reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

MP3 zdarma: jak to je s jejich využitím?

Milis (6)|6.8.2008 16:23
Rád bych se s určitostí dověděl, jestli hudba, která je odkazována například stránkách zdarma.org (mmj spousta odkazů na free věci na jednom místě), může být použita ke komerčním účelům?
Konkrétně například stáhnu MP3 zdarma a použiju ji na podkres videa, které dělám někomu na zakázku a za tuto si nechám zaplatit. Je tedy v případě použití MP3 k tomuto komerčnímu účelu stále zdarma, nebo se musí něco dodatečně řešit?

Jelikož mi OSA sdělila, že dle typu odběratele (neziskovka, komerční sektor atp.) stojí použití skladby jako podkres videa od 50-300 kč / 10 sekund skladby , tož kolik potom stojí taková hodinová svatba, akční oslava, adrenalinový výlet(kde se akční podkres vyloženě hodí).... to lidi dávají za sestříhané video i desetitisíce? To přece není možné....:eek:

Je zde někdo, kdo se třeba střihem videa živí? Jak to teda funguje?
vogon (96)|6.8.2008 17:20
Já ti napíšu jak to řeším já. Vzhledem k tomu, že domácí videa mají svého majitele, domluvím se s nimi, že když chtějí jinou, než generovanou hudbu, tak buďto dodají svoji, nebo jim požadované koupím a předám spolu s hotovým projektem.
MP3 zdarma můžeš použít jen když jsi schopen věrohodně doložit jejich původ i souhlas autora právě pro tvůj způsob užití díla. Ujišťuji tě, že téměř všechny seriózní zdroje takovýchto souborů, jakékoliv komerční použití souborů zakazují! Takže smůla.
Ještě doplním, že taky není špatné nakontaktovat si pár amatérských muzikantů, setkáš se téměř vždy s nadšením a zjistíš, že potenciál tvorby hudby k filmu je obrovský.
Další možnost je třeba tohle http://www.syntex.cz/produkt.asp?id=763&tab=popis
Milis (6)|6.8.2008 22:28
Díky, tahle myšlenka vypadá po vzoru jedné reklamy:"Geniálně jednoduché, jednoduše geniální".

S těma právama, máš to vyloženě něčím podložené, nebo si jenom myslíš, že takhle je to správně. Je mi jasné, že si asi necháš podepsat, že hudba, kterou ti poskytli, je jejich vlastní, a tak jsi z obliga. Ale je to opravdu tak, že když si člověk koupí CD pro vlastní potřebu a nechá to použít jako podkres pro video pro svou vlastní potřebu, je to opravdu právně v pořádku? Kde se můžu ujistit, že já jsem z obliga a je to takhle legální?
Mně totiž tahle forma kreativní činnosti dost zaujala, ale ty podmínky od OSA mi nedávají šanci..

edit: zeptal bych se i jinde, ale...... je to klička, kterou raději využít a moc nezveřejňovat, nebo je to opravdu cesta z nelidského OSA kruhu?
vogon (96)|6.8.2008 23:39
Svým způsobem je jedno co uděláš, protože pravidla si OSA určuje sama podle počasí.
Při svatbě zpracováváš soukromé materiály pro osobní potřebu zákazníka. Otázka je, co zákazníkovi prodáváš - technické zpracování záznamu, nebo uměleckou kompozici?
Prodáváš mu tu hudbu? Proč ne je v originálním obalu na originálním médiu opatřeném vším co OSA požaduje.
Získáváš snad něco tím že mu tam dáváš hudbu z jeho originálního nosiče a on vlastník je na jeho obalu seznámen s autorským omezením, které se k nosiči váže?
Samozřejmě, že to není podle představ OSA ale je to podle zákona - zákazník vlastní originální nosič a poslouchat ho může z autorádia stejně jako z televize v plném souladu se zákonem.
Milis (6)|7.8.2008 10:30
Myslíš, že s tím dotazem můžu na OSA? Zní to sice skvěle, ale stále mi to příjde spíš jako domněnka. Potřebuji mít jistotu, jinak věřím, že ze mně někdo může servat kůži.
vogon (96)|7.8.2008 10:57
To je jako s registrací u Microsoftu - upozorníš na sebe a příjde ti poštou černý plastový pytel a vyhrůžná kazeta... Pokud chceš jistotu, oslov právníky s patřičným zaměřením na autorské právo - ani oni ti jistotu nedají, ale mohou poradit s vhodnou koncepcí textů na dokladech.
A OSA ti oficiální stanovisko nebo závazný postup neposkytne, odkážou tě taky na právníky.
Jak jsem psal výše, nezáleží na tom co budeš dělat, ale na tom jak si to oni vyloží až se jim to bude hodit.

