reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Windows XP

PeterCFC8 (21)|12.11.2009 18:55
ahoj, zapne se mě normálně systém ale když začnu dělat třeba víc věcí na jednou nebo instalovat nějaké věci tak se mě systém sekne a asi po cca 2 minutkách restartuje, nevíte někdo co by to mohlo dělat?? mám windows xp home edition, zkoušel sem naformátovat harddisk a znova nainstalovat - nepomáhá...předem děkuju všem :-)
mstejska (2912)|12.11.2009 19:05
máš přetaktováno?
máš aktualizované drivery?
co máš za komponenty?
atd ...
PS: Běžel ti ten počítač někdy, nebo to je od začátku?
Provedl jsi nějakou změnu před tím než to začalo blbnout?
Systém máš originální nebo stažený?
kevin00 (10238)|12.11.2009 19:08
Můžeš se prosím trochu rozepsat a popsat více svůj problém ? Co znamená "když začnu dělat třeba víc věcí na jednou", když se restartuje neproblikne modrá obrazovka ? Pro jistotu si zruš automatické restarty, aby jsi viděl případné BSOD a mohl sem napsat co obsahují či uploadovat foto ;)
Nyní máš tedy čistou instalaci systému ? Pro jistotu sem vlož log z HijackThis.
PeterCFC8 (21)|12.11.2009 22:29
[quote=mstejska;313820]máš přetaktováno?
máš aktualizované drivery?
co máš za komponenty?
atd ...
PS: Běžel ti ten počítač někdy, nebo to je od začátku?
Provedl jsi nějakou změnu před tím než to začalo blbnout?
Systém máš originální nebo stažený?[/quote]



zásadně netaktuju..

aktualizované drivery - no to nevim jistě, ale aktualizoval sem na nejnovější grafický ovladače ty by měly být a k základní desce chipset...nevím co víc a kde mám postahovat??

Intel Core 2 Duo CPU E8500 @ 3,16GHz,
4GB RAM,
ASUS EAH4870 series,
ASUS P5K-E

systém orig., počítač běžel ale zkoušel sem win7 ale hodil sem si zpět xp(na win7 mě to ale dělalo podobný věci ale neseklo se to takhle jenom při instalování třeba nějaké novější hry...podobné věci jako například->při filmu přestal odpovídat program na přehrávání to stejné u přehrávání mp3, na xp se mě pc sekne a hotovo)
mstejska (2912)|12.11.2009 22:33
Takže:
skříň je dobře větraná?
nepřehřívá se ti processor?
podívej se na teploty a dej je sem
spusť CPUz a podívej se jak máš nastaveny RAM (dej sem screenshoty se záložek "memory" a "spd")
teplotu processoru ti ukáže třeba coretemp
Jaký používáš chladič procesoru?
PeterCFC8 (21)|12.11.2009 22:35
[quote=kevin00;313821]Můžeš se prosím trochu rozepsat a popsat více svůj problém ? Co znamená "když začnu dělat třeba víc věcí na jednou", když se restartuje neproblikne modrá obrazovka ? Pro jistotu si zruš automatické restarty, aby jsi viděl případné BSOD a mohl sem napsat co obsahují či uploadovat foto ;)
Nyní máš tedy čistou instalaci systému ? Pro jistotu sem vlož log z HijackThis.[/quote]

log z hijackthis:
http://uloz.to/3051202/hijackthis.log

dělá mě to jak kdy, uplně náhodně, spíš bych řekl že jak tomu dám trochu víc zabrat tak to udělá že se to sekne..např. mám puštěné video a k tomu prohlížeč, nebo už se mě to seklo i u instalování programu, hry...

