reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Vyber LCD pro setrnou praci (unava oci) se stazenym jasem

dears (11)|21.4.2008 16:18
Zdravim vsechny.
Hledam LCD s minimalni velikosti 20".
Co vyzaduji je co nejvice setrny obraz vuci ocim pri snizenem jasu
tak, aby monitor co nejmene unavoval oci svym jasem(nestabilitou a blikanim).
Zamereni je zakladni grafika a cteni - office, text - sazba - programovani.
Tedy duraz na vetsi ostre pismo. Celodenni prace.

Dalsi parametry, ktere ale nejsou tak hlavni, je bytelny stojan (nesnasim kdyz se mi elcede na stole klepe).
HDCP Support.
Muze byt 4:3 nebo i širokoúhlý je to jedno.
schali (118)|23.4.2008 12:20
[QUOTE=dears;115109]Zdravim vsechny.
Hledam LCD s minimalni velikosti 20".
Co vyzaduji je co nejvice setrny obraz vuci ocim pri snizenem jasu
tak, aby monitor co nejmene unavoval oci svym jasem(nestabilitou a blikanim).
Zamereni je zakladni grafika a cteni - office, text - sazba - programovani.
Tedy duraz na vetsi ostre pismo. Celodenni prace.

Dalsi parametry, ktere ale nejsou tak hlavni, je bytelny stojan (nesnasim kdyz se mi elcede na stole klepe).
HDCP Support.
Muze byt 4:3 nebo i širokoúhlý je to jedno.[/QUOTE]

co jsem tak cetl, tak nejlepsi pro tebe bude asi S-IPS panel s matnym ramem a matnou obrazovkou, co vim tak se nekolik takovych 20" monitoru prodava za prijatelnou cenu - HP, LG, mozna i dalsi
Intri (3490)|23.4.2008 13:13
Pokud jde o stabilitu obrazu a blikání, LCD tyhle neduhy nemá snad vůbec. Blikání díky principu činnosti nehrozí a stabilita je taky vynikající - jediné problémy s ní jsem zaznamenal, když jsem měl notebook a monitor připojený na jedné elektrické zásuvce. Nevím proč, někde se něco rušilo. Můj panel je sice téměř 4 roky starý, ale stejný jev jsem viděl i v Alfě na vystavených monitorech, nepůjde tedy o něco, co by dnes bylo zcela vyřešeno.

Ale to spíš jen tak na okraj. Tvoje požadavky jsou celkem různorodé, napiš nám cenový limit, do kterého můžeme při výběru jít. Zatím bych to viděl na nějaký 22" širokoúhlý panel ( stejné rozlišení, jako 20", jen větší pixely - to by mohlo pomoct při šetřetí očí, budou potřebovat míň času na luštění menších objektů ).
dears (11)|23.4.2008 22:16
Ano uz uvazuji o nejake 22, panel by mohl byt S-IPS (ale tech moc neni), S-PVA nebo S-MVA cenovy limit do +-20 tis.

Udajne z pohledu mensiho jasu je lepsi S-MVA proti S-PVA. Ale praktickou zkusenost s tim nemam, nevim.
Jenom jsem to cetl zde http://forum.grafika.cz/read.php?91,2085142,page=2
Salamander (6177)|23.4.2008 22:20
[QUOTE=dears;116117]Ano uz uvazuji o nejake 22, panel by mohl byt S-IPS (ale tech moc neni), S-PVA nebo S-MVA cenovy limit do +-20 tis.

Udajne z pohledu mensiho jasu je lepsi S-MVA proti S-PVA. Ale praktickou zkusenost s tim nemam, nevim.
Jenom jsem to cetl zde http://forum.grafika.cz/read.php?91,2085142,page=2[/QUOTE]