Přikládám kousek výkladu: pozor ten je taky je autorsky chráněn
Pořizování rozmnoženin (napodobenin) autorských děl
Autorský zákon ve svém § 30 dovoluje pro svou osobní potřebu zhotovit záznam, rozmnoženinu nebo napodobeninu díla bez souhlasu autora. U rozmnoženiny či napodobeniny výtvarného díla je ovšem nutné toto zřetelně označit.

Uvedené však neplatí pro zhotovení rozmnoženiny počítačového programu či elektronické databáze. CD/DVD záznamy jejichž obsahem je zejména audio (např. MP3 soubory, apod.), video či text tak mohou být pro osobní potřebu bez jakýchkoliv problémů kopírovány. Právo pořídit si takovouto kopii (rozmnoženinu či napodobeninu) díla pro svou osobní potřebu trvá dokonce i v případě autorských děl stažených z Internetu (např. souborů MP3, DivX, apod.) a není tedy důvod se domnívat, že např. „vypalování“ CD nosičů hudby pro osobní potřebu představuje cokoliv protiprávního (a to i v případě, že takto vytvořený archiv je značně rozsáhlý). Za osobní potřebu lze považovat výlučně užití pro potřebu fyzické osoby. Jakékoliv další (např. veřejné) užívání může být považováno za porušování práva autorského.

V případě převádění (kopírování) těchto autorských děl do jiných formátů (např. DVD do DivX, BMP do GIF, apod.) je třeba podotknout, že rovněž nejde o nic protiprávního. Autorský zákon totiž ve všech těchto případech výslovně hovoří o zhotovování nejen rozmnoženin, ale také napodobenin! Jinými slovy rozmnoženiny a napodobeniny mají v tomto smyslu zcela stejný právní režim. Pokud si tedy svůj CD archiv hudby převedete do formátu MP3, nejde o nic jiného než o výkon vašeho práva.
Pavel Boček (4169)|15.8.2008 02:18
Když už se to tu začalo, tak ať nezakládám další téma...

V Chipu byl jednou článek, jak získat hudbu z CD: jednoduše tak, že si hudbu pustíš a audio co leze z přehrávače zase zachytíš na zvukové kartě v PC. Prý je to tak legální a vlastně s tím pak můžeš zacházet jak chceš, není to kopírování.

Bohužel už si nemůžu upamatovat příslušnou formulaci, ale má to být plně legální...myslím něco jako že technicky to není kopírování, které mají příslušné zákony upraveno.

Samozřejmě se to týká i gramodesek a dalších médií, které se tak dají obšlehnout, pálit a prodávat :)

Co na tom může být pravdy ?
vogon (96)|15.8.2008 08:35
Na to téma bylo napsáno dost článků, diskutovalo se hodně, třeba v souvislosti s ochranou Cactus Data Shield a později s technologií MP3, které se po určitém počtu přehrání samy zničí. Většinou šlo o pořízení kopií pro vlastní potřebu, což je u nás legální - ale není legální obcházení ochran proti kopírování.
Co se týče prodeje - taky jsem četl různé varianty - ale případné soudy se většinou řídí jednoduchým pravidlem, tam kde je generován zisk užitím autorského díla bez uplatnění jeho práv - je generována i škoda.
Zoidik (1405)|15.8.2008 09:08
[QUOTE=vogon;151999]Většinou šlo o pořízení kopií pro vlastní potřebu, což je u nás legální - ale není legální obcházení ochran proti kopírování.[/QUOTE]