s tím restartem sem to zkoušel modrá obrazovka se nezobrazí ani neproblikne(vypl sem auto. restarty)...no mám poměrně čistou ale už sem něco stáhl nějaký aktualizace systému ale dělalo už předtím než sem ty aktualizace stáhl jinak bych je nestahoval..
PeterCFC8 (21)|12.11.2009 22:52
[quote=mstejska;313890]Takže:
skříň je dobře větraná?
nepřehřívá se ti processor?
podívej se na teploty a dej je sem
spusť CPUz a podívej se jak máš nastaveny RAM (dej sem screenshoty se záložek "memory" a "spd")
teplotu processoru ti ukáže třeba coretemp
Jaký používáš chladič procesoru?[/quote]


myslím že by se nemělo přehřívat nic, normálně tak funguju už rok na tomhle pc akorát mám vyměněnou zákl.desku tak mám obavy že to bude tím, tu desku mám asi od září...ale nevím teda no..
EasyCapture1.JPG EasyCapture2.JPG EasyCapture3.JPG
robky (3195)|12.11.2009 23:18
[quote=PeterCFC8;313897]myslím že by se nemělo přehřívat nic, normálně tak funguju už rok na tomhle pc akorát mám vyměněnou zákl.desku tak mám obavy že to bude tím, tu desku mám asi od září...ale nevím teda no..[/quote]

A ja mám obavu, že sa prehrieva procesor ....:notsure
64°C pri tak malej záťaži je docela dosť. Naviac ak pre tvoj procesor je MaxTc=72,4°C ....viď

Overil by som teplotu pri záťaži (napr. pomocou OCCT, LinX atď)
mstejska (2912)|13.11.2009 07:50
Jaký chladič maš přesně, ty teploty jsou fakt dost vysoké.
1) Buď nestačí chladič,
2) nebo neodchází ven teplý vzduch,
3) špatně nanesená teplovodivá pasta
Jeff Brawo (109)|13.11.2009 08:32
[quote=mstejska;313966]Jaký chladič maš přesně, ty teploty jsou fakt dost vysoké.
1) Buď nestačí chladič,
2) nebo neodchází ven teplý vzduch,
3) špatně nanesená teplovodivá pasta[/quote]
4) prach v žebrovaní pasivní části chladiče
5) netočící se vrtulka aktivní části

ad1 chladič může být i box, ale pokud není aspoň nějaká výměna vzduchu uvnitř, tak je to špatné.
Zoidik (1405)|13.11.2009 09:07
Mem test nebo gold memory jsi zkoušel?
speedsnail (4876)|13.11.2009 11:51
Podle té teploty bych take tipnul, že si při výměně desky špatně nasadil chladič (případně dal malo nebo moc pasty).
Druhou možností jsou paměti (tam by se ale asi pc hazel do BSODu), no každopádně otestovat
Třetí varianta - nestíhá zdroj. Ten ale vypíná PC komplet, takze to je spis mala sance.
PeterCFC8 (21)|14.11.2009 09:39
[quote=Jeff Brawo;313974]4) prach v žebrovaní pasivní části chladiče
5) netočící se vrtulka aktivní části

ad1 chladič může být i box, ale pokud není aspoň nějaká výměna vzduchu uvnitř, tak je to špatné.[/quote]

tak zdá se že se to vyřešilo, profoukl sem chladič od procesoru a teplota o něco klesla a taky se mě to hlavně přestalo sekat, snad je vše vyřešeno, díky pánové :-)
EasyCapture6.jpg
PeterCFC8 (21)|14.11.2009 15:01
[quote=PeterCFC8;314405]tak zdá se že se to vyřešilo, profoukl sem chladič od procesoru a teplota o něco klesla a taky se mě to hlavně přestalo sekat, snad je vše vyřešeno, díky pánové :-)[/quote]

tahle teplota už je jakš takš v normě že jo??
s3jr4 (29)|14.11.2009 15:50
na teplotu v klidu se mi to zdá dost..jakou mas teplotu pri vytizeni procesoru? napr. tim OCCT apod.
PeterCFC8 (21)|10.1.2010 18:28
[quote=s3jr4;314520]na teplotu v klidu se mi to zdá dost..jakou mas teplotu pri vytizeni procesoru? napr. tim OCCT apod.[/quote]


