhu. Lepe by to snad ani neslo. Ja nerikam, ze jsou LCD monitory idealni. Stale je to dost o kompromisu. Zalezi na tom k cemu se vice priklanis - grafika nebo hry (resp. rychlost odezvy), navic cena. Ja jsem se osobne rozhodl tak, ze kvalita stale neni perfektni, tak proc davat hodne penez za monitor. Chtel jsem velkou uhlopricku, protoze pouzivam dva monitory na praci a to je luxus. Tak jsem koupil 22'' monitor TN, ktery byl relativne levny - 6500kc, je velmi rychly a vse ostatni je kompromis. Kdyby mi neodesel monitor a nemusel jsem kupovat novy, tak bych jeste pockal a myslim si, ze v kategorii 22'' se zacnou objevovat monitory pod 10 000 s technologii xVA ci za 15000 by mohly byt uz i rychlejsi xVA. Ja vim, to bychom ale mohli cekat furt.

Za 15kkc muzes koupit hodne dobry TN nebo horsi xVA, popr IPS. Konkretni typ zatim neporadim, protoze takovy prehled nemam, ale pokusim se.


2 Razi3L:

k tem dvoum monitorum, na ktere odkazujes. Jsou to zastupci nejlevnejsich 22'' monitoru a maji sve mouchy. Obecne Asus neni prilis dobre hodnocen a ten Samsung 223BW je take starsi typ. Uz delaji 227BW. Samsung vsak neni spatnou volbou.
Deee-aN (3834)|19.3.2008 20:41
[QUOTE=Leroj;101963]Jikra:
moc hezky napsáno, jen kdyby to bylo tak jednoduchý... :) schválně co by si poradil :

velikost - 22w rozlišení 1050, použití - bod 1,2 a i 3, 15 litrů bych dohromady taky dal - no a teď jsem na tebe zvědavej ;)[/QUOTE]

Co tohle: http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=52341 ?
Leroj (271)|19.3.2008 21:13
Jikra:
no já bych to spíš než díru na trhu viděl na díru v technologii - kdyby něco takovýho šlo vyrobit, tak by to snad někdo udělal...
Preferuju spíš foto před hrami, i když možná tak jednu měsíčně dohraju - např. Oblivion, Crysis, HL, no a teď skoušim Stalkera.
deeean:
no to Eizo S2201W je zajímavý, ale nějak jsem zatím o něm nic moc nenašel, snad se někde něco objeví. Zajímavý je, že je to snad TN a to bych nechtěl - i když zase uváděj 10 bit zpracování barev, je to prostě nějaký divný.
Jinak stále ještě uvažuju o Eizu S2231W, i když recenze a další názory mě dost vystrašili
Jikra (20)|20.3.2008 15:46
Leroj:

presne na stejne Eizo (S2231W) jsem koukal a uvazoval, ze ti ho doporucim, ale nelibilo se mi na nem presne to, co rikas, vlastne pises. Viz recenze.
Byt tebo, kdybych mel nyni koupit monitor jiny nez TN, tak asi koupim Lenovo 220x. Za ty prachy?
Deee-aN (3834)|20.3.2008 17:41
[QUOTE=Jikra;102550]Leroj:

presne na stejne Eizo (S2231W) jsem koukal a uvazoval, ze ti ho doporucim, ale nelibilo se mi na nem presne to, co rikas, vlastne pises. Viz recenze.
Byt tebo, kdybych mel nyni koupit monitor jiny nez TN, tak asi koupim Lenovo 220x. Za ty prachy?[/QUOTE]

Na to Lenovo jsem taky koukal, ale nevím nevím. Viz: https://www.svethardware.cz/recenze-extremni-dvaadvacitka-lenovo-l220x/22503-3 . Opravdu jsme tak bohatí, abychom si kupovali levné věci? Určitě není špatnej, ale ta odezva, zvlášť pro filmy a hry... No, uvidíš.
Kdyby ti stačila menší ne-TN úhlopříčka: https://www.svethardware.cz/recenze-nec-20wgx2-nemozne-se-stava-skutkem/13895
Jikra (20)|21.3.2008 16:50
Ja se priznam k tomu, ze nakonec vyhrala cena nad technologii. Koupil jsem 22'' (a mel jsem mozna koupit jeste vetsi, ale nevim jak bych byl spokojen s podsvicenim) TN displej od LG. Konkretne L226WA-WN (taky kvuli HDMI vstupu, design jsem moc neresil. Je to preci jen spotrebka).
Tak a ted do mne sijte, jak spatne jsem koupil ;-) Mozna by jste jeste meli vedet, ze stal okolo 6500,-
Lenovo L220x se mi libilo, ale odradily mne 2 veci: velka odezva a velka spotreba.

Monitor jsem pichnul nejdriv na settop box na hdmi vystup, abych mrknul na kvalitu, protoze vsechny LCD TV se mi vubec nelibi jak hrajou. No co mam rikat, zasumnene to nebylo, obraz byl celkem v pohode proti 4x drazsim TV, ale ty strasne barvy a kontrast! Kdyz uz LCD TV, tak rozhodne ne TN technologii. Jakmile jsem jej pichnul na DVI k PC, tak spokojenost. I barevne podani, predevsim barva pleti, se vyrazne zlepsilo.