V tomhle si bohužel autorský zákon protiřečí. Na jednu stranu dovoluje pořízení kopie, ale pak zakazuje skrze ty ochrany. Když koupíš originál DVD, tak si hu mužeš skopírovat, ale nesmíš obejít ochrany... a všechny origo DVD filym jsou kodované. Tak co mužu dělat v tomto případě?
vogon (96)|15.8.2008 10:34
Je to komplikovaná oblast práva, která se neustále dále vyvíjí. Můžeš obejít tam, kde obešel někdo jiný tj. použij software, který to umožňuje. Když ale budeš aktivní v postupu k překonání ochrany, tj. budeš ji zkoumat a vymýšlet postup k jejímu překonání, můžeš se ocitnout mimo zákon.
Zoidik (1405)|15.8.2008 12:11
ano, jenže pokud využiju to co využívá někdo jiný a ty ochrany to odstraní, tak se podel zákona beztak ocitnu mimo něj.Chtělo by to ještě asi pár let vyčkat co se na tom opět změní a doufat, že si naši zákonodárci uvědomí současný paradox.
dkas (193)|15.8.2008 12:56
[QUOTE=Zoidik;152088]Chtělo by to ještě asi pár let vyčkat co se na tom opět změní a doufat, že si naši zákonodárci uvědomí současný paradox.[/QUOTE]

Příjemně strávený čas čekáním na to, až si zákonodárci něco uvědomí... :D
Zoidik (1405)|15.8.2008 13:12
[QUOTE=dkas;152107]Příjemně strávený čas čekáním na to, až si zákonodárci něco uvědomí... :D[/QUOTE]

Ale neřekl jsem nikde že to budu dodržovat :) Řidiči taky nedodřžují rychlosti na silnicích... ono jak se říká, kdo jsi bez viny, hoď po mě kamenem.... nikdo by nenašel tu odvahu hodit.
vogon (96)|15.8.2008 13:44
On tady není rozpor v zákonech, jsou to dvě různé věci.
- Pořízení kopie pro vlastní potřebu je v souladu se zákonem.
- Zakázáno je zpětné inženýrství k dosažení překonání ochrany.
Takže opakuji srozumitelněji - k pořízení kopie použij software který ti umožní pořídit kopii.
Zoidik (1405)|18.8.2008 05:46
Vogone, neni to tak dávno, co jsem šetl bud v PC Wordu, nebo computeru výklad tohoto slintu o ketrém se bavíme, bylo to tam konzultováno s právníkem a výslovně bylo řečeno,že kopie pro vlastní potřebu ANO, ale pořízení kopie s použitím násilného odstranění ochran ( třeba DVD Decrypter ) NE. Pokud se mi povede ten článěk najít, tak ho oscanuju a pověsím.
Ritchie83 (369)|18.8.2008 09:55
[QUOTE=Milis;149105]Rád bych se s určitostí dověděl, jestli hudba, která je odkazována například stránkách zdarma.org (mmj spousta odkazů na free věci na jednom místě), může být použita ke komerčním účelům?[/QUOTE]
Je zcela irelevantní, zda je licence k dílu k dispozici zdarma či za úplatu, záleží pouze na jejím znění: zda vám povoluje dílo dále užít jako součást jiného díla a za jakých podmínek. Nejjednodušší řešení je kontaktovat autora a o takovou licenci ho požádat. Rozhodně se vyhněte spolupráci s OSA, neb tito autoři povětšinou OSA ani nebývají zastupováni.

[QUOTE=Zoidik;152088]ano, jenže pokud využiju to co využívá někdo jiný a ty ochrany to odstraní, tak se podel zákona beztak ocitnu mimo něj.[/QUOTE]
Můžete prosím citovat ustanovení zákona, které porušíte, když si stáhnete dílo (již v ČR zveřejněné), které má odstraněné ochrany? Dle mého právního vědomí žádné takové ustanovení neexistuje.

[QUOTE=Zoidik;152985]Vogone, neni to tak dávno, co jsem šetl bud v PC Wordu, nebo computeru výklad tohoto slintu o ketrém se bavíme, bylo to tam konzultováno s právníkem a výslovně bylo řečeno,že kopie pro vlastní potřebu ANO, ale pořízení kopie s použitím násilného odstranění ochran ( třeba DVD Decrypter ) NE. Pokud se mi povede ten článěk najít, tak ho oscanuju a pověsím.[/QUOTE]
Kde berete tu jistotu, že se onen právník nemýlí? Zákon hovoří o obcházení účinných technických prostředků, takže se přikláním k názoru Vogona, neboť prostředek, který lze obejít snadno dostupným software, přestává být účinný.
Zoidik (1405)|18.8.2008 11:38
[QUOTE=Ritchie83;153024]
Můžete prosím citovat ustanovení zákona, které porušíte, když si stáhnete dílo (již v ČR zveřejněné), které má odstraněné ochrany? Dle mého právního vědomí žádné takové ustanovení neexistuje.