OCCT jede asi dvě minuty a pak se vypne, důvod: CPU IS TOO HOT :-D ... řeším to přídavným chladičem procesoru, snad to pomůže...
hl.hl (1387)|10.1.2010 19:00
[quote=PeterCFC8;336339]OCCT jede asi dvě minuty a pak se vypne, důvod: CPU IS TOO HOT :-D ... řeším to přídavným chladičem procesoru, snad to pomůže...[/quote]

To neni ale reseni priciny proc jsou teploty jake jsou. Nepretaktovane E8500 musi v pohode uchladit i box chladic.

A co kdyby jsi uz konecne sem napsal podle rad zde, co mas za chladic a zda jsi ho zkusil sundat a zkontrolovat pastu a spravne nastaveni?

Kdyz pustis ten OCCT, udrzis po 1 minute ruku na chladici? Pokud ano, tak je neco spatne.
scratchy27 (315)|10.1.2010 19:53
[quote=hl.hl;336346]To neni ale reseni priciny proc jsou teploty jake jsou. Nepretaktovane E8500 musi v pohode uchladit i box chladic.

A co kdyby jsi uz konecne sem napsal podle rad zde, co mas za chladic a zda jsi ho zkusil sundat a zkontrolovat pastu a spravne nastaveni?

Kdyz pustis ten OCCT, udrzis po 1 minute ruku na chladici? Pokud ano, tak je neco spatne.[/quote]

Přesně tak, to že jsi vyfoukal chladič je sice hezký, ale evidentně to vůbec nic neřeší (viz OCCT a "cpu is too hot"). Stejně tak dalším ventilátorem nic nevyřešíš. Problém je evidentně ve špatně nasazeném chladiči nebo špatně nanesené pastě (čemuž nasvědčuje i rozdíl 13C mezi oběma jádry cca při stejné zátěži).
Zkus prostě a jednoduše demontovat chladič z procesoru, obě styčné plochy pečlivě očisti (lihem, tech. benzínem...) a nanes na procesor slabý film teplovodivé pasty. Potom tam pečlivě chladič namontuj zpátky a otestuj teploty a OCCT.
r34ktor (7477)|10.1.2010 20:08
Tipuji špatně domáčknutý trn u uchycení chladiče. To v zátěži udělá klidně +20?30°C.
PeterCFC8 (21)|12.1.2010 17:52
[quote=hl.hl;336346]To neni ale reseni priciny proc jsou teploty jake jsou. Nepretaktovane E8500 musi v pohode uchladit i box chladic.

A co kdyby jsi uz konecne sem napsal podle rad zde, co mas za chladic a zda jsi ho zkusil sundat a zkontrolovat pastu a spravne nastaveni?

Kdyz pustis ten OCCT, udrzis po 1 minute ruku na chladici? Pokud ano, tak je neco spatne.[/quote]


chladič mám original co se dává k procesoru jenom
ale asi sem to vyřešil, sundal sem chladič, očistil, dal pastu a teplota je o takových 20 stupnu nižší, akorát mám na core 0 - 42 st. a na 1 - 28 to moc nechápu při nulovým zatížení(dělá to systém na tem core 0??) předtím sem tam ten chladič nedával já takže to bylo asi odfláklý :-)
PeterCFC8 (21)|12.1.2010 17:54
[quote=PeterCFC8;337196]chladič mám original co se dává k procesoru jenom
ale asi sem to vyřešil, sundal sem chladič, očistil, dal pastu a teplota je o takových 20 stupnu nižší, akorát mám na core 0 - 42 st. a na 1 - 28 to moc nechápu při nulovým zatížení(dělá to systém na tem core 0??) předtím sem tam ten chladič nedával já takže to bylo asi odfláklý :-)[/quote]

zkusím to projet ještě OCCT
johny__g (6387)|12.1.2010 18:20
[quote=PeterCFC8;337196]chladič mám original co se dává k procesoru jenom
ale asi sem to vyřešil, sundal sem chladič, očistil, dal pastu a teplota je o takových 20 stupnu nižší, akorát mám na core 0 - 42 st. a na 1 - 28 to moc nechápu při nulovým zatížení(dělá to systém na tem core 0??) předtím sem tam ten chladič nedával já takže to bylo asi odfláklý :-)[/quote]