tak u 22 mas za +- 20k i nadherny Eizo - treba http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=53312
dears (11)|23.4.2008 22:37
Ano Eizo S2231W to vypada dobre, ale trochu se bojim toho S-PVA.
Salamander (6177)|23.4.2008 22:46
Je pravda, ze na tohle nejsem odbornik a tak se do toho radsi nebudu michat ;), ale imho se s S-IPS panelem moc 22" nevyskyuje a kdyz ano, jsou nekrestansky drahe (http://pc.itek.cz/monitory-22-lcd-monitory/473105-22-2-EIZO-CG221), takze mozna to bude chtit uvazovat o jinem typu panelu :notsure
EDIT: s S-IPS technologii jsem nasel jedinou dostupnejsi 19" - http://pc.itek.cz/19-lcd-monitory-klasicke/473020-19-EIZO-L797-K
dears (11)|23.4.2008 22:54
Ano S-IPS moc neni ale jiste jsou kvalitni, ale nevim o tom ze by mel naky v te cene HDCP, spise jsme narazel na S-MVA, pokud by nekdo dokazal srovnat v tomto smeru S-MVA a S-PVA???
kane.shw (1231)|23.4.2008 22:56
...ehm... také si v tomto příliš nelibuju, ale opravdu je potřeba uvažovat na takovou práci o tak drahých typech LCD? To by byl "obyčejný" display TFT/TN tak špatný? :notsure
Třeba tento Samsung 22" SM 223BW, nestačilo by jen snížit intenzitu jasu?

Opravdu nevím, případně se nechám rád poučit, proč investovat do dražšího typu displeje :)
Logout (4018)|23.4.2008 23:09
Ahoj,
S-MVA by měl bejt mírně horší než S-PVA (ale snad lepší nebo přinejmenším srovnatelný co do barev ale s lepší odezvou než PVA), takže relativně kvalitní. Na co chceš HDCP moc nevím, myslím že to bude mít smysl tak za tři čtyři roky. Takže IMHO je lepší dneska koupit levnej panel bez HDCP a za ty čtyři roky za zbylý peníze (nejlíp uložený v nějakejch akciích s 200% výnosností :-)) dokoupit ještě lepší display (vývoj jde pořád kupředu a ceny dolů), který bude samozřejmě HDCP podporovat.
Samozřejmě pokud HDCP potřebuješ teď, nebo natrefíš na dobrej levnej monitor s HDCP, tak proč ne...

Co se týče samsungů, tak mám 204B, a u něj zrovna moc jas snížit nejde, vnoci musím mít rozsvíceno :-(.
Takže na samsungy pozor :-).

Matyáš
schali (118)|23.4.2008 23:43
[QUOTE=dears;116130]Ano S-IPS moc neni ale jiste jsou kvalitni, ale nevim o tom ze by mel naky v te cene HDCP, spise jsme narazel na S-MVA, pokud by nekdo dokazal srovnat v tomto smeru S-MVA a S-PVA???[/QUOTE]


rekl bych ze jsou na tom dost podobne, co se tyka S-PVA, da docela fusku zregulovat jas respektive contrast tak aby to netahalo oci a zaroven byl obraz jasnej a kontrastni, zrovna ted jsem to resil a jako nakonec jsem to odladil, ale pokud se meni svetelny podminky v mistnosti tak se to musi prenastavit, stejne tak pokud chci sledovat video z vetsi dalky je potreba pridat, proste neni to jak u TN kde jsem nastavil jednu uroven jasu a neresil jsem to:).Tim ze jsi do tech podminek zahrnul HDCP, tak jsi v podstate vymazal z nabidky vsechny dostupny S-IPS panely:)

jinak potvrzuji, Samsung urcite ne, dost casto nejde dostatecne snizit jas, me to nevadi, protoze mam vdycky roznuty svetlo, ale pokud chtel nekdo pracovat ve tme tak by ho asi brzo trefilo...
dears (11)|24.4.2008 22:22
Diky, prave jsem uz nekolikrat cetl kritiku na stazeni jasu u S-PVA, proto mne zajimalo jestli to je v realu tak velky problem ve srovnani s S-MVA nebo jestli to je vec spise problem dane znacky nebo modelu jako u Samsungu.
Logout (4018)|24.4.2008 22:49
Ahoj,
osobně si myslim, že nemožnost snížit jas je vlastnost modelu, nikoli technologie. Jas se snižuje snížením jasu katodovejch trubic, popř. jejich poblikáváním. Nevím o tom, že by některej monitor snižoval jas pomocí tekutejch krystalů - to by mělo asi za výsledek velmi výrazný snížení gamutu a kontrastu při nízkym jasu.

Matyáš