Kde berete tu jistotu, že se onen právník nemýlí? Zákon hovoří o obcházení účinných technických prostředků, takže se přikláním k názoru Vogona, neboť prostředek, který lze obejít snadno dostupným software, přestává být účinný.[/QUOTE]

1) jenom taková prosba. NEVYKAT!!!!!!

2) Pokud se jedná o již odstraněnou ochranu, tak neporuším nic, plný souhlas. Měl jsem na mysli orignálku koupenou v obchodě, což jsem zřejmě nezdůraznil. A citovat nemohu, jenom jsem to četl neučil jsem se to.

3) Jitotu nebru nikde, jelikož to ani nejde. Co právník to jiný výklad, vycházel jsem z toho co jsem četl. Abych si mohl být jístý, nebo respektive udělat si svůj vlastní názor, musel bych se bavit s fundovanými osobami, které se touto problematikou zabývají a na základě jejich výkladu a mého kompletního prostudování zákona bych teprve potom mohl něco tvrdit. Jedná se o můj výklad
a8nr (176)|18.8.2008 14:00
[QUOTE=Ritchie83;153024]Kde berete tu jistotu, že se onen právník nemýlí? Zákon hovoří o obcházení účinných technických prostředků, takže se přikláním k názoru Vogona, neboť prostředek, který lze obejít snadno dostupným software, přestává být účinný.[/QUOTE]
Dle ustanovení § 43 odst. 3 autorského zákona se účinnými technickými prostředky rozumí "jakákoli technologie, zařízení nebo součástka, která je při své obvyklé funkci určena k tomu, aby zabraňovala nebo omezovala takové úkony ve vztahu k dílům, ke kterým autor neudělil oprávnění, jestliže užití díla může autor kontrolovat uplatněním kontroly přístupu nebo ochranného procesu, jako je šifrování, kódování nebo jiná úprava díla nebo uplatněním kontrolního mechanismu rozmnožování."
Ritchie83 (369)|19.8.2008 09:27
[QUOTE=a8nr;153102]Dle ustanovení § 43 odst. 3 autorského zákona se účinnými technickými prostředky rozumí "jakákoli technologie, zařízení nebo součástka, která je při své obvyklé funkci určena k tomu, aby zabraňovala nebo omezovala takové úkony ve vztahu k dílům, ke kterým autor neudělil oprávnění, jestliže užití díla může autor kontrolovat uplatněním kontroly přístupu nebo ochranného procesu, jako je šifrování, kódování nebo jiná úprava díla nebo uplatněním kontrolního mechanismu rozmnožování."[/QUOTE]
Důležitá je podmínka „jestliže užití díla může autor kontrolovat uplatněním kontroly přístupu nebo ochranného procesu“, což implikuje aktivní DRM a naopak záležitosti typu CSS vyřazuje.
Millisx (131)|4.9.2008 10:23
Tak ohledně použití hudby jako podkres k AV dílu osobního charakteru jsem konečně dostal odpověď.

Cituji: "V jednorázovém poplatku 100,- Kč je zahrnuta veškerá (i zahraniční) Vámi použitá hudba v AV díle pro osobní účely. Tutéž skladbu můžete samozřejmě použít při výrobě dalšího AV díla, za které rovněž uhradíte 100,- Kč."

Tzn. za každé dílo osobního charakteru se platí paušální stovka, samozřejmě hudba musí být vaše. Co se rozumí osobním charakterem?

"Obecně platí, že AV díla osobního charakteru jsou taková díla, která nejsou určena pro veřejné šíření a prodej veřejnosti. Jsou určena pouze pro okruh zúčastněných osob."

To je hned jiná cena, než jak bylo prezentováno dříve. Je to pro mně lepší platit, než se za půl roku nechat odsoudit k půlmilionové pokutě, v dnešní době člověk nikday neví....