42 v klidu, pokud to měří dobře, je moc. Možná chladič pořád dobře nesedí, nebo je prohnutý IHS.
PeterCFC8 (21)|12.1.2010 21:00
[quote=johny__g;337201]42 v klidu, pokud to měří dobře, je moc. Možná chladič pořád dobře nesedí, nebo je prohnutý IHS.[/quote]

to je co IHS?? jo a začlo se mě to zase sekat, takže sem si moc nepomohl..
Aytech (475)|12.1.2010 21:03
Zkus nekolik programu na mereni teploty, treba ten keca ;)
PeterCFC8 (21)|12.1.2010 21:05
[quote=Aytech;337287]Zkus nekolik programu na mereni teploty, treba ten keca ;)[/quote]

ukazuje to i v OCCT tak i v Core Temp
scratchy27 (315)|12.1.2010 22:36
[quote=PeterCFC8;337284]to je co IHS?? jo a začlo se mě to zase sekat, takže sem si moc nepomohl..[/quote]

IHS= Integrated Heat Spreader, volně by se to dalo přeložit jako rozvaděč tepla.
Je to ta kovová plocha (destička) na procesoru na kterou ti dosedá chladič (jádro procesoru je pod ní). A v podstatě se může stát, že u některých procesorů není tato plocha 100% rovná.
PeterCFC8 (21)|14.1.2010 19:34
[quote=scratchy27;337346]IHS= Integrated Heat Spreader, volně by se to dalo přeložit jako rozvaděč tepla.
Je to ta kovová plocha (destička) na procesoru na kterou ti dosedá chladič (jádro procesoru je pod ní). A v podstatě se může stát, že u některých procesorů není tato plocha 100% rovná.[/quote]


no takže pokud to tak skutečně je nerovný tak je možný že by se mě od teho aj tak sekal počítač?? teplota procesoru to nedělá protože se to sekne aj když ta teplota je stejná a šlape to...
Logout (4018)|14.1.2010 19:38
Jo, ale pokud to s předchozí deskou nedělalo, tak to bude uchycením chladiče. Teplota se může měřit blbě, ale pokud byla předtim 63°C, tak
je něco schnilého ve státě dánském - a profouknutí chladiče, pokud to neni celej jeden chuchvalec prachu - moc neudělá...
Přestaň se vykrucovat :-) a prostě ten chladič nasaď znova a dobře :-)
PeterCFC8 (21)|14.1.2010 19:47
[quote=Logout;338106]Jo, ale pokud to s předchozí deskou nedělalo, tak to bude uchycením chladiče. Teplota se může měřit blbě, ale pokud byla předtim 63°C, tak
je něco schnilého ve státě dánském - a profouknutí chladiče, pokud to neni celej jeden chuchvalec prachu - moc neudělá...
Přestaň se vykrucovat :-) a prostě ten chladič nasaď znova a dobře :-)[/quote]



kámo já se nevykrucuju už sem ho sundával a nasazoval a dával znovu pastu dvakrát pro jistotu :-(
scratchy27 (315)|14.1.2010 19:49
[quote=PeterCFC8;338102]no takže pokud to tak skutečně je nerovný tak je možný že by se mě od teho aj tak sekal počítač?? teplota procesoru to nedělá protože se to sekne aj když ta teplota je stejná a šlape to...[/quote]

Proč jdeš hlavou proti zdi? Několik lidí tu do tebe hučí ať řešíš chladič, tak je zkus poslouchat když už se ptáš.
Projel si to teď aktuálně aspoň tím OCCT? Máš z toho screen?
BTW, jak sleduješ tu teplotu při tom sekání když píšeš že je stejná jako když se to neseká?
PeterCFC8 (21)|14.1.2010 19:49
[quote=Logout;338106]Jo, ale pokud to s předchozí deskou nedělalo, tak to bude uchycením chladiče. Teplota se může měřit blbě, ale pokud byla předtim 63°C, tak
je něco schnilého ve státě dánském - a profouknutí chladiče, pokud to neni celej jeden chuchvalec prachu - moc neudělá...
Přestaň se vykrucovat :-) a prostě ten chladič nasaď znova a dobře :-)[/quote]



ted už mám teplotu 43°C a 30°C
PeterCFC8 (21)|14.1.2010 19:53
[quote=scratchy27;338112]Proč jdeš hlavou proti zdi? Několik lidí tu do tebe hučí ať řešíš chladič, tak je zkus poslouchat když už se ptáš.
Projel si to teď aktuálně aspoň tím OCCT? Máš z toho screen?
BTW, jak sleduješ tu teplotu při tom sekání když píšeš že je stejná jako když se to neseká?[/quote]



sleduju ju CoreTempem...jo projel ale hodinovej se mě sekl tak můžu sem dát jenom desetiminutovej...
2010-01-12-21h18-CPU1.png 2010-01-12-21h18-CPU2.png 2010-01-12-21h18-GPU1.png 2010-01-12-21h18-VCore.png 2010-01-12-21h18-Volt3.png 2010-01-12-21h18-Volt5.png 2010-01-12-21h18-Volt12.png
scratchy27 (315)|14.1.2010 20:07
No tak teď fakt nevim, na prvním screenu Ti teploty v zátěži lezou na 67C to mi jako úžasný zlepšení moc nepříjde :confused: Navíc píšeš, že při delším testu se ti to sekne úplně, to o něčem svědčí a já bych řekl, že o vysoké teplotě, ten procák se ti prostě z nějakýho důvodu peče...
Pokud si seš 100% jistej, že je chladič (vč. pasty) nainstalován v pohodě, tak zkus popsat jestli a jak máš řešený odvětrání celý bedny...
PeterCFC8 (21)|14.1.2010 20:23
[quote=scratchy27;338122]No tak teď fakt nevim, na prvním screenu Ti teploty v zátěži lezou na 67C to mi jako úžasný zlepšení moc nepříjde :confused: Navíc píšeš, že při delším testu se ti to sekne úplně, to o něčem svědčí a já bych řekl, že o vysoké teplotě, ten procák se ti prostě z nějakýho důvodu peče...
Pokud si seš 100% jistej, že je chladič (vč. pasty) nainstalován v pohodě, tak zkus popsat jestli a jak máš řešený odvětrání celý bedny...[/quote]


předtím než sem ten chladič předělával sem 100% ani neudělal protože se mě to zastavilo a 67°C sem měl při malým zatížení, teď mám bednu třeba uplně otevřenou, a taky sem měl na procesoru skoro 100°C a nesekalo se mi to předtím(tomuhle asi nebude věřit ale bylo to tak) akorát se ten počítač strašně tahal ale ne tak že by se uplně sekl jako ted...no dám ti sem screen na to odvětrání bedny..


měl sem to takhle i před výměnou tý desky a bylo všechno v pohodě, žádný problém s odvětráváním..
12012010121.jpg 14012010123.jpg
scratchy27 (315)|14.1.2010 21:41
[quote=PeterCFC8;338131]předtím než sem ten chladič předělával sem 100% ani neudělal protože se mě to zastavilo a 67°C sem měl při malým zatížení, teď mám bednu třeba uplně otevřenou, a taky sem měl na procesoru skoro 100°C a nesekalo se mi to předtím(tomuhle asi nebude věřit ale bylo to tak) akorát se ten počítač strašně tahal ale ne tak že by se uplně sekl jako ted...no dám ti sem screen na to odvětrání bedny..

měl sem to takhle i před výměnou tý desky a bylo všechno v pohodě, žádný problém s odvětráváním..[/quote]

Ani otevřená bedna Ti nezaručí dostatečný průtok vzduchu (i když je to lepší než bedna zavřená), tak jako nasávací (standartně umístěný dole na přední straně casu) a vysávací větrák (standartně nahoře na zadní straně casu)!
Máš pravdu, těm 100C se dá ztěžka věřit pokud to ten procák ustál bez ujmy a nebo pokud nešvindluje čidlo (BTW neměříš to tím senzorem z bedny? Kam máš přesně ten senzor strčen? Mezi žebra chladiče?)
To "tahání" o kterém píšeš je nejspíš prvotní důsledek přehřátí procesoru, kdy začne cpu vkládat prázdné cykly, tzv. throttlovat. Čili opět teplota.
Ta vysoká teplota procesoru (navíc ve skříni bez průvanu) rozhodně negativně ovlivní i teplotu chipsetu a potažmo i mosfetů a tak by se dalo pokračovat...

Z mýho pohledu bych ti doporučil, nakup 2 větráky a použij je jako nasávací a vysávací abys vytvořil dostatečný průtok vzduchu ve skříni, to je jedna věc. Pak popřemejšlej a kup si chladič na procesor a tuhle směšnou náhražku (BTW nevím proč ale myslel jsem si že intel dává k E8400 větší box) radši zahoď.
Vyjde tě to na pár stovek a rozhodně si tím prodloužíš životnost kompu :thumb
PeterCFC8 (21)|14.1.2010 21:56
[quote=scratchy27;338150]Ani otevřená bedna Ti nezaručí dostatečný průtok vzduchu (i když je to lepší než bedna zavřená), tak jako nasávací (standartně umístěný dole na přední straně casu) a vysávací větrák (standartně nahoře na zadní straně casu)!
Máš pravdu, těm 100C se dá ztěžka věřit pokud to ten procák ustál bez ujmy a nebo pokud nešvindluje čidlo (BTW neměříš to tím senzorem z bedny? Kam máš přesně ten senzor strčen? Mezi žebra chladiče?)
To "tahání" o kterém píšeš je nejspíš prvotní důsledek přehřátí procesoru, kdy začne cpu vkládat prázdné cykly, tzv. throttlovat. Čili opět teplota.
Ta vysoká teplota procesoru (navíc ve skříni bez průvanu) rozhodně negativně ovlivní i teplotu chipsetu a potažmo i mosfetů a tak by se dalo pokračovat...

Z mýho pohledu bych ti doporučil, nakup 2 větráky a použij je jako nasávací a vysávací abys vytvořil dostatečný průtok vzduchu ve skříni, to je jedna věc. Pak popřemejšlej a kup si chladič na procesor a tuhle směšnou náhražku (BTW nevím proč ale myslel jsem si že intel dává k E8400 větší box) radši zahoď.
Vyjde tě to na pár stovek a rozhodně si tím prodloužíš životnost kompu :thumb[/quote]




senzor mám mezi žebrami chladiče,ale tím to neměřím...to tahání je mě jasný že bylo teplotou jak jinak ale většinou když to tak začlo dělat tak sem si hned zapl ten CoreTemp a hned všechno vypínal dokud se neochladil abych ho neuškvařil... chápu průvan nemám ale nemůže to tohle přece dělat hned když zapnu kompl, kdyby mě jel den třeba a pak to dělalo tak to pochopím a s tím chladičem souhlasím, už mám domluvenej novej protože to mě došlo že stojí za hovno :-) každopádně díky tobě a všem, snad se to vyřeší...